Klipsch Greek club


Μηνύματα
521
Reaction score
41
Καλησπέρα σε όλους, μόλις αναβαθμιστηκα από μια51 Samsung plasma στην lg cx 65, επίσης από τον Yamaha rv1500 στον marantz sr7013, και είδα - άκουσα μεγάλη διαφορά. Έχω τώρα την σειρά rf35, rc35, rs35 και rw12 sub. Για να έχω και εδώ μια πολύ μεγάλη ηχητική διαφορά τι θα προτείνατε να αλλάξω? Ξέρω θα μου πείτε rp8000 και τα σχετικά surround κεντρικό κλπ. Αν ήθελα να διαθέσω τα λιγότερα, σίγουρα πάνω από 1000 τι θα αλλάζατε γισ να πάρετε τα καλύτερα αποτελέσματαβκαι να αξίζει να αλλαξω? Τα rs λέω να τα κρατήσω λόγω του σημείου που τα έχω κρεμάσει στον τοίχο κ με βολεύουν. Ποιο πολύ ταινίες και πολύ λιγότερο μουσική όλα από marantz, εχω flac κ τα σχετικά
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλησπέρα και σε σένα,
Είναι κάτι που δε σου αρέσει τελικά στον ήχο που έφτιαξες ?
Αν θέλεις πιο πολλά μπάσα παίρνεις άλλο ένα σαμπ.
Το σετ Klipsch που έχεις το έχω ακούσει σε φίλο και είναι τρομερό δε χρειάζεται να το αλλάξεις.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
41
Όχι μου αρέσει αρκετά απλά επειδή είχα την τηλεόραση 6 χρόνια, καμία 12 αρια τον ενισχυτή αν θυμάμαι κ τα ηχεία έλεγα ανά πάρω κάποια ουσιαστική αναβάθμιση να έκανα. Πχ αν άλλαζα τα μπροστά θα ήταν παρατςρω το κεντρικό μάλλον, αν επερνα svs pb1000 δεν ξέρω πόσο καλύτερα αποτελέσματα θα χα από το υπάρχων κλπ
 


Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Αν άλλαζες τα μπροστινά θα πήγαινες όπως είπες στα pr-8000f η τιμή τους είναι 1200 βάλε και το αντίστοιχο κεντρικό κανά 500άρικο με τα χρήματα αυτά παίρνεις όχι ένα αλλά δύο sub και θα είσαι πασάς αφού όπως είπες βλέπεις πιο πολύ ταινίες.
Όσο αν αξίζει για δεύτερο σαμπ σου λέω ......
ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ
 

Μηνύματα
521
Reaction score
41
Δηλαδή αν επερνα 2sub θα είχα κσλυτερη ηχητική απόλαυση? Από τα να άλλαζα τα 3 μπροστά? Μου ακούγεται λίγο καπως,
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Κάνε σιγά- σιγά τα βήματα, πάρε πρώτα ένα σαμπ για να δεις αν έχουμε δίκιο !!!
Υπάρχουν αυτά.....
Είναι και ίδια με αυτό που έχεις.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
41
Αν επερνα τα rp140 για να το κάνω 5 1.2 κ; ο τα βάλω πάνω στα rf35, θα έχω αισθητή διαφορά με τώρα που δεν παίζω atmos? Έχετε εμπειρία? Αξίζουν τα 300π περίπου ευρώ?
 

Μηνύματα
29
Reaction score
2
Καλησπέρα παιδιά.

Θα ήθελα τη βοήθεια -γνώμη σας.Έχω από τα μέσα τα Klipsch R620 σε συνδυασμο με το Yamaha RN803D. Από θέμα έντασης δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ακούω μουσική από blues -hard rock εως kai heavy metal, σε αυτο το φάσμα δηλαδή. Το πρόβλημα μου είναι πως τις κιθάρες τις ακούω πιο χαμηλά από ότι περίμενα. Πρέπει να δυναμώσω για να τις φέρω σε ένα ιδανικό επίπεδο. Ενώ ταυτόχρονα τα drums και τα φωνητικά μια χαρά. Έβαλα την ίδια μουσική σε ηχοσύστημα φίλου σε 2,1 crystal audio με subwoofer ενα THX νομίζω , ναι είναι διαφορετικό set up .. αλλά οι κιθάρες ακούγονταν πολύ πιο καθαρές,από πιο χαμηλά ίσως και πιο ξεκούραστα θα έλεγα .


