Klipsch Greek club

Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
Στις εμπορικές μάρκες νομίζω η marantz έχει τρομερές προτάσεις που απευθύνονται από έναν απλό χομπίστα μέχρι και τον πιο πεπειραμένο! Πιστεύω δυο σκάλες πάνω από την denon
Το ίδιο εργοστάσιο είναι, απλά έχουν κάνει ας πούμε έναν διαχωρισμό, διαφορετική φιλοσοφία και διαφορετικά υλικά με τα ακριβότερα να τα φοράει η Μάραντζ γι αυτό μεταξύ δύο ίδιων σε χαρακτηριστικά ενισχυτών μεταξύ τους ο Μάραντζ είναι πιο ακριβός, μη ξεχνάμε βέβαια και το υποκειμενικό, γνωρίζω ανθρώπους που προτιμάνε Denon, γούστα είναι αυτά.

screenshot.7.jpg
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
κεντρικό 64? σε σχέσει με το 8000 και 504
Πρόσφατα άλλαξα το rp450 με rc64iii.
Δεν υπάρχει επαφή. Για αρχή όσοι ασχολούνται με μετρήσεις μετράει on και off axis πολύ καλύτερα, κάτι το οποίο ακούγεται. Σε εντάσεις με τα 4 χ 6.5 δε νιώθει.

Στα ψηλά το compression driver είναι πολύ πιο μαλακό σε σχέση με τη κόρνα του rp
 



Μηνύματα
511
Reaction score
454
Καλησπέρα παιδια. Έκανα μια ερευνα για τα ηχεια Klipsch RP-6000F Walnut. Εδώ τα δίνουν γυρω στα 1200 ενώ στο Akustik Project μου βγαινει 915 ευρω με χρεωση καρτας. Πως προκύπτει μια τόσο μεγάλη διαφορα. Να το ρισκάρω να αγοράσω από το Akustik ; Επίσης τι ενισχυτή θα προτείνατε για τα συγκεκριμένα ηχεια ;
Εχω αγοράσει και εγώ απο ακουστικ είναι φοβεροί επαγγελματίες , προχώρα άφοβα.

ημουν ετοιμος για αγορα klipsch r 120 sw μεχρι που ειδα το συγκεκριμενο τοπικ. εχουν προβλημα τα sub αυτα;
ποια αλλα προτεινετε σε παρομοια τιμη ? ειναι για ταινιες σε χωρο περιπου 20 τμ
Μετά απο 2 χρόνια μου έβγαλε πρόβλημα ο ενισχυτής μείνε μακριά ..... άποψή μου.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
τι εννοείς δεν υπάρχει επαφή; είναι άκρος ανώτερο; είναι σαν ένα διαφορετικό ηχείο;
Ναι πολύ καλύτερο. Βέβαια από τα 650 πας στα 1500€. Και βασικό ότι θέλει watt (όπως όλα τα klipsch)
 

Μηνύματα
319
Reaction score
128
Καλησπέρα κύριοι και κυρίες σκεφτόμουν να πάω και εγώ για klipsch και συγκεκριμένα τα klipsch rp-8000f βέβαια δεν έχω ξανά ακούσει klipsch και θέλω να πάρω μια ιδέα με το τι γίνεται.
Αμα έχει κάποιος κάποια από τα ηχεία της klipsch και μπορεί να με φιλοξενήσει για μια γρήγορη ακρόαση μετά χαράς πληρώνω κιόλας (είτε με μπύρες είτε με μετρητά) τώρα από εκεί και πέρα ποιο πολύ έπεσα σε klipsch γιατι έχω λαμπατους και θέλω να εκμεταλλευτώ την απόδοση τους και άμα με γεμίσει και ο ήχος τους ακόμα καλύτερα(Γιατί κόρνα δεν ξανά άκουσα τουλάχιστον όχι klipsch) πάντα μιλάμε για Θεσσαλονίκη άμα ξέρετε κανένα κατάστημα που τα έχει για ακρόαση ενημερώστε με ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 

Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
και πολύ κράτησε, τα καινούρια λέει είναι οκ (spl - 120 - 150) δλδ δεν καίγονται αμέσως, σε βάθος χρόνου θα δείξει....
Στο διπλανό, μέλος με νέο sub κι άρχισε τα προβλήματα, άντε γεια δηλαδή.
 


