Klipsch Greek club

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Με την επιλογή Klipsch είτε γίνεσαι φίλος, οπαδός, από το πρώτο άκουσμα, είτε το αντίθετο. Αν αυτό που έλαβες κατά την μικρή έστω αυτή εμπειρία σε ικανοποίησε, είναι θετικό. Μόνο αύξηση της ικανοποίησης θα αισθάνεσαι κατόπιν, με το πέρασμα της συμβίωσης, μαζί της. Αν συνέβη το αντίθετο, ή σε άφησαν αδιάφορο, μην συνεχίσεις. Υπάρχουν πολλές επιλογές στον ανταγωνισμό.

Βέβαια ο yamaha αν και αξιοπρεπείς κατασκευή, κρίνεται λίγος ως προς την δυνατότητα να κινήσει σωστά το Ηχείο αυτό, λόγο της ιδιομορφίας της κατασκευής των av γενικά. Αν αργότερα τοποθετηθεί τελικός στο σύστημα, μιλάμε για άλλη εμπειρία!
 
Last edited:

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
κοιτα , το να εχεις το ιδιο σετακι
δεν σημαινει οτι εχεις τα ιδια γουστα (η και αντιθετα)
προσωπικα (ΚΑΙ ΜΟΝΟ) κολλανε καλα.....αν θες στο μελος κουμπωνεις τελικο
αλλα ειναι μια καλη αρχη .....απο τελικους βρωμαει η πιατσα
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40

Μηνύματα
237
Reaction score
94
Με την επιλογή Klipsch είτε γίνεσαι φίλος, οπαδός, από το πρώτο άκουσμα, είτε το αντίθετο. Αν αυτό που έλαβες κατά την μικρή έστω αυτή εμπειρία σε ικανοποίησε, είναι θετικό. Μόνο αύξηση της ικανοποίησης θα αισθάνεσαι κατόπιν, με το πέρασμα της συμβίωσης, μαζί της. Αν συνέβη το αντίθετο, ή σε άφησαν αδιάφορο, μην συνεχίσεις. Υπάρχουν πολλές επιλογές στον ανταγωνισμό.

Βέβαια ο yamaha αν και αξιοπρεπείς κατασκευή, κρίνεται λίγος ως προς την δυνατότητα να κινήσει σωστά το Ηχείο αυτό, λόγο της ιδιομορφίας της κατασκευής των av γενικά. Αν αργότερα τοποθετηθεί τελικός στο σύστημα, μιλάμε για άλλη εμπειρία!
Τα ακουσα δυο φορες, μια με τον ενισχυτη του μαγαζιου (Marantz δικαναλο 50WRMS) και μια με το Yamaha. Και τις δυο φορες δε με αφησαν καθολου αδιαφορο, ισα ισα που εντυπωσιαστηκα απο το πως ακουγοταν η φωνη του τραγουδιστη, νομιζα πως υπηρχε κεντρικο ηχειο και εβγαινε απο κει η φωνη!!!! Αντιθετα απογοητευτικα πολυ απο τα BW 683 S2 που ακουσα και με δικαναλο και με το Υamaha σε αλλο μαγαζι, flat ηχος και ηχεια που πρεπει να παιξουν οπωσδηποτε με τελικο, καλα συνοδα και καλες ηχογραφησεις. Ενα ακομα καλο στοιχειο ειναι οτι δε με χαλασε η κορνα, που πολλοι εχουν ενδοιασμους οτι κουραζει ξυριζει κτλ. Βεβαια δε κρατησε η ακροαση 3-4 ωρες για να καταλαβω αν ειναι "κουραστικη" για τα αυτια μου.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Το δυνατό σημείο κλιπσ...Η σκηνική παρουσία. Έχομε αναφερθεί άπειρες φορές σχετικά. Ανεξαρτήτως κόστους στον ανταγωνισμό, δύσκολα θα βρεθεί αντίπαλος σε αυτό το θέμα.

Εφ όσον σου άρεσε η πρώτη εντύπωση, μην το σκέπτεσαι, προχώρα.
 

Μηνύματα
62
Reaction score
17
Καλησπέρα σας,

θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω ένα ραδιοενισχυτη Yamaha RX-V467, μέχρι τώρα είχα ηχεία κολώνες από home cinema της crystal audio (https://www.avmentor.gr/crystal_audio_btp.htm). Θέλω πλέον ηχεία για μουσική οπότε παρακαλώ όπως μου προτείνεται ποια klipsch να εμπιστευτώ. Χώρος σαλόνι max 20τ.μ., jazz, country, soundtrack (μελωδίες ταινιών), λίγο rock (τα κλασικά κομμάτια) όχι βαριά κτλ. Δεν μ΄ αρέσει το πολύ μπάσο, ψάχνω αυτό το μπάσο που ΄΄συνοδεύει τα όργανα και τις φώνες΄΄, όχι το βαρύ που αναστατώνει τα κόκκαλα. :help:
Τέλος οικονομικά δεν θέλω να ξεφύγω από το 600ευρώ. Αν όμως θα δω διαφορά και με τα εισαγωγικά μοντέλα 300-400 ευρώ ακόμα καλύτερα. Μην πάρω κάτι που μετά θα με βάλει στην διαδικασία αλλαγής και ενισχυτή. Επίσης δέχομαι και γνώμες για ενεργά. Απλά έχω μπερδευτεί αρκετά με τις επιλογες.
 


