Klipsch Greek club

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Καλημέρα, έχω τα rp8000f τα οποία συνδέονται με καλώδιο τίμιας ποιότητας 2,5mm2 μήκους περίπου 2,80μ με έναν Yamaha AS500.
Πιο συγκεκριμένα το καλώδιο είναι αυτό:

Από άποψη διατομής είμαι εντάξει; Από τι μήκος και πάνω θα χρειαζόμουν ίσως μεγαλύτερο καλώδιο πχ 4mm2 για τα συγκεκριμένα ηχεία;
Μια χαρά είναι OFC , 2,5mm για 2,80m μην ασχοληθείς με τίποτα άλλο .
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Μια χαρά είναι OFC , 2,5mm για 2,80m μην ασχοληθείς με τίποτα άλλο .
[/QUOTE]

Ναι, κι εγώ κάτι τέτοια έλεγα για τα καλώδια, όταν είχα Klipsch.
Μέχρι που τα αντικατέστησα με κάτι Van Den Hul/WBT.
Κατόπιν, έστειλα τα 'τίμιας ποιότητας' για ανακύκλωση.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Μια χαρά είναι OFC , 2,5mm για 2,80m μην ασχοληθείς με τίποτα άλλο .
Ναι, κι εγώ κάτι τέτοια έλεγα για τα καλώδια, όταν είχα Klipsch.
Μέχρι που τα αντικατέστησα με κάτι Van Den Hul/WBT.
Κατόπιν, έστειλα τα 'τίμιας ποιότητας' για ανακύκλωση.
[/QUOTE]

Υπερβολικός είσαι :lol::lol:
Φίλε επιμένω , μην ασχοληθείς . Εκτός εάν θες να στείλεις τα λεφτά σου στην "ανακύκλωση " που λέει και ο φίλος πιο πάνω .
Πες μας @dimmas τι Klipsch είχες και τι καλώδια είχες πριν , περιέγραψε μας λίγο και τις διάφορες που άκουσες .
Δεν ειρωνεύομαι , ειλικρινά με ενδιαφέρει να σε ακούσω.
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
κι εγώ κάτι τέτοια έλεγα για τα καλώδια, όταν είχα Klipsch.
Μέχρι που τα αντικατέστησα με κάτι Van Den Hul/WBT.
Κατόπιν, έστειλα τα 'τίμιας ποιότητας' για ανακύκλωση.
Καιρό είχαμε να ακούσουμε για καυλώδια, για πες για πες! :D
 

Μηνύματα
70
Reaction score
55
Μια χαρά είναι OFC , 2,5mm για 2,80m μην ασχοληθείς με τίποτα άλλο .
Ευχαριστώ!
Τα καλώδια αυτά τα είχα με rp160m, κάνοντας την αναβάθμιση στα rp8000f τα κράτησα.
Εσκεμμένα δεν άνοιξα το θέμα της ποιότητας γιατί δεν έχει τέλος.
Απλά ήθελα να μου πείτε από διατομή αν είναι λίγα για τα μεγαλύτερα ηχεία και το συγκεκριμένο μήκος.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Ευχαριστώ!
Τα καλώδια αυτά τα είχα με rp160m, κάνοντας την αναβάθμιση στα rp8000f τα κράτησα.
Εσκεμμένα δεν άνοιξα το θέμα της ποιότητας γιατί δεν έχει τέλος.
Απλά ήθελα να μου πείτε από διατομή αν είναι λίγα για τα μεγαλύτερα ηχεία και το συγκεκριμένο μήκος.
Εγώ δε θα τα άλλαζα .
Έχω τα RP 6000F , RP600C και RP 600M , αρχικά τους είχα από τα παλιά μ ηχεία OFC , 1,5mm τα άλλαξα όλα σε Belden 2,5mm . Ούτε άκουσα διάφορες , ούτε φάνηκε κάτι στις μετρήσεις .(έχω umik καλιμπραρισμένο ) . Δε πρόκειται να παρατηρήσεις καμία διαφορά.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα,
Φίλε @Loukatos από ότι είδα είχες αγοράσει τα van damme έπρεπε να κάνεις κάποιο τεστ τότε για να σου φύγει η ιδέα του καλού καλωδίου, ίσως και να μη καταλάβεις τη διαφορά, .... αλλά αν έχεις καλό αυτί !!! 👂
Δεν χρειάζεται να δώσεις μια περιουσία για να έχεις ένα αξιοπρεπές ήχο από ένα καλώδιο.
Οι περισσότεροι προτείνουν τα Mogami λόγο καλών χαρακτηριστικών ( χωρητικότητα, αντίσταση )
π.χ. το 3082 έχει από 6 ευρώ το μέτρο και το 3103 έχει από 15 ευρώ το μέτρο.
 