Αποσταση ακροάσης περίπου 3 μετρα
Απόσταση μεταξύ των ηχείων στα 2 μέτρα
Απόσταση των ηχείων απο τον πίσω τοίχο στα 40 εκατοστά
Απόσταση των ηχείων απο τους πλευρικούς τοίχους στα 35 εκατοστά
Σαλόνι ενιαίο με κουζινα γύρω στα 40 τμ.
Χρόνος ακρόασης klipsch περίπου 80 ώρες.
 



Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Είπες ότι πήγες και δοκίμασες τη μουσική σε διαφορετικό σετ απ, ο ενισχυτής του φίλου σου είναι δικάναλος η πολυκάναλος ?
 

Μηνύματα
29
Reaction score
2
Είπες ότι πήγες και δοκίμασες τη μουσική σε διαφορετικό σετ απ, ο ενισχυτής του φίλου σου είναι δικάναλος η πολυκάναλος ?
Ο ενισχυτής του φίλου είναι πολυκάναλος. Είναι ο Yamaha rxv 659 και η πηγή ήταν ίδια. LG dvd player.
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Αφού είναι πολυκάναλος έχει κάνει το auto set up και ίσως παίζει με small τα μπροστινά και οι χαμηλές στο sub,
μάνι-μάνι τα ftront ακούγονται πιο καθαρά στα μεσουψηλά και ηχό ισορροπεί με το sub.
Θα έπρεπε να τα ρυθμίσετε όπως τα έχεις εσύ.
Ο ενισχυτή σου είναι πολύ καλός και οδηγεί άνετα τα klipsch, άρα παίζει τα ηχεία σου lagre και φυσικά χωρίς σαμπ για να κάνει τους διαχωρισμούς.
Δεν θέλω να πιστεύω ότι το συγκεκριμένο ηχείο είναι λίγο χάλια.
Αν μπορείς να ξανακάνεις το ίδιο τεστ αλλά θα παίξει ο ενισχυτή του χωρίς το EQ Set up και το subwoofer, και τα ηχεία του large.
Ίσως τότε να βγάλεις ένα συμπέρασμα πιο καλό.
Και μετά συζητάμε την επόμενη κίνηση..........
Φιλικά.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
2
Αφού είναι πολυκάναλος έχει κάνει το auto set up και ίσως παίζει με small τα μπροστινά και οι χαμηλές στο sub,
μάνι-μάνι τα ftront ακούγονται πιο καθαρά στα μεσουψηλά και ηχό ισορροπεί με το sub.
Θα έπρεπε να τα ρυθμίσετε όπως τα έχεις εσύ.
Ο ενισχυτή σου είναι πολύ καλός και οδηγεί άνετα τα klipsch, άρα παίζει τα ηχεία σου lagre και φυσικά χωρίς σαμπ για να κάνει τους διαχωρισμούς.
Δεν θέλω να πιστεύω ότι το συγκεκριμένο ηχείο είναι λίγο χάλια.
Αν μπορείς να ξανακάνεις το ίδιο τεστ αλλά θα παίξει ο ενισχυτή του χωρίς το EQ Set up και το subwoofer, και τα ηχεία του large.
Ίσως τότε να βγάλεις ένα συμπέρασμα πιο καλό.
Και μετά συζητάμε την επόμενη κίνηση..........
Φιλικά.
Σε ευχαριστώ πολύ
 


Μηνύματα
72
Reaction score
21
καλησπερα παιδια θελω να μπω και εγω στο κοσμο των Klipsch σιγα σιγα εχω βρει used τα

Klipsch rs-42 στα 250 αξιζει να τα παρω ? και με τη θα μπορουσα να τα συνδυάσω για 5.1

ο ενισχυτης ειναι ο denon 250bt
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.401
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top