Klipsch Greek club


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Με ' γεια! Για πες μας διαφορες! Γουφερ και καμπινα ιδια δεν ειναι, μόνο κορνες αλλαζουν, σωστα;
 


Μηνύματα
31
Reaction score
16
λοιπόν αν και δεν περίμενα να ακούσω διαφορές αμέσως, επίτηδες το πρώτο κομμάτι που έπαιξα για να δω αν θα ακούσω διαφορά ως προς τις υψηλές τουλάχιστον ήταν το you and your friend των dire straits επειδή το είχα ακουστικά με τα rp280f. Οι διαφορές ηταν ίσως και κάτι παραπάνω απο αυτό που περίμενα. Πιο καθαρές πιο φυσικες. Γενικά σου έβγαζε μια γλυκαδα που είχες την εντύπωση οτι άκουγες τουιτερ. Τώρα πόσο μάλλον να το οδηγεί κόρνα! Τώρα για τις χαμηλές και εκεί υπηρχε μια διαφορά ίσως γιατί το ηχείο δεν πατάει τελείως στο έδαφος και απομονώνει τους κραδασμούς, και ιδικά επειδή εμένα είναι πολύ κοντά με τον τοίχο και εκεί κέρδισα κάτι! Και δύο φίλοι μου που τα άκουσαν αμέσως αντιλήφθηκαν την διαφορά τουλάχιστον στην κόρνα. Πολύ φυσική. Αυτά. Δεν ξέρω αν βοήθησα
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Εχω τα ίδια για δεξι-αριστερό και το 450c, το προηγουμενο δλδ για κεντρικό.... Σκεφτόμουν να το αλλάξω αλλα δεν ήξερα αν αξίζει τον κόπο....
 

Μηνύματα
31
Reaction score
16
Αν υπάρχει τέτοια διαφορά στις κολόνες εννοείται το ίδιο αποτέλεσμα θα εχει και το κεντρικό. Απο εκεί τουλάχιστον είναι το μεγαλύτερο κομμάτι μιας ταινίας! Τώρα αν αξίζει επειδή η τιμή για κεντρικό τσούζει είναι στην κρίση σου. Θσ ακούς άλλους διαλόγους το μόνο σίγουρο. Έτσι και αλλιώς έχεις ενα πάρα πολύ καλό κεντρικό που δεν θα με χαλούσε καθόλου αν το είχα και αν τίθεται θέμα πώλησης θα φύγει αέρα και καλή τιμη!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
λοιπόν αν και δεν περίμενα να ακούσω διαφορές αμέσως, επίτηδες το πρώτο κομμάτι που έπαιξα για να δω αν θα ακούσω διαφορά ως προς τις υψηλές τουλάχιστον ήταν το you and your friend των dire straits επειδή το είχα ακουστικά με τα rp280f. Οι διαφορές ηταν ίσως και κάτι παραπάνω απο αυτό που περίμενα. Πιο καθαρές πιο φυσικες. Γενικά σου έβγαζε μια γλυκαδα που είχες την εντύπωση οτι άκουγες τουιτερ. Τώρα πόσο μάλλον να το οδηγεί κόρνα! Τώρα για τις χαμηλές και εκεί υπηρχε μια διαφορά ίσως γιατί το ηχείο δεν πατάει τελείως στο έδαφος και απομονώνει τους κραδασμούς, και ιδικά επειδή εμένα είναι πολύ κοντά με τον τοίχο και εκεί κέρδισα κάτι! Και δύο φίλοι μου που τα άκουσαν αμέσως αντιλήφθηκαν την διαφορά τουλάχιστον στην κόρνα. Πολύ φυσική. Αυτά. Δεν ξέρω αν βοήθησα
Μετά από ένα -ενάμιση Μήνα πρέπει να αναφέρεις γνώμη!Τώρα δεν ακούς τίποτα σε σχέση με αυτό που θα βγάζουν ... τότε! Υπομονή....

Κάθε ημέρα, το ηχείο θα ανοίγει, μέχρι που θα διερωτάσαι ....έως που θα φτάσει.!
 

Μηνύματα
31
Reaction score
16
Σίγουρα. Απλά δεν είναι κάποιες διαφορές ενθουσιασμού η στο μυαλό που άκουσα κάτι καινούργιο. Όντως σου βγάζουν πιο φυσικό ήχο και πιο γλυκό απο τα 280
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Τόσο κραυγαλέες διαφορές μου φαίνεται πολύ δύσκολο.
Το placebo effect παίζει πολύ δυνατά.