Μηνύματα
70
Reaction score
55
@Venom7 σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

@ThanasisR Μεταξύ των Biokal (που ακόμα έχω) και των Van Damme στο σύστημα μου και με τα αυτιά μου δεν άκουσα καμία διαφορά.
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Ναι, κι εγώ κάτι τέτοια έλεγα για τα καλώδια, όταν είχα Klipsch.
Μέχρι που τα αντικατέστησα με κάτι Van Den Hul/WBT.
Κατόπιν, έστειλα τα 'τίμιας ποιότητας' για ανακύκλωση.
Υπερβολικός είσαι :lol::lol:
Φίλε επιμένω , μην ασχοληθείς . Εκτός εάν θες να στείλεις τα λεφτά σου στην "ανακύκλωση " που λέει και ο φίλος πιο πάνω .
Πες μας @dimmas τι Klipsch είχες και τι καλώδια είχες πριν , περιέγραψε μας λίγο και τις διάφορες που άκουσες .
Δεν ειρωνεύομαι , ειλικρινά με ενδιαφέρει να σε ακούσω.
[/QUOTE]

Την άποψή μου καταθέτω και δεν σκοπεύω να πείσω ντε και καλά κάποιον.
Από μικρός κορόιδευα την αγορά ακριβών καλωδίων, ως πεταμένα λεφτά, αλλά σταμάτησα να το κάνω όταν σε RF-7 1ης γενιάς στην θέση των 'τίμιας ποιότητας' έβαλα τα Revelation hybrid με WBT 0644 (νομίζω). Ο ήχος αυτομάτως καθάρισε στο μεσαίο και επάνω μέρος του φάσματος. Κατά τη γνώμη μου αυτό οφειλόταν στον συνδυασμό των παραπάνω με τις κόρνες, οι οποίες ως γνωστόν είναι αρκετά 'αποκαλυπτικές'.
Στο ερώτημα αν αξίζει να πάει κανείς σε καλώδια κάποιων εκατοντάδων ευρώ όταν (θεωρεί ότι) κάνει μια χαρά τη δουλειά του με αυτά που ήδη έχει, αυτό είναι άλλο θέμα και η απάντηση υποκειμενική.
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
RP 600M V2 !
Θα σας πω αργότερα πως το απέκτησα .
Να κάνω πρώτα μια παρουσίαση .
Λοιπόν πάμε….
Η συσκευασία πολύ πιο προσεγμένη από την V1 σειρά , μέχρι και οι σίτες ήταν μέσα σε χαρτόνι
751810C0-7F43-4209-8914-FDD3FB830C0E.jpeg


Το ηχείο αρχικά στο μάτι φαίνεται μεγαλύτερο από το αρχικό μοντέλο λόγω της μεγαλύτερου μεγέθους του waveguide του tweeter που στην ουσία πιάνει όλο το πάνω μέρος του ηχείου από άκρη σε άκρη .
Στην πραγματικότητα όμως σε διαστάσεις είναι πιο μαζεμένο .
Φαίνεται πιο premium και αισθητικά ταιριάζει καλύτερα σε σαλόνι .
1EC3DAEF-8EAA-49D5-9C7F-0CD285A8EBFE.jpeg


Το πίσω μέρος του φαίνεται επίσης πιο καθαρό και premium .
Προσωπικά επειδή θα τα χρησιμοποιήσω ως surround σε βάση όπου το πίσω μέρος θα φαίνεται βοηθάει στο να έχω λιγότερη γκρίνια .

F1FF7E58-FE2F-43E8-9B72-D9164166E23E.jpeg


Τα τερματικά είναι μεταλλικά και φαίνεται σαν να είναι καλύτερης ποιότητας από τα πλαστικά του original RP600M .
4056C1CE-ED28-4371-B07C-446E390F07DA.jpeg

Έτσι γράφουν στο χώρο χωρίς eq μαζί με το sub.

