Kεφαλές κινητού μαγνήτη.... Η "αποκάλυψη"!

Μηνύματα
12.847
Reaction score
10.064
Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί τα πικάπ δεν έχουν Balanced εξόδους (και κεφαλές) κατ' επέκταση. Είναι τόσο χαμηλής στάθμης το σήμα που θα βοηθούσε, νομίζω.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.534
Ωραιο θρεντ ωραίες γνώμες πηρα πληροφορίες καλές εκεί που στέκομαι με το καλώδιο που φεύγει απο το πικαπ και παει στο phono οσο αφορα την χωρητικότητα χμμ εμενα ειναι 1.5μετρο κακό αυτό
Υπάρχουν mm ( grado που ειναι κινητού σιδήρου) που βάσει κατασκευαστή , είναι αναίσθητες στην χωρητικότητα του καλωδίου
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Υπάρχουν mm ( grado που ειναι κινητού σιδήρου) που βάσει κατασκευαστή , είναι αναίσθητες στην χωρητικότητα του καλωδίου
ναι σωστα αλλα λογικα με αυτα που διαβασα οσο αφορα την 2m bronze θα ηθελε ποιο κοντο καλωδιο.
γενικα σκεφτομαι να την αλλαξω να παω σε nagaoka 200mp
 


Μηνύματα
469
Reaction score
239
high end high price syndrome που "θερίζει¨στο χώρο...
Δυστυχώς αυτό το σύνδρομο δεν "θεριζει" μονο τόν χώρο του audio αλλά κάθε χώρο όπου υπάρχει "τεχνολογια".
Τώρα από κει και έπειτα ο καθένας πρέπει να ξέρει τι πραγματικά χρειάζεται και τι αντέχει η τσέπη του!
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Λοιπόν τώρα δεν ξέρω αμα γράφω στο σωστό θρεντ έκατσα λίγο και πειραματιστηκα με το project πικάπ οσο αφορά τον βραχίονα οπως ειχα πει σε άλλα θρεντ ηταν ρυθμισμένο απο μαγαζί διαβάζοντας εδώ έριξα πολύ μελέτη να το πω αν και θελω κιαλο.
Τεσπα αυτό που με παρεξενευε οταν ακουμπούσε η κεφαλή στον δίσκο να παίξει η κεφαλή ειχε μια κλίση προς τα κάτω δηλαδή αμα κοιταγες από τα πλάγια βραχίονας κεφαλή δεν ηταν οριζόντια το μπρος μερος ειχε κλιση προς τα κάτω

Βλέποντας μερικά βιντρακια αποφάσισα να οριζοντοποιησω τον βραχίονα
Με κατεβασμένο το lift αρχισα να γυριζω το πισω μερος του βάρους ωστε να έρθει ο βραχιονας οριζοντιος.
Μετα το εβαλα στην θεση του και μηδενισα το βαρος ξανα δοκιμη ωραια οριζοντιος ουτε το πισω μερος να κοιταει πάνω στον Θεό ουτε το μπροστα μερος να πέφτει κατω.
Αρχισα και προσέθετα βαρος το εβαλα στο 1.5 που προτείνει ο κατασκευαστης για την orthofon 2m bronze εχει απο 1.4 εως 1.7 εγω το εβαλα όπως λεω ποιο πάνω
Vta δεν πείραξα γιατι περιμένω να μου έρθει αλφαδι που το βαζεις πανω στην κεφαλή.
Λοιπον πλεον βραχιονας και κεφαλη όπως το κοιταω στα πλάγια που ακουμπά στον δίσκο ειναι οριζόντιο παράλληλα και ηρθε η αποκάλυψη ακούστηκαν ποιο καθαρά όργανα πίσω όργανα μονο μια ένσταση σε εναν δισκο των dead can dance anastasis που ειναι ψηλα γραμμενος στα φωνητικά ακουσα περισσότερα πρίμα ψιλοτσιριξε και με χάλασε εκεί τι κανω; προσθέτω βάρος ωστε να δωσει λιγο μπάσα σορυ για το οφφ τοπικ αμα ειναι να μεταφερθεί
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.442
Reaction score
50.534
Λοιπόν τώρα δεν ξέρω αμα γράφω στο σωστό θρεντ έκατσα λίγο και πειραματιστηκα με το project πικάπ οσο αφορά τον βραχίονα οπως ειχα πει σε άλλα θρεντ ηταν ρυθμισμένο απο μαγαζί διαβάζοντας εδώ έριξα πολύ μελέτη να το πω αν και θελω κιαλο.
Τεσπα αυτό που με παρεξενευε οταν ακουμπούσε η κεφαλή στον δίσκο να παίξει η κεφαλή ειχε μια κλίση προς τα κάτω δηλαδή αμα κοιταγες από τα πλάγια βραχίονας κεφαλή δεν ηταν οριζόντια το μπρος μερος ειχε κλιση προς τα κάτω

