Klipsch Greek club


Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Εχουν γραφτει πολυ καλα λογια για το Klipsch RP-600M.
Υπαρχει καποιος που να το εχει / εχει ακουσει και να θελει να γραψει τη δικη του αποψη;
Να το περιγραψει καπως;
 


Μηνύματα
204
Reaction score
461
Τα έχω ακούσει σε δύο διαφορετικούς χώρους και παίζουν εκπληκτικά. Φωνές, ατάκα στα κρουστά, δυναμικές! Βέβαια αν ο χώρος ήταν μεγάλο σαλόνι δε θα μπορούσα να πω τα ίδια μιας και το βίωσα στον χώρο μου ο οποίος ρουφηξε το μπάσο των rf62 για πρόγευμα...!
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
68874276_10156219690061345_2276646547384958976_n.jpg
Post automatically merged:

Σε άλλο κομμάτι του forum σημειώνω ότι έγινε αναβάθμιση στο (διπλό μου σύστημα).
Έτσι τα rf62 πλέον βρίσκονται στο σύστημα home cinema παρέα με τον marantz 7009.
Οι advance πλέον διαχειρίζονται τα chario cignys παρέα με το svs 1000.
Καλά τα chario αλλά στο χαμηλό σε σύγκριση με τα rf ήταν αρκετά πιο κάτω.
Έγιναν οι σχετικές ρυθμίσεις των chario σε συνδυασμό με το sub, σε σημείο που να με ικανοποιεί συνολικά.
Χθες είπα να κάνω on line αντιπαραβολές μεταξύ των 2 συστημάτων αφού έχω αυτήν την δυνατότητα.

Το πιστεύετε ότι παιδεύτηκα πάρα πολύ μέχρι να φτάσω αυτό που απολαμβάνω στο χαμηλό από τα rf 62 μόνα τους (χωρίς sub δηλαδή) & τον marantz, από τον συνδυασμό: advance, chario, svs! Ευτυχώς κάποια στιγμή τα κατάφερα.
Παρ όλα αυτά δεν μπορώ να πω ακόμη, ότι θα μπορούσα να πετύχω περαιτέρω βελτίωση. Βέβαια γνωρίζω ότι υπάρχουν ακόμη δυνατότητες, αφού ένα sub διαθέτει τις απαιτούμενες παραμέτρους για βελτίωση, αυτό όμως δεν είναι και πολύ εύκολο στην πράξη. Υπομονή και διάθεση πάντως υπάρχει, οπότε πιστεύω ότι ακόμη θα ανέβω σε ποιότητα.

Και κάτι άλλο, ακόμη δεν έχω καταλήξει συνολικά για το ποιο σύστημα ακούγεται ή με ευχαριστεί καλύτερα!
Δηλαδή λόγω του ότι το chario σαν κόστος έχει πάνω από διπλάσια τιμή, ψυχολογικά θεωρώ ότι είναι καλύτερο.
Είναι όμως έτσι? Marantz & KLIPSCH δεν μπορώ να πω ότι είναι χειρότερο από ADVANCE προ & τελικός + chario!
Ίσως το αντίθετο!
Post automatically merged:

Και κάτι άλλο, ακόμη δεν έχω καταλήξει συνολικά για το ποιο σύστημα ακούγεται ή με ευχαριστεί καλύτερα!
Δηλαδή λόγω του ότι το chario σαν κόστος έχει πάνω από διπλάσια τιμή, ψυχολογικά θεωρώ ότι είναι καλύτερο.
Είναι όμως έτσι? Marantz & KLIPSCH δεν μπορώ να πω ότι είναι χειρότερο από ADVANCE προ & τελικός + chario!
Ίσως το αντίθετο!
Σημειώστε στο τέλος το σωστό: από ADVANCE προ & τελικός + chario + svs!
Post automatically merged:

68874276_10156219690061345_2276646547384958976_n.jpg
Post automatically merged:

Σε άλλο κομμάτι του forum σημειώνω ότι έγινε αναβάθμιση στο (διπλό μου σύστημα).
Έτσι τα rf62 πλέον βρίσκονται στο σύστημα home cinema παρέα με τον marantz 7009.
Οι advance πλέον διαχειρίζονται τα chario cignys παρέα με το svs 1000.
Καλά τα chario αλλά στο χαμηλό σε σύγκριση με τα rf ήταν αρκετά πιο κάτω.
Έγιναν οι σχετικές ρυθμίσεις των chario σε συνδυασμό με το sub, σε σημείο που να με ικανοποιεί συνολικά.
Χθες είπα να κάνω on line αντιπαραβολές μεταξύ των 2 συστημάτων αφού έχω αυτήν την δυνατότητα.

