Klipsch Greek club





Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Premiere vs RF II

Κάθε πέρσι και καλύτερα.

Πριν 6-7 μήνες αποφάσισα να αγοράσω 2 τουίτερς για τα rf 62 II (για backup).
Τα αγόρασα από Αμερική ( http://reconingspeakers.com/product/klipsch-rf82-rf62-rb81-rb61-rs62-sii-tweeter/ ) διότι στην εδώ αντιπροσωπεία όταν χρειάστηκε να αλλάξω ένα είχε μικροδιαφορές στον σχεδιασμό (αν προσέξετε τα βύσματα που πιάνουν τα καλώδια είναι το ένα απέναντι από το άλλο, σε αυτά που είχε η αντιπροσωπεία αυτά βρίσκονται το ένα πλάι στο άλλο στο κάτω μέρος.) . Ο υπεύθυνος επέμενε ότι δεν έχουν καμία διαφορά στην ποιότητα και απόδοση, και πράγματι έτσι είναι . Όταν όμως το τοποθέτησα παρατήρησα διαφορά από το άλλο. (Σχετικά με το άλλο ηχείο υπήρχε διαφορά στην απόδοση - δηλαδή ο ήχος μου φαινόταν μουντός (του καινούργιου). Φυσικό όμως τελικά, διότι ήταν άστρωτο και ξέρετε τι σημαίνει άστρωτο ηχείο και δη klipsch.

Τα νέα τουίτερς λοιπόν είναι ακριβώς ίδια σε εμφάνιση με το αρχικό, όμως όταν τα έβαλα επάνω στα rf τρόμαξα, άλλαξαν απόδοση τα ηχεία όπως ακριβώς και με την προηγούμενη αλλαγή (ήχος μουντός και άχαρος). Σκέφτηκα ότι δεν μπορώ να ξαναπεράσω τουλάχιστον 2 Μήνες στρωσίματος και αυτομάτως έβαλα τα προηγούμενα. (Α ξέχασα να σας αναφέρω ότι παρ όλο που τα παρήγγειλα πριν 7 Μήνες περίπου, ήρθαν πριν 1 Μήνα διότι δεν είχε απόθεμα ούτε η ίδια η klipsch.)

Και έρχομαι στο θέμα.... Σκέφτηκα λοιπόν το στρώσιμο να το "πληρώσουν" τα rb81 ( το δεύτερο ζευγάρι μου premiere που έχω στην Αίγινα).
Έτσι και έγινε..... ΟΜΩΣ τα rb δεν έχουν καμία σχέση ως προς την ποιότητα κατασκευής με τα rf.

Εσωτερικά λοιπόν από το δέσιμο, τον τρόπο προσαρμογής των μεγαφώνων στο ηχείο, ακόμη στην μπάφλα, φαίνεται ότι έχει γίνει μεγάλη οικονομία. Η κόρνα πχ αν έχετε προσέξει έχει ένα λάστιχο στην καινούργια έκδοση... το οποίο πιάνει στο ηχείο με .... αυτοκόλλητο διπλής όψεως! Ακόμη και η επένδυση της μπάφλας δείχνει επιρρεπής σε βλάβη κατά την διάρκεια των εργασιών, είναι πολύ ευαίσθητη και μάλλον δείχνει ότι θα έχει πρόβλημα με την πάροδο του χρόνου . Στα rf II η μπάφλα αποτελείται από κόντρα πλακέ πάνω από 2cm! και μπροστά από αυτήν υπάρχει πλαστική επένδυση από σκληρό abs για το τελικό φινίρισμα.
Επίσης και το ίδιο το τουίτερ παρ ότι είναι το βασικό στέλεχος το ίδιο, η βάση και γενικά οι βίδες και όλα τα υπόλοιπα που αφορούν την προσαρμογή του στην κόρνα, είναι υποδεέστερα.
Από εκεί και πέρα, δεν μπορώ να φέρω γνώμη σχετικά με τα κροσσόβερς κλπ διότι αφ ενός στα rf έχει γίνει πλήρης αναβάθμιση, αφ εταίρου δεν γνωρίζω τέτοια τεχνικά θέματα.


Αν σκέφτεστε αγορά klipsch λοιπόν προτιμήστε τις παλαιότερες εκδόσεις RF - RF II κλπ . Θα βγείτε κερδισμένοι!

PS

Έτσι για την κουβέντα... O μαγνήτης στα rf έχει διάμετρο 10 cm plus και πολύ μεγάλο βάρος, το δε τουίτερ δείχνει τεράστιο σε βάθος μαζί με την κόρνα... γιαυτό το ηχείο έχει βάθος πάνω από 42 cm.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Για μια ακόμη φορά συνειδητοποίησα ότι τα klipsch ασχέτως της υψηλής τους ευαισθησίας, σε τρανζιστοράτους τουλάχιστον ενισχυτές, θέλουν Βατ!

