Klipsch Greek club

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
Πολύ σωστή η διαχείριση του yamaha στα 30hz. Είναι η σωστή θέση. Έτσι τα έχει ρυθμίσει και ο marantz μου!
Εντελώς λάθος. Απλώς το έχεις σε μικρό χώρο, μπουμάρει αλύπητα και μπερδεύονται οι ενισχυτές.
 

Μηνύματα
202
Reaction score
122
Ειδική περίπτωση τα klipsch, διαφωνώ σχετικά με τα κύρια σαν small . Χάνουμε την μεγαλοπρέπεια και την σπουδαία διαχείριση χαμηλού που έχουν τα rf. Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι μπορούμε να πράξουμε ανάλογα με τα γούστα μας για τα υπόλοιπα. Για το κεντρικό ναι συμφωνώ για small, τα sur. αν στα βγάζει ο yamaha large, άστα έτσι. Πολύ σωστή η διαχείριση του yamaha στα 30hz. Είναι η σωστή θέση. Έτσι τα έχει ρυθμίσει και ο marantz μου!

Πάντως επιμένω για διαχείριση αρχείων μουσικής (και όχι μόνο) .... pure direct.

Με τον προηγούμενό μου yamaha έπαιζα πάντα pure ... τα πάντα. Τώρα με την marantz πάλι έτσι, αλλά μπορώ να πω ότι οι παραμετροποιήσεις του audigy μάλλον είναι πιο σωστές από αυτές του ypao , οπότε είναι πιο κοντά και αυτές στην διαύγεια της επιλογής pure direct.


σε ρυθμισει small χανει πολυ στα χαμηλα και ακουγεται ποιο αδυνατος ο ηχως και το sub δεν ακολουθη οπως παιζουν σε large o yamaha μου φενεται δυσκολος δεν τον εχω μαθει ακομα της αποστασης καλο ειναι να της αφηνω οπως της βγαζει και να μην της μηδενισω γιατι απο εκει που βαζω το ypao τα πισω μου τα βγαζει -1,5 και το αλλο 2,5.και στα μπροστινα το ιδιο διαφορετικες αποστασης
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Σχετικά με τον χώρο, σωστά αναφέρεις είναι μικρός. Ίσως να μην έχει καλές προδιαγραφές και το sub μου (yamaha yst 320). (Ζιζικ) :drinks:

Η προσωπική μου όμως εμπειρία (αυτή δηλαδή με το σύστημά μου) είναι η παραπάνω.

Velix, ακριβώς έτσι συμβαίνει και με το δικό μου σύστημα.

(Πρέπει όμως να κλείσω δυστυχώς διότι με περιμένουν στον δρόμο....)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
Ίσως να μην έχει καλές προδιαγραφές και το sub μου (yamaha yst 320).
Τι ίσως; Παίρνετε μεγάλα ηχεία, βάζετε αγιοβασιλιάτικα γουφεράκια αντί για subwoofers και μετά αρχίζουμε. :p

Ένα σωστά ρυθμισμένο μεσαίο sub ξεπερνάει κατά πολύ το μπάσο των RF82, ενώ συγχρόνως απαλλάσσει τον ενισχυτή απο ιδιαίτερα δύσκολα φορτία, όπως είναι οι κάτω των 80Hz συχνότητες.
 

Μηνύματα
202
Reaction score
122
Τι ίσως; Παίρνετε μεγάλα ηχεία, βάζετε αγιοβασιλιάτικα γουφεράκια αντί για subwoofers και μετά αρχίζουμε. :p

Ένα σωστά ρυθμισμένο μεσαίο sub ξεπερνάει κατά πολύ το μπάσο των RF82, ενώ συγχρόνως απαλλάσσει τον ενισχυτή απο ιδιαίτερα δύσκολα φορτία, όπως είναι οι κάτω των 80Hz συχνότητες.

