Klipsch Greek club


Μηνύματα
62
Reaction score
17
Καλησπέρα σας, ήθελα μία γνώμη για το subwoofer klipsch R-100SW (όσο αναφορά την μουσικότητά του)
Το θέλω πιο πολύ για μουσική και λιγότερο για ταινίες.
Αρχικά θα πάρω 1 τμχ και αργότερα ένα 2ο.
Θα συνεργαστεί με ενεργά ηχεία KEF LSX.
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Καλησπέρα σας, ήθελα μία γνώμη για το subwoofer klipsch R-100SW (όσο αναφορά την μουσικότητά του)
Το θέλω πιο πολύ για μουσική και λιγότερο για ταινίες.
Αρχικά θα πάρω 1 τμχ και αργότερα ένα 2ο.
Θα συνεργαστεί με ενεργά ηχεία KEF LSX.
Ευχαριστώ.
όσο και να αγαπάμε klispch σε sub προτίμησε άλλη εταιρία. Arendal - xtz -svs
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Επίσης, για μουσική , κλειστού τύπου. ΠΧ SVS (οικονομικό) και ανεβαίνουμε ανάλογα κατηγορία!
 

Μηνύματα
471
Reaction score
56
Καλησπερα, μετα απο χρονια και διαφορες αγορες αποφασισα να ξαναγυρισω σε klipsch. Το δωματιο που θα τοποθετηθουν ειναι 23 τετραγωνικα. Θα οδηγηθουν απο εναν denon 2600 και θα παιξουν 70% τανιες και 30% μουσικη, ολα σε μέτριες εντάσεις, Αν εχει σημασια το κεντρικο ειναι ενα klipsch rc 52 και τα υπολοιπα δεν εχει σημασια καθως θα αντικατασταθουν. Ψαχνοντας έλεγα να δω για τα R-620, μετα διαβασα γιατι ειχα καιρο να ασχοληθω για τη σειρα reference premier. Η απορία μου, αξιζει τοσο αυτη η σειρα ή οχι? Στα ιδια χρηματα να παρω r-620 ή rp-600 (με βολευουν οι κολωνες). Οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμενη.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Η σειρά rp είναι ανώτερη της r και ακριβότερη.
Να πας σε rp φυσικά, τα rp 600 δεν είναι κολώνες, bookshelf είναι.

Μήπως εννοείς τα 6000F?
Επίσης για 23 τετραγωνικά θα ήταν καλύτερα να πας σε 8" woofer και τα rp 8000F
Όχι ότι τα 6000 δεν είναι καλά αλλά, bigger is better.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Αν εννοείς τον avr x 2600, μάλλον δεν θα τα καταφέρει καλά με τα 8000, όμως και με τα 6000 δεν θα λαμβάνεις όλες τις δυνατότητές ! Το κακό είναι ότι δεν διαθέτει και έξοδο προ ενίσχυσης.

Η πιο σωστή λύση είναι παρ όλα αυτά η πρόταση του nemesi54 (8000) με αρκετές υποχωρήσεις προσωρινά και στο μέλλον αλλαγή av.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Τα 8” δεν θα είναι μεγάλα για τον ενισχυτή ;
Ναι ίσως.
Οπως και να έχει και τα 6000 λουκούμι είναι.
Ένας δυνατότερος avr μελλοντικά θα χρειαστεί όπως και να έχει.
Το πόσο μελλοντικά είναι στο δικό σου χέρι.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Τα 8” δεν θα είναι μεγάλα για τον ενισχυτή ;
αν υπάρχει θέμα budget μπορείς να βρεις τα rp280 σε αγγελίες που στην ουσία είναι το ίδιο ηχείο με τα 8000
 

Μηνύματα
471
Reaction score
56
Αν θεωρήσουμε ο ενισχυτής ότι δεν αλλάζει, σειρά 5000 ή βιβλιοθήκης όπως rp600?

δεν ξέρω όσο αναφορά την οδήγηση τους αν επηρεάζει το αν είναι το ηχείο δαπέδου (2 woofer) ή βιβλιοθήκης (1woofer).
αν υπάρχει θέμα budget μπορείς να βρεις τα rp280 σε αγγελίες που στην ουσία είναι το ίδιο ηχείο με τα 8000
Τα κοίταξα αλλά επειδή έχω πουλήσει και εγώ μεταχειρισμένα, θεωρώ τιμή πάνω από 650€ υπερβολική.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αν θεωρήσουμε ο ενισχυτής ότι δεν αλλάζει, σειρά 5000 ή βιβλιοθήκης όπως rp600?

δεν ξέρω όσο αναφορά την οδήγηση τους αν επηρεάζει το αν είναι το ηχείο δαπέδου (2 woofer) ή βιβλιοθήκης (1woofer).

Τα κοίταξα αλλά επειδή έχω πουλήσει και εγώ μεταχειρισμένα, θεωρώ τιμή πάνω από 650€ υπερβολική.
δε νομίζω, sorry κιόλας αλλά το να πας να τη βγάλεις και τσάμπα δεν είναι στη λογική μου. ηχεία που μέχρι πριν 1 χρόνο είχαν 1500 να τα πάρεις 650 δεν υπάρχει περίπτωση. μόνο με σημάδια η ελαττωματικά.

τα δικά μου πχ αν τα άλλαζα που οι σίτες δεν έχουν βγει καν από την συσκευασία και είναι ασκόνιστα όχι απλά αγρατζούνιστα κάτω από 900 - 950 δεν θα τα έδινα.
 

