Klipsch Greek club

Μηνύματα
202
Reaction score
122
Παιδιά και εγώ μέσα είμαι Για RP 280 F με 650 ευρώ να τα βάλω για sourround οπότε το αποφασίζεται μυνημα...
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
Αν βρείτε θέλω και εγω δύο σετ για ταβάνιασμα.
Είμαι λαρτζ, δίνω 800€ για το σετ :p
 


Μηνύματα
204
Reaction score
461
Χθες που είχε καλή μέρα και κατάφερα για δυο ώρες να βγάλω τα γυναικόπαιδα στον κήπο, είπα να δώσω λίγα παραπάνω γκάζια στις μαύρες τροφαντές καλονές μου (klf30) σε δικαναλο. Δυστυχώς από τη μέρα που τα πήρα μέχρι σήμερα δεν έχω καταφέρει να είναι το σπίτι τελείως άδειο και οι στάθμες που άκουγα ήταν στην καλύτερη χλιαρές. Eτσι λοιπόν έκατσα αναπαυτικά και άρχισα να ακούω το ενα κομμάτι μετά το άλλο. Τα db όλο και ανέβαιναν.. ώσπου έφτασα να ακούω σε ιδιαίτερα υψηλές στάθμες χωρίς όμως να νιώθω κάποια ενόχληση ή κούραση. Κάποια στιγμή λοιπόν και αφού ήδη ειχα ακούσει περισσότερα απο 20 κομμάτια, βάζω το money for nothing,..... Το μόνο που μπορώ να πω ειναι οτι ειχα πολύ καιρό να ανατριχιάσω απλα ακούγοντας μια εισαγωγή με drums. θες γιατί το είχα τόσο ανάγκη λόγο της καραντίνας; θες γιατί τα 4 12ιντσα χόρευαν σαν τρελα γεμίζοντας μπάσο το χώρο; δεν ξέρω αλλά έπαθα την πλάκα μου. Τα καημένα τα προηγούμενα ηχεία μου rf62II απλά σε χάιδευαν, εδώ έφαγα κανονικό ξύλο! Μετα έκανα ενα πέρασμα απο γυναικείες φωνές, ethnik κομμάτια και φυσικά πολύ ουτι-κανονακι. Τελικά τα 30αρια δεν είναι ούτε για χαμηλές εντάσεις ούτε για μικρούς χώρους, ρουφάνε για πλάκα τα μισά τουλάχιστον watt του τελικού μου (πάντα απορούσα για αυτά τα μαγικά 7 watt των λαμπατων ενισχυτών...). Στο χώρο μου δεν εχει γίνει ούτε ισοστάθμιση ουτε κάποια φροντίδα, είναι σαλονοκουζινα 65-70 περίπου τετραγωνικών. :)
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Τι θηρία είναι αυτά! Εξαφανίζουν κάθε sub άκι φαντάζομαι!
Τι να τις κάνουν τις ρυθμίσεις - ισοσταθμήσεις κλπ. Οτιδήποτε πειράξεις πέραν του φλατ, καταστρέφεις τον ήχο τους.
Κάποτε ρώτησαν τον Κlispch, για καλώδια, από πια εταιρεία να επιλέξουν για τις υλοποιήσεις του. Τους ανέφερε: Κόψτε λίγο από το καλώδιο από το πορτατίφ σας και είστε ok!
 
Last edited:

Μηνύματα
204
Reaction score
461
Τι θηρία είναι αυτά! Εξαφανίζουν κάθε sub άκι φαντάζομαι!
Τι να τις κάνουν τις ρυθμίσεις - ισοσταθμήσεις κλπ. Οτιδήποτε πειράξεις πέραν του φλατ, καταστρέφεις τον ήχο τους.
Κάποτε ρώτησαν τον Κlispch, για καλώδια, από πια εταιρεία να επιλέξουν για τις υλοποιήσεις του. Τους ανέφερε: Κόψτε λίγο από το καλώδιο από το πορτατίφ σας και είστε ok!
Μια χαρά τα χρειάζονται τα sub ιδικά κάτω από τους 50 κύκλους. Το θέμα είναι οτι με την ισοστάθμιση δεν βελτιώνεις τον ήχο του ηχείου, αλλά την απόδοση του στο χώρο σου. Βέβαια υπάρχουν ειδικοί εδώ μέσα που μπορούν να στο αναλύσουν/τεκμηριώσουν σωστά και οχι μπακάλικα όπως εγώ. Ο Πολ ήταν μια ιδιοφυΐα της εποχής του, μας χωρίζει όμως πάνω απο μισός αιώνας, στον οποίο έχουν γίνει άλματα εξέλιξης. Για καλώδιο δεν χρησιμοποιώ κατι καλύτερο απο αυτο που εχει το ηχείο στα σωθικά του.
 


