Kali IN-8

Μηνύματα
12.841
Reaction score
10.056
Δεν χρειάζεται να έχεις το ρυθμιστικό έντασης στο τέρμα (10) όταν ακούς σε κοντινές αποστάσεις (1 μέτρο ή λιγότερο). Μπορείς να βάλεις το ρυθμιστικό στο 7, όπου το φύσημα μετριάζεται και ακούγεται μέχρι 20 εκατοστά από το ηχείο, αλλά και πάλι η ένταση του ήχου όταν παίζεις τέρμα δυνατά, φτάνει για υψηλές εντάσεις και headroom.
 


Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.093
Το θεμα του φυσηματος το εχουν πολλα φθηνα ενεργα. Ειναι απαραδεκτο μιας και πρόκειται για nearfield monitors...
Φυσικά και είναι απαράδεκτο σε ηχείο εταιρείας που έχουν γίνει τεστ και το βγάζουν έτσι στην αγορά. Διάβαζα σχόλια στο θέμα για τα Tannoy και δε πίστευα τι διάβαζα. Είναι ωραίο...είναι φθηνό...μη ζητάτε πολλά. Για κάποιους μπορεί 15.000€ να είναι ψίχουλα, κάποιοι άλλοι σκέφτονται και τα 450€ που έχει το ζεύγος των Tannoy 8. Φύσημα επιτρέπεται σε κατασκευή δικιά μου που φτιάχνω το πρώτο μου ηχείο, σε εταιρείες με την ιστορία της Τannoy ή πρώην εργαζομένων της JBL είναι απαράδεκτο σε ανεξαρτήτου τιμής ηχείου.

...400€ ηχείο είναι, μην περιμένουμε πολλά, μην νομίζουμε πως πιάσαμε το τζόκερ. Άντε να παίζει για 600€ αν είναι σούπερ ευκαιρία. Υπαρχει λόγος που το Neumann 310, και αυτό τριδρομο 8ιντσο, κανει 1600€ το ενα. Δεν είναι μ@λάκες αυτοί που παίρνουν το Neumann και πονηροί αυτοί που παίρνουν το Kali. Για όλα υπαρχει εξήγηση...

Ο,τι πληρώνεις παίρνεις.
Πολύ σωστά, από εκεί που κάποιοι δεν ήθελαν να ακούν για ενεργά τώρα νομίζουν ότι με την οποιαδήποτε κινεζιά - εισαγωγική σειρά θα βγάλουν ήχο αρκεί να είναι ενεργά και να βάλουν subs. Μακάρι να ήταν έτσι...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.563
Reaction score
27.898
400€ έχει το Kali IN8, 400€ έχει και το Genelec 8020. To πρώτο έχει 8" και το δεύτερο 4".
Προφανώς δεν γίνονται θαύματα σε χαμηλό κόστος.
Όλες οι εταιρίες "φυσάνε" όταν φυσάνε και οι τιμές.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.791
Reaction score
11.027
Και 100 ευρώ να έχει ένα near field monitor δεν πρέπει να φυσάει. Δε με νοιάζει τί spl πιάνει, πόσο χαμηλά κατεβαίνει, τί διασπορά έχει, κλπ. Δεν πρέπει να φυσάει.

Εδώ δε φυσάει το σόνος 1, το ζέπελιν και τα λοιπά λαιφσταιλ, τί να λέμε τώρα; Αρπαχτές από σοβαρές εταιρίες να μας λείπουν.

Δάσος, όχι δέντρο.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.296
Reaction score
125.088
Ανοησίες...
Βάζετε το βολιουμ στο τέρμα, ακούτε φύσημα με το αυτί στο ηχείο και παραπονιέστε. Αυτά όλα είναι λάθος χρήση. Εσείς φταίτε.

Το 8" Κάλι μπορείς να το τοποθετήσεις στα 2μ απόσταση ακρόασης.

