Klipsch Greek club

Μηνύματα
10
Reaction score
1
Καλησπερα και απο μενα φιλοι μου.

Ετοιμαζομαι για αγορα 2.0 + receiver και εχω ηθελα να ρωτησω τα εξης......

Σκεφτομαι να παραγγείλω τα RP-280F απο γερμανια. Για AVR λεω μαλλον Marantz 7011 ή Denon 6300H με δοσεις απο mediamarkt.

Υπαρχει καποιο μαγαζι να μου προτείνετε εμπιστο με επιβεβαιωμενα χαμηλη τιμη σε klipsch να στειλω mail για προσφορα; Ειδα στο idelo καποια καταστηματα αλλα αν καποιος εχει προσφατη εμπειρία θα με βοηθούσε. Μηπως το amazon προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια;

Επισης θελω να πληρώσω με paypal. Θα εχω κανα θεμα με τον γερμανο; Πως γινεται η συναλλαγη; στελνει invoice με τα στοιχεια της παραγγελίας; ή απλα κανει money request και απλα τον εμπιστεύομαι; γενικα δεν εχω μεγάλη εμπειρία με αγορες απο εκτος.....

Ελπιζω να μην σας κούρασα....

Σας ευχαριστω πολυ για τις πιθανες απαντησεις....
 

Μηνύματα
10
Reaction score
7
Καλώς όρισες στην παρέα του φόρουμ και της κλιπσς.

Σχετικά με τα ηχεία:

Ιδιόμορφες καταστάσεις, ή τα λατρεύεις ή τα μισείς. Σε γενικές γραμμές, εντυπωσιάζουν και ίσως δεν έχουν αντίπαλο στην κατηγορία τους και άνω, αλλά είναι απαιτητικά. Ο Ταλαίπωρος ο yamaha ίσα που θα τα κουνήσει, παρ όλα αυτά είναι καλύτερος από οποιονδήποτε ενισχυτή av της χαμηλής - μέσης κατηγορίας. Άρα κάνεις δουλειά, όμως να γνωρίζεις ότι με ένα ισχυρότερο και ποιοτικότερο μηχάνημα, ανεβαίνουν κατηγορίες.

Καλό θα ήταν να έχεις πριν την αγορά κάποια ακρόαση με κάποιο ποιοτικό σύστημα.

Αν είσαι Αττική ευχαρίστως, ακρόαση στον χώρο μου.

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις την παρούσα συζήτηση, αξίζει να ασχοληθείς με το θέμα: Ήχος κλιπσ!
καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση σου
το ξερω οτι ειναι χαμηλος ο ενισχυτης απλα τον αγορασα σαν entry μηχανημα και να αναβαθμισω γενικα μετα το ηχωσυστημα
ελεγα να παρω ηχεια που ειναι στο ενα τριτο της τιμης των klipsch..magnat supreme 2002
αλλα μετα απο σκεψη ειπα να ξεκινησω κατευθειαν με πολυ καλα ηχεια εναν ενισχυτη μετριο με πολυ καλες κριτικες και στην συνεχεια να τον αναβαθμισω...δυστυχως τα μαζευω λιγα λιγα και δεν μπορω να τα διαθεσω και να αγορασω ενα καλο μηχανημα με την μια...θα με ενδιεφερε η προσφορα σου και σε ευχαριστω γι'αυτο..οταν θα ειμαι ετοιμος θα σου μιλησω για να τα πουμε καλυτερα απο κοντα..που εχεις καταστημα?
[DOUBLEPOST=1510853116][/DOUBLEPOST]
Καλησπερα και απο μενα φιλοι μου.

Ετοιμαζομαι για αγορα 2.0 + receiver και εχω ηθελα να ρωτησω τα εξης......

Σκεφτομαι να παραγγείλω τα RP-280F απο γερμανια. Για AVR λεω μαλλον Marantz 7011 ή Denon 6300H με δοσεις απο mediamarkt.

