KH 310 A - Active Studio Monitor στο σαλόνι?



vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Λοιπόν...
με την ησυχία μου πλεον μπορώ να γράψω κάποιες εντυπώσεις από την ολιγήμερη ακρόση.
Οι προσωπικές εκτιμήσεις μικρή σημασία έχουν για τις δυνατότητες ενός ηχείου, καθότι οι μη φροντισμένοι οικιακοί χώροι και τα διαφορα συνοδά δίνουν διαφορετικά και τυχαία αποτελέσματα.
Να πω για τα συνοδά πως όλες οι ακροάσεις έγιναν με την Metric Halo lio-8 macbook pro και amarra στην τελευταία της για εμένα "βόλτα" καθότι τα ψηφιακά μου ηχεία δεν την "χρειάζονται" πλέον.
Ο χώρος είναι 4χ7 μέτρα με τα ηχεία στημένα στην μικρη διασταση, σε ισοπλευρο τριγωνο απο την θεση ακροασης.
Η θέση ακροασης ειναι σε σημειο με τις ελάχιστες ακυρωσεις (38% του μηκους του δωματιου) και τα ηχεια μπηκαν 50cm απο τον εμπρος τοιχο, με toe-in 30μοιρων, οπως επιβάλλει η εταιρία.
Πάμε λοιπόν....
 
Last edited:

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
τα ηχεία παίζουν όπως μετράνε....
ο Dapost σε 2 ποστ του διαβάζοντας pdf κατάλαβε το "ζουμι".
Τα ηχεία είναι εξαιρετικα αναλυτικά (μην ξεχνάμε και την μετρικ ε?) και παίζουν "αρκετα φλατ" ακόμα και σε δύσκολους οικιακούς χώρους. Η λειτουργία τους ιδανικά κοντά στον εμπρός τοίχο τα κάνει "ότι πρέπει" για στήσιμο σε μικρά σαλόνια.
Η ερώτηση του "το φλατ κουράζει" θα απαντηθει...αργότερα...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Το ευρος της σκηνής είναι κάτι για το οποίο ουσιαστικα ήθελα και "δεύτερη γνώμη" και πήγα και τα άκουσα και σε εναν φροντισμένο χώρο του φίλου μου VassiliM.
Η σκηνή διαγράφεται εκπληκτικά, με απόλυτη λεπτομέρεια στην τοποθέτηση των οργάνων, ΑΛΛΑ αυστηρά μεταξυ των ηχείων.
Ουτε εκατοστό ποιο έξω από το ηχείο. (Πάντως υπάρχει αρκετό βάθος.)
Αυτό με ξένισε και θεώρησα ότι ηταν θεμα του χώρου μου και της επαφής μου με τα Beolab αλλά μάλλον είναι θέμα κατασκευής.
 
Last edited:

