Klipsch Greek club

Μηνύματα
152
Reaction score
53
Να σου πω την δική μου αλήθεια. ή δεν έχω αυτιά που καταλαβαίνουν τέτοιες διαφορές ή πραγματικά δεν υπάρχουν.
και εγώ αυτό το καλώδιο έχω περασμένο μέσα σε τοίχους για τα περιφερειακά σαν το δικό σου και το ίδιο χρησιμοποιούσα και για τα 280. έβαλα το mogami και 2 καλώδια ρεύματος supra μεταχειρισμένα μόνο για εγκεφαλικούς και αισθητικούς λόγους. Δεν άκουσα κάποια διαφορά.
ξεκινησα για αισθητικους λογους και για την ελαχιστη διαφορα που θα μου εδιναν αλλα αυτο συζητουσα και με ενα φιλο τις προαλλες που επενδυσε σε καλα καλωδια. Δεν ακουσε κατι παραπανω, ουτε γλιτωσε απο αλλοιωσεις στα πολυ δυνατα. Οποτε, υπαρχει ουσιαστικος λογος; Μαλλον υποκειμενικα ειναι ολα...
[DOUBLEPOST=1545921050][/DOUBLEPOST]
Για μένα αν θες να ακούσεις πραγματική διαφορά. κράτα τα χρήματα αυτά βάλε λίγα παραπάνω και δώσε watt στα klipsch.
Πάρε έναν crown 300watt και θα νομίζεις ότι αγόρασες καινούρια ηχεία.
αυτο ειναι το επομενο βημα πιστευω. δεν εχω ιδεα βεβαια τι πρεπει να κοιταξω κτλ αλλα θα το ψαξω. Τωρα κοιταω για ενα γουφερ. ακουω πολλη μουσικη και θελω να "βοηθησω" τα 280 με το γουφερ. καθε βοηθεια δεκτη παντως
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
είναι ολόκληρη συζήτηση αυτό. υπάρχουν οι λάτρεις του stereo χωρίς sub και το αντίθετο. όλοι θα σου πουν για να σε βοηθήσουν διαστάσεις δωματίου σε τι απόσταση ακούς και σε τι ένταση. για εμένα σε δωμάτιο 4χ6 και τα 280 κολλητά σε γωνίες τις περισσότερες φορές βγάζουν περισσότερο μπάσο από αυτό που χρειάζεται - μου αρέσει. και στον 7012 στην επιλογή 2 speakers stereo το sub το έχω off.
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
είναι ολόκληρη συζήτηση αυτό. υπάρχουν οι λάτρεις του stereo χωρίς sub και το αντίθετο. όλοι θα σου πουν για να σε βοηθήσουν διαστάσεις δωματίου σε τι απόσταση ακούς και σε τι ένταση. για εμένα σε δωμάτιο 4χ6 και τα 280 κολλητά σε γωνίες τις περισσότερες φορές βγάζουν περισσότερο μπάσο από αυτό που χρειάζεται - μου αρέσει. και στον 7012 στην επιλογή 2 speakers stereo το sub το έχω off.
Είναι πράγματι! Εγώ ακούω στερεοφωνικά αλλά το γουφερ το θέλω, νομίζω θα βοηθήσει και τα ηχεία. Ο δικαναλος για τελικός αν δε κάνω λάθος δεν έχει έξοδο σαμπ, ή κάνω λάθος; Γενικά μια μάτια που έριξα σε οικονομικά μοντέλα δεν είναι απαγορευτικό το κόστος και δεδομένου ότι σε αυτή τη φάση δεν μπορώ να πάρω ένα αξιόλογο γουφερ ίσως το κοιτάξω λίγο παραπάνω.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Είναι πράγματι! Εγώ ακούω στερεοφωνικά αλλά το γουφερ το θέλω, νομίζω θα βοηθήσει και τα ηχεία. Ο δικαναλος για τελικός αν δε κάνω λάθος δεν έχει έξοδο σαμπ, ή κάνω λάθος; Γενικά μια μάτια που έριξα σε οικονομικά μοντέλα δεν είναι απαγορευτικό το κόστος και δεδομένου ότι σε αυτή τη φάση δεν μπορώ να πάρω ένα αξιόλογο γουφερ ίσως το κοιτάξω λίγο παραπάνω.
στο λέω με σιγουριά γιατί το τελευταίο χρόνο έχω αλλάξει 2 sub άλλους 2 τελικούς και και.... τη μεγαλύτερη διαφορά την είδα με τον crown 1502 να οδηγεί τα 280. Πιστεύω ο όγκος που σου δίνει χαμηλά θα σε καλύψει. Γι να παίξει σωστά το sub με τα ηχεία θέλει πολύ δουλειά και στο χώρο αλλά και σε ισοστάθμιση.
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
στο λέω με σιγουριά γιατί το τελευταίο χρόνο έχω αλλάξει 2 sub άλλους 2 τελικούς και και.... τη μεγαλύτερη διαφορά την είδα με τον crown 1502 να οδηγεί τα 280. Πιστεύω ο όγκος που σου δίνει χαμηλά θα σε καλύψει. Γι να παίξει σωστά το sub με τα ηχεία θέλει πολύ δουλειά και στο χώρο αλλά και σε ισοστάθμιση.
Είδα και τον
Crown XLi-800
Όπου είναι στα 300βατ και η τιμή του μέσα σε πλαίσια που θα μπορούσα να αποκτήσω άμεσα. Και αν μετά θες να προσθέσεις γουφερ το πας κατευθείαν στον μαραντζ; Ή το αποκλείουμε εφόσον λειτουργεί για προ ενίσχυση;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Είδα και τον
Crown XLi-800
Όπου είναι στα 300βατ και η τιμή του μέσα σε πλαίσια που θα μπορούσα να αποκτήσω άμεσα. Και αν μετά θες να προσθέσεις γουφερ το πας κατευθείαν στον μαραντζ; Ή το αποκλείουμε εφόσον λειτουργεί για προ ενίσχυση;
Είναι αρκετά κατώτερος από τον 1502 και σε snr και damping factor αλλά το πιο βασικό σε watt είναι 200 στα 8ohm.
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
Είναι αρκετά κατώτερος από τον 1502 και σε snr και damping factor αλλά το πιο βασικό σε watt είναι 200 στα 8ohm.
Όποτε αναγκαστικά πάμε στον δικό σου για να είμαστε ικανοποιημένοι...
με προβληματίζει πολύ πάντως η έλλειψη σαμπ...
 

Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
Όποτε αναγκαστικά πάμε στον δικό σου για να είμαστε ικανοποιημένοι...
με προβληματίζει πολύ πάντως η έλλειψη σαμπ...
Υποθέτω ότι γνωρίζεις ότι ο Crown είναι τελικός ενισχυτής και θα χρειαστείς προενισχυτή. Ο Marantz (σε περίπτωση που δεν τον πουλήσεις) έχει pre out να συνδεθεί με τον Crown?
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
Υποθέτω ότι γνωρίζεις ότι ο Crown είναι τελικός ενισχυτής και θα χρειαστείς προενισχυτή. Ο Marantz (σε περίπτωση που δεν τον πουλήσεις) έχει pre out να συνδεθεί με τον Crown?
Ναι φυσικά έχει γιαυτο δεν το έχω σχολιάσει
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Υποθέτω ότι γνωρίζεις ότι ο Crown είναι τελικός ενισχυτής και θα χρειαστείς προενισχυτή. Ο Marantz (σε περίπτωση που δεν τον πουλήσεις) έχει pre out να συνδεθεί με τον Crown?
τον 7011 είπε ότι έχει. φυσικά και έχει
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
αρχισα λοιπον να κοιταω για τον 1502 και επεσα στον 2002 με 2χ650
μαλλον θα καταληξω στον 1502 που ειναι δοκιμασμενη λυση και φυσικα πιο οικονομικος! Εκτος Ελλαδος υπαρχει καποια προταση για οικονομικοτερη αγορα;
 

Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
αρχισα λοιπον να κοιταω για τον 1502 και επεσα στον 2002 με 2χ650
μαλλον θα καταληξω στον 1502 που ειναι δοκιμασμενη λυση και φυσικα πιο οικονομικος! Εκτος Ελλαδος υπαρχει καποια προταση για οικονομικοτερη αγορα;
Υποθέτω ότι όλη η σειρά XLS ακούγεται το ίδιο, πάρε όσο μεγαλύτερο αντέχει η τσέπη σου. Στο γνωστό γερμανικό μαγαζί θα τον βρεις χαμηλότερα από Ελλάδα, εδώ κάποιοι κάνουν άτοκες δόσεις αν είναι σημαντικό για σένα. Η τιμή του έχει πέσει γύρω στα 60 ευρώ στον ένα χρόνο.
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
Υποθέτω ότι όλη η σειρά XLS ακούγεται το ίδιο, πάρε όσο μεγαλύτερο αντέχει η τσέπη σου. Στο γνωστό γερμανικό μαγαζί θα τον βρεις χαμηλότερα από Ελλάδα, εδώ κάποιοι κάνουν άτοκες δόσεις αν είναι σημαντικό για σένα. Η τιμή του έχει πέσει γύρω στα 60 ευρώ στον ένα χρόνο.
εδω τον βρηκα και το σκεφτομαι γιατι αυτη η μικρη διαφορα τιμης με βαζει στο οριο για αμεση αγορα. Σε ευχαριστω
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
το αντίστοιχο Γερμανικό skroutz

https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/4890035_-xls-1502-crown-audio.html
[DOUBLEPOST=1545939064][/DOUBLEPOST]
αρχισα λοιπον να κοιταω για τον 1502 και επεσα στον 2002 με 2χ650
μαλλον θα καταληξω στον 1502 που ειναι δοκιμασμενη λυση και φυσικα πιο οικονομικος! Εκτος Ελλαδος υπαρχει καποια προταση για οικονομικοτερη αγορα;
από 1502 και πάνω πήγαινε το μόνο που αλλάζει είναι η δύναμη. μη πάς στον 1002 έχει κατώτερα spec
 