Αν είναι όντως έτσι όμως σούπερ.
Δεν μου έχει δοθεί η ευκαιρία να μετρήσω RP280F & 8000F στον ίδιο χώρο μέχρι τώρα δυστυχώς.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
16
Δεν ανέφερα κραυγαλέες διαφορές! Η αλλαγή απο την μια σειρά στην άλλη ηταν άμεση. Ακουστικά ήξερα πως έπαιζε το ενα ηχείο και απλά η διαφορά στο άλλο ηταν αισθητή όχι όμως κραυγαλέα! Μίλησα για πιο φυσικό και πιο γλυκό ήχο τουλάχιστον στις υψηλές.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Τόσο κραυγαλέες διαφορές μου φαίνεται πολύ δύσκολο.
Το placebo effect παίζει πολύ δυνατά.

Αν είναι όντως έτσι όμως σούπερ.
Δεν μου έχει δοθεί η ευκαιρία να μετρήσω RP280F & 8000F στον ίδιο χώρο μέχρι τώρα δυστυχώς.
Πριν 2 περίπου χρόνια είπα να πάρω 2 τουίτερ για τα rf 62IΙ μου για backup . Τα έκανα εισαγωγή από Αμερική.
Όταν τα παρέλαβα είπα, γιατί να φυλάξω αυτά και να μην τα βάλω σε αντικατάσταση των παλιών ?
Κάνω αυτήν την κίνηση, και..... παθαίνω σοκ! Άλλος ήχος! Τελείως υποβαθμισμένος, μουντός χωρίς ανάλυση, σε σχέση με αυτά που είχα. Λέω δεν βαριέσαι, έχασα τα 150-200 ευρώ, δεν θυμάμαι το ακριβές ποσό και ξαναβάζω τα παλιά!
Όμως σκέφτηκα μετά από λίγο, λες να συμβαίνει αυτό επειδή είναι άστρωτα? Και παίρνω την απόβαση να κάνω υπομονή για λίγο καιρό, μήπως στρώσουν. (Μιλάμε παιδιά για μεγάλη διαφορά, άλλο ηχείο!). Τελικά μετά από 1 +1/2 Μήνα, ήρθαν και αυτά, και πλέον ηχητικά, ακριβώς όμοια. Δεν γνωρίζω αν αυτό ισχύει για άλλες εταιρείες, όμως με τα rf έχω προσωπική πλέον γνώμη περί αυτού!
 

Μηνύματα
285
Reaction score
110
Καλημέρα. Παρατηρείται μια τάση στις αγγελίες των παλιών ηχείων home cinema (Klipsch) για τη νέα σειρά RP ή μου φαίνεται;
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Ίσως νομίζουν/πιστεύουν ότι θα έχουν μεγάλες διαφορές με τα καινούρια.
Απ' όσα διαβάζω και σε άλλα fora δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική αλλαγή.

Επίσης συμφωνώ με ότι κάτι που έγραψε ο @billpeppas
Το placebo effect παίζει πολύ δυνατά.
Κανείς δεν είχε και τα 2 μοντέλα να παίζουν μαζί για να κάνει ευθέως αντιπαραβολή.

Περισσότερο κοσμητικές είναι οι διαφορές παρά ακουστικές.

My 2 cents
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Καλημέρα. Παρατηρείται μια τάση στις αγγελίες των παλιών ηχείων home cinema (Klipsch) για τη νέα σειρά RP ή μου φαίνεται;
Όταν λες τα παλιά? Σειρές rf με rp?

Η rp280 με 8000?
 



Μηνύματα
285
Reaction score
110
Αυτό που βλέπω γενικά για αυτό λέω τάση, είναι πως ο λόγος που επικαλούνται συνήθως οι πωλητές της προηγούμενης σειράς rp ή της r, είναι αναβάθμιση σε RP-8000, RP-504C, RP-600 κλπ. Προφανώς δεν μιλάμε για τα μεγάλα μοντέλα, RC64 και RF7
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αυτό που βλέπω γενικά για αυτό λέω τάση, είναι πως ο λόγος που επικαλούνται συνήθως οι πωλητές της προηγούμενης σειράς rp ή της r, είναι αναβάθμιση σε RP-8000, RP-504C, RP-600 κλπ. Προφανώς δεν μιλάμε για τα μεγάλα μοντέλα, RC64 και RF7
Άλλο η r άλλο η rp.

Πλέον δεν υπάρχει η προηγούμενη rp(280-450-160) μόνο αν βρεις στοκ, οπότε λογικό να προτείνουν την καινούργια rp. Που 90% είναι τα ίδια ηχεία (facelift)
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top