Μηνύματα
471
Reaction score
56
Δεν θα πω ότι κανείς λάθος αλλά μια άλλη άποψη. Μιλάς για ένα ηχείο που ΕΙΧΕ 1500€ και κυκλοφορεί ο απόγονος του που έχει λιγότερο από 1500€. Τα χρήματα απαιτείται να δοθούν μετρητά και δεν έχεις και το κτίσιμο του αφορολόγητου. Είναι γνωστό ότι τα rp8000 μπορεί να βρεθούν καινούργια κοντά στα 1350€. Θεωρώ λοιπόν ότι μια σωστή τιμή για τα 280 θα ήταν τα 1000€. Τώρα εγώ προσωπικά (μπορεί και λάθος) για αυτά ηχεία μεταχειρισμένα δεν θα έδινα πάνω από 650€.
Επίσης αν πρέπει κάποιος να δώσει για ένα άριστο ζευγάρι σαν το δικό σας 950€ για ένα 8000 ποσά πρέπει να δώσει;; 1300€;;; Τόσο έχουν καινούργια.
Αυτή είναι η άποψη μου και δεν σημαίνει ότι είναι η σωστή αλλά πιστεύω ότι πολλοί συμφωνούν, ειδικά αν παρατηρήσουμε τις αγγελίες, με τι τιμές ξεκινούν και που καταλήγουν.

Στο θέμα μας τώρα...... Για τα rp600 να το κοιτάξω ή λέτε όχι;;;
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Κατά την γνώμη μου 6000 - 8000 διότι τα ραφιού ..... θέλουν βάσεις για να παίξουν σωστά, όμως για ποιον λόγο τον χώρο που καταλαμβάνει η βάση να μην τον έχομε....ηχείο?

Επί πλέον: Τα rp έχουν ακριβώς το ίδιο τουίτερ, άρα και αυτό χρειάζεται την ίδια ισχύ που χρειάζονται τα 6000-8000... Δεν κερδίζουμε τίποτα λοιπόν, αντίθετα χάνουμε!

Τέλος σε περίπτωση αναβάθμισης av - ποτέ μην λες ποτέ! Τότε τι γίνεται? Πάμε και για άλλα ηχεία?
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δεν θα πω ότι κανείς λάθος αλλά μια άλλη άποψη. Μιλάς για ένα ηχείο που ΕΙΧΕ 1500€ και κυκλοφορεί ο απόγονος του που έχει λιγότερο από 1500€. Τα χρήματα απαιτείται να δοθούν μετρητά και δεν έχεις και το κτίσιμο του αφορολόγητου. Είναι γνωστό ότι τα rp8000 μπορεί να βρεθούν καινούργια κοντά στα 1350€. Θεωρώ λοιπόν ότι μια σωστή τιμή για τα 280 θα ήταν τα 1000€. Τώρα εγώ προσωπικά (μπορεί και λάθος) για αυτά ηχεία μεταχειρισμένα δεν θα έδινα πάνω από 650€.
Επίσης αν πρέπει κάποιος να δώσει για ένα άριστο ζευγάρι σαν το δικό σας 950€ για ένα 8000 ποσά πρέπει να δώσει;; 1300€;;; Τόσο έχουν καινούργια.
Αυτή είναι η άποψη μου και δεν σημαίνει ότι είναι η σωστή αλλά πιστεύω ότι πολλοί συμφωνούν, ειδικά αν παρατηρήσουμε τις αγγελίες, με τι τιμές ξεκινούν και που καταλήγουν.

Στο θέμα μας τώρα...... Για τα rp600 να το κοιτάξω ή λέτε όχι;;;
όλα έχουν να κάνουν με το χρόνο και τη κατάσταση.
Γιατί κάποιος να δώσει τα 8000 που είναι φρέσκα?
αν τα δώσει κάποιος θα χάσει, αλλά θα χάσει λιγότερα.
έχεις δει κάπου στην Ελλάδα 280 κάτω από 800-850?

όταν έρθει η ώρα με το καλό και πάρεις ηχεία και θες για κάποιο λόγο να τα αλλάξεις ιδικά αν είναι τα rp600 στείλε μου ένα μήνυμα.

τα θέλω. Να υπολογίζω 250-300 euro

Φιλικά τα λέω, δεν έχει λογική το πώς το σκέφτεσαι γιατί ρόδα είναι και γυρίζει. μπορεί να βρεθείς εσύ σε αυτή τη θέση και πιστεύω θα αναθεωρήσεις.
Σε τι απόσταση θα τα έχεις από τον καναπέ? θα ξεκινήσεις με τα left right και αργότερα τα υπόλοιπα? τα rp είναι σαφώς ανώτερα από τα r αλλά και αντίστοιχα πιο ακριβά. Μέχρι τα 2.5 μέτρα τα ρπ600 θα σε καλύψουν με την βοήθεια πάντοτε και κάποιον sub.
 
Last edited:


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Είμαι σχεδόν στα 290 αποσταση
8inch woofer τουλάχιστον, ή στη καλύτερη τα rp6000 με 2 χ 6.5 inch αλλά η χρηματική διαφορά είναι μικρή σε σχέση με τα rp8κ

Το κακό με τη klipsch είναι ότι δε βγάζει κάποιο βάσης (monitor) με 8inch οπότε πρέπει να πας σε δαπέδου.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top