jumper speaker cable?

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Είναι η ίδια ερώτηση με την αντίστοιχη καλωδίου ρεύματος .
Διαφορά υπάρχει στα πάντα .
Ασχολησου όμως πρώτα με τον χώρο σου είναι η μόνιμη απάντηση εδώ μέσα .
Η λογική λέει το ίδιο καλώδιο ηχείων που έχεις να χρησιμοποιήσεις ωστε να γλιτώσεις χρήματα .
Δεν ξέρω τα ηχεία σου ούτε τα ενισχυτικά σου .
Δεν σε ρωτάω για το σύστημα σου ούτε θέλω να το παίξω πονηρός αλλά με αλλαγή τελικού θα έχεις περισσότερα οφέλη .
Δεν έχει τέλος αυτό το χόμπι .
Επίσης μην περιμένεις να πάρεις ξεκάθαρα σοβαρή και εμπειροστατομενη απάντηση εδώ μέσα .
Μήπως μπουμαρει ο χώρος λόγω αυξημένου rt60 και για αυτό θες να τονίσεις τις μεσουψηλες ;
Μήπως θες περισσότερο στη περιοχή των 40-120 που προσφέρει ένα οποιοδήποτε Σάμπ με μεγαλύτερη διάμετρο μεγαφώνου από αυτά των ηχείων σου ;
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Επίσης μην περιμένεις να πάρεις ξεκάθαρα σοβαρή και εμπειροστατομενη απάντηση εδώ μέσα .
Σε τι ακριβώς να πάρει ξεκάθαρη, σοβαρή και εμπεριστατωμενη απάντηση;
Σε αυτή την ερώτηση;

να το θεσω διαφορετικα, γνωριζει καποιος καποιο συγκεκριμενο καλωδιο ηχειων
που να τονιζει τις μεσουψηλες ωστε να πειραματιστω με αυτο?
Εσύ έχεις σοβαρή απάντηση σε αυτή την ερώτηση;
Αν ναι, περιμένουμε να τη διαβάσουμε.
Αν όχι, γιατί κατηγορείς τους υπόλοιπους;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Φυσικα και υπαρχoυν διαφορες με τα jumpers ομως καλυτερα να τα καταργησεις..Διπλοκαλωδιωση.
Η διπλοκαλωδίοση έχει λογική μόνο αν βάλεις 2 τελικούς, έναν για mid-high και έναν για low. Ότι έχει κάνει και ο wizi δηλαδή.
Διπλοκαλωδίοση με ένα ενισχυτή είναι άλλη μια nonsense χαϊεντιά.
Υπόψη ότι έχω διπλοκαλωδίοση. Ένα χοντρό καλώδιο φεύγει από τον ενισχυτή και καταλήγει σε ένα "μαγικό" κουτί ΜΙΤ :download: όπου από εκεί φεύγουν 4 για το κάθε ηχείο. Ευτυχώς μόνο τα 2 ηχεία έχω έτσι, όχι και τα 5. Χαϊεντάδικες πεποιθήσεις του παρελθόντος.
 
Last edited:


H

HuxFlux

Guest
Φυσικα και υπαρχoυν διαφορες με τα jumpers ομως καλυτερα να τα καταργησεις..Διπλοκαλωδιωση.
Περα απο το ασχολιαστο "φυσικα και" για το οποιο δεν θα χρειαστουμε διευκρινησεις αφου "ετσι ειναι" ( ... ), τουλαχιστον εξηγησε αν θες γιατι η διπλοκαλωδιωση ειναι καλυτερη απο τα jumpers. (για τις τσεπες ορισμενων εταιρειων σιγουρα ειναι, αλλα εγω ρωταω απο τη σκοπια του τελικου χρηστη, οπως και ο op).