Μηνύματα
204
Reaction score
461
Τι θηρία είναι αυτά! Εξαφανίζουν κάθε sub άκι φαντάζομαι!
Τι να τις κάνουν τις ρυθμίσεις - ισοσταθμήσεις κλπ. Οτιδήποτε πειράξεις πέραν του φλατ, καταστρέφεις τον ήχο τους.
Κάποτε ρώτησαν τον Κlispch, για καλώδια, από πια εταιρεία να επιλέξουν για τις υλοποιήσεις του. Τους ανέφερε: Κόψτε λίγο από το καλώδιο από το πορτατίφ σας και είστε ok!
Vakis κάποια στιγμή λίγο πριν τα Χριστούγεννα είχαμε μαζευτεί σπίτι με 4 φίλους να τα πούμε και να ακούσουμε μουσικουλα (γυναικόπαιδα στον παιδότοπο). Με τους δυο είχαμε και συγκρότημα αλλά έφυγαν εξωτερικό για δουλειά. Κάποια στιγμή καθόμαστε στον καναπέ και μου κάνει ο ένας ρε Κωστή γιατί έχεις βάλει να παίζουν και τα 3 μπροστινά ηχεία σου, η βάλε όλο το surround ή άσε τα 2 γομάρια.... Εγώ έχω συνηθίσει τη στερεοφωνική εικόνα των ηχείων μου όταν όμως ακούς απο κάποιον 3ο ότι παίζει και το κεντρικό μαζί ( έπαιζα δικαναλο Ν50-προ-τελικος) σου κάνει εντύπωση. Τότε λοιπόν έκανα ένα μίνι τεστ. Tους έβαλα όλους να κάτσουν ανά δυο στο κέντρο του καναπέ και έβαλα 3-4 τραγούδια και τους ρωτούσα πότε παίζει το κεντρικό. και οι 4 συμφώνησαν πως τα όργανα ήταν διακριτά και μοιράζονται σε LR, αλλά η φωνή, (όταν ήταν μια και οχι ντουέτα ή δεύτερες κτλ) έβγαινε από το κεντρικοί ηχείο!!. Όταν τους είπα οτι τόση ώρα ακούμε μόνο απο LR κόλλησαν το αυτί τούς στο κεντρικό για να δούνε οτι δεν τούς κάνω πλάκα. :)
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Vakis κάποια στιγμή λίγο πριν τα Χριστούγεννα είχαμε μαζευτεί σπίτι με 4 φίλους να τα πούμε και να ακούσουμε μουσικουλα (γυναικόπαιδα στον παιδότοπο). Με τους δυο είχαμε και συγκρότημα αλλά έφυγαν εξωτερικό για δουλειά. Κάποια στιγμή καθόμαστε στον καναπέ και μου κάνει ο ένας ρε Κωστή γιατί έχεις βάλει να παίζουν και τα 3 μπροστινά ηχεία σου, η βάλε όλο το surround ή άσε τα 2 γομάρια.... Εγώ έχω συνηθίσει τη στερεοφωνική εικόνα των ηχείων μου όταν όμως ακούς απο κάποιον 3ο ότι παίζει και το κεντρικό μαζί ( έπαιζα δικαναλο Ν50-προ-τελικος) σου κάνει εντύπωση. Τότε λοιπόν έκανα ένα μίνι τεστ. Tους έβαλα όλους να κάτσουν ανά δυο στο κέντρο του καναπέ και έβαλα 3-4 τραγούδια και τους ρωτούσα πότε παίζει το κεντρικό. και οι 4 συμφώνησαν πως τα όργανα ήταν διακριτά και μοιράζονται σε LR, αλλά η φωνή, (όταν ήταν μια και οχι ντουέτα ή δεύτερες κτλ) έβγαινε από το κεντρικοί ηχείο!!. Όταν τους είπα οτι τόση ώρα ακούμε μόνο απο LR κόλλησαν το αυτί τούς στο κεντρικό για να δούνε οτι δεν τούς κάνω πλάκα. :)
Παλαιότερα είχα σημειώσει και εγώ κάτι παρόμοιο. Μόνο οι κατέχοντες Klipsch μπορούν να καταλάβουν αυτήν την εμπειρία. Όταν παίζουν τα klipsch, οι μη γνωρίζοντες κατά την ακρόαση, πάνε στο κεντρικό και βάζουν το αυτί τους για να πεισθούν ότι δεν συμμετέχει.
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Παλαιότερα είχα σημειώσει και εγώ κάτι παρόμοιο. Μόνο οι κατέχοντες Klipsch μπορούν να καταλάβουν αυτήν την εμπειρία. Όταν παίζουν τα klipsch, οι μη γνωρίζοντες κατά την ακρόαση, πάνε στο κεντρικό και βάζουν το αυτί τους για να πεισθούν ότι δεν συμμετέχει.
Έτσι δεν θα έπρεπε να είναι το σωστό;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
Καλά, σωστή στερεοφωνική εικόνα και μεγάλο soundstage ανοίγουν πάρα πολλά ηχεία.
Πάρα πολλά.
Χρειάζεται απλά σωστό στήσιμο των ηχείων και του χώρου και σωστή θέση ακρόασης.

