Klipsch Greek club

Μηνύματα
2.397
Reaction score
3.603
Η μοναδική επιλογή για Atmos προς το παρόν είναι μόνο πάνω απ τα κυρίως να χτυπάνε ταβάνι . Οπότε καθόλου Ατμος .
5.1 και βλέπουμε εάν και πότε μπουν κάποια σαν front height . Σε αυτό το σπίτι με ενοίκιο είναι δύσκολο , όταν με το καλό πάω σε δικό μου θα κάνω τα κουμάντα μου .
Στήσε κατά auro και δεν θα έχεις ουσιαστικά κανένα στο ταβάνι
Σούπερ θα είναι.
Ο χώρος γενικά προσφέρεται για τα πάντα..
 

Μηνύματα
636
Reaction score
1.125
Καλημέρα , όπως είπα και πιο πάνω έβαλα τα
rp 600M ως surround . Μπροστά έχω τα 6000F και το 600C .
Παρατήρησα ότι ο ενισχυτής έδωσε στα 600m ένταση +2,5db για να έρθουν στα ίσια με τα μπροστά , το επιβεβαίωσα και με το Umik . Στα 2 m που τα έχω με σήμα -30dbfs και ένταση 0 στον ενισχυτή πιάνουν περίπου 73db.
Προέρχομαι από surround taga harmony των
100-150 € με ευαισθησία 88db και άλλα φθηνότερα μικρότερα surrounds στο παρελθόν . Πάντα χρειαζόταν να τα κόψω τουλάχιστον 3db. Τα klipsch θεωρούνται σχετικά ευαίσθητα ηχεία , προς τι αυτή η δυσκολία να πιάσουν τα 75 db ? Δηλώνει το παραπάνω δυσκολία οδήγησης από τον ενισχυτή ;
Να πω ότι αυτό δεν ισχύει για κανένα από τα μπροστά που σε απόσταση 3m με την ίδια ονομαστική ευαισθησία με τα 600m πιάνουν για πλάκα 78db στη θέση ακρόασης .
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Καλά μην τρελαίνεσαι . Μιλάμε για διαφορά 2,5db δεν χάθηκε και ο κόσμος.
Μάλλον δεν έχουν την ευαισθησία που αναφέρει η KLIPSCH .
Δεν είναι η πρώτη φορά που το βλέπουμε αυτό.
Γενικά η εν λόγω αναφέρει τιμές ευαισθησίας μεγαλύτερες της πραγματικής. Και δεν είναι η μόνη βέβαια .
 

Μηνύματα
2.397
Reaction score
3.603
Να τα έκανε μαντάρα το autocalibration δεν παίζει?

Ξανατρέχτο μια, με περισσότερο προσοχή στις θέσεις του μικροφώνου ειδικά αν έχεις Audyssey.
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.808
Και να συμπληρωσω οι υπολοιπες θεσεις του μικροφωνου οχι μακρυτερα απο 60εκ απ την πρωτη θεση του μικροφωνου.
 

Μηνύματα
636
Reaction score
1.125
Να τα έκανε μαντάρα το autocalibration δεν παίζει?

Ξανατρέχτο μια, με περισσότερο προσοχή στις θέσεις του μικροφώνου ειδικά αν έχεις Audyssey.
Μέτρησα και με umik καλιμπραρισμένο τα 3 μπροστά σε μεγαλύτερη απόσταση 3m πιάνουν χαλαρά τα 78db τα πίσω στα 1.9m πιάνουν 73db. Οι μετρήσεις έγιναν με σήμα απ το rew -30dbfs και 0 volume στον ενισχυτή .
 