Η διπλοκαλωδίοση έχει λογική μόνο αν βάλεις 2 τελικούς, έναν για mid-high και έναν για low. Ότι έχει κάνει και ο wizi δηλαδή.
Διπλοκαλωδίοση με ένα ενισχυτή είναι άλλη μια nonsense χαϊεντιά.
Υπόψη ότι έχω διπλοκαλωδίοση. Ένα χοντρό καλώδιο φεύγει από τον ενισχυτή και καταλήγει σε ένα "μαγικό" κουτί ΜΙΤ :download: όπου από εκεί φεύγουν 4 για το κάθε ηχείο. Ευτυχώς μόνο τα 2 ηχεία έχω έτσι, όχι και τα 5. Χαϊεντάδικες πεποιθήσεις του παρελθόντος.
Αυτο λεγεται διπλοενισχυση και οχι διπλοκαλωδιωση! Με τη διπλοκαλωδιωση ενοουμε οτι απο τον ιδιο τελικο δινεις και στις 4 μπορνες του ηχειου!
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
τα συγκεκριμενα ηχεια εχουν καλο 16αρη αυστραλεζικο χαλκο, ειναι ηχεια του 92, καμια σχεση
με τις κινεζικες σαβουρες που φτιαχνει τωρα η polk που απο το Maryland εχει παει China.
Οσο για την γωνια, δεν υπαρχει γωνια σ'αυτο το ηχειο, θελει 90 ποντους απο πλαινους τοιχους,
17-25 ποντους απο τον μπροστα τοιχο, (αυξομειωνεις αναλογα με το χαμηλο που θες) και με τον μπροστα τοιχο επισης εισαι ακριβως παραλληλα, δεν κανεις γωνια, αλλοιωνεται το SDA συστημα
που εχει ( τα δυο εξωτερικα μεγαφωνα που εχει απο την εξω μερια το καθε ηχειο, ανοιγουν την
σκηνη αριστερα και δεξια, εχοντας ενα interconnect που ενωνει μεταξυ τους τα δυο ηχεια,
ενεργοποιει μια προσθετη εξοδο απο τα κροσοβερς που τροφοδοτουν αυτα τα μεγαφωνα
αλλα για να παιξει σωστα πρεπει να τοποθετηθουν σ'αυτη την θεση
στο ερωτημα μου δεν εχει απαντησει ομως κανενας,
να το θεσω διαφορετικα, γνωριζει καποιος καποιο συγκεκριμενο καλωδιο ηχειων
που να τονιζει τις μεσουψηλες ωστε να πειραματιστω με αυτο?
Δεν υπάρχει απάντηση μόνο με δοκιμές
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Αυτο λεγεται διπλοενισχυση και οχι διπλοκαλωδιωση! Με τη διπλοκαλωδιωση ενοουμε οτι απο τον ιδιο τελικο δινεις και στις 4 μπορνες του ηχειου!
Το ξέρω. Τα ίδια λέμε.
 

I

iason

Guest
Η διπλοκαλωδιωση δεν προσφέρει τίποτα, αντιθέτως σε μερικές των περιπτώσεων δημιουργεί προβλήματα.
Διπλοενισχυση Ναί.
Καλώδια τα οποία τονίζουν μεσουψηλά είναι ως συνήθως τα επάργυρα, και τα επικασσιτερωμένα , Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις.
Για τον φίλο πού ξεκίνησε το νήμα και δεν έχει αποφασίσει ακόμα πως να προχωρήσει,
Ένα Τελευταίο που μπορεί να κάνει είναι να αλλάξει τα τζαμπερς με καθαρό ασήμι μονοκλονο.
Εάν και τότε δεν βρει αυτό που ψάχνει δεν υπάρχει γιατρειά......... :sneaky:
 

N

nickmitro

Guest
Υπόψη ότι έχω διπλοκαλωδίοση. Ένα χοντρό καλώδιο φεύγει από τον ενισχυτή και καταλήγει σε ένα "μαγικό" κουτί ΜΙΤ :download: όπου από εκεί φεύγουν 4 για το κάθε ηχείο. Ευτυχώς μόνο τα 2 ηχεία έχω έτσι, όχι και τα 5. Χαϊεντάδικες
Αυτο μου φαινεται σαν "ημιδιπλοκαλωδιωση" γιατι αυτο που,αν καταλαβα καλα, γινεται στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι να μοιραζονται οι κλωνοι του καλωδιου και οχι να υπαρχει ενα δευτερο ιδιο καλωδιο.
 
