Klipsch Greek club

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Καμία σχέση αυτό που θα πάρεις, με τα 8000 σχετικά με την παραπάνω κίνηση.
Έχω & τα 160 και γνωρίζω καλά το ήχο τους. Υπέροχο χαμηλό σαν βάσης αλλά μέχρι εκεί! Ακόμη και Ψιθυριστά το 8000 καθηλώνει με το βάθος και την ποιότητα του χαμηλού. Γενικά πολλές σκάλες παραπάνω σε όλους τους τομείς!

Αξίζει και με το παραπάνω η αναβάθμιση! Ασχέτως κόστους. Με τα 8000 τελειώνουμε μια για πάντα με το θέμα "ηχείο"!
Kala, εννοείται δεν συγκρίνω. Απλά για να είδα/άκουσα τετοια διαφορά με δύο 5.25 γουφερ, σκέψου τι θα γίνει με δυο 8ιντζα σε ηχείο δαπέδου....

Και μια συμβουλή προς όσους σκέφτονται να πάρουν οτιδήποτε: Παιδιά, πάρτε το ΜΕΓΑΛΟ/ΔΥΝΑΤΟ. Αλλιώς πάλι σε αυτό θα καταλήξετε, απλά θα έχετε δώσει παραπάνω λεφτά...
Δεν μετάνιωσα που πήρα κατευθείαν το μεγάλο κεντρικό της Klipsch.
Μετάνιωσα όμως που πήρα το PB-2000 αντί του PB-4000 (καθότι στην πορεία κατέληξα με δύο pb-4000).
Δεν μετάνιωσα που πήρα το μεγαλύτερο/καλύτερο ηχείο βάσης ths klipsch για surround.
Τελικά μετανιώνω που δεν πήγα σε μεγάλο ηχείο δαπέδου για μπροστά (δεδομένου ότι έχω μεγάλο χώρο).
 


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Με τα rp 8000, arkei ο xls1502 η να τον αφησω για το κεντρικο και να παω σε μεγαλυτερο;
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Με τα rp 8000, arkei ο xls1502 η να τον αφησω για το κεντρικο και να παω σε μεγαλυτερο;
έχω τα rp280 (σχεδόν ίδια με 8000) με xls 1502 και μπορώ να πω ότι τα σπρώχνει καλά. δεν θα πήγαινα σε κάτι μεγαλύτερο. ίσος σε καλύτερη σειρά crown. https://www.crownaudio.com/en/products/cdi-2-300
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Έγινε η τακτοποίηση του denon? (audissey κλπ....).
Αν ναι, μπορείς να αναφέρεις τις σχετικές ρυθμίσεις που άφησες?
Πχ φαντάζομαι ότι θα τα έθεσε σαν large. Έτσι παρέμειναν?

Πρόσεξε αναφέρομαι καθαρά σε μουσική ακρόαση, αν φυσικά σε ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι!
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Οχι ακομα, απλα κουμπωσα και παιζει σε χαμηλες σταθμες σαν λαρτζ. Οταν μεινω μονος θα ρυθμισω.
Ηθελα να ρωτησω σχετικα, να θεσω λαρτζ, να κατεβασω το σημειο κρος; Στις σταθμες που ακουω παντως μουσικη μεχρι τωρα, τα σαμπ ειναι περιττά (που λεει ο λογος)...

Και τα rp 160 large τα ρυθμιζε...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Προσωπικά με marantz 7... ίδια κατάσταση, τα έχω σαν large, το sub αποκλειστικά μόνο του, να μην επεμβαίνει δηλαδή στο σήμα, διότι αν και large επεμβαίνει στο σήμα και κόβει κάποιες συχνότητες από τα ηχεία, κατ εμέ ζωτικής σημασίας.
Επίσης έχω εκτός το audissey για ακρόαση τουλάχιστον μουσικής, αλλά γενικά και στο home cinema, με klipsch υπάρχει καλύτερο αποτέλεσμα χωρίς την συμμετοχή του!

Έχω επίσης ντεσιμελόμετρο.
Το μόνο λοιπόν που κάνω με το audissey είναι: Αυτόματη μέτρηση, κατόπιν επιβεβαίωση ότι όλα πάνε καλά, και αμέσως θέτω εκτός την σχετική ρύθμιση.
Αφήνω αποστάσεις, μεγέθη κλπ όπως τις έχει θέσει. Ως προς την ένταση, μετράω κατόπιν με το ντεσιμπελόμετρο και αν έχω απόκλιση, την διορθώνω. Γενικά τα ηχεία δεν έχουν αποκλίσεις άξιες λόγου. Υπάρχει απόκλιση μόνο στο sub, γενικά το έχει πιο χαμηλά από ότι πρέπει και επεμβαίνω μόνο σε αυτό, και το πάω κοντά στο αποτέλεσμα του ντεσιμπελόμετρου.
Κατά την γνώμη μου, στον χώρο μου και με τα μηχανήματά μου, αυτές είναι οι ρυθμίσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Προσωπικά με marantz 7... ίδια κατάσταση, τα έχω σαν large, το sub αποκλειστικά μόνο του, να μην επεμβαίνει δηλαδή στο σήμα, διότι αν και large επεμβαίνει στο σήμα και κόβει κάποιες συχνότητες από τα ηχεία, κατ εμέ ζωτικής σημασίας.
Επίσης έχω εκτός το audissey για ακρόαση τουλάχιστον μουσικής, αλλά γενικά και στο home cinema, με klipsch υπάρχει καλύτερο αποτέλεσμα χωρίς την συμμετοχή του!

