JVC DLA X-5000,7000,9000

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.768
Επιτέλους έφτασε!

IMG_1825.JPG


Το δυστύχημα είναι ότι κανένας δίσκος δεν είναι της sony pictures. Για όσους δε γνωρίζουν τα UHD δισκάκια της Sony έχουν κρυφό menu με UHD patterns. Χωρίς αυτά πάμε στα "τυφλά" ή τουλάχιστον αρκούμαστε σε μια ρύθμιση με το μάτι.
Επίσης θα πρέπει να δω αν τα hdmi καλώδια που χρησιμοποιώ μπορούν να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις των 18.2 gbps.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.768
Δυστυχώς η μέρα δεν έχει αρκετές ώρες! Μου πήρε αρκετό χρόνο για τη συνδεσμολογία. Ήθελα να περάσω το panasonic απ' τον Yamaha CX-A5100 κι από εκεί να πάω στον JVC.
Δεν έχω κάτσει να διαβάσω τα manual του Yamaha, αλλά χρησιμοποιώντας τις hdmi in 6-hdmi out 2 δεν κατάφερα να περάσω Ultra hd σήμα. Κλείδωνα στα 1080p/60.
Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω την δεύτερη θύρα του panasonic στέλνοντας ήχο στον Yamaha και να το συνδέσω απευθείας στον JVC για εικόνα

Voila!
IMG_1826.JPG


Είδα αρκετές σκηνές απ' το UHD δισκάκι του revenant και μερικά βιντεάκια στο Youtube.
Μη έχοντας εργαλεία στα χέρια μου χρησιμοποίησα τις προτεινόμενες ρυθμίσεις της JVC, αφού φυσικά έκανα import στον προβολέα το profile bt.2020.
Ο προβολέας γυρνάει αυτόματα στο gamma D, που είναι η προρυθμισμένη καμπύλη που μας δίνει η JVC για να δούμε hdr υλικό (st.2084).
Ομολογώ ότι περίμενα να δω (με βάση αυτά που διάβασα) ανεβασμένα επίπεδα μαύρου κι εντυπωσιακά φωτεινά πλάνα.
Το uhd ούτως ή άλλως ξεκινάει με γκολ εις βάρος του απ' τα αποδυτήρια.
Είναι λογικό να χάνεται contrast στα χαμηλά IRE όταν στην μια περίπτωση (hd) η ίριδα βρίσκεται στο -11 με τη λάμπα στο Low και στην άλλη στο -4 και τη λάμπα στο high.
Επίσης είναι λίγο άδικο να συγκρίνουμε ένα preset (hd) που είναι καλιμπραρισμένο στην τρίχα μ' ένα άλλο που δεν έχει καν τα εργαλεία για βασικές ρυθμίσεις.
Κάπου εδώ όμως τελειώνουν οι δικαιολογίες.
Κάποιες σκηνές ήταν φανταστικές! Η εικόνα ήταν ευκρινής και δυναμική, το επίπεδο μαύρου ήταν κλασικό jvc, αλλά εκεί που το format δίνει ρέστα είναι στο κομμάτι gamut.
Ένα απ' τα πλεονεκτήματα που δίνει το panasonic είναι ότι μπορεί να αναπαράγει UHD υλικό τόσο σε sdr-bt709(hd), όσο και σε hdr-bt2020.
Το δεύτερο κάνει το πρώτο να μοιάζει "ψόφιο". Η φωτεινότητα κι ο κορεσμός των χρωμάτων είναι σε άλλο επίπεδο. Τόσο απλά.
Υπήρχαν σκηνές που αισθανόμουν ότι είχα ένα ανοικτό παράθυρο μπροστά μου.
Θα πρέπει να δω περισσότερο υλικό για να έχω τεκμηριωμένη άποψη, αλλά η εκκίνηση είναι εντυπωσιακή!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
Απ' τις πλημμύρες της Ρόδου το 2013 είναι το βίντεο; :p