Θεωρώ βέβαιο πως στα 2μ δε θα ακούς ούτε για πλάκα το φύσημα του ηχείου. Βεβαίως, το βολιουμ του ηχείου δε χρειάζεται (και δε πρέπει) να είναι στο τέρμα, χρειάζεται να είναι σε τέτοια θέση, ώστε να τερματίζει το βολιουμ της πηγής (0 ντιμπι) όταν παίζει σε στάθμη αναφοράς. Με μια εύκολη μέτρηση το στήνεις σε αυτή τη στάθμη.

Για στάθμες αναφοράς, 85+20, λέει ότι αντέχει στα 2.8μ απόσταση ακρόασης.

Σε αυτή την απόσταση ακρόασης, για να επιτύχεις στάθμες αναφοράς με κάποιο συνδυασμό παθητικού ηχείου και ενισχυτή, νομίζω πως θα ζοριστεις πολύ με 400€.

Μιλάμε για πολύ οικονομικό ηχείο. Πλάκα κάνετε; Ελάχιστα χρήματα είναι αυτά για ένα 8" τριδρομο ενεργό ομοαξονικό με τέτοιες εξαιρετικές μετρήσεις.

Όσοι παραπονιέστε, βρείτε στα ίδια λεφτά κάτι με αντίστοιχες δυνατότητες που να μην έχει και φύσημα. Ορίστε, ιδού η Ρόδος, που είναι το πήδημα;
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.093
400€ έχει το Kali IN8, 400€ έχει και το Genelec 8020. To πρώτο έχει 8" και το δεύτερο 4"...
Επειδή life is stranger than fiction κάποιοι ακόμα θα ακούνε μονοφωνικά αλλά η πλειοψηφία ακούει στερεοφωνικά οπότε ας πούμε 800€ για το ζεύγος. Για πολλούς από εμάς είναι σημαντικό ποσό.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.791
Reaction score
11.027
Ανοησίες...
Βάζετε το βολιουμ στο τέρμα, ακούτε φύσημα με το αυτί στο ηχείο και παραπονιέστε. Αυτά όλα είναι λάθος χρήση. Εσείς φταίτε.

Το 8" Κάλι μπορείς να το τοποθετήσεις στα 2μ απόσταση ακρόασης.

Θεωρώ βέβαιο πως στα 2μ δε θα ακούς ούτε για πλάκα το φύσημα του ηχείου. Βεβαίως, το βολιουμ του ηχείου δε χρειάζεται να είναι στο τέρμα, χρειάζεται να είναι σε τέτοια θέση, ώστε να τερματίζει το βολιουμ της πηγής (0 ντιμπι) όταν παίζει σε στάθμη αναφοράς. Με μια εύκολη μέτρηση το στήνεις σε αυτή τη στάθμη.

Για στάθμες αναφοράς, 85+20, λέει ότι αντέχει στα 2.8μ απόσταση ακρόασης.

Σε αυτή την απόσταση ακρόασης, για να επιτύχεις στάθμες αναφοράς με κάποιο συνδυασμό παθητικού ηχείου και ενισχυτή, νομίζω πως θα ζοριστεις πολύ με 400€.

Μιλάμε για πολύ οικονομικό ηχείο. Πλάκα κάνετε; Ελάχιστα χρήματα είναι αυτά για ένα 8" τριδρομο ενεργό ομοαξονικό με τέτοιες εξαιρετικές μετρήσεις.

Όσοι παραπονιέστε, βρείτε στα ίδια λεφτά κάτι με αντίστοιχες δυνατότητες που να μην έχει και φύσημα. Ορίστε, ιδού η Ρόδος, που είναι το πήδημα;
Αγοράσαμε jbl, τα βάλαμε στα 1.5 με 2μ, τα ρυθμίσαμε προβλεπέ, και τα γυρίσαμε πίσω.

Τσ περισσότερα ονλαιν ρηβιους το κάνουνε μόκο. Ο Αμίρ τουλάχιστον το γράφει, μπράβο του.

Αρπαχτές.
 