Υπαρχει καποιο μαγαζι να μου προτείνετε εμπιστο με επιβεβαιωμενα χαμηλη τιμη σε klipsch να στειλω mail για προσφορα; Ειδα στο idelo καποια καταστηματα αλλα αν καποιος εχει προσφατη εμπειρία θα με βοηθούσε. Μηπως το amazon προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια;

Επισης θελω να πληρώσω με paypal. Θα εχω κανα θεμα με τον γερμανο; Πως γινεται η συναλλαγη; στελνει invoice με τα στοιχεια της παραγγελίας; ή απλα κανει money request και απλα τον εμπιστεύομαι; γενικα δεν εχω μεγάλη εμπειρία με αγορες απο εκτος.....

Ελπιζω να μην σας κούρασα....

Σας ευχαριστω πολυ για τις πιθανες απαντησεις....
καλησπερα
γενικα οτι εχω αγορασει απο γερμανια μου εχει ερθει με πολυ μεγαλη προσοχη και καθολου χτυπημενο
αρκετες και δωρεαν μεταφορικα
μεχρι και τυμπανα εχω φερει και πραγματικα μεσα στο κουτι δεν κουνηθηκε τπτ και δεν χτυπησε τπτ
ποιο σαιτ εχεις βρει? γιατι και γω ψαχνομαι με τα συγκεκριμενα.
 
Last edited:

Μηνύματα
10
Reaction score
1
Αν δεις στο idealo.de βγαζει 3 4 μαγαζια με τιμες στα 450 ευρω το καθενα. Απλα ρωταω ποιο απ'ολα αξιζει.....

Για πειτε γνωμες κυριοι......
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
2.028
Αν δεις στο idealo.de βγαζει 3 4 μαγαζια με τιμες στα 450 ευρω το καθενα. Απλα ρωταω ποιο απ'ολα αξιζει.....

Για πειτε γνωμες κυριοι......
Σου εστειλα μηνυμα.
Μη φοβασαι. Ερχονται αθικτα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
φιλος (αν δεν κανω λαθος) τα εχει αγγελια (σφραγισμενα)
αν δεν τα εχει ανεβασει , ρωταω τιμη και την ανεβαζω ......
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Φίλε Αργύρη,

Σημείωσε περιληπτικά, κόστος, βελτιώσεις....

Αν θυμάσαι τι είχαμε κάνει με τα δικά μου (προσωπική συζήτηση υπάρχει) και διαφορές στον ήχο (αν υπάρχουν)...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
κ...θα με ενδιεφερε η προσφορα σου και σε ευχαριστω γι'αυτο..οταν θα ειμαι ετοιμος θα σου μιλησω για να τα πουμε καλυτερα απο κοντα..που εχεις καταστημα?
.
Παρεξήγηση , δεν έχω κατάστημα, ιδιώτης..... εννοώ ακρόαση σπίτι μου με καφεδάκι. Οι περισσότεροι εδώ μέσα, είμαστε τρελαμένοι χομπίστες.

Καλά σκέφτεσαι....δεν πρέπει να τσιγκουνευτείς σχετικά με την επιλογή των ηχείων. Καλύτερα με τον γιάμι και.........κλιπσς.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
(σε εσενα) πυκνωτες , mcap αντιστασεις ,καλωδιωση
τιμες δεν θυμαμαι εσυ τα ειχες φερει
Εννοηται με μεγαλυτερη σειρα,πυκνωτων, αντικραδασμικη φροντιδα στις μοναδας (η κουαντουμ)
το καθε ηχειο παει σε αλλο επιπδο.....οι διαφορες ειναι κραυγαλεες οταν καποιος αποφασισει να κρατησει ενα ηχειο και να το κανει να κελαιδαει
 


Μηνύματα
10
Reaction score
7
Παρεξήγηση , δεν έχω κατάστημα, ιδιώτης..... εννοώ ακρόαση σπίτι μου με καφεδάκι. Οι περισσότεροι εδώ μέσα, είμαστε τρελαμένοι χομπίστες.