Μηνύματα
636
Reaction score
1.125
Άφησα για το τέλος το σημαντικότερο μιας και είστε εδώ @JOHN MARKOU , @nemesi54 , @K. ROMPOTIS είτε οποίος άλλος έμπειρος γνωρίζει . Βλέποντας τα παρακάτω γραφήματα τι καταλαβαίνετε .
Ίδια ηχεία , ίδια ένταση , ίσες αποστάσεις .
077CCEE8-F303-4770-A999-DAABFDAFD1C2.jpeg

Δεύτερη φωτό , τα ηχεία είναι τοποθετημένα αντίστροφα στο χώρο , η χαμηλότερη ένταση ακολουθεί το ηχείο που είχε χαμηλότερη ένταση και πριν.
9BDA2950-7A41-48E5-A31C-35E29E296F78.jpeg
 
Last edited:

Μηνύματα
636
Reaction score
1.125
Συγνώμη αν δεν έγινα κατανοητός στο προηγούμενο ποστ που έκανα .
Θεωρείτε πως υπάρχει κάποιο θέμα στη περιοχή του κροσοβερ και πάνω στο ηχείο που παίζει χαμηλότερα σε ένταση όπως φαίνεται από τα παραπάνω γραφήματα ;
Εννοώ βλάβη στο τουιτερ στη καλωδίωση ή κάτι τέτοιο . Είναι φυσιολογικό δυο ηχεία του ίδιου σετ να παίζουν και να μετράνε τόσο διαφορετικά; Επαναλαμβάνω ο χώρος και ο ενισχυτής είναι εκτός εξίσωσης . Το ηχείο με τη χαμηλότερη ένταση από το κρος και πάνω παραμένει έτσι σε οποιοδήποτε κανάλι και αν συνδεθεί .
Θεωρώ ύποπτο ότι ακριβώς στο σημείο του κροσοβερ το ένα παίζει σχεδόν 6db χαμηλότερα και αυτό συνεχίζει με περίπου 5db διαφορα μέχρι τα 16Khz .
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Δύο ίδια ηχεία σε διαφορετικές θέσεις μπορούν να έχουν διαφορετική στάθμη. Ο λόγος? ο χώρος.
Αν θέλεις να βεβαιωθείς ότι τα ηχεία σου παίζουν το ίδιο , και με την ίδια στάθμη , ο τρόπος είναι ο κάτωθι.
Τα ηχεία δίπλα δίπλα στην μέση του χώρου μακριά από τοιχωματικά όρια. Αν γίνεται και στην μέση του ύψους .
Τα συνδέεις , με το ίδιο κανάλι του ενισχυτή κάθε φορά , ή αλλιώς , σε δύο κανάλια που παίζουν mono σήμα και κάνεις balance. Παίρνεις μετρήσεις με το rew και βλέπεις πως παίζουν . Δεν υπάρχει άλλος τρόπος , πλην του ανηχοϊκού θαλάμου , που είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις .
Ο χώρος είναι μεγάλο θέμα και επιδρά στον ήχο με πολλούς τρόπους , όχι μόνο στις χαμηλές συχνότητες που όλοι λίγο πολύ ψάχνουμε . Επιδράσεις υπάρχουν και στις μεσαίες και στις υψηλές με την μορφή ακυρώσεων ή συμβολών , που κάνουν το αποτέλεσμα να ακούγεται τελείως διαφορετικό , από το αρχικό σήμα .
Κάνε μία δοκιμή και βλέπεις από κει και πέρα τι γίνεται.
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
2.808
Αν οντως στη μετρηση σου εχεις πραγματικα βγαλει εκτος εξισωσης, χωρο κι ισοσταθμιση, τοτε ναι πολυ πιθανον να υπαρχει βλαβη στο τουιτερ γιατι ειναι διαβολικη η συμπτωση η πτωση να εμφανιζεται απ το κροσοβερ και πανω.
 

Μηνύματα
636
Reaction score
1.125
Καλημέρα παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

Πιστεύω ότι έβγαλα εκτός τον ενισχυτή και το χώρο, έγιναν πραγματικά πολλές μετρήσεις σε αντίστροφες θέσεις απ τις αρχικές , στο πάτωμα στη μέση το δωματίου, μπροστά πίσω , ως surround , ως main , πήρα μετρήσεις ακόμα και μέσα απ το waveguide των ηχείων εννοείται ίδια ένταση. Πάντα η χαμηλότερη ένταση στο ύποπτο σημείο του κροσοβερ ακολουθούσε το ίδιο ηχείο . Έφαγα μια ολόκληρη Κυριακή .

