Kεφαλές κινητού μαγνήτη.... Η "αποκάλυψη"!

Μηνύματα
101
Reaction score
55
Εδώ και ένα μήνα στα δυο πικάπ μου, Linn Sondek/Ittok και Avid Volvere/Rega RB300, παίζουν οι Nagaoka MP500 και MP200 αντιστοίχως.Όπως οι περισσότεροι, πίστευα ότι οι MC έχουν κερδίσει το παιχνίδι. Τελευταία MC μου η Dynavector Karat 17D3. Η άποψη που τείνω να διαμορφώσω είναι ότι οι ΜΜ είναι καλύτερες, δηλαδή πιο μουσικές, απολαυστικές και "συνολικές" από τις ΜC. Δεν υπερτερούν πουθενά, εκτός από τα μπάσα όπου η διαφορά υπέρ των ΜΜ είναι μεγάλη. Αντίθετα, θα έλεγα ότι υστερούν σε λεπτομέρεια και χειρουργική καθαρότητα του ήχου, περισσότερο στα πρίμα. Αλλά, όπως ένα απεσταγμένο και απιονισμένο νερό ....δεν πίνεται, έτσι και οι ΜΜ σε βάζουν πιο καλά στο μουσικό παιχνίδι. Εξ άλλου, με ένα ποσόν γύρω στα 1000 ευρώ μπορείς να έχεις 4-5 εξαιρετικές ΜΜ που ακούγονται και διαφορετικά ενώ με τα ίδια λεφτά μόλις παίρνεις μια καλή MC. Επίσης, προφανώς επειδή η ενίσχυση που χρειάζονται οι ΜΜ είναι πολύ μικρότερη από τις MC, oi MM είναι πολύ πιο ήσυχες και πολύ λιγότερο απαιτητικές στο phono stage. Η ΜΡ500 είναι θεϊκή...
Νομίζω πως αποχαιρετώ οριστικά τις MC..
.
 


Μηνύματα
463
Reaction score
575
Οι MC μάλλον είναι καλύτερες και μουσικότερες αλλά είναι πολύ πιο μπελαλίδικες απο τις ΜΜ , όπως και εσεις περιγραφετε διεξοδικά. Για αυτό και εγώ αποφευγω τις MC. Επίσης το γεγονός πως οι ΜΜ είναι οικονομκότερες τις κάνει ελκυστικότερες για εμένα με το χαμηλό προυπολογισμό εξόδων.....
 




Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Διαβάζοντας το post του topic starter, θέλω να ρωτήσω: ποια τα phono για τις ΜΜ και MC αντίστοιχα? Tιμές τερματισμού των MC (ρυθμίσεις του phono) ?
Θεωρώ το post του γενικόλογο και μη διαφωτιστικό σε μερικά σημεία.
Δε νομίζω ότι οι ΜΜ ισοφαρίζουν σε ανάλυση και λεπτομέρεια τις MC ποου χρησιμοποιήθηκαν και ασφαλώς δεν μπορεί να ισχύσουν συλλήβδην τα συμπεράσματά του για τις ΜΜ vs MC.

Συμφωνώ όμως μαζί του ότι οι MC είναι πιο απαιτητικές στο στήσιμο και στο phono.
Ας ακούσει για κάποιο διάστημα τις ΜΜ και να ξαναγυρίσει στις MC και τότε ας ξαναπεί τις εντυπώσεις του.
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Ισως υπαρχουν εξαιρετικοι εκπροσωποι και των δυο τυπων κεφαλων.
Αναμφισβητητα η σχεση τιμης προς αποδοση γερνει σαφως υπερ των ΜΜ.
Πιστευω πως μπορουμε να δουμε το θεμα οχι με οπαδικα κριτηρια.Ομορφες μουσικες στιγμες μου εχουν χαρισει και ΜΜ και ΜC κεφαλες.Ο phono pre ειναι σημαντικος παραγοντας.Μετα την αποκτηση του duct phono stage μου καταλαβα τις αληθινες αρετες των κεφαλων μου ειτε ηταν mc ειτε mm.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
Ισως , καποια πραγματα ισχυουν στις χαμηλες κατηγοριες τιμων..Γιατι αν ανεβουμε λιγο στα κοστη....τοτε...
 