το μεσημερακι θα τα ρυθμισω να το δω μια παλι οντος αυτο το φαινόμενο το εχω τα rf 82 να μου σβηνουν το sub και να λεω παει χαλασε δεν παιζει ..
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
Τοποθέτησε το sub εκεί που παίζει και όχι εκεί που βολεύει.
Αν ο ήχος είναι άδειος, είναι θέμα ρύθμισης. Αν παίζεις αρχεία με HD ήχο οι χαμηλές συχνότητες μοιράζονται σε όλα τα κανάλια, οπότε με τα ηχεία σε large setting δεν παίζει σχεδόν τίποτα το sub.
Βάλε τα ηχεία small και 80Hz.
 

Μηνύματα
202
Reaction score
122
Τοποθέτησε το sub εκεί που παίζει και όχι εκεί που βολεύει.
Αν ο ήχος είναι άδειος, είναι θέμα ρύθμισης. Αν παίζεις αρχεία με HD ήχο οι χαμηλές συχνότητες μοιράζονται σε όλα τα κανάλια, οπότε με τα ηχεία σε large setting δεν παίζει σχεδόν τίποτα το sub.
Βάλε τα ηχεία small και 80Hz.
καταλαβα .. το sub πρεπει να ειναι κοντα στο τοιχο και σε γωνια για το λογο που εχει το bass απο πισω η δεν εχει να κανει αυτο και ας ειναι μακρια απο τοιχο
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
Κοντά σε τοίχο ή γωνία, όχι σφηνωμένο. :)
Χρειάζονται δοκιμές τοποθέτησης χωρίς φυσικά να κάνεις άλλες αλλαγές στο σύστημα ενδιάμεσα. :roflmao:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Επέστρεψα.

Λοιπόν συμφωνώ ως προς την ποιότητα του sub.

Τώρα, σχετικά με το θέμα home sinema, εντάξει , αν έχομε ένα sub άξιο του συστήματος, δεν διαφωνώ στο να απαλλάξουμε τα ηχεία από το βαθύ χαμηλό.

Όταν όμως η βάση γέρνει προς την μουσική, εκεί πιστεύω ότι τα πράγματα διαφέρουν. Η καλύτερη λύση εν προκειμένω είναι ο συνδυασμός, av μηχανήματος με integrated ενισχυτή ή με pro-τελικό stereo σετ. Έτσι δεν ασχολούμαστε με παραμετροποιήσεις, ypao, audigy, eq, κλπ. Τα πιο απλά είναι και τα καλύτερα δηλαδή, για ακρόαση μουσικής. Γύρισμα κατόπιν στον av (για καμιά ταινιούλα) με όλα αυτά που αναφέρετε παραπάνω και πράγματι είναι σωστά.

Το θέμα είναι βέβαια ότι όλη αυτή η διαδικασία στοιχίζει. Τι να κάνουμε, χόμπι είναι αυτό!

Άσχετο..... τα πάντα έχουν σημασία! Σήμερα άλλαξα τη θέση ακρόασης, αλλάζοντας την πολυθρόνα μου (η γνωστή προέλευσης ikea) με καναπέ, ανέβηκα καμιά δεκαριά πόντους σε ύψος, και μου φαίνεται ασυνήθιστα λεπτομερές το σύστημα, διότι τώρα το αυτί ευρίσκεται σε ύψος, ακριβώς στο κέντρο της χοάνης της κόρνας. Δεν το έχω συνηθίσει ακόμη και μου φαίνεται παράξενος ο ήχος. Ούτε μου αρέσει, ούτε όμως και με δυσαρεστεί . Μάλλον Θα το συνηθίσω!
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.618
Άσχετο..... τα πάντα έχουν σημασία! Σήμερα άλλαξα τη θέση ακρόασης, αλλάζοντας την πολυθρόνα μου (η γνωστή προέλευσης ikea) με καναπέ, ανέβηκα καμιά δεκαριά πόντους σε ύψος, και μου φαίνεται ασυνήθιστα λεπτομερές το σύστημα, διότι τώρα το αυτί ευρίσκεται σε ύψος ακριβώς στο κέντρο της χοάνης της κόρνας. Δεν το έχω συνηθίσει ακόμη και μου φαίνεται παράξενος ο ήχος. Ούτε μου αρέσει, ούτε όμως και με δυσαρεστεί . Μάλλον Θα το συνηθίσω!

