KH 310 A - Active Studio Monitor στο σαλόνι?

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
Στην ίδια θέση λοιπόν (θέση ακρόασης στο 38% του μήκους του δωματίου για περιορισμό των ακυρώσεων και σε ισόπλευρο τρίγωνο), είχαν υποστεί τις ίδιες ταλαιπωρίες κάποιες άλλες κορυφαίες κατασκευές....

 
Last edited:


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Η εταιρεία επιτάσσει κλίση 30μοιρών προς τα έσω (toe in) και ο άξονας μεταξύ tweeter και midrange στο ύψος του αυτιού.
Οπότε... Πήραμε μέτρα....

Αμόρφωτο άντρωπο, ντεν έκει εγκικλοπέντια σπίτι, βάλει 4-5 τόμους ανάμεσα βάση και ηχείο;
Ουγκ!
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Ειναι πολυ σταθερά και το ξύλο δίνει ξύλινη χροιά στα μεταλικά πνευστά...( :help:)
Αμόρφωτο άντρωπο again...

Ντε γκνωρίζει ότι κσύλινες χροιές παίρνει μόνο από κσύλινο πολύμπριζο;


Από εντό:

Τα 10 μεγαλύτερα ψέμματα στην audio industry

"Πεσ'τα (ή μάλλον γράφτα) χρυσόστομε!" Αυτό σκεφτόμουν συνεχώς διαβάζοντας αυτό το εξαιρετικό άρθρο. Το πράγμα έχει παραγίνει. Για παράδειγμα στον τελευταίο Ήχο, συντάκτης μας πληροφορεί οτι ο ήχος του ξύλου είναι χαρακτηριστικός (ή κάπως έτσι, δεν το έχω μπροστά μου), χρησιμοποιώντας ένα ξύλινο ΠΟΛΥΜΠΡΙΖΟ :shock: . Ε-Λ-Ε-Ο-Σ !!!
...
Αυτό ρε παιδιά δεν το έχω διαβάσει ακόμα. Για πολύμπριζο του Χάιτα είναι το review?

Πρέπει να έχει πολύ πλάκα αν τα γράφει όπως τα λέτε :lol:

Ακόμη και καλό να είναι το προϊόν, διαβάζοντας τέτοια σαν αυτά που λέτε χάνει βαθμούς...

...

Όμως αυτό δεν έγινε με τρόπο "σκληρό" όπως κάνουν τα πολύμπριζα με μεταλλικό σασσί, αλλά με τρόπο ευφωνικό, γλυκό, και αρμονικό.
Δεν άργησα ν' αναγνωρίσω τη χροια του ξύλου επάνω του.
...
Δεν είναι το κόστος, ούτε το προϊόν αλλά ο τρόπος που τα γράφει είναι το λιγότερο αστείος.

...

Ναι ...ναι....και άμα το περιχύσω με σιρόπι κεράσι θα ακουστούν οι γλυκόξινες χροιές του κερασιού...ενώ θα αναδυθεί εντός της μουσικής σκηνής το εξευγενισμένο άρωμα παλαιομένου cherry....

Συγγνώμη παιδιά αλλά ή ο "reviewer" παίρνει ναρκωτικές ουσίες και άλλα παραισθησιογόνα όταν τεστάρει....ή μας έχουν για πολύ μεγάλα κορόιδα και ψώνια.[/b]
 
Last edited:

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Και εντό:

Reviewing the reviews

Για να ρίξω κι εγώ λίγο λάδι στην φωτιά...

Θα θυμήσω κάτι που είχε συζητηθεί και εδώ. Στην ίδια στήλη του Ήχου στο τεύχος 384(Mάρτιος 2005) ο διαμόνιος reviewer δοκίμαζε ένα πολύμπριζο με ξύλινο περίβλημα.

Σε συτή την δοκιμή ο μέγας reviewer είχε πετάξει την θεϊκή ατάκα "δεν άργησα να αναγνωρίσω τη χροιά του ξύλου επάνω του", εννοωντας τον ήχο που πήρε στο σύστημά του από αυτό το πολύμπριζο.

Αν όντως την άκουγε αυτή την χροιά θα πρέπει ταχύτατα να επισκεφτεί ψυχίατρο.

Αν πάλι δεν ήταν σίγουρος ένα απλό τεστ A/B θα τον είχε σώσει από τον δημόσιο εξευτελισμό...