Βλέποντας μερικά βιντρακια αποφάσισα να οριζοντοποιησω τον βραχίονα
Με κατεβασμένο το lift αρχισα να γυριζω το πισω μερος του βάρους ωστε να έρθει ο βραχιονας οριζοντιος.
Μετα το εβαλα στην θεση του και μηδενισα το βαρος ξανα δοκιμη ωραια οριζοντιος ουτε το πισω μερος να κοιταει πάνω στον Θεό ουτε το μπροστα μερος να πέφτει κατω.
Αρχισα και προσέθετα βαρος το εβαλα στο 1.5 που προτείνει ο κατασκευαστης για την orthofon 2m bronze εχει απο 1.4 εως 1.7 εγω το εβαλα όπως λεω ποιο πάνω
Vta δεν πείραξα γιατι περιμένω να μου έρθει αλφαδι που το βαζεις πανω στην κεφαλή.
Λοιπον πλεον βραχιονας και κεφαλη όπως το κοιταω στα πλάγια που ακουμπά στον δίσκο ειναι οριζόντιο παράλληλα και ηρθε η αποκάλυψη ακούστηκαν ποιο καθαρά όργανα πίσω όργανα μονο μια ένσταση σε εναν δισκο των dead can dance anastasis που ειναι ψηλα γραμμενος στα φωνητικά ακουσα περισσότερα πρίμα ψιλοτσιριξε και με χάλασε εκεί τι κανω; προσθέτω βάρος ωστε να δωσει λιγο μπάσα σορυ για το οφφ τοπικ αμα ειναι να μεταφερθεί
- κάτι δεν καταλαβαίνω , το πρόβλημα που αναφέρεις πως έλυσες αφορά το vta , ποιο κάτω γράφεις πως δεν το πειράξεις

- εάν σε ενδιαφέρει να το συζητήσουμε , άνοιξε άλλο νήμα ή συνέχισε κάποιο ήδη υπάρχον,,, δοκίμασε την αναζήτηση
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Οκ να ανοιξω κανενα αλλο; θα κοιτάξω και την αναζήτηση οσο αφορα ρύθμιση πικάπ
 



aad

Μηνύματα
5
Reaction score
7
Γιατί ωραία μπορεί να είναι η MC αλλά όταν συμπληρωθούν καμιά 200αριά ώρες παιξίματος τι γίνεται; Στείλε την στο εργοστάσιο για αλλαγή διαμαντιού.
Αν έπρεπε να στέλνω στο εργοστάσιο κάθε 200 ώρες για αλλαγή (?) διαμαντιού την Empire MC1000 VDH, θα με είχαν κλείσει προ πολλού στον Κορυδαλλό, καθώς αυτό θα σήμαινε, ότι, για να συνεχίσω να την ακούω (σωστά!...), θα είχα ξοδέψει πάνω από 30000€ στα 30 χρόνια που με συντροφεύει!...
Μάλλον με προσοχή, φροντίδα και την απαραίτητη καλή τύχη οι (καλές) MC είναι και αρκετά ανθεκτικές!!!

Αντώνης Δραγώνας
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
Αν έπρεπε να στέλνω στο εργοστάσιο κάθε 200 ώρες για αλλαγή (?) διαμαντιού την Empire MC1000 VDH, θα με είχαν κλείσει προ πολλού στον Κορυδαλλό, καθώς αυτό θα σήμαινε, ότι, για να συνεχίσω να την ακούω (σωστά!...), θα είχα ξοδέψει πάνω από 30000€ στα 30 χρόνια που με συντροφεύει!...
Μάλλον με προσοχή, φροντίδα και την απαραίτητη καλή τύχη οι (καλές) MC είναι και αρκετά ανθεκτικές!!!

Αντώνης Δραγώνας
(Απ' ότι θυμάμαι) οι περισσοτεροι κατασκευαστές ακίδων λένε ότι στις 300 με 400 ώρες η ακίδα αποδιδει (διαβάζει)το μεγιστο. Από κει και έπειτα αρχίζει και "χάνει" έως τι 1000 ώρες όπου και θέλει αλλαγή!
Ο VDH παντως λέει ότι μπορείς να στείλεις την κεφαλή σου για δωρεάν έλεγχο και ρυθμιση μετά τις 150ωρες!
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.170
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top