Jumpers βραχικυκλωτήρες

J

JORDANELLI

Guest
Αξίζει τον κόπο να πεταξω το συρμα που βραχικυλώνει τα ηχεία μου και να φτιαξω με αξιόλογο υλικό jumpers.Υπ οψιν το ηχειο υποστηρίζει τριπλοκαλωδίωση και θα χρειατω 4 τεμαχια για το καθε ηχειο.Παρακαλώ τα φωτα σας.
 



Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Tα λαμακια υπαρχουν κυριως για πρακτικους λογους,δεν εξεχουν και δεν μπορει να τα τραβηξει κανεις οπως τα καλωδια.Σε ακριβα ηχεια βαζουν καλωδια και οχι λαμακια.Ποιο ηχειο εχεις και φυσικα τι καλωδιο σκεφτεσαι να βαλεις.Γιατι αν ειναι να βαλεις κατι απλο δεν εχει νοημα να ασχοληθεις.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ότι ηχείο κ να έχει αξίζει να το κάνει
Εγώ για αυτό προτιμώ στα ηχεία μου καλώδιο ηχείων 2 σε 4
Γλιτώνεις κ τα jumber έτσι ...
 

J

JORDANELLI

Guest
Παιδια τα ηχεια ειναι για τριπλοκαλοδιωση και ανανεσα στις 3 μπόρνες απο τις τρυπες περναει ενα συρμα χαλκου το οποιο βραχυκυκλωνει.Ενα ψιλό στρογγυλό συρμα.Σε αναλογα ηχεια φιλος μου εχει φτιαξει βραχυκυκλωτήρες με καλό καλώδιο δίχαλα και μπανάνες αριστης ποιότητος με κόστος και δουλεια και τα αποτελέσματα ειναι εμφανή.
 


J

JORDANELLI

Guest
Φίλος μου δάνεισε δικά του jumpers τα έβαλα στη θέση των δικών μου συρμάτων που συνόδευαν τα ηχεια απο το εργοστάσιο.Το αποτέλεσμα πάνω απο κάθε προσδοκία!
 


J

JORDANELLI

Guest
Τα ηχεία συνοδεύονταν απο το εργοστάσιο με.....αυτά
20181121_150158.jpg

[DOUBLEPOST=1542805589][/DOUBLEPOST]Και τώρα ακούγονται με αυτά!
20181121_150254.jpg

[DOUBLEPOST=1542805645][/DOUBLEPOST]Υπεράνω κάθε προσδοκίας.Με ανάλογο τιμημα!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Από εκεί που είχες ένα λαμάκι 4-5 πόντους να συνδέει τις μπόρνες τώρα έχεις:
Δύο λαμάκια (δίχαλα) αντί ενός, κόλληση να μεσολαβεί και ένα κομμάτι καλωδίου 15-20 πόντους.
Και αυτό το πληρώνεις και πανάκριβα εεε!!!
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
<<Θεαματικά>>, επειδή αυξήθηκε η αντίσταση μεταξύ των σημείων και σου έκοψε στάθμη, οπότε θεωρείς μαλακότερο το αποτέλεσμα, ίσως.
Επίσης επειδή μειώθηκε η λεπτομέρεια ακούς ποιο <<ξεκούραστα>>.
Αυτά μπορεί να συμβαίνουν.
Να παρεμβάλλεις περισσότερα υλικά και μεγαλύτερου μήκους και να ακούς <<καλύτερα>> αποκλείεται.
Κάνε ένα καλό καθάρισμα σε μπόρνες και βραχυκυκλωτήρες και ξαναπροσπάθησε.
 
Last edited:

S

sk4t4

Guest
Φυσικα και ο ηχος ειναι καλυτερος με τα νεα jumpers αλλα δεν φτανει τη βελτιωση απο τη διπλοκαλωδιωση η τριπλοκαλωδιωση.
 

J

JORDANELLI

Guest
Συμφωνώ για διπλοτριπλοκαλοδίωση.Αλλά υπο τις υπάρχουσες συνθήκες και στην θεση αυτων των των συρματων οταν μπήκαν τα jumpers το αποτέλεσμα ηταν εμφανές προς το καλύτερο
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ένα <<εσωτερικό>> παράδειγμα (από τα 100αδες), που επειδή δεν τα βλέπουμε φανταζόμαστε και διάφορα...
Μια από τις σοβαρότερες εταιρίες κατασκευής ενισχυτικών ισχύος, είναι η Reimyo.
Δείτε πως συνδέει με θηλιές ηλεκτρολογικές τις μπόρνες της, καθώς και με τον ίδιο τρόπο τους υψηλής ποιότητας πυκνωτές, που τροφοδοτούν με ρεύμα ότι φτάνει στα αυτιά μας:

http://www.highfidelity.pl/@main-187&lang=en

Τώρα μπορείτε να συνεχίσετε να αλλάζετε τους επίχρυσους βραχυκυκλωτήρες των ηχείων με ποιοτικότερους και να <<ακούτε>> τεράστιες διαφορές.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Φαντάσου λοιπόν η εταιρεία η αξιόλογη να μην τσιγκουνευοταν τους ακροδέκτες πόση διαφορά θα είχε .
Και μιλάμε για γελοίο κόστος έτσι ;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Φαντάσου λοιπόν η εταιρεία η αξιόλογη να μην τσιγκουνευοταν τους ακροδέκτες πόση διαφορά θα είχε .
Και μιλάμε για γελοίο κόστος έτσι ;
Χρησιμοποίησες την ακριβέστατη λέξη για αρχή. <<Φαντάσου>>.
Γιατί διαφορά δεν θα υπήρχε, ασχέτως εμείς τι φανταζόμαστε όταν βλέπουμε κάτι πιασάρικο και με τυπωμένο όνομα και βάλουμε βαθιά το χέρι στη τσέπη. Παίζουν με την ψυχολογία του καταναλωτή απλά.

Μια ταινιούλα από την κατασκευή των πανάκριβων ηχείων της Magico.
Στο σημείο 10:00 φαίνεται καθαρά πως και αυτή για την σύνδεση των μπορνών της χρησιμοποιεί απλούς ηλεκτρολογικούς ακροδέκτες.

Δηλαδή όλοι αυτοί δεν έχουν κάνει δοκιμές πριν βγάλουν το προϊόν στην αγορά.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου
Αλλά εάν θέλεις θα βρεθούμε όπου θες σπίτι σου η σπίτι μου
Να αλλάξουμε 2-3 φορές τέτοια ποταπά πράγματα να μου πεις εάν έχει διαφορά η όχι
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top