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Τα ηχεία ανεβάζουν εύκολα εντάσεις χωρίς να ιδρώνουν.
δεν τα ζόρισα (δεν άναψαν ποτε τα λιμιτερ, αστρωτο ηχείο είναι ακομα, του φέρθηκα με σεβασμο)
ΟΜΩΣ σε δύσκολα περάσματα κλασσικής μουσικής έδειχνε να φθάνει στα όρια του.
Η σκηνή "μάζευε" και η ευκρίνεια χανόταν. Ίσως μετά το στρώσιμο να "στρώσουν" σε αυτο τον τομέα (αν και τα ίδια διάβασα και στο νημα στο gearslutz)
(ο Dapost κάτι έλεγε για σαμπ που θα μείωνε τις παραμορφώσεις... ποιος τον ακουγε?)
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
δεν θα σας πω για χροιες, για την μεσαια μοναδα σε σχεση με του atc κλπ ωραία.. υπάρχουν πολλά site με χροιές και αποχρώσεις να διαλέξετε...
θα πω όμως πως μου άρεσε με +1db στα ψηλά και γενικα φλατ.
Η τριβη με την ανάλυση και το φλατ άκουσμα σε κάνει να θες και άλλο και άλλο...
στην αρχή μου φάνηκαν λεπτόηχα.
Δεν ήταν το μπάσο απο κλειστό κουτί, ήταν σαν η τονικη ισσοροπία να ήταν προς τα επάνω.
Έκανα κάθε μέρα μια σύγκριση.
Έβαζα ένα κομάτι σε αυτα και αμέσως μετά στα kef LS-50.
Στα μικρα κεφ ακουγόταν πάντα ποιο γεμάτος ο ήχος.
Την τελευταία μέρα ήταν καθαρό. Τα κεφ προσπαθούσαν με πορτ και με τσιμπηματα χαμηλα και ψηλα να ωραιοποιήσουν.
Τα Neumann έβγαζαν αυτο που τα τάιζες.
Οταν το συνηθίσεις δεν υπαρχει επιστροφή.
Πως θα γίνει αυτό με τα αυτιά highendαδων που ακουν χρόνια απο ηχεία που κουδουνίζουν, άθλιες κόρνες και τα λοιπά είναι δικό τους θέμα.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Συνοψίζω...
το ηχείο είναι απίστευτο value for money στην τιμή που βγαίνει.
τρίδρομο (έστω μικρό) με 3 ενισχυτές, ενεργό κρος (αρκετά) κάτω απο 4000ευρω το ζεύγος!
Δεν έχει την "άνεση" των Lipinski 707 με τον Pass (8000+7000 ευρώ) , ούτε τα μεσαία των Quad 2805 που είχα, ουτε το μπάσσο των Beolab (16000e).
Ηικανότητά του όμως να παίζει σε πολλούς χώρους έτσι, αναλυτικότατα και φλατ, το κάνει μοναδικό στα χρήματα που ζητάει.
Αν θέλετε το κάτι παραπάνω, χρειάζεστε και το σαμπ.
Αν θέλετε χρώμα και ξεκούραστο άκουσμα δεν σας κάνει.
Φυσικά στην κατηγορία τιμής ίσως υπάρχουν και άλλες αξιόλογες κατασκευές, η Neumann όμως έχει φτιάξει ένα εξαιρετικό μηχανάκι για high fidelity καταστάσεις όπου και όταν η πιστή αναπαραγωγή είναι το ζητούμενο.
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
-Οι προσωπικές εκτιμήσεις μικρή σημασία έχουν για τις δυνατότητες ενός ηχείου, καθότι οι μη φροντισμένοι οικιακοί χώροι και τα διαφορα συνοδά δίνουν διαφορετικά και τυχαία αποτελέσματα.
-Αν θέλετε χρώμα και ξεκούραστο άκουσμα δεν σας κάνει.

Έγραψες όμως τις προσωπικές σου εκτιμήσεις,
με διαφορετικά συνοδά θα αποκτήσουν τελικά ή όχι άλλο χαρακτήρα; αν όχι σημαίνει ότι δεν είναι monitor και έχουν δικό τους χαρακτήρα, κοινώς χρωματίζουν,
-Η ερώτηση του "το φλατ κουράζει" θα απαντηθει...αργότερα...
..waiting,
-Ουτε εκατοστό ποιο έξω, ενώ υπάρχει και αρκετό βάθος. Αυτό με ξένισε και θεώρησα ότι ηταν θεμα του χώρου μου και της επαφής μου με τα Beolab αλλά μάλλον είναι θέμα κατασκευής.
στον Βασίλη που έχει φροντισμένο χώρο τι έγινε; άλλαξε αυτό ή όχι; λογικά δεν χρειάζεται να αναρωτιόμαστε αν μπορούμε να τα ακούσουμε ιδανικά σε έναν άλλο χώρο,
-Η τριβη με την ανάλυση και το φλατ άκουσμα σε κάνει να θες και άλλο και άλλο...
γιατί, το live είναι φλατ και δεν χρειάζεται άλλα, μήπως δεν είναι και τόσο φλατ;
-Αν θέλετε το κάτι παραπάνω, χρειάζεστε και το σαμπ.
αυτό μου θυμίζει grimm, φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι,
-η Neumann όμως έχει φτιάξει ένα εξαιρετικό μηχανάκι για high fidelity καταστάσεις
τσου, το έφτιαξε για studio χρήση, τώρα αν κάνει και για home είναι άλλο θέμα.
 