Last edited by a moderator:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
Είναι η ίδια ερώτηση με την αντίστοιχη καλωδίου ρεύματος .
Διαφορά υπάρχει στα πάντα .
Ασχολησου όμως πρώτα με τον χώρο σου είναι η μόνιμη απάντηση εδώ μέσα .
Η λογική λέει το ίδιο καλώδιο ηχείων που έχεις να χρησιμοποιήσεις ωστε να γλιτώσεις χρήματα .
Δεν ξέρω τα ηχεία σου ούτε τα ενισχυτικά σου .
Δεν σε ρωτάω για το σύστημα σου ούτε θέλω να το παίξω πονηρός αλλά με αλλαγή τελικού θα έχεις περισσότερα οφέλη .
Δεν έχει τέλος αυτό το χόμπι .
Επίσης μην περιμένεις να πάρεις ξεκάθαρα σοβαρή και εμπειροστατομενη απάντηση εδώ μέσα .
Μήπως μπουμαρει ο χώρος λόγω αυξημένου rt60 και για αυτό θες να τονίσεις τις μεσουψηλες ;
Μήπως θες περισσότερο στη περιοχή των 40-120 που προσφέρει ένα οποιοδήποτε Σάμπ με μεγαλύτερη διάμετρο μεγαφώνου από αυτά των ηχείων σου ;
τα των καλωδίων έχουν απαντηθεί και εξηγηθεί.... ξεκάθαρα, εμπεριστατωμένα και επιστημονικά πάντα και μόνο! εδώ μέσα


εκτός και αν πιστεύεις και εσύ στη χημική αντίδραση των καλωδίων με το ηλεκτρικό ρεύμα ή τα μαγνητικά πεδία που δημιουργούνται στις ''τρίχες'' των αγωγών και επηρεάζουν το τελικό σήμα

Υ.Γ. ότι έχετε σε αντίθετη άποψη γράφημα και λογάκια μόνο...διαφορετικά υπάρχει και το καυλάντισμα mode on
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
τα των καλωδίων έχουν απαντηθεί και εξηγηθεί.... ξεκάθαρα, εμπεριστατωμένα και επιστημονικά πάντα και μόνο! εδώ μέσα
Ναι έχει εξηγηθεί από αυτούς που ότι και να βάλουν σε μορφή καλωδίου από στα......α θα παίξει λιγότερο σκα....α οπότε άσε εμάς που ακούμε να πούμε την άποψη μας, τα jumpers αλλάζουν το αποτέλεσμα είτε σου αρέσει είτε όχι,
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
Ναι έχει εξηγηθεί από αυτούς που ότι και να βάλουν σε μορφή καλωδίου από στα......α θα παίξει λιγότερο σκα....α οπότε άσε εμάς που ακούμε να πούμε την άποψη μας, τα jumpers αλλάζουν το αποτέλεσμα είτε σου αρέσει είτε όχι,
μπορείς να μου το εξηγήσεις επιστημονικά? :p :cry: :lol: :lol: :lol: :lolsign:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Αυτο μου φαινεται σαν "ημιδιπλοκαλωδιωση" γιατι αυτο που,αν καταλαβα καλα, γινεται στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι να μοιραζονται οι κλωνοι του καλωδιου και οχι να υπαρχει ενα δευτερο ιδιο καλωδιο.
4 καλώδια κουμπώνουν στον ενισχυτή απλά είναι έτσι φτιαγμένα που φαίνονται σαν 2. Είναι τόσο χοντρά αυτά τα 2 που μου σπάνε τα νεύρα. Καταλήγουν σε ένα κουτί και μετά φεύγουν 4.
Πχ εδώ αλλά είναι ένα καλώδιο σε 2. Κάπως έτσι. Χαζομάρες. Γελάω.
Παλιά τα πλήρωνα.
No comment.
Screenshot_20200621_112146.jpg
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Ένας Τζίμης λείπει για να έχουμε το απόλυτο hit του καλοκαιριού. :lolsign:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
4 καλώδια κουμπώνουν στον ενισχυτή απλά είναι έτσι φτιαγμένα που φαίνονται σαν 2. Είναι τόσο χοντρά αυτά τα 2 που μου σπάνε τα νεύρα. Καταλήγουν σε ένα κουτί και μετά φεύγουν 4.
Πχ εδώ αλλά είναι ένα καλώδιο σε 2. Κάπως έτσι. Χαζομάρες. Γελάω.
Παλιά τα πλήρωνα.
No comment.
View attachment 170448
γιατί no comment?
δεν βρίσκω κάτι περίεργο.....ίσα ίσα είναι φτιαγμένο με μεράκι