Ευχαριστούμε Γιώργη! :)
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
εχει και υποτιτλους....εκτος και αν ξερετε βαρβαρικα :roflmao:

ριχτε του μια ματια....;)

Να επισημανω για οσους αποφασισουν να δουλεψουν το auto calibration στα προβολακια τους με το προγραμμα της JVC οτι
1) την πρωτη φορα που θα τρεξουν το προγραμμα θα δημιουργηθει ενα αρχειο backup με μορφη σειριακο αριθμο_init_ημερομηνια -ωρα αυτο το αρχειο εχει τις default ρυθμισεις του προβολεα και δεν πρεπει να το σβησετε .
Οταν αποφασισετε να γυρισετε στις αρχικες ρυθμισεις θα το κανετε import και στην συνεχεια θα πρεπει να μπειτε στο service menu για να κανετε factory default .
2) τα spyder 4 και 5 δεν ειναι οτι καλυτερο για μετρησεις δινουν μεγαλες αποκλισεις στις τιμες του πρασινου καλυτερα να παρετε πρωτα μια μετρηση λευκης καρτελας με ενα spectro και το spyder και στην συνεχεια να δωσετε το offset στην τιμη του λευκου στο προγραμμα της JVC .
δηλαδη να προσθεσετε την διαφορα στο x 0.3128 και στο y 0.3292.
3) μην επιλεξετε να διορθωσετε καμπυλη 2.4 καλυτερα να διορθωσετε την καμπυλη normal


υποτιτλους που ειδες ?
 


Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
εχει και υποτιτλους....εκτος και αν ξερετε βαρβαρικα :roflmao:

ριχτε του μια ματια....;)


Κώστα αργήσανε να το ανακαλύψουν μάλλον. Δες εδώ τι γράφεις εσύ για εμένα στο post 45 που αναφέρεσαι στο δικό μου κείμενο από το Μάρτιο του 2008.
Είμαστε οκτώ χρόνια μπροστά. :)
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.768
Θυμάμαι ήταν απ' τις πρώτες κουβέντες που μου είπες Μανώλη όταν γνωριστήκαμε στην PSA επί εποχής x-3.
"Προσοχή το gamma του φλατάρει".;)
Η άλλη ήταν: "Τι γ@μ@το παλικάρι είσαι ρε loggeo; Θεός του Ολύμπου" :roflmao:
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Θυμάμαι ήταν απ' τις πρώτες κουβέντες που μου είπες Μανώλη όταν γνωριστήκαμε στην PSA επί εποχής x-3.
"Προσοχή το gamma του φλατάρει".;)
Η άλλη ήταν: "Τι γ@μ@το παλικάρι είσαι ρε loggeo; Θεός του Ολύμπου" :roflmao:
:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:
 



Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Κώστα αργήσανε να το ανακαλύψουν μάλλον. Δες εδώ τι γράφεις εσύ για εμένα στο post 45 που αναφέρεσαι στο δικό μου κείμενο από το Μάρτιο του 2008.
Είμαστε οκτώ χρόνια μπροστά. :)
παλι στον υπνο σου με ειδες και ψαχνεις τα postαρισματα μου ; :roflmao:

αστο Μανωλακη .....
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
παλι στον υπνο σου με ειδες και ψαχνεις τα postαρισματα μου ; :roflmao:

αστο Μανωλακη .....

Να το αφήσω Κώστα αλλά πες μου εάν έχω άδικο ή και εδώ δεν θα μου απαντήσεις και θα προτρέψεις να ρωτήσω κάποιον από τα προηγούμενα post.
Δεν έχω λόγους να σε βλέπω στον ύπνο μου Κώστα (που όπως ξέρεις είναι λιγοστός) αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Το είχαμε ανακαλύψει αυτό οκτώ χρόνια πριν από τον φίλο σου τον EKKEHART .
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.329
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top