  • Like
Reactions: vet

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
ταχεις μπλεξει...
high fidelity = υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής.
είτε στο σπίτι είτε στο studio.
δευτερον. όσο ποιο "μονιτορ" είναι ένα ηχείο τόσο ποιο καθαρα βγάζει τον χαρακτήρα ή την έλλειψη χαρακτήρα των συνοδών.
τρίτον. Στον Βασίλη επιβεβαιώθηκαν αυτά που άκουσα ως προς το εύρος της σκηνής. Διαβασε τι γράφω.
Τέταρτον και σημαντικό.
Γράφω προσωπικές απόψεις χωρίς καμία χρησιμότητα ουσιαστική σε όσους τις διαβάζουν. Ξέρεις γιατί? γιατι εδω ειναι ενα διαδικτυακό καφενείο. Είτε το θελουμε ειτε όχι.
Κάνουμε παρέες , λέμε το μακρυ μας και το κοντό μας και γενικά περνάμε καλά.
Όμως σε αυτο το καφενείο υπάρχουν και άτομα με τρελες γνώσεις και όρεξη να τις μεταδώσουν.
έχουν γράψει σεντόνια για flat or not to flat! και για τα ενερά ηχεία και το ποσο κακό κάνει το xover που καλό θα ήταν να διάβαζες πριν διαβάσεις και σχολιάσεις τις χαζομαρούλες που γράφω εγώ στις διακοπές μου.
καλή συνέχεια....
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Λάθος, ο studio ήχος δεν έχει καμία σχέση με τον home όσο και αν κάποιοι προσπαθούν να τους ταυτίσουν, εκεί ασχολούνται με τους ήχους έναν προς έναν, στο σπίτι ακούς το αποτέλεσμα της δουλειάς που έγινε στο studio,
δεν υπάρχει λίγο ή πολύ monitor, ή είναι ή δεν είναι,
οι γνώσεις δεν συνεπάγονται ικανότητα ακουστικής εκτίμησης,
όσα έγραψες τα σέβομαι και αν πρόσεξες δεν αναφέρθηκα σε εμένα για τον λόγο ότι δεν τα έχω ακούσει, από pdf ενημερώνομαι δεν βγάζω ακουστική εκτίμηση,
καλή συνέχεια επίσης..
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Λάθος, ο studio ήχος δεν έχει καμία σχέση με τον home όσο και αν κάποιοι προσπαθούν να τους ταυτίσουν, εκεί ασχολούνται με τους ήχους έναν προς έναν, στο σπίτι ακούς το αποτέλεσμα της δουλειάς που έγινε στο studio,
δεν υπάρχει λίγο ή πολύ monitor, ή είναι ή δεν είναι,
οι γνώσεις δεν συνεπάγονται ικανότητα ακουστικής εκτίμησης,
όσα έγραψες τα σέβομαι και αν πρόσεξες δεν αναφέρθηκα σε εμένα για τον λόγο ότι δεν τα έχω ακούσει, από pdf ενημερώνομαι δεν βγάζω ακουστική εκτίμηση,
καλή συνέχεια επίσης..
Tι είναι αυτή η ικανότητα ακουστικής εκτίμησης και πως πιστοποιείται αν την έχεις ή δεν την έχεις?
Είναι κάτι σαν τα κουταλάκια που βάζουν στα πέτα τους οι γευσιγνώστες?:whistling:
 

nima

Banned
Μηνύματα
1.015
Reaction score
618
Όχι, είναι αυτό που ξεχωρίζει αυτούς που ακούνε μουσική από αυτούς που νομίζουν ότι ακούνε, δεν πιστοποιείται αλλά γράφεται από διάφορους σε έντυπα και μη, είναι επίσης αυτό που μπορεί να κατευθυνθεί από κάποιους έτσι ώστε να κάνει κάποιους άλλους πρόβατα, δεν μετριέται με κανένα όργανο και αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα σε αυτούς που θέλουν να μειώσουν κάποιους άλλους και να τους κάνουν να φαίνονται άσχετοι χρησιμοποιώντας τη γλώσσα των αριθμών σε αντιπαράθεση με την ακουστική εκτίμηση και όχι σαν ένα επιπλέον βοήθημα κατανόησης.
 