Επικοινώνησα με την αντιπροσωπεία , τους επισύναψα και τις μετρήσεις .
Μου είπαν ότι θα το κοιτάξουν αλλά δεν τους έχει ξανατύχει , πρέπει να μιλήσουν με έξω πρώτα κι θα επανέλθουν . Τα ηχεία είναι εντός εγγύησης .
Μπορεί βέβαια να έχει "θέμα " το ηχείο που παίζει πιο ψηλά και το άλλο να είναι φυσιολογικό , δε ξέρω .
Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι παίζουν διαφορετικά και για να έρθουν στα ίσια πρέπει να εφαρμόσω eq +4db στις συχνότητες κοντά στο σημείο του κροσοβερ και άλλα 4 db περίπου στα 6,5 KHz .
Θεωρώ ότι είναι πολλά 8db .
 
Last edited:



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Σε όλες τις φτηνές μονάδες μεγαφώνων, ιδίως υψηλών συχνοτήτων, υπάρχουν ανοχές, αλλά εντός των 2-2,5 db. Στο δικό σου ξεφεύγει πολύ.
 

Μηνύματα
636
Reaction score
1.125
Σε όλες τις φτηνές μονάδες μεγαφώνων, ιδίως υψηλών συχνοτήτων, υπάρχουν ανοχές, αλλά εντός των 2-2,5 db. Στο δικό σου ξεφεύγει πολύ.
Συμφωνώ , ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες για να σιγουρευτώ ότι δεν είμαι υπερβολικός .
Τα υπόλοιπα 4 ηχεία πάντως μετράνε ακριβώς το ίδιο , το ένα πατάει πάνω στο άλλο .
Εν αναμονή της απάντησης της αντιπροσωπείας.
Τους είδα πάντως λίγο σε φάση τι μας λες τώρα και εσυ αφού παίζει όλα καλά αλλά ας μιλήσουμε με το εξωτερικό γιατί δε μας έχει ξανατύχει .
 


Μηνύματα
636
Reaction score
1.125
ειδα οτι η klipsch τους προτενει και τον αγορασα σημερα απο μελος εδω του φορουμ.και ρωταω μηπως εχει καποιος εμπειρια.
Μια χαρά θα είναι ! Όταν έρθει πες μας εντυπώσεις .
Πριν από αυτόν τι είχες ;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Συμφωνώ , ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες για να σιγουρευτώ ότι δεν είμαι υπερβολικός .
Τα υπόλοιπα 4 ηχεία πάντως μετράνε ακριβώς το ίδιο , το ένα πατάει πάνω στο άλλο .
Εν αναμονή της απάντησης της αντιπροσωπείας.
Τους είδα πάντως λίγο σε φάση τι μας λες τώρα και εσυ αφού παίζει όλα καλά αλλά ας μιλήσουμε με το εξωτερικό γιατί δε μας έχει ξανατύχει .
Αυτό που εύκολα μπορείς να κάνεις είναι η αλλαγή των μονάδων υψηλών στα δύο ηχεία. Αν το πρόβλημα μεταφερθεί, υπεύθυνη είναι η μονάδα. Αν παραμείνει, φταίει το κύκλωμα διαχωρισμού ή κακή επαφή.
 

Μηνύματα
636
Reaction score
1.125
Αυτό που εύκολα μπορείς να κάνεις είναι η αλλαγή των μονάδων υψηλών στα δύο ηχεία. Αν το πρόβλημα μεταφερθεί, υπεύθυνη είναι η μονάδα. Αν παραμείνει, φταίει το κύκλωμα διαχωρισμού ή κακή επαφή.
Δεν ανακατεύομαι μόνος μου , ας δω τι θα μου πουν απ το service πρώτα και μετά βλέπω . Τρέχει κανονικά η εγγύηση .
Ακόμα δεν έχουν επεξεργαστεί καν το αίτημα μου.
Είδωμεν
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.604
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top