αυτή η παχύρρευστη κολλώδης ουσία είναι η μλκία του χαιενδά να φανταστώ? :cry: :lol: :lolsign:
 

H

HuxFlux

Guest
4 καλώδια κουμπώνουν στον ενισχυτή απλά είναι έτσι φτιαγμένα που φαίνονται σαν 2. Είναι τόσο χοντρά αυτά τα 2 που μου σπάνε τα νεύρα. Καταλήγουν σε ένα κουτί και μετά φεύγουν 4.
Πχ εδώ αλλά είναι ένα καλώδιο σε 2. Κάπως έτσι. Χαζομάρες. Γελάω.
Παλιά τα πλήρωνα.
No comment.
View attachment 170448
Δύο ανά κανάλι στον ενισχυτή που στο κουτάκι γίνονται 4, αν δεν κάνω λάθος!

Τα οποία μέσα στο κουτάκι γίνονται 4 ανά κανάλι και έτσι διπλοκαλωδιώνουν στο ηχείο.

*Παρεπιπτόντως μετά από τη φώτο με το κουτάκι, τέτοιο καλώδιο σε ενισχυτή αξίας άνω των 100 ευρώ εγώ δε θα έβαζα όσο καλά κι αν παίζει!
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
αυτή η παχύρρευστη κολλώδης ουσία είναι η μλκία του χαιενδά να φανταστώ?
Όχι, είναι η μλκία ερμαφρόδιτου μονόκερου μετά απο 285 μέρες 12 ώρες 32 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα ερωτικής νηστείας.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Μήπως είναι πειραγμένο το καλώδιό σου; Από τη μάνα του , στη μεριά του ενισχυτή κουμπώνουν 2 καλώδια ανά κανάλι, εάν δεν κάνω λάθος:

Τα οποία μέσα στο κουτάκι γίνονται 4 ανά κανάλι και έτσι διπλοκαλωδιώνουν στο ηχείο.

*Παρεπιπτόντως μετά από τη φώτο με το κουτάκι, τέτοιο καλώδιο σε ενισχυτή αξίας άνω των 100 ευρώ εγώ δε θα έβαζα όσο καλά κι αν παίζει!
Δεν είναι αυτό το καλώδιο μου.
Είναι μια φώτο που βρήκα στο Web για να εξηγήσω καλύτερα τη ήθελα να πω.

Εγώ δεν έχω αυτά, νομίζω είναι ή τα Terminator 2 ή τα 4, δεν θυμάμαι
Δεν είμαι και σπίτι τώρα να δω.

Ειναι κάπως έτσι, σαν αυτά εδώ.
Αλλά πιο χοντρό αυτό που πάει στον ενισχυτή.
Screenshot_20200621_115855.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
Ένας Τζίμης λείπει για να έχουμε το απόλυτο hit του καλοκαιριού. :lolsign:
υπομονή....
καλοκαίρι....παραλία....
όλο και κάποιο μπλουτουθ ηχειάκι θα χρειαστεί:laugh:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top