Μηνύματα
12.841
Reaction score
10.056
Ανοησίες...
Βάζετε το βολιουμ στο τέρμα, ακούτε φύσημα με το αυτί στο ηχείο και παραπονιέστε. Αυτά όλα είναι λάθος χρήση. Εσείς φταίτε.
Αυτό ακριβώς. Επίσης όταν διαβάζουμε για κάτι που ακούγεται, κανείς δεν μπορεί να το περιγράψει με λόγια. Χρειάζονται αριθμοί (dB) σε απόσταση (cm.)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.563
Reaction score
27.898
Επειδή life is stranger than fiction κάποιοι ακόμα θα ακούνε μονοφωνικά αλλά η πλειοψηφία ακούει στερεοφωνικά οπότε ας πούμε 800€ για το ζεύγος. Για πολλούς από εμάς είναι σημαντικό ποσό.
Εννοείται..
Απλά λέω ότι δεν γίνονται θαύματα σε χαμηλό κόστος. Γιατί 400€ είναι λίγα για ένα τέτοιο ηχείο. Άσχετα αν μπορούμε να το πάρουμε ή όχι.
Μη κρίνουμε με βάση τη μπορούμε να πληρώσουμε γιατί είναι λάθος.
 


Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.093
Εννοείται..
Απλά λέω ότι δεν γίνονται θαύματα σε χαμηλό κόστος. Γιατί 400€ είναι λίγα για ένα τέτοιο ηχείο. Άσχετα αν μπορούμε να το πάρουμε ή όχι.
Το καταλαβαίνω απλά η τιμολόγηση μονάδας των εταιρειών με ενοχλεί γιατί ακόμα και 15 ηχεία να θες να στήσεις, ένα κανείς δε θα πάρει, από δύο και πάνω. Πρακτικός ο λόγος που τιμολογούν μονάδες αλλά από 800€ αρχίζεις, όχι 400€.

...νταξ, φυσημα που εχουν τα παθητικα να δεις...
Φυσικά και έχουν, το θέμα είναι η καλή κατασκευή ανεξαρτήτως παθητικού ή ενεργού. Και η σχέση απόδοση - τιμής που εκεί τα ενεργά συνήθως υπερτερούν. Μη νομίζουμε όμως ότι με την εισαγωγική σειρά φτάσαμε στο τέλος αν φροντίσουμε τον χώρο μας και τα στήσουμε σωστά. Τότε οι εταιρείες δε θα είχαν διαφορετικές σειρές. Όυτε ότι τα ATC ακούγονται το ίδιο με τα Adam ή τα Focal επειδή θα τα στήσουμε βάσει μετρήσεων. Αν όλοι ακούγονταν το ίδιο θα είχαν κλείσει οι περισσότεροι.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.563
Reaction score
27.898
Το καταλαβαίνω απλά η τιμολόγηση μονάδας των εταιρειών με ενοχλεί γιατί ακόμα και 15 ηχεία να θες να στήσεις, ένα κανείς δε θα πάρει, από δύο και πάνω. Πρακτικός ο λόγος που τιμολογούν μονάδες
Λάθος.
Υπάρχουν πολλοί λόγοι που τα Studios θα πάρουν 1 ηχείο. Τα monitors είναι στουντιακά ηχεία, άλλο τη πάει να γίνει σιγά σιγά.

Θα σου πω 3 λόγους στα γρήγορα
1) Back up γιατί δεν γίνεται να αφήσει τη δουλειά στη μέση.
2) Υπάρχουν χώροι που θέλουν 1 μόνο ηχείο, όπως τα μπούθ που γίνεται η εκφώνηση.
3) Συγχρονισμό ήχου εικόνας σε μονταζιέρα κάνεις και με ένα ηχείο, δεν χρειάζονται 2 και είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν τέτοιοι χώροι.

κλπ...
 