Το πιστεύετε ότι παιδεύτηκα πάρα πολύ μέχρι να φτάσω αυτό που απολαμβάνω στο χαμηλό από τα rf 62 μόνα τους (χωρίς sub δηλαδή) & τον marantz, από τον συνδυασμό: advance, chario, svs! Ευτυχώς κάποια στιγμή τα κατάφερα.
Παρ όλα αυτά δεν μπορώ να πω ακόμη, ότι θα μπορούσα να πετύχω περαιτέρω βελτίωση. Βέβαια γνωρίζω ότι υπάρχουν ακόμη δυνατότητες, αφού ένα sub διαθέτει τις απαιτούμενες παραμέτρους για βελτίωση, αυτό όμως δεν είναι και πολύ εύκολο στην πράξη. Υπομονή και διάθεση πάντως υπάρχει, οπότε πιστεύω ότι ακόμη θα ανέβω σε ποιότητα.

Και κάτι άλλο, ακόμη δεν έχω καταλήξει συνολικά για το ποιο σύστημα ακούγεται ή με ευχαριστεί καλύτερα!
Δηλαδή λόγω του ότι το chario σαν κόστος έχει πάνω από διπλάσια τιμή, ψυχολογικά θεωρώ ότι είναι καλύτερο.
Είναι όμως έτσι? Marantz & KLIPSCH δεν μπορώ να πω ότι είναι χειρότερο από ADVANCE προ & τελικός + chario!
Ίσως το αντίθετο!
Post automatically merged:


Σημειώστε στο τέλος το σωστό: από ADVANCE προ & τελικός + chario + svs!
Ίσως το αντίθετο!
 
Last edited:

Μηνύματα
29
Reaction score
2
Καλησπέρα παιδιά. Με budget γύρω στα 900 ευρω μου πρότειναν τα KLIPSCH R-610F BLACK σε συνδυασμό με τους ενισχυτές Denon AVR-1500 ή τον Yamaha RN402. Τα ηχεία τα άκουσα και ήταν εξαιρετικά. Η μουσική κυρίως που ακούω είναι rock k blues και το ηχοσύστημα το θέλω για 80 % μουσική ,20% ταινίες. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τον παραπάνω συνδυασμό, για το εάν οι παραπάνω δύο ενισχυτές μπορούν να υποστηρίξουν μέχρι ένα ικανοποιητικό επίπεδο τα εν λόγω ηχεία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Οι δυο ενισχυτές ειναι διαφορετικού προσανατολισμού, ο ένας AV πολυκάναλος και ο άλλος στερεοφωνικός. Αυτο που πρέπει να αποφασίσεις είναι εαν θα πάς σε πολυκάναλο σύστημα homecinema ή σε κλασσικό δικάναλο.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
2
Τείνω προς τον κλασσικό δικάναλο. Ωστόσο παρουσίασα και τους δύο γιατι δεν γνωρίζω ποιος από τους δύο θα μπορούσε να οδηγήσει καλύτερα τα εν λόγω ηχεια.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Στα ίδια χρήματα μείνε σε κλασσικό ποιοτικότερο δικάναλο από εναν 7.1 ο οποίος θα παίξει στέρεο. Επίσης εαν δεν σε ενδιαφέρουν οι δικτυακές ευκολίες του 402, σε yamaha δες και A-S501 και A-S701 που έχουν στιβαρή τροφοδοσία.
 