Μηνύματα
1.233
Reaction score
2.047
Gager σε περιμενω αυριο σπιτι για να δεις και με διενισχυση διαφορες αλλα και με sub κι ας μην ειναι svs. Απορω ποσο δυνατα ακους ωστε να εχεις παραμορφωση στα ηχεια σου οπως μου ειπες.
Ακου κι ενα δευτερο setup πριν μπεις στο τρυπακι αγορας μηχανηματων.
Επισης το sub προσωπικα το θεωρω απαραιτητο.
Οταν θα παιζεις πολυ δυνατα, τα ηχεια δε θα μπορεσουν να ακολουθησουν.
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
Gager σε περιμενω αυριο σπιτι για να δεις και με διενισχυση διαφορες αλλα και με sub κι ας μην ειναι svs. Απορω ποσο δυνατα ακους ωστε να εχεις παραμορφωση στα ηχεια σου οπως μου ειπες.
Ακου κι ενα δευτερο setup πριν μπεις στο τρυπακι αγορας μηχανηματων.
Επισης το sub προσωπικα το θεωρω απαραιτητο.
Οταν θα παιζεις πολυ δυνατα, τα ηχεια δε θα μπορεσουν να ακολουθησουν.
Συμφωνώ για το σαμπ, μου έχει κινήσει τη περιέργεια η διαφορά με τον τελικό. Η απορία μου είναι, πόση δύναμη μπορούμε να δώσουμε στα ηχεία χωρίς να υπάρχει κίνδυνος;
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
Τα νεοτρα δεν θα μπορουσαν να ειναι αλλα απο την αγορα του 1502! Το βραδακι θα τον παραλαβω και θα μπει αμεσα! Η ερωτηση λοιπον ειναι αρχαριου....
Συνδεω τα ηχεια πανω στον τελικο και τον τελικο με τον 7011 που θα κανει την προενισχυση, σωστα; η μεταξυ τους συνδεση πως γινεται; εννοω, θα χρειαστω καποιο επιπλεον καλωδιο ή συμπεριλαμβανει κατι η συσκευασια και μου λυνει τα χερια; Υστερα ξανασεταρω τα ηχεια; θα χρειαστει να κανω καποια επιπλεον ρυθμιση για καλυτερη αποδοση ή και για προστασια των ηχειων;
Σαε ευχαριστω και παλι
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Τα νεοτρα δεν θα μπορουσαν να ειναι αλλα απο την αγορα του 1502! Το βραδακι θα τον παραλαβω και θα μπει αμεσα! Η ερωτηση λοιπον ειναι αρχαριου....
Συνδεω τα ηχεια πανω στον τελικο και τον τελικο με τον 7011 που θα κανει την προενισχυση, σωστα; η μεταξυ τους συνδεση πως γινεται; εννοω, θα χρειαστω καποιο επιπλεον καλωδιο ή συμπεριλαμβανει κατι η συσκευασια και μου λυνει τα χερια; Υστερα ξανασεταρω τα ηχεια; θα χρειαστει να κανω καποια επιπλεον ρυθμιση για καλυτερη αποδοση ή και για προστασια των ηχειων;
Σαε ευχαριστω και παλι
Θα χρειαστείς 2 rca από τον 7011 προς τον 1502. και όταν σετάρεις τον 1502 στο voltage sensitivity θα βάλεις 1.4v. και τα volume στο τέρμα.

μετά ξανά τρέξε ένα audyssey.

Τελικά από Ελλάδα?
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
Θα χρειαστείς 2 rca από τον 7011 προς τον 1502. και όταν σετάρεις τον 1502 στο voltage sensitivity θα βάλεις 1.4v. και τα volume στο τέρμα.

μετά ξανά τρέξε ένα audyssey.

Τελικά από Ελλάδα?
Ναι μας είπαν στο κατάστημα και πήραμε το καλώδιο, ευτυχώς αν και ίσως είχα κάπου θαμμένο. Από Ελλάδα για να μπορέσω να βάλω δόσεις. Και τον έχω ήδη στα χέρια μου, σε λίγο ξεκινάω! :)
 

Μηνύματα
152
Reaction score
53
Πρώτες εντυπώσεις θετικές! (Αλοιμονο)
Μου δίνει την εντύπωση ότι έχει καθαρίσει ο ήχος στα ψηλά και καθώς το σεταρα τα δυνάμωσα κοντά στο τέρμα και πονάνε τα αυτιά μου! Δεν συνέβαινε πριν αυτό και από όσο θυμάμαι μπούκωναν αρκετά πιο χαμηλά σε ένταση. Δεν έχω χρόνο σήμερα να ασχοληθώ περισσότερο ελπίζω αύριο να κάνω ένα καλό τεστ και να σεταρω ξανά τα ηχεία γιατί σίγουρα θα θέλουν διορθώσεις. Πρέπει να βρω που έχω καταχωνιάσει και το audyssey αν και θυμάμαι ότι για δυο ηχεία δεν χρειαζόταν
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.799
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AlexisAvdis
Top