Μηνύματα
101
Reaction score
55
To κόστος ακόμα και της πιο πολύπλοκης κεφαλής δεν ξεπερνάει, σύμφωνα με τις απόψεις ειδημόνων στον κατασκευαστικό χώρο, τις μερικές δεκάδες έως 100-150 ευρώ. Είδα επίσης τιμολόγιο ξένου οίκου προς έλληνα αντιπρόσωπο όπου κεφαλές; ΛΤ περίπου 800-1000 ευρώ, χρεώνονταν ....250!!! Επομένως για οποιαδήποτε κεφαλή ΛΤ πάνω από 1.000-1.500 ευρώ ίσως πρέπει να είμαστε πολύ επιφυλακτικοί ως προς το ποσοστό που συμμετέχει το high end high price syndrome που "θερίζει¨στο χώρο... Πχ υπάρχει κεφαλή η οποία πωλείται σήμερα γύρω στο χιλιάρικο και δεν είναι άλλη από μια ....μεταμφιεσμένη Audiotechnica 95, λιανικής περίπου 40 ευρώ που παίζει δεκαπλάσια από την αξία της... Για το φίλο που ρωτάει για τα phono που δουλευουν με τις Nagaoka που έχω, η ΜΡ500 δουλεύει με ένα Trichord Dino+ MkII με εξωτερικό τροφοδοτικό και η ΜΡ200 με το Μ1 της Musical Fidelity. Ενδεχομένως πάντως το γεγονός ότι το 100% των δίσκων βινυλίου έχει γραφτεί και τυπωθεί σε εποχές αποκλειστικά ΜΜ, ίσως να εξηγεί αυτό που ανέφερα ότι δηλ μου φαίνονται πιο ολοκληρωμένες μουσικά οι ΜΜ (και ειδικότερα η ΜΡ500).
Βεβαίως είμαστε στη ζωή για να αλλάζουμε απόψεις!!!
 


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Υπάρχουν άπειρα σχόλια σχετικά (και τσακωμούς) εδώ μέσα με αυτό το θέμα....όποιος αμφιβάλει για τις ΜΜ, να μας πει με ποια (σοβαρή*) MΜ έκανε την αντιπαράθεση με MC....θα με ενδιέφερε να διαβάσω τα σχόλιά σας!

*το σοβαρή δεν σημαίνει ακριβή...;)
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Ενδεχομένως πάντως το γεγονός ότι το 100% των δίσκων βινυλίου έχει γραφτεί και τυπωθεί σε εποχές αποκλειστικά ΜΜ, ίσως να εξηγεί αυτό που ανέφερα ότι δηλ μου φαίνονται πιο ολοκληρωμένες μουσικά οι ΜΜ (και ειδικότερα η ΜΡ500).
H ortofon έφτιαξε την 1η MC κεφαλή της το 1948. Άρα αυτό που λες είναι άτοπο.
 


Μηνύματα
101
Reaction score
55
Αγαπητέ shadowww στόχος είναι να αλλάξω βραχίονα στο AVID VOLVERE με έναν αποσπώμενου κελύφους, ώστε να αποκτήσω σταδιακά μια σειρά από κλασικές κεφαλές ΜΜ όπως αυτή που προτείνεις και οι Grado Gold, Audiotechnica 120 ή 150, Ortofon 2M (την bronze!), Goldring 1042, Garrott P77. Όλες μαζί αυτές δεν ξεπερνούν τα 1200 ευρώ, όσο δηλαδή ένα εισαγωγικό μοντέλο της Lyra, και προσφέρουν καθεμία τη δική της προσωπικότητα στην ήχο... Παρεμπιπτόντως το σύστημά μου έχει ως βασικά μηχανήματα τα εξής: τα δυο πικάπ που ανέφερα, ηχεία TANNOY CANTERBURY, CDP MERIDIAN 808 REF, ενισχυτές (1) WAVAC 300B, (2) MACTONE XM-IIa και (3) DENSEΝ 20/30 προ-τελικό. Στην Ελλάδα ποιος πουλάει ADC;
 