Έχω επίσης ντεσιμελόμετρο.
Το μόνο λοιπόν που κάνω με το audissey είναι: Αυτόματη μέτρηση, κατόπιν επιβεβαίωση ότι όλα πάνε καλά, και αμέσως θέτω εκτός την σχετική ρύθμιση.
Αφήνω αποστάσεις, μεγέθη κλπ όπως τις έχει θέσει. Ως προς την ένταση, μετράω κατόπιν με το ντεσιμπελόμετρο και αν έχω απόκλιση, την διορθώνω. Γενικά τα ηχεία δεν έχουν αποκλίσεις άξιες λόγου. Υπάρχει απόκλιση μόνο στο sub, γενικά το έχει πιο χαμηλά από ότι πρέπει και επεμβαίνω μόνο σε αυτό, και το πάω κοντά στο αποτέλεσμα του ντεσιμπελόμετρου.
Κατά την γνώμη μου, στον χώρο μου και με τα μηχανήματά μου, αυτές είναι οι ρυθμίσεις.
Οπότε τα παίζεις χωρίς ισοστάθμιση, φλατ, σωστά;

Με τα μικρά, στο pure direct, δεν μου άρεσε το αποτελεσμα, προτιμούσα με την ισοστάθμιση του οντισεϋ...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Οπότε τα παίζεις χωρίς ισοστάθμιση, φλατ, σωστά;

Με τα μικρά, στο pure direct, δεν μου άρεσε το αποτελεσμα, προτιμούσα με την ισοστάθμιση του οντισεϋ...
Ναι.
Νομίζω ότι εκτός του χαμηλού, όμως, μου χαλάει και τις χροιές κλιπσ. Ανεβάσει τις υψιλές.... γενικά, δεν μου αρέσει το αποτέλεσμα της ισοστάθμισης.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Σε στερεο, τι ρυθμιση εχεις; Από ότι είδα αν τα εχω λαρτζ και sub mono lfe τα σαμπ δεν παίζουν καθόλου. An βαλω sub LFE+MAIN και large, τοτε παίζουν τα σαμπ αλλα παίζουν ταυτόχρονα και τα κλιψ και δεν νομίζω ότι ειναι ότι καλύτερο να παίζουν και τα σαμπ και τα κλιψ τις ιδιες συχνότητες.... Μήπως είναι καλύτερα να τα βαλω small και κρος ποιο χαμηλα, πχ 60;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Σωστά.
Είτε small τα κύρια και 40 ή 60, είτε large και LFE μόνο. Lfe + main και large, κόβει συχνότητες από τα κύρια.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Στις ταινίες άφησα την ρύθμιση του ντενον. Στη δικαναλη λειτουργία, τα έθεσα small, κροσ στα 60 και sub LFE.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Το αλλο που προκυπτει τωρα ειναι το εξης: να παρω κανα τελικο ακομα;;; Πλεον ο ντενον οδηγει πεντε καναλια, τα δυο μπροστινα τα οδηγει τελικος. Οποτε, μηπως το κεντρικο, μιας κι ειναι full band, πρεπει να παει σε τελικο;
Χθες εβαλα τρανσφορμερ αρκετα εως πολυ δυνατα. Δεν διαπιστωσα κλιπαρισμα η ζορισμα.... αλλα αν θελησω πιο δυνατα;;;; Οι εχοντες 7 ηχεια, τι κουμαντο εχετε κανει;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Ευκολα....και το κεντρικο δηλωσε το μικρο........και παρε σαμπακια......καμποσα.....οποτε μπορεις........
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Δεδομενου οτι οι μηχανικοι ηχου στελνουν τα μπασα στο .1, εχει νοημα να το δηλωσω μικρο; Αφου το ορισε ο ενισχυτής μεγαλο, μηπως ειναι προτιμότερο να το αφησω ετσι; Εαν εχει μπασο στο κεντρικο, φαντάζομαι δεν θα ειναι πολυ χαμηλα, αλλιως θα το ειχαν στειλει στο σαμπ...

Επισης, μιας και λεμε για σαμπ, εαν πετυχω κανα μικρό, γιατι για pb4000 δεν χωραει στο δωματιο, το παιρνω; Κανα δεκαρι, μικρη καμπινα. Και του κοβω κοβω τος πολυ χαμηλες για να παιζει ξεκουραστα;
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
το .1 ειναι ξεχωστο καναλι με πληροφοριες αναλογες
οταν δηλωνεις τα ηχεια μικρα το μπασο παει στο σαμπ
Αν εχεις σαμπ (οχι cλαστηρι) με <μικρα> ηχεια ακους μπασα πιο πολλα
αν εχεις ηχεια που <μεγαλα> βγαζουν πιο πολυ μπασο απο οτι το σαμπ μονο του
πας για σαμπ.....πολλα σαμπ...οσο πιο πολλα τοσο πιο μεγαλη η χαρα...............
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Εχω rp 8000 kai rp450c, pb4000 x2. για την ωρα τα εχω αφησει λαρτζ. Παρατηρωντας τα σε μεγαλες εντασεις σε εκκρηξεις, δεν φανηκαν να τερματιζουν, ο ηχος ακουγοταν καθαρα. Το σκεπτικο μου ειναι οτι για να σταλει καποια χαμηλη συχνοτητα στα main η στο κεντρικο, καποιος λογος θα υπαρχει, οποτε αν τα ηχεια μμπορουν να κατεβουν χαμηλα, ας τα αφησουμε λαρτζ...
Δεν ξερω αν τα λεω καλα....
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
μετρα με ενα ντεσιμπελλομετρο
τα ηχεια σου σαν μεγαλα , και μικρα , και μας λες που παιζεις πιο δυνατα.......
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top