- κάνε το γνωστό . . . ξεκίνα από καλές εγγραφές-παραγωγές . . . είπαμε η κόρνα είναι μονοθέσιο
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Τι ίσως; Παίρνετε μεγάλα ηχεία, βάζετε αγιοβασιλιάτικα γουφεράκια αντί για subwoofers και μετά αρχίζουμε. :p

Ένα σωστά ρυθμισμένο μεσαίο sub ξεπερνάει κατά πολύ το μπάσο των RF82, ενώ συγχρόνως απαλλάσσει τον ενισχυτή απο ιδιαίτερα δύσκολα φορτία, όπως είναι οι κάτω των 80Hz συχνότητες.

Αγιοβασιλιάτικα...... να μας ακούσει ο Νάκας (yamaha) να τραβιόμαστε! Άσε που προσβλήνεις τις επιλογές μου! :p! Το πάλε ποτέ το hitech το είχε στα ....τέλεια μηχανήματα! 8-)8-)! ( Έγραφε κλάσεις ανώτερο από την κατηγορία του! Έ ίσως ο "αντιπρόσωπος" να χορηγούσε.....διαφημίσεις):)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Τι ίσως; Παίρνετε μεγάλα ηχεία, βάζετε αγιοβασιλιάτικα γουφεράκια αντί για subwoofers και μετά αρχίζουμε. :p

Ένα σωστά ρυθμισμένο μεσαίο sub ξεπερνάει κατά πολύ το μπάσο των RF82, ενώ συγχρόνως απαλλάσσει τον ενισχυτή απο ιδιαίτερα δύσκολα φορτία, όπως είναι οι κάτω των 80Hz συχνότητες.

Μικρή διόρθωση, το σαμπάκι είναι το 315, δεν γνωρίζω αν λέει τίποτα αυτό ή όχι!

http://bestsubwooferreviews.org/yamaha-yst-sw315/
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
Μικρή διόρθωση, το σαμπάκι είναι το 315, δεν γνωρίζω αν λέει τίποτα αυτό ή όχι!

http://bestsubwooferreviews.org/yamaha-yst-sw315/
Υποθέτω πως θα είναι μιά χαρά το δεκαράκι για ένα σετ δορυφόρων της Yamaha. Για ηχεία με δύο 6.5' ή δύο 8' όμως, με τα οποία εσύ ο ίδιος το συγκρίνεις, είναι λίγο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Και με 6,5 είναι λίγο! Επίσης δεν μου αρέσει και σε δυναμικά! Αλλά προς το παρόν, παραμένει, έχω δύο στο σπίτι, τι να τους πω, πάλι!
Αν βάλω αγγελία, - καλή λύση - μάλλον δεν θα μπορέσω να τα δώσω! Το άλλο είναι ένα μπαούλο B&W, 250άρι όμως και αυτό, δεκαετίας 80, όταν το αγόρασα με 2 ραφιού jbl για stereo ακροάσεις, (συνδεδεμένα αναλογικά μεταξύ τους, μέσω δηλαδή των ηχείων).
 