Καλά σκέφτεσαι....δεν πρέπει να τσιγκουνευτείς σχετικά με την επιλογή των ηχείων. Καλύτερα με τον γιάμι και.........κλιπσς.
οπως και να εχει η προσφορα σου ηταν πολυ ευγενικη και σε ευχαριστω γι'αυτο
[DOUBLEPOST=1510863587][/DOUBLEPOST]παντως να καταθεσω και το εξης ... υπαρχουν τεραστιες διαφορες σε τιμες ας πουμε απο γερμανια τα RP 280F τα βρισκεις με 900-950 + μεταφορικα που ειναι περιπου 30€ ...επισης atoll που το σκεφτομαι να παρω οι τιμες ειναι σε διαφορες 300-400€ ισως και παραπανω....μιλαμε για τεραστιες διαφορες...και οταν το ηχωσυστημα που θελεις να φτιαξεις θα κοστισει 3000-3500€ με παραγγελιες απο εξωτερικο και στην ελλαδα για τα ιδια ακριβως θελεις 4500€+ ειναι τεραστιες οι διαφορες
 
Last edited:

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Καλημερες!!! Και Τα φωτα σας :D

Μιας και έρχονται γιορτες (μαλλον απο βδομαδα θα το παρω,δεν μπορω να περιμενω)θελω να παρω αλλο ενα ακομα ενισχυτακι δωρο στον εαυτό μου :p

Τα rp280f τωρα τα δουλευω με εναν hk990,σαν ενισχυτης σοβαρος με ρευματα έχει τα πάντα ως ολοκληρωμένος αλλα...δεν ξερω νιωθω οτι με τα klipsch ειναι λιγο σκληρος ηχητικά.

Ειμαι μεταξυ:
Yamaha as801 πολυ καλη τιμη βαση αυτων που προσφερει.
Και απο οσο διαβασα το dacaki του πολυ καλο.

Μετα η έκπληξη:
Yamaha rn803d εχει της παναγιας τα ματια και τα φρύδια σε απίστευτα καλη τιμη αλλα δεν εχει usb input dac(αυτο με χαλάει)οποτε παω και για ενα dsd dac εξτρα.( ανεβαίνει το κόστος)

Και τελος το ρισκο:
Rotel ra1572 ανεβαίνω αρκετα σε τιμη σε σχέση με τους αλλους 2 και πραγματικα δεν ξερω εαν αξιζει η διπλασια σχεδόν τιμη,συν οτι δεν εχω ακουσει συνδυασμό rotel-klipsch και φοβάμαι μην φαω τα μουτρα μου και βαλε και την μουρμουρα της γυναικας, που εαν δεν μου αρεσει θα αρχίσει το γνωστό σε όλους μας "τοσα λεφτα ενισχυτης και τον πουλας γιατι δεν σου αρεσει,μια χαρα ηταν αυτο που ειχες και το δωσες και τωρα παλι χάνεις χρήματα και μπλα μπλα μπλα." :)

Τείνω οπως βλεπετε στις επιλογες μου σε yamaha μιας και οταν ειχα τον as1000 με τα rp280f μου εδωσαν το καλύτερο αποτελεσμα κατ εμε στα θελω μου σε σχεση με οσους αλλους εχω βαλει επανω τους. (Audia flight2,audia flight one,dared 845,hk990)
Το θεμα ομως με τους παραπανω yammi ειναι εαν... θα πλησιάζουν ως προς τον ηχητικο χαρακτηρα τον as1000 η εστω κοντα σε αυτον???

