Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Φίλε gstriftos , δεν αμφιβάλλω ούτε για τις γνώσεις, ούτε για την καλή πρόθεση, όμως τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν και άλλοι σαν και εσένα εδώ, που απλά δεν αναφέρονται στο πάθος ,που τους διακατέχει στο θέμα εικόνα, στο χρόνο και το χρήμα, που έχουν κατασπαταλήσει κλπ, κλπ;
Tίποτα και χαίρομαι που μαζευόμαστε όλο και περισσότεροι ''πυροβολημένοι'':137:
Η διαφορά μας έγκειται στο ότι εσύ κάθεσαι να ψάξεις "παρασπονδίες", την ώρα που εγώ κάθομαι να απολαύσω ένα έργο , ευχόμενος να μην εντοπίσω "παρασπονδίες".
Ούτε έγω κάθομαι επίτηδες να ψάξω για παρασπονδίες όταν θέλω να δώ ένα έργο.
Μόλις τέλειωσα το Grown ups σε 4,3g και το ευχαριστήθηκα..
Θα κάτσω όμως όταν μου την καρφώσει.Επανάληψη μήτηρ μαθήσεως.
Ελπίζω μόνο να μην καταντήσω σαν κάποιο συντονιστή που δεν μπορεί να κάτσει να δει μια ολόκληρη ταινία:142:
Δε μου φαίνεται πολύ λογικό, αν κατεβάσω ένα αρχείο 4,3 γκίγκα 720p , να περιμένω να δω , το τέλειο, ειδικά , αν ψάξω την κάθε λεπτομέρεια. Ωστόσο παραμένει εντυπωσιακό ,το πόσο καλό φαίνεται, ακόμα και αυτό το ταπεινό 4,3 γκίγκα.
Λογικό καθότι το προβολικό μέσο και το player βλέπουν ένα αρχείο που είναι progressive και 1080 ή 720p οπότε δεν είναι ανάγκη να μπούν εν δράση οι αποπλέκετες και η διαδικασία upscale.Πάντως υπάρχουν συσκευές που δείχνουν εξαιρετικά και τα dvd σε σημείο που είναι σχεδόν απίθανο να τα ξεχωρίσεις απο μια ένα .mkv 4άρι ή 6άρι..
Εξαλλου η ματρόσκα είναι απλά ένα container. Περιέχει ό,τι του ρίξεις. Από ορίτζιναλ αρχείο, που δεν επανασυμπιέζεται , μέχρι το πιο συμπιεσμένο. Και πολλές φορές οι ίδιες ταινίες κυκλοφορούν σε διαφορετικές εκδοχές ματρόσκας. Και στα 1080p και στα 720p. Άλλες ασυμπίεστες , με αντίστοιχο όγκο δεδομένων και άλλες συμπιεμένες.
Δεν είπα ποτέ το αντίθετο.Ίσα-ίσα που έχω δει καννιβαλισμούς..
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Λοιπόν την λύση μπορεί μόνο να δώσει ένα συγκριτικό mkv vs BD!!! το οποίο μπορεί να γίνει και στην PSA όταν βρουν καιρό τα παλληκάρια! (αρκεί να μην αργήσουν γιατί έχουμε και γέρο άνθρωπο εκεί μέσα!):142::142::142:
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.933
Reaction score
3.740
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

Παρακολουθώντας εκ των υστέρων όλη τη συζήτηση, βλέπω ότι στην ουσία δεν υπάρχει διαφωνία...
1. Συμφωνούμε ότι η ματρόσκα (ή το m2ts, ή οποιοδήποτε άλλο container) είναι απλά το περυτίλιγμα.
2. Αυτό που περιέχει, εάν έχει ξανασυμπιεστεί για ελάττωση του αρχικού μεγέθους φυσικά και δεν είναι 100% ίδιο με το αρχικό.
3. Στην πράξη, με τους εξαιρετικούς αλγορίθμους που πλέον χρησιμοποιούνται και ανάλογα με την τέχνη του μάστορα, οι διαφορές δύσκολα γίνονται αντιληπτές.