Μηνύματα
101
Reaction score
55
H ortofon έφτιαξε την 1η MC κεφαλή της το 1948. Άρα αυτό που λες είναι άτοπο.
Δεν έχει σημασία αυτό νομίζω! Το 99% των πικάπ έπαιζε με ΜΜ και με αυτές έκαναν ακροάσεις οι μηχανικοί που "έγραφαν".
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
Αγαπητέ shadowww στόχος είναι να αλλάξω βραχίονα στο AVID VOLVERE με έναν αποσπώμενου κελύφους, ώστε να αποκτήσω σταδιακά μια σειρά από κλασικές κεφαλές ΜΜ όπως αυτή που προτείνεις και οι Grado Gold, Audiotechnica 120 ή 150, Ortofon 2M (την bronze!), Goldring 1042, Garrott P77. Όλες μαζί αυτές δεν ξεπερνούν τα 1200 ευρώ, όσο δηλαδή ένα εισαγωγικό μοντέλο της Lyra, και προσφέρουν καθεμία τη δική της προσωπικότητα στην ήχο... Παρεμπιπτόντως το σύστημά μου έχει ως βασικά μηχανήματα τα εξής: τα δυο πικάπ που ανέφερα, ηχεία TANNOY CANTERBURY, CDP MERIDIAN 808 REF, ενισχυτές (1) WAVAC 300B, (2) MACTONE XM-IIa και (3) DENSEΝ 20/30 προ-τελικό. Στην Ελλάδα ποιος πουλάει ADC;
ADC θα βρειτε μονο απο ebay Αμερικη μερια ,υπαρχουν ακομα σφραγισμενα κουτια κοντα στα 100 ευρω.Αν δεν βρειτε τους 3-4 τυπους XLM και ZLM μπορειτε να χρησιμοποιησετε σωμα απο τη σειρα QLM (50ευρω πανω κατω) και βελονα της προτιμησης και αναλογα τη μαζα του βραχιονα σας απο τη Jico με θαυμασια αποτελεσματα.
Εγω χρησιμοποιω τβν QLM 36MKII με βελονα Jico και εβαλα στην ακρη καποιες mm και μια mc που ειχα.
 

Μηνύματα
101
Reaction score
55
ADC θα βρειτε μονο απο ebay Αμερικη μερια ,υπαρχουν ακομα σφραγισμενα κουτια κοντα στα 100 ευρω.Αν δεν βρειτε τους 3-4 τυπους XLM και ZLM μπορειτε να χρησιμοποιησετε σωμα απο τη σειρα QLM (50ευρω πανω κατω) και βελονα της προτιμησης και αναλογα τη μαζα του βραχιονα σας απο τη Jico με θαυμασια αποτελεσματα.
Εγω χρησιμοποιω τβν QLM 36MKII με βελονα Jico και εβαλα στην ακρη καποιες mm και μια mc που ειχα.
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση...
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Εάν θέλεις να πας σε κάτι διαφορετικό από τις Nagaoka.... μια λύση υπάρχει, κεφαλή που να είναι συμβατή με SAS βελόνα!
 

Μηνύματα
1.908
Reaction score
1.659
Εάν θέλεις να πας σε κάτι διαφορετικό από τις Nagaoka.... μια λύση υπάρχει, κεφαλή που να είναι συμβατή με SAS βελόνα!
Βασίλη ή SAS τι διαφορά έχει με την SHIBATTA? Γιατί για τις δικές μου Stanton 881S και Linn k9 (Audio Technica 95) υπάρχει Shibatta.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.631
Μηνύματα
2.868.525
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top