Kef Cantata αναπαλαίωση (restoration)





PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Και μετά το διάλειμμα ώρα να συνεχιστεί η παρουσίαση...
Το ηχείο έφερε τις γνωστές για την εποχή του ελατηριωτές μπόρνες. Αυτές επιτρέπουν να συνδεθεί μόνο γυμνό καλώδιο και με πολύ μέτρια ποιότητα επαφής:
old connectors.jpg

Η αντικατάσταση τους κρίθηκε αναγκαία, πάντα με γνώμονα την λογική <<τιμή προς απόδοση>>, αφού οι επιλογές εντυπωσιασμού σε πανάκριβες μπόρνες θεωρώ πως δεν έχουν θέση εδώ.
Οι καινούριες μπόρνες είναι επίχρυσες, ενώ επιτρέπουν όλων των ειδών τις συνδέσεις, δηλαδή γυμνό καλώδιο, μπανάνα και δίχαλο. Μαζί τους αντικαταστάθηκαν και τα εξαιρετικά λεπτά εσωτερικά καλώδια.
Ανοίχθηκε με ποτηροτρύπανο η κατάλληλη τρύπα στην πλάτη και συνδέθηκαν με την καινούρια καλωδίωση.
new connectors cable.jpg

Και εδώ το τελικό αποτέλεσμα:
new con.jpg

Το νάιλον είναι για προστασία της φρεσκολουστραρισμένης καμπίνας.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Με έβαλες στο τρυπάκι να αλλάξω τους πυκνωτές στα Mission που έχω. Είμαι σίγουρος ότι πάλιωσαν.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Με έβαλες στο τρυπάκι να αλλάξω τους πυκνωτές στα Mission που έχω. Είμαι σίγουρος ότι πάλιωσαν.
Και μόνο που αναφέρεις ηχεία της mission σημαίνει ηλικιακά κοντά στην εικοσαετία, οπότε είναι καιρός τους.
Άσε που οι εισαγωγικές τους σειρές είχαν μόνο ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές, αν θυμάμαι καλά.
 



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Επίσης να προσθέσω, ότι ποτέ δεν είπα σε κάποιον που ήδη έχει κάτι, να μην το περιποιηθεί και να πάρει ενεργά, αλλά αν κάποιος θέλει σήμερα να δώσει λεφτά για να πάρει καινούρια ή μεταχειρισμένα, δεν θα ήταν σοφό να ΜΗΝ πάρει ενεργά. Εγώ πήρα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι τα παλιά μου ηχεία θα τα πετάξω και δεν θα χρησιμοποιήσου κάπου αλλού ή για περιφερειακά στο Home Cinema ή για Atmos, όταν αργότερα έρθει η ώρα του.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Η παρακάτω φωτογραφία είναι του κυκλώματος διαχωρισμού των μεσο-υψηλών.
Έγινε καθαρισμός της πλακέτας, καθαρισμός επαφών των επιλογέων στάθμης, αντικατάσταση των πυκνωτών με πλαστικούς ΜΚΤ, πλην του 50 μF που είναι σε σειρά με το midwoofer και αντικαταστάθηκε με bipolar, πέρασμα των κολλήσεων και αλλαγή των ασφαλειών.
Μια καμμένη αντίσταση των 2,2 Ωμ, η οποία είχε αντικατασταθεί με 10 Ωμ από κακή επισκευή στο παρελθόν, βγήκε από συνδυασμό τεσσάρων αντιστάσεων 5 watt έκαστη.
Το κροσόβερ της Kef περιέχει πυκνωτές εκτός των συνηθισμένων τιμών, όπως 5 & 7 μF. Αυτοί βγήκαν με συνδυασμό των κλασικών τιμών (4,7+0,33=5,03 ή 6,8+0,22=7,02), ενώ ταίριαξα τις τιμές στα δύο ηχεία με ακρίβεια καλύτερη του 1,5%.
Με απλά λόγια το κροσόβερ έγινε πολύ καλύτερο από ότι ήταν αρχικά.
cantata crossover.jpg
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το ηχείο δέθηκε, καθαρίστηκε και έγινε σύγκριση των δύο ηχείων για να διαπιστωθεί πως αποδίδουν το ίδιο.
Πλέον η μόνη μαρτυρία της ηλικίας τους είναι τα σημάδια επάνω στο woofer B139, κάτι σαν ρυτίδες, για τα οποία δυστυχώς δεν υπάρχει θεραπεία.
Είναι έτοιμα να προσφέρουν συγκινήσεις για πολλά χρόνια ακόμα.
cantata finished.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
αντικατάσταση των πυκνωτών με πλαστικούς ΜΚΤ, πλην του 50 μF που είναι σε σειρά με το midwoofer
Ωραία δουλειά, Πέτρο! Για να μαθαίνουμε κι εμείς, γιατί δεν άλλαξες τον παραπάνω πυκνωτή; Ή τον άλλαξε με κάτι άλλο εκτός πλαστικού;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ωραία δουλειά, Πέτρο! Για να μαθαίνουμε κι εμείς, γιατί δεν άλλαξες τον παραπάνω πυκνωτή; Ή τον άλλαξες με κάτι άλλο εκτός πλαστικού;
Και βέβαια αλλάχτηκε με φρέσκο, απλά δεν χωρούσε πλαστικός και επιπλέον θα κόστιζε αρκετά σε αυτή τη χωρητικότητα. Έτσι μπήκε ένας <<άνευ πολικότητας>> (Bipolar).
Σωστή η παρατήρηση. Διόρθωσα την πρόταση παραπάνω με το ορθό νόημα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.339
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top