Σήμερα και ύστερα από αρκετό καιρό, έγινε ακρόαση με τον CA 740a http://www.techradar.com/reviews/au...fiers/cambridge-audio-azur-740a-276054/review και αν και 100 πραγματικά βατ ανά κανάλι, έδειξε την αδυναμία του σχετικά με το τελικό μου http://www.areadvd.de/tests/test-advance-acoustic-x-preamp-x-a160-vor-endstufenkombi/ , κυρίως σε χαμηλές - πολύ χαμηλές εντάσεις!
 



Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Καλησπέρα στη παρέα. θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας για το κεντρικό klipsch r-25c. Αναβαθμίζω το υπάρχον σύστημα μου που αποτελείτε από crysral audio το thx kit svs pb2000 sub και ένα yamaha rx-a1030. άκουσα τα rf82 ii ενός φίλου και ενθουσιάστηκε τόσο ώστε να μπω στη διαδικασία αντικατάστασης. άλλαξα τα περιφερειακά με τα r15m τα οποία μου άρεσαν πολύ περισσότερο από τα crystal και ήρθε η σειρά του κεντρικού. τα μπροστινά τα αφήνω για το τέλος. αγόρασα λοιπόν το r-25c. το συνδέω στον yamaha αφήνοντας τις ρυθμίσεις που έχει πάρει από το Ypao και το αφήνω δέκα μέρες ανεβάζοντας σταδιακά ένταση να στρωθεί. τρέχω νέο ypao ώστε να διαβάσει το klipsch και να πάρει τις νέες τιμές στον ισοσταθμιστή. οι καμπύλες που έβγαλε καμία σχέση με το crsytal ή με τα υπόλοιπα της σύνθεσης με ακραίες τιμές σε πολλές συχνότητες κάτω των 600hz, +6db -9db και επίσης οι ήχοι που ακούγονται κατά τη διαδικασία του ypao ακούγονται τελείως διαφορετικά στο κεντρικό σε σχέση με όλα τα άλλα. Το αποτέλεσμα είναι κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου. ένα "μουντός'' ήχος και οι φωνές σαν να ακούγονται με eco ή σαν να είναι σε άδειο δωμάτιο. δοκίμασα να παίξω λίγο με συχνότητες αν μπορώ να το φέρω στα ακούσματα μου χωρίς όμως επιτυχία. Και ήθελα να ρωτήσω αν το έχει ακούσει κάποιος και είναι πράγματι αυτός ο ήχος που βγάζουν η αν πρέπει να το στείλω για έλεγχο.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
βγαλε οφ το υπαο ,,,,και ακου ξανα......
δοκίμασα και flat και through και direct τίποτα. είμαι και παίζω εδώ και μια βδομάδα με 2 συγκεκριμένες σκηνές δεν έρχεται με τίποτα
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Μάλλον έχει πρόβλημα το τουίτερ. Στην αντιπροσωπεία για έλεγχο και επί τόπου τακτοποίηση (Λάιος)...
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Μάλλον έχει πρόβλημα το τουίτερ. Στην αντιπροσωπεία για έλεγχο και επί τόπου τακτοποίηση (Λάιος)...
αυτό θέλω να πιστεύω γιατί αν και μικρό μοντέλο διάβασα πολύ καλά σχόλια τα οποία δεν αντικατοπρίζονται σε αυτό που ακούω. και επιπλέον οι κόρνες στα ρ15μ που έχω ακούγονται πολύ δυνατές σε σχέση με το συγκεκριμένο το οποίο ψιλά ακούγετε πολύ υποδεέστερο από τo twiter του crystal. έχω μιλήσει με Λάιο θα το στείλω δευτέρα που ανοίγουν. μου έχει κάτσει στραβά και θα ήθελα αν συμφωνήσουν και στην εταιρία να το κάνω αντικατάσταση με κάποιο μεγαλύτερο. και εδώ πάμε ή στο rp250c η στο rp440c. αλλά στο δεύτερο αν και πιο ακριβό σαν μοντέλο με προβληματίζουν τα πολύ μικρά woofer 4'' αν και έχει 4 στο σύνολο
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Μάλλον έχει πρόβλημα το τουίτερ. Στην αντιπροσωπεία για έλεγχο και επί τόπου τακτοποίηση (Λάιος)...
επειδή διάβασα κάποιο post σου παραπάνω που αναφέρεσαι στα twiter και το στρώσιμο που χρειάζονται τα klipch καταλαβαίνω ότι θα αλλάξει πολύ σαν ηχείο. αλλά πως τα r15m τα οποία είναι της ίδιας σειράς με το r25c και λογικά χρησιμοποιούν και τα ίδια woofer και κόρνες βγάζουν τόσο πλούσιο και γεμάτο ήχο out of the box σε σχέση με το 'μουντό' κεντρικό. αυτό προφανώς μας λέει ότι κάποιο πρόβλημα υπάρχει.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Μην ανησυχείς, έχει σίγουρα πρόβλημα η κόρνα. Τα τουίτερς της klipsch είναι επιρρεπή σε προβληματάκια. Η αντικατάσταση εκτός από οικονομική (όταν δεν σε καλύπτει η εγγύηση) είναι και εύκολη. Η αντιπροσωπεία δε είναι εξυπηρετική και διεκπεραιώνει άμεσα οποιοδήποτε πρόβλημα προκύψει. Δεν φεύγεις από εκεί αν δεν έχεις τακτοποιηθεί πλήρως!