*Σημείωση εχω καταφέρει τα ηχεια ακομα να ειναι αστρωτα και να μην εχουν κλεισει πανω απο 50ωρες.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ο ροτελακος ειναι τιμιος , αν θες να πας αλλου δες ναντ...η κατι αγγλικης σχολης.....
κολλανε τρελλα με κλιπς (οιτ τους βαλεις = αυτο ακους) ......τα ηχεια ξεμπροστιαζουν καθε ενισχυτικο ....
...και ασε τους αλλους να νομιζουν οτι τσιριζουν......πρωτη επιλογη εννοηται ειναι η λαμπα...
για καθε ηχειο κορνας........αν ακουσες λαμπα .....πας για λαμπα......
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Καλημερα.Αν δεν θελεις οπωσδηποτε καινουριο,γιατι οχι αυτον;
https://www.avsite.gr/forum/threads/Υamaha-a-s-2000-b.159890/#post-2214323
Μα και φυσικά τον εχω δει αλλα μου έχει κάτσει στο κεφαλι να παρω καινούριο μηχανημα η χαρα του να ξεσφραγιζεις εσυ ξερετε πως ειναι :)
Βεβαια δεν εχω αποκλείσει την αγγελια του φιλου.
[DOUBLEPOST=1510907644][/DOUBLEPOST]
ο ροτελακος ειναι τιμιος , αν θες να πας αλλου δες ναντ...η κατι αγγλικης σχολης.....
κολλανε τρελλα με κλιπς (οιτ τους βαλεις = αυτο ακους) ......τα ηχεια ξεμπροστιαζουν καθε ενισχυτικο ....
...και ασε τους αλλους να νομιζουν οτι τσιριζουν......πρωτη επιλογη εννοηται ειναι η λαμπα...
για καθε ηχειο κορνας........αν ακουσες λαμπα .....πας για λαμπα......
Ευχαριστω για τις απαντήσεις αλλα με τον dared 845 δεν μου αρεσε το αποτελεσμα οχι ποιοτικά αλλα σε δυναμικά εχανα πολύ συν οτι λαμπα φοβάμαι πλεον να βαλω στο σαλονι λόγο του γιοκα μου.
Ενας σοβαρός λογος που εδωσα οτι λαμπα ειχα απο ενισχυτικο ηταν αυτος.
Εχω κρατήσει μονο εναν λαμπατο ολοκληρωμένο σε 2ο συστημα με τα θρυλικά klf 30 που εχουν πιασει ριζα.

Οσο για Αγγλική σχολη ειχα naim nait 5i αλλα δυστυχώς τον εδωσα πριν παρω klipsch.
Θέλω οπως και δηποτε ολοκληρωμένο με εξοδο για sub γιατι υπάρχει επίσης sub klipsch στον χωρο.

Οπως καταλάβατε εχω μπλέξει τα μπούτια μου παλι ως συνήθως
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Οπως καταλάβατε εχω μπλέξει τα μπούτια μου παλι ως συνήθως

Σύνηθες... όχι βέβαια με την klipsch, αλλά με τα συνοδευτικά!

Ακούω πολλά για λάμπες και δεν έχω δοκιμάσει στον χώρο μου!

Πάντως με αυτά.... http://www.areadvd.de/tests/test-advance-acoustic-x-preamp-x-a160-vor-endstufenkombi/ ......

νοιώθω καλά! Τι λες argi?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
δεν ειναι ασχημα.....και οι λαμπες εχουν κουσουρια....αλλα δες και κανα ιταλικο τρανζιστορ....
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
αλλα...δεν ξερω νιωθω οτι με τα klipsch ειναι λιγο σκληρος ηχητικά.
Πιστεύω πως έχεις δοκιμάσει το calibration μέσω του μικροφώνου του ΗΚ 990.


Ειμαι μεταξυ:
Έχεις επιλέξει ενισχυτές ασθενέστερους του harman, κάτι που δεν θα εκτιμήσουν τα ηχεία σου.
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Πιστεύω πως έχεις δοκιμάσει το calibration μέσω του μικροφώνου του ΗΚ 990.

Καλησπέρα "προεδρε" :D
Τα παντα ολα εχω κανει ισως να μην εχω συνηθίσει τον ηχο του hk και στο πισω μερος του μυαλου μου αθελα μου να κανω σύγκριση





Έχεις επιλέξει ενισχυτές ασθενέστερους του harman, κάτι που δεν θα εκτιμήσουν τα ηχεία σου.
Ναι το ξερω οτι ακομα και ο rotel ο πιο δυνατος απο όσους ανέφερα πιο πανω ειναι πιο αδύναμος απο hk .
Ισως πρεπει να ακούσω περισσότερο και να συνηθίσω τον ηχο του
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.333
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top