Μηνύματα
72
Reaction score
53
Χαιρετώ τους φίλους στο klipsch club,
Παρακαλώ μια γνώμη για rb81 mk2 σε συνδυασμό με λαμπατο ενισχυτη cayin a100.
Εαν καποιος φιλος εχει δοκιμασει τον συγκεκριμενο συνδιασμο η με καποιον άντιστοιχο λυχνιας ας μου γράψει κάτι σε προσωπικό μνμ ή εδώ..
Ευχαριστώ
Avsitekostas
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Χαιρετώ τους φίλους στο klipsch club,
Παρακαλώ μια γνώμη για rb81 mk2 σε συνδυασμό με λαμπατο ενισχυτη cayin a100.
Εαν καποιος φιλος εχει δοκιμασει τον συγκεκριμενο συνδιασμο η με καποιον άντιστοιχο λυχνιας ας μου γράψει κάτι σε προσωπικό μνμ ή εδώ..
Ευχαριστώ
Avsitekostas
Καλησπέρα Κώστα,
Νομίζω ότι η γνώμη μου είναι ότι αδικείς τον συγκεκριμένο ενισχυτή με αυτά τα ηχεία ενώ με αντίστοιχες κολόνες θα άκουγες πιστεύω και διαφορές όχι ότι δεν θα ήταν καλός συνδυασμός, έτσι και αλλιώς τα klipsch είναι ευαίσθητα ηχεία αλλά με έναν ποιοτικό ενισχυτή δείχνουν τα προσόντα τους.
Εγώ έχω τα RB-81 και τα χρησιμοποιώ προς το παρόν για τεστ που κάνω με μηχανήματα και τώρα τα δουλεύω με έναν τελικό Rotel RB-1590 έναν AV-PRE και με ασημένια καλώδια για να δω πως παίζουν αλλά δε ακούω και τεράστια διαφορά συγκριτικά με άλλες αλλαγές που έχω κάνει.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
53
Καλησπέρα Κώστα,
Νομίζω ότι η γνώμη μου είναι ότι αδικείς τον συγκεκριμένο ενισχυτή με αυτά τα ηχεία ενώ με αντίστοιχες κολόνες θα άκουγες πιστεύω και διαφορές όχι ότι δεν θα ήταν καλός συνδυασμός, έτσι και αλλιώς τα klipsch είναι ευαίσθητα ηχεία αλλά με έναν ποιοτικό ενισχυτή δείχνουν τα προσόντα τους.
Εγώ έχω τα RB-81 και τα χρησιμοποιώ προς το παρόν για τεστ που κάνω με μηχανήματα και τώρα τα δουλεύω με έναν τελικό Rotel RB-1590 έναν AV-PRE και με ασημένια καλώδια για να δω πως παίζουν αλλά δε ακούω και τεράστια διαφορά συγκριτικά με άλλες αλλαγές που έχω κάνει.
Αγαπητέ Θανάση
Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Συμπερασματικά είσαι ευχαριστημένος από τα ηχεία.. οκ. Αναμένω από κάποιο φίλο γνώμη για συνδυασμό με λάμπα ενισχυτη..
 

Μηνύματα
139
Reaction score
68
Καλησπέρα στη παρέα!
Αφού τακτοποίησα τα ηχεία δαπέδου, ήρθε η ώρα να ολοκληρώσω την "οικογένεια" των Klipsch με τα αντίστοιχα Atmos.
Ψάχνω λοιπόν τα Klipsch Reference Premiere Professional Series PRO-160-RPC.
Μένω Αγγλία και οι τιμές εδώ είναι λίγο στο Θεό. Να φανταστείτε τα δαπέδου τα έφερα από Γαλλία και Αυστρία.
Το θέμα μου είναι πως τα βρήκα σε τρελή τιμή στο son-video, αλλά είχαν μόνο 2 stock.
Στέλνω μήνυμα αν παίζει να μου βρουν άλλα 2 και τα μεταφορικά(κλασικό πρόβλημα με αυτούς) και δεν απάντησαν ποτέ!
Βασικά είπαν θα με ενημερώσουν μετά τίποτα...Ούτε στα επόμενα 2 mail.
Έχετε να προτείνετε εναλλακτικό site?
Στο idealo.de και κατ επέκταση στο Akustik Project δεν υπάρχουν.
Τα βρήκα σε ένα Πολωνικό site, αλλά αν και έχει Paypal, δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει.
 