Όπως και να έχει, είχα προτείνει

Προτείνω στον reviewer πάντως να βάλει και 2-3 πρόκες πάνω στο πολύμπριζο για να αποκτήσει και λίγο πιο "μεταλλικές" χροιές

Και όλα αυτά στη συγκεκριμένη στήλη γράφονται μόνιμα ανυπόγραφα (αν και Π.Κ.τσίζουν) λες και ντρέπεται και το ίδιο το περιοδικό για αυτά που γράφονται ή λέτε να τους τα γράφουν κατευθείαν οι εισαγωγείς για να μην κουράζονται κιόλας ;

Και μέχρι στιγμής αυτό είναι και το περιοδικό που προηγείται στο poll αξιοπιστίας ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ένα πράγμα ότι κάποιοι αναγνώστες τα πιστεύουν αυτά και ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ. Δικά σας τα συμπεράσματα.

Τώρα βέβαια στον τομέα AUDIO δικαίως τα υπόλοιπα περιοδικά (Ελληνικής προέλευσης) είναι χειρότερα και φαίνεται από την ψηφοφορία αλλά το συνολικό επίπεδο του πρώτου σε ψήφους δείχνει πόσο επίπεδο πραγματικά είναι το audio και μάλιστα ισοπεδωμένο.

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά ξέρω ότι το δεξί μου ηχείο που το έχει κατουρήσει πολλάκις το σκυλάκι της αδελφής μου ακούγεται πιο γλυκόηχο.
Ξέρει κανείς την χημική σύνθεση του (κάτουρου για σκυλιά) μπας και βρω καμία λογική εξήγηση?

Έχεις δοκιμάσει να το ψεκάσεις πάνω στα δισκάκια??? Να καθαρίσεις δίσκους με αυτό???
Για τσεκαρέ το σε παρακαλώ μπορεί να έχεις θησαυρό στα χέρια σου :D :D :D
Τι ράτσα είναι το σκύλι για να δοκιμάσουμε και με άλλες, έχω ακούσει οτι τα Κανίς δίνουν πιο γλυκό και ζωντανό ήχο ενώ τα Ντόπερμαν πιο σκλήρο αλλά με καλύτερα χαμηλά!!!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Γι' αυτό το λόγο πρώτα μαθαίνουμε και μετά ακούμε, μπας και μπορέσουμε να βρεθούμε κάποτε στη θέση να αντιλαμβανόμαστε
1. αν όντως ακούμε αυτό που νομίζουμε ότι ακούμε
2. κι αν όντως το ακούμε, τότε γιατί το ακούμε έτσι.

Αλλιώς κυνηγάμε ανεμόμυλους και κσύλινα πολύμπριζα...

AVsite: Ο "Κινδυνος" των τεχνικών προδιαγραφών.

AVmentor: Blind Tests

Μας λείπεις...
 



Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Σημείωση:

Η επιλογή των τεστ ηχείων από το αρχείο του περιοδικού Resolution έγινε με τα παρακάτω κριτήρια:

1. Να ανήκουν σε παρεμφερή κατηγορία απόδοσης (και, δυστυχώς αναπόφευκτα, σε παρεμφερή ή ανώτερη κατηγορία τιμής) με τα ηχεία του thread.
ή 2. (Συνηθέστατα) να προέρχονται από γνωστές και καθιερωμένες εταιρείες του χώρου
ή 3. Να έχουν ει δυνατόν συζητηθεί στο παρακάτω thread (με το οποίο γίνεται ο κακός χαμός τους τελευταίους μήνες):

http://www.gearslutz.com/board/high-end/851143-high-end-nearfield-test.html --> το εν λόγω thread, παρά το όνομά του, κάθε άλλο παρά εξαντλείται σε nearfield ηχεία...


...Σε μια προσπάθεια να "θέσουμε τον δάκτυλον εις τον τύπον των ήλων"...
 
Last edited:

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
το βασικο "προβλημα" στα 310, απ οτι διαβαζω σε πολλα φορουμ, ειναι το ποσο τρομακτικα "φλατ" ειναι :D

παραθετω μαι αποψη απο χρηστη...

I think the problem is the accuracy of the 310.
Check out the frequency plot...
It is very close to perfect.
Not a flattering, hyped, sound.
It is a clinical, scientific sound.

Truly flat frequency response... not fat and fun.

A tough choice if you are used to other monitors.
οχι "εμφατικα", οχι "διασκεδαστικα"...μερος του κοσμου το θεωρει αυτο "προβλημα" :p

τελικα, μπορουμε να ζησουμε με τετχοιο ηχο ή τ αυτια μας εχουν εκ-παιδευτει να ακουν χρωματισμενα-διασκεδαστικα?
Αν δεν υπάρχει κάπου αλλού η πηγή του προβλήματος, και, συνεπώς, δε χρειαζόμαστε μια κουρτίνα να την "μασκάρει"...

