Klipsch Greek club

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Σωστά.

Καλό πάντως είναι να μας γράψεις για τον χώρο, το σύστημα -αν υπάρχει κάτι... ή αν ξεκινάς από την αρχή, το ποσό που σκέπτεσαι να διαθέσεις κλπ.

Ξεκίνα καλύτερα, ξεχωριστό θέμα.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
δηλαδή αν όντως οι διαφορές μεταξύ τους είναι τόσο ανεπαίσθητες, καλύτερα να πάω με τα 260f για αρχή και να χρησιμοποιήσω αυτά τα χρήματα σε καλύτερο κεντρικό (450c αντί 440c) ή ίσως σε καλύτερα surround (250S αντί 240S) ή ίσως ακόμα καλύτερα να πήγαινα με ένα καλύτερο sub (15 αντί για 12)..
για μένα μη πάρεις τα μικρά εκτός και αν είσαι σίγουρος ότι δε θα ψάχνεις το κάτι παραπάνω.

280 και 450

όπως είπε και ο @Artemios γιατι?

Γιατί τα έχω
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Σωστά.

Καλό πάντως είναι να μας γράψεις για τον χώρο, το σύστημα -αν υπάρχει κάτι... ή αν ξεκινάς από την αρχή, το ποσό που σκέπτεσαι να διαθέσεις κλπ.

Ξεκίνα καλύτερα, ξεχωριστό θέμα.
αυτο ειναι το θεμα οτι ξεκιναω απο την αρχη
 


Μηνύματα
275
Reaction score
320
Αν παρεις τα μικρα μπορει καποια στιγμη να σου περασει απο το μυαλο οτι θα επρεπε να επαιρνες τα μεγαλα.Ενω αν παρεις κατευθειαν τα μεγαλα λιγο δυσκολο να σκεφτεις τα μικρα.Λεω τωρα εγω.
 


Μηνύματα
449
Reaction score
379
Εγώ θα σου έλεγα να επιλέξεις σύμφωνα με την κύρια χρήση του συστήματος.
Αν το χρησιμοποιήσεις για ακρόαση μουσικής περισσότερο, δώσε τα παραπάνω χρήματα στα 2 κύρια ηχεία.
Αν το χρησιμοποιείς περισσότερο σε ταινίες τότε δώσε τα χρήματα στο κεντρικό και το sub.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
έχω το εξής δίλημμα.

έχω ένα adcom gfa 7500 (5 x150w@8ohm) 15ετίας σε πολύ καλή κατάσταση.

Πάνω σε αυτόν έχω 2 rp280f - 1 rp450c και 2 rp250s

και άλλα 2 rp150m πάνω στον av (marantz sr7012 2x120w 2channel driven @ 8ohm)

Για τη μπροστά 3αδα πείρα 2 crown xls 1502 300w ανά κανάλι στα 8ohm

και σκέφτομαι ή να βάλω τα υπόλοιπα 4 περιφερειακά πάνω στον adcom και ο av να μην οδηγεί τίποτα.

ή να πουλήσω τον adcom και να ψαχτώ για κάτι άλλο. ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να τον δώσω είναι λόγο παλαιότητας.

αλλά από την άλλη δε βρίσκω κάποιο τετρακάναλο σε λογική τιμή.
 





Μηνύματα
152
Reaction score
53
Kαλησπερα και χρονια πολλα!
αποφασισα να επενδυσω λιγο στα καλωδια για τα klipsch μου αλλα ψαχνιντας διαπιστωσα το προφανες, οι τιμες ειναι οσο φτανει το πορτοφολι του καθενος! θελω λοιπον, δυο καλωδια (2χ2-2,5 μετρων) απο τον marantz στα rf280. Δεν θελω να ξεφυγω σε χρηματα, ιδανικα θα ηθελα να δωσω μεχρι 100 ευρω αλλα ισως ανεβω και λιγο παραπανω. Τι πρεπει να κοιταω; διαβασα σε αλλα ποστ οτι δεν ειναι απαραιτητο να εχουν bananas ή κατι αλλο, ουτε στα ηχεια να βγαζει 4 καλωδια για να συνδεθουν ολες οι εξοδοι. τι ισχυει; ευχαριστω!
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Kαλησπερα και χρονια πολλα!
αποφασισα να επενδυσω λιγο στα καλωδια για τα klipsch μου αλλα ψαχνιντας διαπιστωσα το προφανες, οι τιμες ειναι οσο φτανει το πορτοφολι του καθενος! θελω λοιπον, δυο καλωδια (2χ2-2,5 μετρων) απο τον marantz στα rf280. Δεν θελω να ξεφυγω σε χρηματα, ιδανικα θα ηθελα να δωσω μεχρι 100 ευρω αλλα ισως ανεβω και λιγο παραπανω. Τι πρεπει να κοιταω; διαβασα σε αλλα ποστ οτι δεν ειναι απαραιτητο να εχουν bananas ή κατι αλλο, ουτε στα ηχεια να βγαζει 4 καλωδια για να συνδεθουν ολες οι εξοδοι. τι ισχυει; ευχαριστω!
mogami 3082 χρησιμοποιώ εγώ
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
mogami 3082 χρησιμοποιώ εγώ
οι μπανάνες και τα βύσματα είναι για ευκολία. αν δεν έχει σκοπό να κάνεις αλλαγές τότε το απλό γυμνό καλώδιο και κατά προτίμηση να μπει ίσιο στις μπόρνες είναι το καλύτερο. η διπλοκαλωδίοση είναι καλή αρκεί να το υποστηρίζει και ο ενισχυτής σου.
[DOUBLEPOST=1545918340][/DOUBLEPOST]
διαβαζω ολη μερα διαφορα στο σαιτ και τα ειδα και αυτα. Αν δε κανω λαθος απο Λαϊο ειναι, σωστα; Εχω σκοπο να του τηλεφωνησω!
τα βρίσκεις σε πολλά καταστήματα. εγώ έχω πάρει κάποια μέτρα από εδώ