Δεν ανακάλυψε... την Αμερική η Klipsch :D
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Σύμφωνοι και εμείς, όμως εδώ η αίσθηση είναι πιο έντονη, όπως και γενικά η υπέροχη σκηνική παρουσία. Όμως την διαφορά δεν την κάνουν τα παραπάνω. Αυτά που την κάνουν να ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους., τα έχομε αναφέρει κατά καιρούς στο παρόν θέμα.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
461
Καλά, σωστή στερεοφωνική εικόνα και μεγάλο soundstage ανοίγουν πάρα πολλά ηχεία.
Πάρα πολλά.
Χρειάζεται απλά σωστό στήσιμο των ηχείων και του χώρου και σωστή θέση ακρόασης.

Δεν ανακάλυψε... την Αμερική η Klipsch :D
Προφανώς και δεν ανακάλυψε την Αμερική. Ένα καλό ηχείο οφείλει να έχει σωστή στερεοφωνική εικόνα. Εγώ απλα περιγράφω το γεγονός μίας και τα ηχεία μου έχουν περίπου 3 μέτρα απόσταση μεταξύ τούς. Πάντως και η φόρτιση κόρνας συμβάλλει στην τόσο καλή διασπορά.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
Καλά, πολύ καλά είναι τα 3μετράκια σου.
Έχουν πολύ καλό dispersion pattern τα περισσότερα Klipsch.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
461
carantin-ation και τα μυαλά στα κάγκελα........
Είπα να παίξω λίγο με τον Τ amp που έχω για τα ηχεία του γραφείου......
15watt... θα σπρώξουν τα μαύρα Χόλσταϊν ?
μέτρηση απο κινητό στα 3.3 μέτρα
:)
 

Attachments


Μηνύματα
31
Reaction score
16
Αν είχα δει τα μηνύματα πιο νωρίς θα σου έδινα τα δικά μου. Ενα χρόνο αγορασμένα άθικτα όπως βγήκαν απο τις κούτες. Σε δυο μέρες θα εχω τα rp8000. Τα πήρε φίλος τελικά 800 ευρό
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Αν είχα δει τα μηνύματα πιο νωρίς θα σου έδινα τα δικά μου. Ενα χρόνο αγορασμένα άθικτα όπως βγήκαν απο τις κούτες. Σε δυο μέρες θα εχω τα rp8000. Τα πήρε φίλος τελικά 800 ευρό
τα 8000 πόσο τα βρήκες φίλε?
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Πολύ Καλήμερα στους απανταχού Klipsch lovers,
Είχα ανοίξει ένα άλλο tread για το συγκεκριμένο θέμα αλλά μάλλον δε το έβαλα στο σωστό χώρο.
Είμαι κάτοχος του Klipsch rf-63 και επειδή τρώγομαι με τα ρούχα μου, ανοίγοντας τα ηχεία είδα ότι το ηχοαπορροφητικό υλικό ήταν αλλού για αλλού.
Υπάρχει κάποιος ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου ηχείου, η του rf-83, μπορεί να ανακαλύψει και ο ίδιος ότι τα αφρολέξ μπορεί να έχουν φύγει από τη θέση τους.
Σας προβληματίζω ................🤔
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.567
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top