Παρ όλο που έχω τρία ζευγάρια klipsch, δεν έχω καταφέρει ακόμη να προμηθευτώ κεντρικό, υπάρχει όμως υπομονή!

Σχετικά με στρώσιμο, θέλουν υπομονή. Και οι κόρνες αλλά και τα γουφερς.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Σχετικά με τα κρίσταλ, δεν υπάρχει σύγκριση! Για να ξεπεράσεις τον ήχο της klipsch πρέπει να τα σκάσεις χοντρά. Ευτυχώς υπάρχει η εταιρεία αυτή, για να βλέπουν φως (ποιότητα) και τα χαμηλά βαλάντια!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Σχετικά με την ισχύ ευτυχώς ο yamaha έχει έξοδο προ ενίσχυσης, χρειάζονται βατ για ακρόαση μουσικής κυρίως (αν αυτό είναι το χόμπι σου). Σαν προ ενισχυτής δεν είναι άσχημος, αλλά θα προτιμούσα συμπλήρωμα σετ pro τελικού. Αν όμως έχεις σαν προτεραιότητα το home cinema, καλή και εδώ η προσθήκη τελικού, αλλά όχι τόσο απαραίτητη.

Επίσης να γνωρίζεις ότι αν επιλέξεις ηχεία δαπέδου της σειράς rf (Και νεώτερες φυσικά) θα δείς ότι το χαμηλό τους θα υπερκαλύπτει το sub σου, και σε ποιότητα (κυρίως) αλλά και σε δύναμη!
 
Last edited:

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Σχετικά με την ισχύ ευτυχώς ο yamaha έχει έξοδο προ ενίσχυσης, χρειάζονται βατ για ακρόαση μουσικής κυρίως (αν αυτό είναι το χόμπι σου). Σαν προ ενισχυτής δεν είναι άσχημος, αλλά θα προτιμούσα συμπλήρωμα σετ pro τελικού. Αν όμως έχεις σαν προτεραιότητα το home cinema, καλή και εδώ η προσθήκη τελικού, αλλά όχι τόσο απαραίτητη.

Επίσης να γνωρίζεις ότι αν επιλέξεις ηχεία δαπέδου της σειράς rf (Και νεώτερες φυσικά) θα δείς ότι το χαμηλό τους θα υπερκαλύπτει το sub σου, και σε ποιότητα (κυρίως) αλλά και σε δύναμη!
Για το μόνο πράγμα που δεν έχω μετανιώσει είναι το SVS. Πραγματικά στο χώρο που τα έχω (6χ4) το sub είναι παλικάρι σκάει μπόμπα και κάνεις γκέλι στο καναπέ. όπως είπα έχω ακούσει τα rf 82 ii αλλά στα 17hz δεν κατεβαίνουν. κυρίως το έχω για home cinema και γιαυτό είχα επιλέξει σαν αρχάριος τα crystal γιατί είχα διαβάσει ότι είναι value for money.

Όσον αφορά το κεντρικό επειδή μου έκατσε στραβά θα ήθελα να πάω σε μεγαλύτερο αν δεχτεί η εταιρία. εδώ πάμε ή στο rp250c η στο rp440c. αλλά στο δεύτερο αν και πιο ακριβό σαν μοντέλο με προβληματίζουν τα πολύ μικρά woofer 4'' αν και έχει 4 στο σύνολο
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Ok δεν γνωρίζω το μηχάνημα και έτσι δεν έπρεπε να φέρω γνώμη. Παρασύρθηκα από τις μέχρι τώρα επιλογές μου (Yamaha και παρεμφερή). Τέλος πάντων. Ούτως ή άλλως για κινηματογράφο, ένα καλό sub κρίνεται απαραίτητο. Εφ όσον δε έχεις σαν βάση το home cinema καλός και ο Yamaha (σκέτος εννοώ). Ως αναφορά το 4αρακια, όντως και εμένα μου φαίνονται μικρά (βέβαια επεμβαίνει επιτυχώς το sub και για αυτήν την περίπτωση) , ίσως όμως και η κόρνα να είναι υποδεέστερη (σε αυτά τα μεγέθη) , διότι οι κανονικές χρειάζονται αρκετό βάθος για να αναπνεύσουν! Τι διαστάσεις έχει το συγκεκριμένο?
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.045
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top