Μηνύματα
62
Reaction score
17
Το θέμα είναι ποιο ηχείο βάσης από όλα αυτά της klipsch (θα τα ακούσω και από κοντά), αλλά από την εμπειρία σας να πάω στο R-41M, R-15M, να ανέβω τιμη στο RP-400, RP150M, η να καταλήξω ακόμα πιο ψηλά RP-160M, RP600M;
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Το θέμα είναι ποιο ηχείο βάσης από όλα αυτά της klipsch (θα τα ακούσω και από κοντά), αλλά από την εμπειρία σας να πάω στο R-41M, R-15M, να ανέβω τιμη στο RP-400, RP150M, η να καταλήξω ακόμα πιο ψηλά RP-160M, RP600M;
Σε τί απόσταση ακούς. Καλύτερα να πάς σε 6inch woofer δλδ rp-160m ή το facelift rp-600m
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
Δεν έχει να κάνει με τον χώρο! Όσες περισσότερες ίντσες, τόσο καλύτερα!
 


Μηνύματα
243
Reaction score
40
καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν για dolby atmos μπορω να χρησιμοποιησω τα αμφίπολα 250s για surround ή πρέπει να πάω στα 160Μ?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν για dolby atmos μπορω να χρησιμοποιησω τα αμφίπολα 250s για surround ή πρέπει να πάω στα 160Μ?
Αν ο χώρος το επιτρέπει, καλύτερα όχι αμφίπολα.
 


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
An akous στα 3 μετρα, πήγαινε για δαπέδου χωρίς δεύτερη σκέψη... Έχω τα Rp-160m κι ήμουν χαρούμενος κι ευτυχισμένος.

Πρόσφατα, όπως έγραψα κανα δυο σελίδες πιο πριν έκανα το εξής: Έβαλα και τα τέσσερα μπροστά, δύο δεξιά δύο αριστερά, το ένα πάνω στο άλλο με τα τουίτερ κοντά (έχω αναρτήσει και σχετική φωτό). Το αποτέλεσμα ήταν πιο μεγάλος ήχος (εκτος απο ένταση φυσικά). Σήμερα, μετά απο αρκετές μέρες τα ξανατοποθέτησα κανονικά, ένα δεξιά κι ένα αριστερά.... Ε, απογοητεύτηκα σε σύγκριση με πριν... Με βλέπω για RP-8000 για δεξί αριστερό.... Και τα υπόλοιπα να εκτελούν χρέη surround (οπότε και αναβάθμιση απο 5.2 σε 7.2)....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.000
Reaction score
8.045
An akous στα 3 μετρα, πήγαινε για δαπέδου χωρίς δεύτερη σκέψη... Έχω τα Rp-160m κι ήμουν χαρούμενος κι ευτυχισμένος.

Πρόσφατα, όπως έγραψα κανα δυο σελίδες πιο πριν έκανα το εξής: Έβαλα και τα τέσσερα μπροστά, δύο δεξιά δύο αριστερά, το ένα πάνω στο άλλο με τα τουίτερ κοντά (έχω αναρτήσει και σχετική φωτό). Το αποτέλεσμα ήταν πιο μεγάλος ήχος (εκτος απο ένταση φυσικά). Σήμερα, μετά απο αρκετές μέρες τα ξανατοποθέτησα κανονικά, ένα δεξιά κι ένα αριστερά.... Ε, απογοητεύτηκα σε σύγκριση με πριν... Με βλέπω για RP-8000 για δεξί αριστερό.... Και τα υπόλοιπα να εκτελούν χρέη surround (οπότε και αναβάθμιση απο 5.2 σε 7.2)....
Καμία σχέση αυτό που θα πάρεις, με τα 8000 σχετικά με την παραπάνω κίνηση.
Έχω & τα 160 και γνωρίζω καλά το ήχο τους. Υπέροχο χαμηλό σαν βάσης αλλά μέχρι εκεί! Ακόμη και Ψιθυριστά το 8000 καθηλώνει με το βάθος και την ποιότητα του χαμηλού. Γενικά πολλές σκάλες παραπάνω σε όλους τους τομείς!

Αξίζει και με το παραπάνω η αναβάθμιση! Ασχέτως κόστους. Με τα 8000 τελειώνουμε μια για πάντα με το θέμα "ηχείο"!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.232
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top