Last edited:


Μηνύματα
29
Reaction score
2
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου. Εναλλακτικά θα μπορούσα να πάω σε αυτόν εδώ ,Yamaha R-N803D ? που έχει ethernet,bluetooth,wifi ? Πιστεύεις θα είναι καλός συνδυασμός ?
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Σίγουρα ο R-N803D ειναι καλύτερος σε οδήγηση από τον R-Ν402. Μιλάμε όμως για διπλάσια τιμή. Εαν υπάρχει κάποια οικονομικη δυνατότητα προς τα πάνω, πιο σοφό συνήθως είναι να επενδύεται προς το ηχείο, στην συγκεκριμμένη περίπτωση, η Klipsch έχει την σειρά reference premiere, καλύτερη της εισαγωγικής premiere.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Σίγουρα ο R-N803D ειναι καλύτερος σε οδήγηση από τον R-Ν402. Μιλάμε όμως για διπλάσια τιμή. Εαν υπάρχει κάποια οικονομικη δυνατότητα προς τα πάνω, πιο σοφό συνήθως είναι να επενδύεται προς το ηχείο, στην συγκεκριμμένη περίπτωση, η Klipsch έχει την σειρά reference premiere, καλύτερη της εισαγωγικής premiere.
Πολύ σωστά, και τις 2 σειρές τις χωρίζει πραγματικά μεγάλη διαφορά. Μπορούμε να πούμε άνετα ότι η μία σειρά είναι... τύπου Klipsch ή κάτι σαν klipsch, και η άλλη είναι.... klipsch. Με μια απλή μελέτη των χαρακτηριστικών τους, βλέπουμε τις διαφορές!

Επειδή έτυχα ακρόασης της απλής σειράς, μπορώ να πω άνετα, ότι εντυπωσιάζουν σε απόδοση, με τον σύγχρονο και εμπορικό τους ήχο. Όμως λείπει η ηχητική ταυτότητα klipsch.

Επίσης πολύ σωστά, πρέπει το βάρος στο τελικό κόστος να δοθεί στο κομμάτι, Ηχείο.
 
Last edited:


Μηνύματα
137
Reaction score
118
Καλησπέρα. Τα Klipsch RP 600M που τελευταία όλοι γράφουν καλές κριτικές για την απόδοση τους είναι ο διάδοχος του RP 160M. Στο διαδίκτυο δεν κυκλοφορούν μετρήσεις για το 160Μ αλλά πρακτικά είναι το ίδιο ηχείο με το 600Μ. ;
Έχει κανεις προσωπική εμπειρία και με τα δυο ηχεία? Έχουν σημαντικές διαφορές στην απόδοση ή ουσιαστικά μιλάμε για ίδια ηχεία με άλλη ονομασία?
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Καλησπέρα. Τα Klipsch RP 600M που τελευταία όλοι γράφουν καλές κριτικές για την απόδοση τους είναι ο διάδοχος του RP 160M. Στο διαδίκτυο δεν κυκλοφορούν μετρήσεις για το 160Μ αλλά πρακτικά είναι το ίδιο ηχείο με το 600Μ. ;
Έχει κανεις προσωπική εμπειρία και με τα δυο ηχεία? Έχουν σημαντικές διαφορές στην απόδοση ή ουσιαστικά μιλάμε για ίδια ηχεία με άλλη ονομασία?
Τα 160 τα έχω και παίζουν τρωμερά. Τα 600 αν ισχύει ότι και μεταξύ 280 και 8000 η διαφορά είναι στη κόρνα
 

Μηνύματα
137
Reaction score
118
Ναι οκ ειναι αεριζόμενη η κορνα στα 600Μ, Αναρωτιέμαι εαν υπάρχει διαφορά η οποία γίνεται ακουστικά αισθητη
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Καλησπερα στο club. Προσφατα εγινα κατοχος των RP 280F, και ψαχνομαι για καλωδια. Τι διατομη θα τους ταιριαζε καλυτερα? 2,5 mm ή 4mm? Οποιος μπορει να προτεινει καποιο καλωδιο.... ευχαριστως δεχομαι προτασεις.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δεν χρειάζεται να πας σε εξωτικές λύσεις. Εγώ χρησιμοποιώ mogami στα πάντα από καλώδιο ηχείων - xlr - rca
To mogami 3082 είναι υπέρ αρκετό

 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top