Last edited:



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Όχι, είναι αυτό που ξεχωρίζει αυτούς που ακούν μουσική από αυτούς που νομίζουν ότι ακούν, δεν πιστοποιείται αλλά γράφεται από διάφορους σε έντυπα και μη, είναι επίσης αυτό που μπορεί να κατευθυνθεί από κάποιους έτσι ώστε να κάνει κάποιους άλλους πρόβατα, δεν μετριέται με κανένα όργανο και αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα σε αυτούς που θέλουν να μειώσουν κάποιους άλλους και να τους κάνουν να φαίνονται άσχετοι χρησιμοποιώντας τη γλώσσα των αριθμών σε αντιπαράθεση με την ακουστική εκτίμηση και όχι σαν ένα επιπλέον βοήθημα κατανόησης.
Τι σόι ικανότητα είναι αυτή που μπορεί να κατευθυνθεί από κάποιους???

Τέλος πάντων για να καταλάβω....ακούω ή νομίζω ότι ακούω μουσική από ένα ταπεινό συστηματάκι...τα πιντιεφ με αφήνουν αδιάφορο(στο βαθμό που μου φαίνονται κινέζικα) και συνάμα δυσκολεύομαι να καταλάβω τη γλώσσα των αριθμών...
Θεωρώ πως η μοναδική ικανότητα που έχω να εκτιμήσω μια συσκευή ακουστικά είναι το κατά πόσο θα μπορούσα να ζήσω μαζί της κάποιο διάστημα ,αλλά αυτό δε συνιστά εκτίμηση της αρτιότητάς της ή της ακρίβειάς της...απλά εκτίμηση του κατά πόσο μου αρέσει ή με ικανοποιεί.
Εσύ πες μου σε παρακαλώ όταν μιλάς για ακουστική εκτίμηση τι ακριβώς εννοείς?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.799
Reaction score
11.042
Εγω ξέρω οτι με αυτά και με τα αλλα έχουν περάσει εξαιρετικά ηχεία απο το τσαρδι σου (που λέει και Βλάσσης ).
 
  • Like
Reactions: vet

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
ΟΜΩΣ σε δύσκολα περάσματα κλασσικής μουσικής έδειχνε να φθάνει στα όρια του.
Η σκηνή "μάζευε" και η ευκρίνεια χανόταν.
Αυτό είναι ενα σημαντικό μειονέκτημα που δεν θα έπρεπε να συμβαίνει σε τριδρομο ηχείο.


Οσον αφορά το πλάτος της σκηνης ειναι λογικό να είναι στενή.
Οσο ποιο φαρδιά η μπαφλα ενός ηχείου τόσο ποιο στενή θα είναι η εικόνα αλλα θα εχει περισσότερο χαμηλο.

Βέβαια η εικόνα δεν εχει σημασία οταν πρόκειται για χρήση στουντιο για αυτό και πολλά στούντιο μόνιτορ εχουν αυτην την διάταξη.

Συγχαρητήρια για την υπομονή να κάνεις το review καλοκαιριατικα.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
μια που εισαστε και σε φροντισμενο χωρο, καντε και καμια μετρηση εντος των τειχων, μικροφωνα εχει εκει ο βασιλης διαβασα.. να ειναι και το rew ποιο ολοκληρωμενο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Tι είναι αυτή η ικανότητα ακουστικής εκτίμησης και πως πιστοποιείται αν την έχεις ή δεν την έχεις?
Είναι κάτι σαν τα κουταλάκια που βάζουν στα πέτα τους οι γευσιγνώστες?:whistling:
Για την ανάπτυξή της συμπλέκονται ειδικές-συγγενείς και μη- ιδιότητες,γι αυτό και όσοι χαϊεντάδες την καλλιεργούν αναγνωρίζονται ως άτομα με ειδικά...συμπλέγματα - ιδιοτήτων πάντα.:roflmao:
Νιμα , την κρεμούλα σου και ύπνο , 12 η ώρα.
Μην τον αποθαρρύνεις,οι ενστάσεις του-έτσι όπως διατυπώνονται- είναι λίαν διαφωτιστικές και απαραίτητες ως παραδείγματα προς...αποφυγήν.:sneaky:
...
καλή συνέχεια....
Και καλή...συνέπεια,ιδίως από τη στιγμή που σου ΄΄διέφυγε΄΄ το SM9.

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.273
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top