https://venieris.com/ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ-ΗΛ...ategoryID/2394/Level/a/ProductID/30385/List/0
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
οι μπανάνες και τα βύσματα είναι για ευκολία. αν δεν έχει σκοπό να κάνεις αλλαγές τότε το απλό γυμνό καλώδιο και κατά προτίμηση να μπει ίσιο στις μπόρνες είναι το καλύτερο. η διπλοκαλωδίοση είναι καλή αρκεί να το υποστηρίζει και ο ενισχυτής σου.
[DOUBLEPOST=1545918340][/DOUBLEPOST]

τα βρίσκεις σε πολλά καταστήματα. εγώ έχω πάρει κάποια μέτρα από εδώ

https://venieris.com/ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ-ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ/Ηλεκτρονικά-Είδη/CategoryID/2394/Level/a/ProductID/30385/List/0

εχω τον marantz sr7011 και δεν εχω σκοπο αν βαλω μπανανες κτλ ακριβως για τον λογο που αναφερεις και διαβασα και σε αλλα ποστ, ολα μπαινουν και μενουν!
[DOUBLEPOST=1545918748][/DOUBLEPOST]Για να ολοκληρωσω την αναζητηση μου....
τωρα εχω καλωδια no name οχι το κλασικο κοκκινο-μαυρο αλλα το αλλο κλασικο διαφανο με χρυσο μεσα και σε παχος 4mm.Το παχος ποτε δεν εβλαψε κανεναν απο οσο ειχα διαβασει και παλαιοτερα αλλα προφανως και ειναι υπερβολη.
Με αυτα που μου προτεινετε θα δω (ακουσω) διαφορα ή ειναι περισσοτερο θεωρητικο το αποτελεσμα; ευχαριστω και παλι
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
εχω τον marantz sr7011 και δεν εχω σκοπο αν βαλω μπανανες κτλ ακριβως για τον λογο που αναφερεις και διαβασα και σε αλλα ποστ, ολα μπαινουν και μενουν!
[DOUBLEPOST=1545918748][/DOUBLEPOST]Για να ολοκληρωσω την αναζητηση μου....
τωρα εχω καλωδια no name οχι το κλασικο κοκκινο-μαυρο αλλα το αλλο κλασικο διαφανο με χρυσο μεσα και σε παχος 4mm.Το παχος ποτε δεν εβλαψε κανεναν απο οσο ειχα διαβασει και παλαιοτερα αλλα προφανως και ειναι υπερβολη.
Με αυτα που μου προτεινετε θα δω (ακουσω) διαφορα ή ειναι περισσοτερο θεωρητικο το αποτελεσμα; ευχαριστω και παλι
Να σου πω την δική μου αλήθεια. ή δεν έχω αυτιά που καταλαβαίνουν τέτοιες διαφορές ή πραγματικά δεν υπάρχουν.
και εγώ αυτό το καλώδιο έχω περασμένο μέσα σε τοίχους για τα περιφερειακά σαν το δικό σου και το ίδιο χρησιμοποιούσα και για τα 280. έβαλα το mogami και 2 καλώδια ρεύματος supra μεταχειρισμένα μόνο για εγκεφαλικούς και αισθητικούς λόγους. Δεν άκουσα κάποια διαφορά.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Kαλησπερα και χρονια πολλα!
αποφασισα να επενδυσω λιγο στα καλωδια για τα klipsch μου αλλα ψαχνιντας διαπιστωσα το προφανες, οι τιμες ειναι οσο φτανει το πορτοφολι του καθενος! θελω λοιπον, δυο καλωδια (2χ2-2,5 μετρων) απο τον marantz στα rf280. Δεν θελω να ξεφυγω σε χρηματα, ιδανικα θα ηθελα να δωσω μεχρι 100 ευρω αλλα ισως ανεβω και λιγο παραπανω. Τι πρεπει να κοιταω; διαβασα σε αλλα ποστ οτι δεν ειναι απαραιτητο να εχουν bananas ή κατι αλλο, ουτε στα ηχεια να βγαζει 4 καλωδια για να συνδεθουν ολες οι εξοδοι. τι ισχυει; ευχαριστω!
Για μένα αν θες να ακούσεις πραγματική διαφορά. κράτα τα χρήματα αυτά βάλε λίγα παραπάνω και δώσε watt στα klipsch.
Πάρε έναν crown 300watt και θα νομίζεις ότι αγόρασες καινούρια ηχεία.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top