Klipsch Greek club

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Σχετικά με τις 2 περιπτώσεις που αναφέρεις, σαν χαρακτηριστικά βλέπω ότι το πρώτο είναι τρίδρομο,
CROSSOVER FREQUENCY: 500Hz/1500Hz

Ενώ το δεύτερο δύο δρόμων, όπως δηλαδή και τα υπόλοιπα σου μελλοντικά.
CROSSOVER FREQUENCY: 1800Hz

Όποια περίπτωση και να διαλέξεις, θα κάνεις τέλεια την δουλειά σου!
Προσωπικά πάντως δεν μπορώ να φέρω γνώμη, ίσως κάποιος πιο ειδικός να βρει κάποιες διαφορές.

Αν θα βρισκόμουν στην θέση σου, ίσως επέλεγα την πρώτη (τελείως προσωπικό αυτό, απλώς εφ όσον μετρά και η εμφάνιση....).
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Τελικά πουλήθηκε το r25c. έχουμε κάποιο κεντρικό μεγαλύτερης σειράς για πούλημα. Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
248
Reaction score
285
Τελικά πουλήθηκε το r25c. έχουμε κάποιο κεντρικό μεγαλύτερης σειράς για πούλημα. Ευχαριστώ
Δεν εχω καποιο να σου πουλησω φιλε μου.Διαβαζοντας τα παραπανω, ειπα αν σε βοηθουσε μια ακροαση του δικου μου, 450 c βεβαια, με τον 2050 που εχω, για να βγαλεις καποιο συμπερασμα.Αν εισαι καπου στην Αττικη και εχεις την περιεργεια, μετα χαρας!!!Με πμ φυσικα.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Δεν εχω καποιο να σου πουλησω φιλε μου.Διαβαζοντας τα παραπανω, ειπα αν σε βοηθουσε μια ακροαση του δικου μου, 450 c βεβαια, με τον 2050 που εχω, για να βγαλεις καποιο συμπερασμα.Αν εισαι καπου στην Αττικη και εχεις την περιεργεια, μετα χαρας!!!Με πμ φυσικα.
Ευχαριστώ αλλά είμαι από Σύρο. Λίγο δύσκολο. Εκεί την έχω πατήσει. Μόνο από reviews ότι διαβάζω. Λέω να πάω στο 440c με φοβίζουν λίγο τα μικρά woofer 4''
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Να ρωτήσω και εγώ;Τι διαφορά έχει ένα ηχείο με 2 γούφερ 5 ιντσών με ένα άλλο ηχείο ενός γούφερ 10 ιντσών;;;
Ποιό θα είναι πιο ισχυρό στα χαμηλά;Εννοείται ίδιας εταιρίας.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
101
Ας θέσω ερωτήσεις στους φίλους του site σε περίπτωση αποχώρησης από την klipsch (Καμιά φορά περνάει από τον εγκέφαλο και αυτή η επιλογή) τι επιλογή θα μου προτείνατε ?

Από προσωπική εμπειρία και σχετικά με τα γούστα μου βέβαια, απορρίπτω τις παρακάτω περιπτώσεις:

Mission
Monitor Audio σειρές rs & rx και κάτω.
B&W
Zigally (λόγο τιμής, στα χρήματα που διαθέτω μόνο 1 μοντέλο ραφιού υπάρχει )

Η επιλογή αν είναι δυνατόν να φτάνει μέχρι τα 2000 ευρώ.

Φυσικά μεταχειρισμένα πάντα ευπρόσδεκτα και παρακολουθώ την σχετική επιλογή στο forum.

Αυτά πάντως που μου αρέσουν, τουλάχιστον ως προς την εμφάνιση (δυστυχώς παίζει βασικό ρόλο και αυτή) έχομε:

Tannoy
Chario
Kef
Quad
Συγγνώμη γιατί μπορεί και να τα μπερδεύω,έχω την εντύπωση οτι είχες ακούσει τα chario delphinus και έγραψες ότι δεν διαχειριζονταν σωστά τα χαμηλά,ισχύει?
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Τα συγκεκριμένα chario τα έχω ακούσει και θα ήθελα πολύ να τα έχω στην κατοχή μου, αλλά χρειάζονται ΠΟΛΥ ρεύμα, άρα και προσθήκη δυνατού τελικού, άρα και χρήμα!!!!!
Οπότε μια χαρά είμαι με τα klipschάκια μου...
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Συγγνώμη γιατί μπορεί και να τα μπερδεύω,έχω την εντύπωση οτι είχες ακούσει τα chario delphinus και έγραψες ότι δεν διαχειριζονταν σωστά τα χαμηλά,ισχύει?
Το θέμα με τα chario με απασχολεί και εμένα.