90D8E8A1-5DAE-47B8-8CE3-2D4B08834426.jpeg

Η βύθιση στο crossover δεν υπάρχει πια , το tweeter κάνει roll off αρκετά νωρίτερα από τα tweeter της ορίτζιναλ RP σειράς . ( έχω τα RP 6000F και RP 600C και RP600Μ ) ενώ παίζει και περίπου 2,5 db κάτω σε σχέση με τα παραπάνω .
Πως ακούγεται τώρα .
Το ηχείο έχει ακουστές διάφορες από τον προκάτοχο του .
Είναι πιο γλυκό πιο μουσικό πιο ξεκούραστο .
Ως surround έχει μεγαλύτερη σκηνή και στον οριζόντιο και στον κάθετο άξονα σε σχέση με το ορίτζιναλ ενώ είναι πιο διακριτικό πιο μαλακό χωρίς να κουράζει και να αποσπά τη προσοχή .
Φαντάζομαι παίζει ρόλο το μέγεθος του waveguide .
Σίγουρα είναι καλύτερο πιο ισορροπημένο ηχείο από το V1 .
Να καταλήξω.
Στη μουσική η ομαλότερη απόκριση σε συνδυασμό με το πιο μαλακό tweeter και τη μεγαλύτερη σκηνή σε όλους τους άξονες το κάνουν να διαφέρει αρκετά (προς το καλύτερο ) από το πρώτο μοντέλο .

Σε ταινίες για χρήση ως surround είναι ακόμα πιο εντυπωσιακή η διαφορά . Το RP 600M δεν μπορούσες να το πεις surround ηχείο . Αυτό το λες και με το παραπάνω .
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Επίσης κάτι που δεν είχα παρατηρήσει ούτε το είχα δει στα review είναι ο πάτος του .
Αντί για τα κλασικά αυτοκόλλητα ποδαράκια έχουν ενσωματώσει ένα υλικό που μοιάζει σαν φελλός.
937F57A2-69A9-4099-9523-4810896E2F65.jpeg
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Η ιστορία με τα προβλήματα των Klipsch που είχα αναφέρει μια δυο σελίδες πίσω επιτέλους τελείωσε .

Θυμίζω είχα πέντε Reference Premiere όπου δυο εξ αυτών έπαιζαν στο γάμο του καραγκιόζη με παραμορφώσεις και ανισορροπίες στην απόκριση των tweeter .

Τελικά έφταιγαν τα crossover.
Το RP600C ήταν αγορασμένο από Γερμανία το κατάστημα που το είχα αγοράσει έστειλε την DHL σπίτι το πήραν και την επόμενη χωρίς να ρωτήσουν τίποτα μου έστειλαν καινούριο το οποίο παίζει ευτυχώς σωστά χωρίς παραμορφώσεις με το tweeter να έχει ακριβώς ίδια απόκριση με τα κυρίως .

Το ένα RP 600M είχε το ίδιο θέμα . Το πρόβλημα το άκουγες με τα αυτιά σου , το τουιτερ σε κάποιες συχνότητες έπαιζε μέχρι και 7db κάτω σε σχέση με το άλλο του σετ με παραμορφώσεις που έφταναν στο θεό σε εκείνες τις συχνότητες .

Δυστυχώς το ανταλλακτικό crossover άργησε πολύ να έρθει .
Μετά από πολλά mails στην Αμερική και συχνή επικοινωνία με τον Λαιο ήρθε το ανταλλακτικό όπου δυστυχώς και πάλι έκανε το ηχείο χειρότερο από πριν με μεγαλύτερες ανισορροπίες σε σχέση με το άλλο του σετ .

Εκεί ανέλαβε και έτρεξε το θέμα προσωπικά ο Λαιος (τους τσίτωσα και εγώ λίγο παραπάνω στην Αμερική ) και εν τέλη μέσα σε μια εβδομάδα μου έφερε τα RP 600M II που είδατε παραπάνω ως αντικατάσταση των 600Μ .
Έκλεισα και deal για τον Nad t758 με το Dirac όπου έμαθα σιγά σιγά βγαίνει στη παραγωγή και θα έρθει επιτέλους ξανά στη Ελλάδα και θα τον έχω μέσα στο καλοκαίρι .

Το έχει παρακάνει η Klipsch με τις κινεζιές στο πρώτο μοντέλο αλλά ευτυχώς η αντιπροσωπεία εδώ βοήθησε και το θέμα λύθηκε με το καλύτερο τρόπο .
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Εγώ καταλαβαίνω ότι ο Γερμανός φέρθηκε επαγγελματικά και ο Λάιος πέταξε την μπάλα στην Αμερική...

Ο Γερμανός ήταν χαζός που δεν πέταξε κι αυτός την μπάλα στην Αμερική?

Food for thought ασχέτως αν, εν τέλει βρέθηκες με νεότερο μοντέλο αλλά με νεύρα κουρέλια...