Μηνύματα
202
Reaction score
122
ακολουθησα της οδηγιες του ζιζικ τα εβαλα απο large σε small 60 hz την τριαδα και 80 hz τα πισω το sub normal στα 10 db στο τερμα μηδενησα της αποστασης εχωσα το sub γωνια αναμεσα στους 2 τοιχους το αποτελεσμα ειναι ικανοποιητικο ζωντανεψε το sub ταιριαξε ... μουσικα πρεπει να βρουμε ενα τελικο γιατι ο γιαμαχα ισα που τα γαργαλαει ενω τα rb 81 που τα εχω θαμενα πισω οταν τα επαιξα μπροστα τα ερωτευτικα...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Ειδική περίπτωση τα klipsch, διαφωνώ σχετικά με τα κύρια σαν small . Χάνουμε την μεγαλοπρέπεια και την σπουδαία διαχείριση χαμηλού που έχουν τα rf. Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι μπορούμε να πράξουμε ανάλογα με τα γούστα μας για τα υπόλοιπα. Για το κεντρικό ναι συμφωνώ για small, τα sur. αν στα βγάζει ο yamaha large, άστα έτσι. Πολύ σωστή η διαχείριση του yamaha στα 30hz. Είναι η σωστή θέση. Έτσι τα έχει ρυθμίσει και ο marantz μου!

Πάντως επιμένω για διαχείριση αρχείων μουσικής (και όχι μόνο) .... pure direct.

Με τον προηγούμενό μου yamaha έπαιζα πάντα pure ... τα πάντα. Τώρα με την marantz πάλι έτσι, αλλά μπορώ να πω ότι οι παραμετροποιήσεις του audigy μάλλον είναι πιο σωστές από αυτές του ypao , οπότε είναι πιο κοντά και αυτές στην διαύγεια της επιλογής pure direct.
καποια στιγμη λοιπον περασε απο τον χωρο μου γνωστοτατος καλιμπρειτορ
Και του λεω μεγαλα ? ή μικρα ? (τα rf7) ..
..και μου λεει μεγαλα
-Του λεω παρε το ντεσιμπελομετρο και μετρα τα μεγαλα και μικρα....
-τα αφησε μικρα........4 db ηταν αυτα,,,,,,,...........
Υποψιν τα 380 βατ στο καναλι περισευαν στα rf........
Aπλα αν εχει σαμπ να το υποστηριξεις.......4 10ιντα ειναι πολυ λιγα .......για να μπασαρουν οσο τα σαμπ μου
 


Μηνύματα
10
Reaction score
7
καλησπερα σκεφτομαι κι εγω σε λιγο καιρο να γινω μελος της ομαδας . εχω βαλει στοχο να παρω τα klipsch RP-280F θα παιξουν για αρχη με εναν YAMAHA A-S201 και μετα λεω αναβαθμιση με atoll ολοκληρωμενο+τελικο δικαναλους ...ακουω metal και κλασικο ροκ....πειτε μου την γνωμη σας η και αντιπροτασεις ......βασικα εχω ακουσει τους atoll αλλα με ηχεια focal chorus 716(σε ξαδερφο) και ειχαν τρομερη αποδοση στην συγκεκριμενη μουσικη ...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.045
Reaction score
8.065
Καλώς όρισες στην παρέα του φόρουμ και της κλιπσς.

Σχετικά με τα ηχεία:

Ιδιόμορφες καταστάσεις, ή τα λατρεύεις ή τα μισείς. Σε γενικές γραμμές, εντυπωσιάζουν και ίσως δεν έχουν αντίπαλο στην κατηγορία τους και άνω, αλλά είναι απαιτητικά. Ο Ταλαίπωρος ο yamaha ίσα που θα τα κουνήσει, παρ όλα αυτά είναι καλύτερος από οποιονδήποτε ενισχυτή av της χαμηλής - μέσης κατηγορίας. Άρα κάνεις δουλειά, όμως να γνωρίζεις ότι με ένα ισχυρότερο και ποιοτικότερο μηχάνημα, ανεβαίνουν κατηγορίες.

Καλό θα ήταν να έχεις πριν την αγορά κάποια ακρόαση με κάποιο ποιοτικό σύστημα.

Αν είσαι Αττική ευχαρίστως, ακρόαση στον χώρο μου.

Κάνε τον κόπο να διαβάσεις την παρούσα συζήτηση, αξίζει να ασχοληθείς με το θέμα: Ήχος κλιπσ!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.933
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top