Την τελευταία φορά που χρειαζόμουν ένα ζευγάρι, ήταν στις επιλογές μου. Όμως δεν μπορώ να καταλάβω.... ο χώρος, τα μηχανήματα, τι να πω (σε γνωστό κατάστημα έγινε η ακρόαση, όχι όμως στον αντιπρόσωπο - κακώς κατά την γνώμη μου), είχα δε δικό μου cd προς σύγκριση.

Θα ήθελα όμως να έχω ένα ζευγάρι στον χώρο μου για 1-2 ημέρες, ώστε να μπορέσω να έχω άμεση σύγκριση με τα δικά μου.

Τα, CHARIO CONSTELLATION CYGNUS ή τα PEGASUS είναι πραγματικά ηχεία τα οποία πολύ θα ήθελα τα έχω.Στους τομείς, ποιότητα και ντιζάιν , για μένα είναι πραγματικά κορυφαία.
 
Last edited:

Μηνύματα
54
Reaction score
26
Καλησπέρα στους klipschακιδες :)

Έφερε προχθές ένας φίλος στο σπίτι ενα ζευγάρι RF-10 για να πειραματιστούμε λίγο με τον marantz pm6006 που έχω.
Ο ενισχυτής οδηγεί τα wharfedale diamond 225 αυτή την στιγμή. Εξαιρετικό ηχείο αλλά θέλει αρκετό ρεύμα και ο χώρος μου είναι μεγάλος σχετικά (30τμ) οπότε νοιώθω οτι χάνονται.
Το αποτέλεσμα μου άρεσε πάρα πόλυ με τα klipsch και με έβαλε σε σκέψεις.
Ψάχνοντας είδα ότι υπάρχουν τα rp250f σε γερμανικό site σε πολύ καλή τιμή.

Το ερώτημα είναι, θα μπορέσει ο μαραντζ να τα παίξει με αξιοπρέπεια;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και μια ταπεινή φώτο από τα πειράματα.
 

Attachments


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καλησπερα ,
ο χωρος σου ειναι μεγαλος και η θεση ακροασης (απ' οτι καταλαβαινω) μακρινη για ηχεια με ενα 6,5αρι ή 2 4,5αρια γουφερ ...
(30τμ) οπότε νοιώθω οτι χάνονται
και το μηκος των καλωδιων συνδεσης των ηχειων φαινεται τεραστιο (μεγαλο) ...
 

Μηνύματα
54
Reaction score
26
Τα καλώδια λόγω ιδιετερότητας του χώρου (τζάκι), είναι περίπου 8 μέτρα το καθένα δυστυχώς. Η απόσταση ακρόασης είναι στα 3 μέτρα, οπότε σε όλα έπεσες μέσα :)

Τα RP250F έχουν 2x5,5 woofer από ο,τι είδα και γι αυτό ρωτάω και εδώ στο forum αν το πάντρεμα με τον marantz θα αποδώσει καλα. Οι χροιές του μαραντζ μου αρέσουν αρκετά αλλά η ισχύς του 2x45w στα 8Ohm με προβληματίζει.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Θέλουν βατ!

Τα ηχεία είναι κατασκευής 2009 περίπου. Ήχος ο γνωστός της klipsch. Για τον χώρο σου χρειάζεσαι όμως τουλάχιστον 2 6,5" . Ο marantz ευτυχώς δεν είναι av. Τα ηχεία klipsch είναι πασπαρτού και βολεύονται και με λίγα βατ. Φυσικά όσο περισσότερα ποιοτικά βατ, τόσο το καλύτερο.