Σε άλλα νεα, πριν απο λίγο άρχισε το ταξίδι απο Αμερική των 2 ακόμα atmos cdt 5650 cii για μένα.
Άντε να γεμίσει και το ταβάνι μπας και ησυχάσω :p
Ο μάστορας ακούει? :help:
Έχουμε εγκατάσταση να κάνουμε 😂
 

Μηνύματα
70
Reaction score
55
Πολύ καλή εξέλιξη στο ζήτημά σου αλλά όντως αυτά είναι ανεπίτρεπτα, δεν μιλάμε για ηχεία των 100€.
Αν και τελικά οι Αμερικάνοι τα τελευταία χρόνια υιοθετούν ολοένα και περισσότερο αυτή τη λογική.
Πετάνε προϊόντα κατά ριπάς στην αγορά με πολύ μέτριο ποιοτικό έλεγχο αλλά με σοβαρά πλάνα εγγύησης και αναβάθμισης μόλις βγει το νέο μοντέλο κτλ κτλ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καλημέρα, έχω τα rp8000f τα οποία συνδέονται με καλώδιο τίμιας ποιότητας 2,5mm2 μήκους περίπου 2,80μ με έναν Yamaha AS500.
Πιο συγκεκριμένα το καλώδιο είναι αυτό:

Από άποψη διατομής είμαι εντάξει; Από τι μήκος και πάνω θα χρειαζόμουν ίσως μεγαλύτερο καλώδιο πχ 4mm2 για τα συγκεκριμένα ηχεία;
Αν και ποιος είμαι εγώ που θα στερήσω όνειρα... θα σε προσγειώσω στην πεζή καθημερινότητα. :)

Αυτό είναι το καλώδιο στο εσωτερικό του ηχείου σου, που πηγαίνει από το κύκλωμα διαχωρισμού στα μεγάφωνα:
klipsch inside cable.jpg

Απλό φτηνό ηλεκτρολογικό καλώδιο με τα κλιπσάκια πρεσαρισμένα επάνω του.

Παρακάτω είναι το πηνίο σε σειρά των woofers. Με μια μπατονέτα (καθαρή) δίπλα για σύγκριση.
1,3mH με <<χορταστικό>> πυρήνα και διατομή σύρματος 1,2 χιλιοστά. Αν τώρα το ξετυλίξεις, θα φτάνει σε μήκος και τα +20 μέτρα.
klipsch coil.jpg

Αν μετά απ' τα παραπάνω, θεωρείς πως έχει νόημα να ασχοληθείς με καλώδιο ηχείων διατομής μεγαλύτερης από 1,5 mm, για τρία μέτρα, ή να ψάχνεις ποιότητες, είμαι μαζί σου!
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Τόσο έχω και γω στα δικά μου μιντ και τουίτερ , που δουλεύω ενεργά. 1,5mm2.
Στα γούφερ έχω 4mm2.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Από την στιγμή που δεν μιλάμε για μεγάλα μήκη (>20μ,), δεν υπάρχει λόγος για υπερβολές (που και μετά αν έχεις δει τα καλώδια εντός των ηχείων σου, θα μπεις στην φάση να βάλεις αντίστοιχα κομμάτια και με τα έξω καλώδια μέσα, μετά θα δεις ποιότητες πυκνωτών και πηνείων, και θα τα αλλάξεις και αυτά, κ.ο.κ. )
Λίγο πολύ σε όλους μας αρέσουν οι υπερβολές, ακόμα και στους γνώστες, μπορεί το ψυχολογικό, ή ηλιθιότητα θα έλεγα εγω, να μας φέρει σε χαζές επιλογές (έχω σε σύστημα μου στα fronts που έχουν μήκος μόλις 5μ και 7μ αντίστοιχα, 4αρι καλώδιο Mogami... ήξερα πως δεν έχει νόημα... δικαιολόγησα την τελειομανία μου με το "όταν έρχεται πελάτης θα του δείχνεις το χοντρό ματσούκι αυτό για καλώδιο, θα του το αλλάζεις και με 2.5αρι απλά ποιοτικό και θα του δείχνεις την... "διαφορά"... :D ).
 



Μηνύματα
36
Reaction score
8
Θα μπορούσα να πάρω αυτά ;
για τον ίδιο ενισχυτή ;
Σε κατάστημα που ρωτησα μου είπαν ότι τα Klipsch γενικότερα δεν κάνουν για παλιούς ενισχυτές.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top