Kεφαλές κινητού μαγνήτη.... Η "αποκάλυψη"!

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Ενας βραχίωνας παράλληλης μετατόπισης λύνει το πρόβλημα της παραμόρφωσης λόγου του γωνιακού σφάλματος ανάγνωσης και το πρόβλημα της ολίσθησης, αλλά εάν είναι βραχίωνας ελεύθερης μετατόπισης τότε πρέπει να εφαρμοστεί μεγαλύτερο βάρος ανάγνωσης ώστε η πλευρική δύναμη που εφαρμόζεται στην ακίδα λόγο του ελικοειδούς του αυλακιού να συμπαρασύρει και τον βραχίωνα μαζί της προς τα έσω.

Ετσι λένε και μάλλον έχουν δίκιο


Υπάρχουν και ακτινικοί, όπως o Thales (και ένας ακόμα που δεν θυμάμαι) που λύνουν και αυτοί το πρόβλημα της παραμόρφωσης λόγου του γωνιακού σφάλματος ανάγνωσης και χωρίς τους περιορισμούς που θέτουν οι της ελεύθερης μετατόπισης

 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.947
Reaction score
20.454
Ο Thales κοστίζει ένα κάρο λεφτά ή είναι η ιδέα μου; Εννοώ ότι σε σχέση με έναν above standards αλλά όχι ΤΟΝ κορυφαίο βραχίωνα παράλληλης μετατόπισης, η διαφορά τιμής είναι σαφώς κατά του Thales, σωστά;
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Τι εννοείς; Καλά ρε, έχεις βραχίωνα παράλληλης μετατόπισης και ασχολείσαι ακόμα με ακτινικούς; :smg: :D:D:D
Καλά ρε συ μη τρελαίνεσαι! Ένα Technics SL-7 και ένα SL-J2 με busted βελόνες. Παίρνουν όμως jico...:D
Στα σχέδια και αυτοί!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.947
Reaction score
20.454
Καλά ρε συ μη τρελαίνεσαι! Ένα Technics SL-7 και ένα SL-J2 με busted βελόνες. Παίρνουν όμως jico...:D
Στα σχέδια και αυτοί!
Τι είναι αυτά τα χρέπια ρε!:D:D

Πλάκα κάνω, μην παρεξηγηθείς, μια χαρά είναι τα πικ απ σου, να τα χαίρεσαι! Πάντως, όπως είπε και ο GeoVaz πιο πάνω, τα πράγματα αλλάζουν στους βραχίωνες παράλληλης μετατόπισης, οπότε οι ερωτήσεις σου ίσως να πρέπει να απαντηθούν με άλλο "οπτικό πρίσμα".
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Ο Thales κοστίζει ένα κάρο λεφτά ή είναι η ιδέα μου; Εννοώ ότι σε σχέση με έναν above standards αλλά όχι ΤΟΝ κορυφαίο βραχίωνα παράλληλης μετατόπισης, η διαφορά τιμής είναι σαφώς κατά του Thales, σωστά;
Ναι έτσι είναι.
Ο φτηνός clearaudio πχ είναι κοντά στα 3,000

Υπάρχουν και οι αέρος παράλληλης που τους βρίσκεις και σε kits φτηνότερα
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Καλά ρε συ μη τρελαίνεσαι! Ένα Technics SL-7 και ένα SL-J2 με busted βελόνες. Παίρνουν όμως jico...:D
Στα σχέδια και αυτοί!
Η ρύθμιση της γωνίας VTA είναι σωστή? Το λέω γιατί επηρεάζει τη τονική ισορροπία.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Η ρύθμιση της γωνίας VTA είναι σωστή? Το λέω γιατί επηρεάζει τη τονική ισορροπία.
Για κάντο πιο λιανά βρε Πέτρο γιατί με αυτά -λόγω της ζημιάς- δεν έχω ασχοληθεί, πέρα του ότι τους έχω αλλάξει νήματα γιατί δεν λειτουργούσαν. Πως τα τσεκάρω?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.947
Reaction score
20.454
Ναι έτσι είναι.
Ο φτηνός clearaudio πχ είναι κοντά στα 3,000

Υπάρχουν και οι αέρος παράλληλης που τους βρίσκεις και σε kits φτηνότερα
Το άλλο είδος παράλληλης μετατόπισης είναι λαδιού; Τα kits που αναφέρεις εφαρμόζονται στα περισσότερα πικ απ;
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Οσο κινούμαστε προς τα ελάχιστα όρια της εφαρμογής βάρους που θέτει ο κατασκευαστής τόσο καλύτερο και ακριβή βραχίωνα χρειαζόμαστε, όπως σωστά λέει o puretone.
Αυτό που επηρεάζεται περισσότερο είναι το trackabillity (δηλαδή η ικανότητα της ακίδας να μείνει σε συνεχή επαφή με το αυλάκι) με αποτέλεσμα την φθορά του βινυλίου και την κάθετη ενδοτικότητα (που έχει άμεση σχέση με την αδράνεια του βραχίωνα)