Δυστυχώς έτσι συμβαίνει με την Klipsch, έτσι και έρθουν στον χώρο μας, δύσκολα φεύγουν. Δένεσαι με τον ήχο τους και κατόπιν δεν μπορείς να συμβιβαστείς με τίποτε άλλο. Και να σκεφτείς, ότι η παραπάνω σειρά είναι από τις πιο οικονομικές της. Σχετικά με τα καλώδια, καλό είναι να φέρεις τα μηχανήματα εκεί που έχεις την tv. Μπορείς σε έσχατη λύση, να θέσεις την tv στον τοίχο λίγο ψηλότερα τοποθετώντας μηχανισμό (βάση) τοίχου.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Τα καλώδια λόγω ιδιετερότητας του χώρου (τζάκι), είναι περίπου 8 μέτρα το καθένα δυστυχώς. Η απόσταση ακρόασης είναι στα 3 μέτρα, οπότε σε όλα έπεσες μέσα :)

Τα RP250F έχουν 2x5,5 woofer από ο,τι είδα και γι αυτό ρωτάω και εδώ στο forum αν το πάντρεμα με τον marantz θα αποδώσει καλα. Οι χροιές του μαραντζ μου αρέσουν αρκετά αλλά η ισχύς του 2x45w στα 8Ohm με προβληματίζει.
Εχεις σκεφτει τη περιπτωση να προσθεσεις ενα σαμπ στο ηδη υπαρχον συστημα ?
πηγαινε τη θεση ακροασης οσο πιο κοντα μπορεις
ελαττωσε το μηκος των καλωδιων των ηχειων
:drinks:
 

Μηνύματα
54
Reaction score
26
Εχεις σκεφτει τη περιπτωση να προσθεσεις ενα σαμπ στο ηδη υπαρχον συστημα ?
πηγαινε τη θεση ακροασης οσο πιο κοντα μπορεις
ελαττωσε το μηκος των καλωδιων των ηχειων
:drinks:
Η αλήθεια είναι το Sub ποτέ δε με κέρδισε στην ακρόαση της μουσικής. Σιγουρά παίζει ρόλο και τι sub είναι αλλά όσα έχω ακούσει κατά καιρούς σε σπίτια φίλων δεν.
Το καλώδιο που έχω είναι 2x1.5 και γενικά ο πωλήτης μου είπε οτι είναι οκ.
Παίζουν τόσο πολύ ρόλο τα μήκη των καλωδίων;
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Παίζουν τόσο πολύ ρόλο τα μήκη των καλωδίων;
Ναι, οι γνώστες λενε για μονομπλοκ και μηκος καλωδιου ακομα και κατω του μισου μετρου ...

Το καλώδιο που έχω είναι 2x1.5 και γενικά ο πωλήτης μου είπε οτι είναι οκ.
ομοιως... θελουμε καλωδιο 4mm π.χ.

Η αλήθεια είναι το Sub ποτέ δε με κέρδισε στην ακρόαση της μουσικής. Σιγουρά παίζει ρόλο και τι sub είναι αλλά όσα έχω ακούσει κατά καιρούς σε σπίτια φίλων δεν.
αμα "μπει" καλα ξεκουραζει τα ηχεια απο τσι χαμηλες και τον ενισχυτη απο το βαρος τους ... (εμενα να πω οτι μου λειπει ... σνιφ ...)
 

Μηνύματα
112
Reaction score
101
Το θέμα με τα chario με απασχολεί και εμένα.

Την τελευταία φορά που χρειαζόμουν ένα ζευγάρι, ήταν στις επιλογές μου. Όμως δεν μπορώ να καταλάβω.... ο χώρος, τα μηχανήματα, τι να πω (σε γνωστό κατάστημα έγινε η ακρόαση, όχι όμως στον αντιπρόσωπο - κακώς κατά την γνώμη μου), είχα δε δικό μου cd προς σύγκριση.

Θα ήθελα όμως να έχω ένα ζευγάρι στον χώρο μου για 1-2 ημέρες, ώστε να μπορέσω να έχω άμεση σύγκριση με τα δικά μου.

Τα, CHARIO CONSTELLATION CYGNUS ή τα PEGASUS είναι πραγματικά ηχεία τα οποία πολύ θα ήθελα τα έχω.Στους τομείς, ποιότητα και ντιζάιν , για μένα είναι πραγματικά κορυφαία.
Βίοι αντίθετοι,εμένα με απασχολεί το θέμα των klipsch και έχω chario .Κοίτα ,πιστεύω οτι τα chario είναι ηχεία που θα παίξουν τα πάντα χωρίς να κουράσουν,θα τα χαρακτήριζα ''ζεστα'' audiophile.To χαμηλο των lynx στα αυτιά μου ηχεί ποιοτικό και πολύ καλά διαχειρίσιμο,όμως θα ήθελα να κατεβαίνουν περισσότερο απο τα 65Ηz,γιαυτο σκεφτομαι αναβάθμιση σε κάποιο ηχείο που να κατεβαινει απο 50Ηz περιπου και κάτω ώστε να μη χρειαστώ υπογουφερ.Βλεποντας οτι τα delphinous κατεβαίνουν στα 55Hz μπαίνω στον πειρασμό των klipsch 160rp,jbl 230 ,deftech sm55 η και magnat quantum 273.To θέμα είναι πως θα μου κάτσει ο ήχος τέτοιων ηχείων έχοντας συνηθίσει τα εξαιρετικά lynx.