Μηνύματα
1.335
Reaction score
661
Αυτήν την στιγμή στον χώρο μου έχω 3 Kali-in8, 2 presonus sceptre s8 και 2 jbl lsr 305 mkII. Και τα 3 έχουν το ίδιο φύσημα. Τέρμα το volume και για να ακούσεις το φύσημα πρέπει να κολλήσεις το αυτί στο tweeter. Στο 1 μέτρο δεν ακούγεται τίποτα είτε xlr είτε rca σύνδεση. Το φύσημα δεν είναι θέμα. Η kali δεν κατασκευάζει τίποτα, ούτε ενισχυτές ούτε ηχεία όλα κατασκευάζονται έξω, Κίνα. Νομίζω το ίδιο και η presonus. Το Harman group όμως έχει ότι θέλει ο κάθε σχεδιαστής της. Από τα 3 ηχεία που έχω αυτήν την στιγμή κανένα δεν μοιάζει, πιθανά λίγο to jbl με το kali, μόνο ως προς την φυσιογνωμία.
Παραξενεύτηκα πολύ με τον amirm και μάλιστα τον ρώτησα καναδύο πράγματα. Αυτά που έβγαζε σαν ελαττώματα δεν μπορούσα να τα αντιληφθώ ακουστικά.
 


Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.093
Λάθος.
Υπάρχουν πολλοί λόγοι που τα Studios θα πάρουν 1 ηχείο. Τα monitors είναι στουντιακά ηχεία, άλλο τη πάει να γίνει σιγά σιγά.

Θα σου πω 3 λόγους στα γρήγορα
1) Back up γιατί δεν γίνεται να αφήσει τη δουλειά στη μέση.
2) Υπάρχουν χώροι που θέλουν 1 μόνο ηχείο, όπως τα μπούθ που γίνεται η εκφώνηση.
3) Συγχρονισμό ήχου εικόνας σε μονταζιέρα κάνεις και με ένα ηχείο, δεν χρειάζονται 2 και είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν τέτοιοι χώροι.

κλπ...
Υπάρχουν, έχω δουλέψει σε τηλεοπτικό σταθμό. Όμως σε αυτούς τους χώρους δε καίγονται για ηχητική πιστότητα, να ακούνε θέλουν. Συνήθως τοποθετούν ηχεία μικρού μεγέθους σαν τα LS3/5A, έχω δει και μικρότερα. Λογικό να φροντίζεις για back up αλλά έρχεται αφού έχεις ήδη αγοράσει ζευγάρι. Όπως είπα καταλαβαίνω γιατί οι εταιρείες τιμολογούν έτσι αλλά εμείς όταν κάνουμε αναφορά ας αρχίζουμε από τιμή ζεύγους. Το να λέμε έχει 400€ δε λέει τίποτα, τα διπλά (minimum) θα δώσεις.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.441
Reaction score
15.127
Ανοησίες...
Βάζετε το βολιουμ στο τέρμα, ακούτε φύσημα με το αυτί στο ηχείο και παραπονιέστε. Αυτά όλα είναι λάθος χρήση. Εσείς φταίτε.
Άλλο το φύσημα που βγάζει από μόνο του και άλλο επειδή είναι τέρμα και ενισχύει το θόρυβο των προηγούμενων συνοδευτικών του....
Το θέμα είναι να μη φυσάει από μόνο του, χωρίς τίποτα συνδεδεμένο....
Επίσης υπάρχουν και ενεργά χωρίς ρύθμιση volume (ή gain αν θέλετε... τι σημασία έχει...) π.χ. focal σειρά Α
Η πιο σίγουρη λύση για το λιγότερο θόρυβο από τα προηγούμενα στάδια (π.χ. αν το ηχείο δεν έχει ρυθμιστικό ή αν πρέπει να είναι στο τέρμα) είναι παθητικό volume controller ακριβώς πριν τα ηχεία, κάποιοι θα πουν πως σχηματίζει φίλτρα και και και .... τρίχες κατά τη γνώμη μου, πιο σημαντικό να είμαι τελείως αθόρυβος παρά να "γλυτώσω" ένα φίλτρο στις συχνότητες που ακούν οι νυχτερίδες λόγω των 2pf χωρητικότητας στα καλώδια... Αν παρ' όλα αυτά επιμένετε όχι στα παθητικά volume controller, ε, οκ, υπάρχουν και ωραιότατα ενεργά π.χ. με το τσιπάκι PGA 2310/11.