Για να μην το κουράζουμε όμως, γιατί αρχίζουμε να μπαίνουμε στο χώρο του υποκειμενικού, συνήθως υπάρχουν πανομοιότυπα καρέ από το πριν (original BD) και το μετά (επανασυμπιεσμένο). Όποιος τα κοιτάξει και παρατηρήσει διαφορά, απλά βρίσκει άλλη έκδοση!
Βεβαίως αν είμαστε πολύ purists, τα βάζουμε και σε ένα πρόγραμμα επεηεργασίας εικόνας, για να μας βρει και σε ποια pixels διαφέρουν! :137:
 

Μηνύματα
138
Reaction score
0
Εμενα δεν με ενδιαφερει τοσο η διαφορα σε ποιοτητα που αλλου υπαρχει και αλλου οχι και τοσο,οσο στο να παρω στα χερια μου ενα physical προιον,να το βλεπω,να το χαιρομαι και να θυμαμαι οτι το ειδα κτλ,πραμα που ξεροντας την ταινια που ειδα ως 5-10-20gb γραμμενα σε ενα μεταλλικο καθρεφτη με χαλαει απιστευτα.

Δυστυχως ομως για λογους καθαρα ποικιλιας - γρηγοροτητας στο να παρω κατι,και οχι κοστος,καγοραζω. :111:
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

αραγε μελετανε καποιον αλγοριθμο "lossless" για συμπιεση εικονας;

να μου πεις και του blu-ray απευθειας η εικονα εχει υποστει συμπιεση, αλλα ισως με καποιον αλγοριθμο (οπως τα φλακ για ηχο) να κατεβαζαν τον ογκο αρχειου χωρις απωλεια ποιοτητας. Δλδ εφοσον η θεωρεια εφαρμοζεται σε bits, τι ηχος τι εικονα, θα πρεπει να γινεται δλδ...
 

JL_

Μηνύματα
797
Reaction score
19
Δεν έχει νόημα το lossless στην εικόνα προς το παρόν...

2 ώρες σε 1920x1080p24 με 24bit βάθος χρώματος, θέλουν 1ΤΒ. Με το lossless πόσο να το πας; 700 γίγα; Πάλι είναι τεράστιο το νούμερο...
 

Μηνύματα
6.689
Reaction score
5.218
ας πουν την γνωμη τους καποιοι κάτοχοι συσκευών media αλλά και σοβαρών bluray ( πάνω απο 300 ευρω κόστος )
Για να απολαμβάνω την εικόνα του Pioneer 91 στον προβολέα Panasοnic 4000 σε 120'', προτιμώ τα δισκάκια.

Είχα πάρει και το Oppo ως δεύτερο, αλλά το έδιωξα επειδή δεν είχε τη γλύκα του 91. Με το Dune Prime που έχω στο σαλόνι έχω δει ελάχιστα. Δύο σκληροί των 2tb γεμάτοι με επιλεγμένες ματρόσκες 1080p με DTS κάθονται αχρησιμοποίητοι.

Ένας δεύτερος λόγος είναι ότι απαιτώ να έχω HD ήχο.
 

Μηνύματα
4.272
Reaction score
5
Απάντηση: Re: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

................................

Ένας δεύτερος λόγος είναι ότι απαιτώ να έχω HD ήχο.
Οποτε χρειαζεσαι αυτο το ειδος mkv :126:

The.A-Team.Extended.Version.2010.Bluray.1080p.DTS-HDMA.x264.dxva-F******
 


Μηνύματα
4.272
Reaction score
5
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Kατεβάζεις η αγοράζεις ;;;;;

ή τα untouched full bd rips ακόμη καλύτερα, ώστε να παίζω με καμένα δισκάκια στο 91.
:615:

Αφου υπαρχει οτι τραβαει η ψυχη του καθενος ετοιμο κιολας..............

The Thin Red Line Criterion Collection 1998 BluRay AVC DTS HD MA 5 1 BD25 Μ********
A Christmas Carol 2009 1080p BluRay Remux AVC DTS HD MA BD25 Μ********
Scott Pilgrim vs The World 2010 BluRay FullDisk 1080p AVC DTS HD MA 5 1 BD25 Μ********
Knight and Day 2010 BluRay FullDisk 1080p AVC DTS HD MA 5 1 BD25 Μ********
 

Μηνύματα
6.689
Reaction score
5.218
Τα "έτοιμα" 25άρια με HD ήχο είναι προφανώς δελεαστική λύση από οικονομική άποψη. Ειδικά για κάτι δευτερεύουσες ταινίες που δεν ξεπερνάνε τα 30gb ως full.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.869.210
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top