Υ.Γ. Για cygnus και pegasus μην ασχολείσαι εκτός και αν έχεις χώρο και χρήμα,δύσκολες καταστάσεις απο οτι έχω διαβάσει.Σε οτι αφορά την εμφάνιση και ποιότητα έχεις δίκαιο σου φτιάχνουν τη διάθεση καθε φορά που τα κοιτάς.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.033
Reaction score
8.060
Βίοι αντίθετοι,εμένα με απασχολεί το θέμα των klipsch και έχω chario .Κοίτα ,πιστεύω οτι τα chario είναι ηχεία που θα παίξουν τα πάντα χωρίς να κουράσουν,θα τα χαρακτήριζα ''ζεστα'' audiophile.To χαμηλο των lynx στα αυτιά μου ηχεί ποιοτικό και πολύ καλά διαχειρίσιμο,όμως θα ήθελα να κατεβαίνουν περισσότερο απο τα 65Ηz,γιαυτο σκεφτομαι αναβάθμιση σε κάποιο ηχείο που να κατεβαινει απο 50Ηz περιπου και κάτω ώστε να μη χρειαστώ υπογουφερ.Βλεποντας οτι τα delphinous κατεβαίνουν στα 55Hz μπαίνω στον πειρασμό των klipsch 160rp,jbl 230 ,deftech sm55 η και magnat quantum 273.To θέμα είναι πως θα μου κάτσει ο ήχος τέτοιων ηχείων έχοντας συνηθίσει τα εξαιρετικά lynx.

Υ.Γ. Για cygnus και pegasus μην ασχολείσαι εκτός και αν έχεις χώρο και χρήμα,δύσκολες καταστάσεις απο οτι έχω διαβάσει.Σε οτι αφορά την εμφάνιση και ποιότητα έχεις δίκαιο σου φτιάχνουν τη διάθεση καθε φορά που τα κοιτάς.

Καλησπέρα Αριστείδη,

Στον κύριο χώρο έχω τα rf 62II τα οποία είναι ηχεία που πιάνουν όλο το ηχητικό φάσμα. Όταν χρειαστεί θα κατέβουν ακόμη και στα 30-35 hz. Επίσης έχουν μεγάλη ανάλυση και σε συνδυασμό με τα ενισχυτικά μου, με καλύπτουν πλήρως.

Το θέμα έχει όμως να κάνει: α με την εμφάνιση, πχ για τον χώρο μου , ογκώδη. Έτσι αγόρασα τα 160 ύστερα από αρκετό ψάξιμο και συγκρίσεις, (μέσα σε αυτά συμπεριλαμβάνονται και τα delpfinous). Όμως σε άμεση σύγκριση με τα 62 , τα 160, είναι αρκετά έως πολύ, υποδεέστερα ηχητικά. Τουλάχιστον στα αυτιά μου. Για να είμαι όμως ειλικρινείς αλλά και πιο αντικειμενικός το σωστό θα ήταν να τα δοκίμαζα στον χώρο μου (για τα chario αναφέρομαι) και β. με την αδυναμία μου στα προϊόντα της chario τουλάχιστον εμφανισιακά...

Ευχαρίστως λοιπόν, αν είσαι κοντά μου, (Νέα Σμύρνη) να κανονίζαμε συνάντηση στον χώρο μου με τα δικά σου στο χέρι - μεταφέρονται εύκολα, ώστε να κάνουμε παρέα την σχετική σύγκριση. Εντάξει για το χαμηλό που φυσικά δεν είναι συγκρίσιμο, είναι όμως ευκαιρία να συγκρίνουμε τις υπόλοιπες παραμέτρους.

(Είμαι και εγώ φανατικά κατά των sub).
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.362
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top