Μιλάμε για πολύ οικονομικό ηχείο. Πλάκα κάνετε; Ελάχιστα χρήματα είναι αυτά για ένα 8" τριδρομο ενεργό ομοαξονικό με τέτοιες εξαιρετικές μετρήσεις.

Όσοι παραπονιέστε, βρείτε στα ίδια λεφτά κάτι με αντίστοιχες δυνατότητες που να μην έχει και φύσημα. Ορίστε, ιδού η Ρόδος, που είναι το πήδημα;
Ισχύει, αλλά αν το φύσημα (για οποιοδήποτε ηχείο, έτυχε να μιλάμε για αυτό) είναι σημαντικό για μας, να τη χέσω την τρίδρομη ομοαξονική σχεδίαση... Εγώ ακούω στο 1 μέτρο... αν κάτι φυσάει ας παίζει όσο καλά θέλει...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Σε αυτή την απόσταση ακρόασης, για να επιτύχεις στάθμες αναφοράς με κάποιο συνδυασμό παθητικού ηχείου και ενισχυτή, νομίζω πως θα ζοριστεις πολύ με 400€.
Συμφωνούμε, απλά για λόγους τάξεως θα πρέπει να πούμε πως η σύγκριση θα γίνει στα 1000 ευρώ, όχι στα 400.
Και αυτό γιατί προφανώς χρειάζεσαι δύο kali για να ακούσεις dual mono που λέει και ο συνάδελφος σου, άρα φτάσαμε στα 800 και σίγουρα έναν προενισχυτή η μία κάρτα ήχου άρα ας προσθέσουμε, έστω και ελαφρώς αυθαίρετα άλλα 200 ευρώ. Συνεπώς η σύγκριση θα πρέπει να γίνει με έναν συνδυασμό ολοκληρωμενου ενισχυτή και ζεύγους παθητικων συνολικής αξίας 1000 ευρώ και όχι 400.


Εκτός αν κάνουν 400 ευρώ το ζευγάρι, οπότε γράψε λάθος..
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.791
Reaction score
11.027
Αυτήν την στιγμή στον χώρο μου έχω 3 Kali-in8, 2 presonus sceptre s8 και 2 jbl lsr 305 mkII. Και τα 3 έχουν το ίδιο φύσημα. Τέρμα το volume και για να ακούσεις το φύσημα πρέπει να κολλήσεις το αυτί στο tweeter. Στο 1 μέτρο δεν ακούγεται τίποτα είτε xlr είτε rca σύνδεση. Το φύσημα δεν είναι θέμα. Η kali δεν κατασκευάζει τίποτα, ούτε ενισχυτές ούτε ηχεία όλα κατασκευάζονται έξω, Κίνα. Νομίζω το ίδιο και η presonus. Το Harman group όμως έχει ότι θέλει ο κάθε σχεδιαστής της. Από τα 3 ηχεία που έχω αυτήν την στιγμή κανένα δεν μοιάζει, πιθανά λίγο to jbl με το kali, μόνο ως προς την φυσιογνωμία.
Παραξενεύτηκα πολύ με τον amirm και μάλιστα τον ρώτησα καναδύο πράγματα. Αυτά που έβγαζε σαν ελαττώματα δεν μπορούσα να τα αντιληφθώ ακουστικά.
Εγω αλλιως ακουσα τα 305 στο χωρο μου. Με το volume στο μιν, το φυσημα περιπου ηταν στο 60% περιπου. Σε καθε περιπτωση το άκουγα στο 1.5μ.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.552
Μηνύματα
2.864.077
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top