Τα tests με το φύσημα στο πλάι ή το χαρτάκι στο headshell είναι ένας τρόπος να δούμε τυχόν μηχανικές βλάβες που υπάρχουν

Εδώ οι "καλοί" δυναμικοί βραχίωνες υπερτερούν καθώς με έναν συνδυασμό στατικής/δυναμικής εφαρμογής βάρους μπορείς να έχεις το κατάλληλο αποτέλεσμα στα ελάχιστα όρια της εφαρμογής βάρους ανάγνωσης.

Το "καλοί" σε εισαγωγικά διότι ορισμένοι εισάγουν κραδασμούς λόγο του ελατηρίου
Αυτά όταν έχουμε ελάχιστο και μέγιστο από τον κατασκευαστή, όταν έχουμε όμως μόνον μια ''recomended 1,5g'' τι κάνουμε?
η κεφαλή είναι GRADO PRESTIGE RED, σκοπός είναι, και γι΄αυτό ρωτάω, να μην χαλάσω τίποτα, ούτε δίσκους ούτε βελόνες!
μπορώ να παίξω 1,25, - 1,75 χωρίς πρόβλημα?
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Το άλλο είδος παράλληλης μετατόπισης είναι λαδιού; Τα kits που αναφέρεις εφαρμόζονται στα περισσότερα πικ απ;
Θέλει ψάξιμο.
Το ένα είναι μία κατασκευή από Αγγλία και δουλεύει με wand (βραχιωνάκι δηλαδή)



http://www.trans-fi.com/terminatortonearm.htm


Και ο άλλος είναι Κινέζος


http://adanalog.com/index.php?option=com_content&task=view&id=27&Itemid=30
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αυτά όταν έχουμε ελάχιστο και μέγιστο από τον κατασκευαστή, όταν έχουμε όμως μόνον μια ''recomended 1,5g'' τι κάνουμε?
η κεφαλή είναι GRADO PRESTIGE RED, σκοπός είναι, και γι΄αυτό ρωτάω, να μην χαλάσω τίποτα, ούτε δίσκους ούτε βελόνες!
μπορώ να παίξω 1,25, - 1,75 χωρίς πρόβλημα?
Λογικα το 1.5 πρεπει να ειναι "ιδανικος μεσος ορος". Δεν θα εχεις προβλημα αν πειραματιστεις μεταξυ ας πουμε 1.3-1.7γρ. Η red εχει αρκετα ψηλη ενδοτικοτητα .
 

ika

News
Μηνύματα
13.983
Reaction score
12.969
....
Υπάρχουν και ακτινικοί, όπως o Thales (και ένας ακόμα που δεν θυμάμαι) που λύνουν και αυτοί το πρόβλημα της παραμόρφωσης λόγου του γωνιακού σφάλματος ανάγνωσης και χωρίς τους περιορισμούς που θέτουν οι της ελεύθερης μετατόπισης
Αυτός μήπως;
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Λογικα το 1.5 πρεπει να ειναι "ιδανικος μεσος ορος". Δεν θα εχεις προβλημα αν πειραματιστεις μεταξυ ας πουμε 1.3-1.7γρ. Η red εχει αρκετα ψηλη ενδοτικοτητα .
Δεν ξέρω εάν είναι ιδέα μου, αλλά στο 1,25 άλλαξε ο ήχος, προς το καλύτερο φυσικά, είμαι αρκετά ικανοποιημένος! σύμφωνα πάντα με την μετριότητα που έχω! μην τρελαθούμε κι όλας!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Δεν ξέρω εάν είναι ιδέα μου, αλλά στο 1,25 άλλαξε ο ήχος, προς το καλύτερο φυσικά, είμαι αρκετά ικανοποιημένος! σύμφωνα πάντα με την μετριότητα που έχω! μην τρελαθούμε κι όλας!
Αν σου αρεσει περισοτερο αστο εκει.Συνηθως και γω δουλευω τις κεφαλες κοντα στο ελαχιστο βαρος αναγνωσης
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Ωραιο θρεντ ωραίες γνώμες πηρα πληροφορίες καλές εκεί που στέκομαι με το καλώδιο που φεύγει απο το πικαπ και παει στο phono οσο αφορα την χωρητικότητα χμμ εμενα ειναι 1.5μετρο κακό αυτό
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.655
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top