Μηνύματα
2.405
Reaction score
3.613
Καλησπέρα στη παρέα!
Αφού τακτοποίησα τα ηχεία δαπέδου, ήρθε η ώρα να ολοκληρώσω την "οικογένεια" των Klipsch με τα αντίστοιχα Atmos.
Ψάχνω λοιπόν τα Klipsch Reference Premiere Professional Series PRO-160-RPC.
Μένω Αγγλία και οι τιμές εδώ είναι λίγο στο Θεό. Να φανταστείτε τα δαπέδου τα έφερα από Γαλλία και Αυστρία.
Το θέμα μου είναι πως τα βρήκα σε τρελή τιμή στο son-video, αλλά είχαν μόνο 2 stock.
Στέλνω μήνυμα αν παίζει να μου βρουν άλλα 2 και τα μεταφορικά(κλασικό πρόβλημα με αυτούς) και δεν απάντησαν ποτέ!
Βασικά είπαν θα με ενημερώσουν μετά τίποτα...Ούτε στα επόμενα 2 mail.
Έχετε να προτείνετε εναλλακτικό site?
Στο idealo.de και κατ επέκταση στο Akustik Project δεν υπάρχουν.
Τα βρήκα σε ένα Πολωνικό site, αλλά αν και έχει Paypal, δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει.
Το Son έχει "βεβαρημένο παρελθόν" ασυνεννοησίας και γενικά δεν είναι και τόσο συνεργασιμοι, ο @ankokdog εχει εμπειρία να σου πει.

Δοκίμασες να στείλεις Mail στο akustik project?
Για Λάιο δεν προτείνω καν, λογικά θα έχει τις ίδιες τιμές στο Θεό με εκεί.

Τσέκαρε επίσης και ένα ισπανικό ονόματι supersonido, Ελλάδα δεν στέλνει, για Αγγλία δεν γνωρίζω.
 

Μηνύματα
139
Reaction score
68
Μπήκα στο supersonido, αλλά η τιμή είναι υψηλή(450€). Ο son τα είχε στα 250€ γι αυτό "τρελάθηκα".
Πουλάει τα Pro-180RPC στα 300€, αλλά στα 4 τεμάχια ανεβαίνει το σύνολο κατά 200€, χώρια ότι δεν μου χρειάζονται.
Έστειλα στο Akustik και βλέπουμε...
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αν θυμάμαι καλά το πρόβλημα με τους Γάλλους ήταν στα μεταφορικά. Για πολλά χρήματα τα οποία δε σου έκαναν μια προσφορά αν ήθελες πολλά κομμάτια αλλά έβαζαν την αξία των μεταφορικών του εκάστοτε προϊόντος επί τα προϊόντα.

Πχ rc64iii κόστος μεταφορικών 150 το κομμάτι

Ήθελες 3.... 3 χ 150 τα μεταφορικά

Geizhals.de (skroutz)

Akustic project

Elektrowelt24

D-t-s.at

Έχω αγοράσει από όλους πολλά πράγματα. Είναι αξιόπιστοι.

Κάποια δέχονται και παζάρια...




Και Ελλάδα μπορείς να βρεις καλές τιμές αρκεί να βρεις τον κατάλληλο μεσάζοντα..........
 

Μηνύματα
139
Reaction score
68
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα τα κοιτάω όλα μέχρι να βρω κάτι που να αξίζει.
Γιατί τα περισσότερα έχουν την ίδια τιμή(450€).
Το πολωνικό που έχω βρει(https://rms-store.eu/) τα έχει 364€
Και ο αχαρακτήριστος son τα είχε 250€...
Και όπως είπα ήδη, στα 4 τεμάχια, η διαφορά μεγαλώνει/μετράει ακόμα περισσότερο.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλησπέρα @Wintermute23,
Άμα βάλεις στο google τα ηχεία που θέλεις ( klipsch pro-160-rpc. europe ) σου ανοίγουν σελίδες π.χ.
Για κοίταξε αν σε ενδιαφέρουν !!!
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.333
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top