Άλλωστε, υπάρχουν και Acoustical Controls:







Από εδώ:

http://www.proaudio.de/de/tests/13699-neumann-kh-310-a.html
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Αν δεν υπάρχει κάπου αλλού η πηγή του προβλήματος, και, συνεπώς, δε χρειαζόμαστε μια κουρτίνα να την "μασκάρει"...
Compact sealed three-way cabinet design (magnetically shielded)

No standing wave resonances
Fastest bass transient response
Reduced intermodulation distortion in midrange

4-position bass, low-mid and trebleacoustical controls
More control in diverse acoustical environments

Όσο διαβάζω τα pdf τόσο αρχίζω να πιστεύω ότι το "ηχειάκι" θα αποτελούσε ιδανικό "εργαλείο" σε οικιακό περιβάλλον....
Και μην νομίζετε ότι η Neumann "νοιάζεται" για εμάς...
Κυκλοφόρησαν κάποια στιγμή μετρήσεις κάποιας εταιρείας με την απόκριση συχνότητας ενός μονιτορ ηχείου της σε διαφορετικά studio... έγινε... το έλα να δεις... οπότε... ΞΕΡΟΥΝ.
Απευθύνονται σε τεράστιο κοινό και θέλουν να παίζει καλά σε πολλούς.
.
 



Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Η εταιρεία επιτάσσει κλίση 30μοιρών προς τα έσω (toe in) και ο άξονας μεταξύ tweeter και midrange στο ύψος του αυτιού....Οπότε... Πήραμε μέτρα....

Έχω λιώσει...:laugh: σκέφτηκες να κάτσεις σε χαμηλότερη καρέκλα....:rolleyes: :laugh:

ΥΓ. κάπου τις έχω ξαναδεί αυτές τις μασίφ βάσεις αλουμινίου....:rolleyes:
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
παντως περι ελλειπτικου waveguide δεν ειναι η μονη , μιας και τετοιες εφαρμογες συναντας και σε φτηνοτερα μονιτορ οπως τα jbl lsr ,focal cms , genelec..
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
εγω δεν θελω πολλα απ τη ζωη μου...

αλλα, μετα τις ακουστικες εντυπωσεις απ το "εργαλειο" αυτο. θελω και συγκριση με αλλα μονιτορς....πχ, ενα εντελως τυχαιο λεω τωρα, το adam s3x-h:D:D

επισης θελω να ειμαι διασημος, με πολλα φραγκα και ωραια κοριτσακια να με περι-τρι-γυριζουν, οπως οι μελισσες τα λελουδια:p

και θελω και επι γης ειρηνη...

τιποτις δλδ...

οκ...πισω στις ακουστικες εκτιμησεις τωρα
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
επισης θελω να ειμαι διασημος, με πολλα φραγκα και ωραια κοριτσακια να με περι-τρι-γυριζουν, οπως οι μελισσες τα λελουδια:p
...............
και οι μύγες τα σκ.......:D:D:D:D:D:D:D
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
παρακαλω το τεστ-team, οταν αποφανθει, να μην παραλειψει να μας να μας πει περι αποστασεων ακροασης...

δλδ μεγιστο/ελαχιστο σε σχεση με τη θεση ακροασης και μινιμουν αποσταση μεταξυ L-R ηχειου...εντασεις-καλυψη χωρου...με αλλα λογια, αν μπορουν να παρουν επαξια τη θεση ενος καλου ζευγους παθητικων ηχειων και να καλυψουν χωρους περι τα 25+m2

να παραθεσω επισης, οτι και γω μεσα στη "καρδια" του καλοκαιριου (ο καμμενος-βλαμμενος), υποβαλλω καθημερινα σε εξαντλητικα τεστς τα ηχεια που εχω, για να βρω μεσα μου δικαιολογια να μην παω στα adam s3x-h, αλλα στα neumann...το γ@μημενο ομως το ribbon που εχουν τα adam δε με αφηνει να βγαλω σωστα συμπερασματα..."ηπαγε οπισω" μου ατιμο ribbon :p:D

σας ευχαριστω....(ο σπαζοκλαμπανιας)
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
Απόσταση μεταξυ των ηχειων και αποσταση ηχειων-θεσης ακροασης (ειπαμε, ισπολευρο τριγωνο) 1-2.5 μετρα προτείνει η Neumann.
Λέει μαξ 6μ!! αλλά άστο...
Έχει ενδιαφέρον ότι προτείνει απόσταση από των εμπρός τοίχο, κάτω από 80cm.
Μοιάζει ιδανικό για οικιακούς χώρους όπου τα ηχεία πρέπει να είναι κοντά στον εμπρός τοίχο...
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top