klipsch RP 600M + Polk Audio PSW 10


Μηνύματα
24
Reaction score
9
Τα ηχεία θα μπούν κολλητά σε τοίχο, σε ράφι, σε βάσεις?
Τα ηχεία θα μπούν πάνω στο έπιπλο που έχω στο σαλόνι. Θα έχουν απόσταση μεταξύ τους περίπου 2 μέτρα και θα έχουν απόσταση από τον τοίχο 40-50 εκατοστά.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τα ηχεία θα μπούν πάνω στο έπιπλο που έχω στο σαλόνι. Θα έχουν απόσταση μεταξύ τους περίπου 2 μέτρα και θα έχουν απόσταση από τον τοίχο 40-50 εκατοστά.
Οπότε σε παίρνει και για ηχεία με την τρούπα πίσω, αυτό ήθελα να δω..
 



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Προσπάθησε να φτιάξεις τη διαρρύθμιση έτσι ώστε να τα βάλεις σε βασούλες (όποια και να διαλέξεις) θα ωφεληθείς πολύ.
 


Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
@gid @Δημητρης 777 Καλημέρα και σας ευχαριστώ. Τελικά αποφάσισα να ακούσω τα παρακάτω ηχεία Q Acoustics 3030i & Triangle BR03, μετά από ψάξιμο στο internet. Ποιά είναι η γνώμη σας για τα Triangle BR03 ?
θα ματσάρουν (τα triangle) καλά με τον 501.Aν γινόταν να τα ακούσεις και τα τρία, στον ίδιο χώρο,με τον ενισχυτή σου,διαδοχικά,εκτιμώ ότι θα ήταν η επιλογή σου.
 
Last edited:

Μηνύματα
24
Reaction score
9
θα ματσάρουν (τα triangle) καλά με τον 501.Aν γινόταν να τα ακούσεις και τα τρία, στον ίδιο χώρο,με τον ενισχυτή σου,διαδοχικά,εκτιμώ ότι θα ήταν η επιλογή σου.
Θα ψάξω να βρώ κάποιο μαγαζί που να τα έχει και θα πάω να τα ακούσω.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
@gid @Δημητρης 777 Καλημέρα και σας ευχαριστώ. Τελικά αποφάσισα να ακούσω τα παρακάτω ηχεία Q Acoustics 3030i & Triangle BR03, μετά από ψάξιμο στο internet. Ποιά είναι η γνώμη σας για τα Triangle BR03 ?
Δεν τα έχω ακούσει τα Triangle οπότε δεν έχω άποψη.
Τα q που είχα εγώ (όχι με yamaha ενισχυτή) ήταν λίγο προς το ''γλυκό'' αλλά αρκετά ισορροπημένα.
Νομίζω όλα αυτά που έχουν αναφερθεί είναι μια χαρά ηχεία για την τιμή αν πρόκειται να πας σε παθητικά. Αν μπορείς να τα ακούσεις εσύ με τον ενισχυτή σου στον χώρο σου για να διαλέξεις ακόμα καλύτερα.
θα ματσάρουν (τα triangle) καλά με τον 501.Aν γινόταν να τα ακούσεις και τα τρία, στον ίδιο χώρο,με τον ενισχυτή σου,διαδοχικά,εκτιμώ ότι θα ήταν η επιλογή σου.
Το μόνο που θέλει προσοχή με αυτό (διαδοχικό άκουσμα) είναι να μην παρασυρθεί κάποιος από τον ''ζωηρό'' χαρακτήρα ενός ηχείου και σε βάθος χρόνου κουράσει..
Το λέω μόνο για να υπάρχει ως σκέψη, όπως είπα δεν τα έχω ακούσει..
 




gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Τα συγκεκριμένα Elac πήραν εξαιρετικές κριτικές όταν βγήκαν πριν λίγα χρόνια, Πάντως για ροκ μουσική τα Κλιπς είναι πολύ "ταιριαστά", όπως λέει και ο τύπος στο βίντεο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τα Elac είναι από τα ελάχιστα σοβαρά ηχεία της κατηγορίας που ψάχνεις, με αξιόλογες μονάδες μεγαφώνων που δεν κοστίζουν 20 ευρώ.
Η συντριπτική πλειοψηφία της κατηγορίας είναι ηχεία τζακιού.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τα Elac είναι από τα ελάχιστα σοβαρά ηχεία της κατηγορίας που ψάχνεις, με αξιόλογες μονάδες μεγαφώνων που δεν κοστίζουν 20 ευρώ.
Η συντριπτική πλειοψηφία της κατηγορίας είναι ηχεία τζακιού.
Πέτρο μιας και παρακολουθείς (για να ξέρουμε) τα q έχουν καλά parts-κατασκευή?
(for the competition)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Πέτρο μιας και παρακολουθείς (για να ξέρουμε) τα q έχουν καλά parts-κατασκευή?
(for the competition)
Από τις πλέον αξιόλογες κατασκευές στην κατηγορία τιμής τους τα 3030i. Στιβαρή καμπίνα αλλά όχι ισάξιες του Elac μονάδες. Λαμαρίνα το σασί τους μεν αλλά και πάλι δύο κλικ καλύτερα από τις λαμαρίνες της κατηγορίας.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
Καλησπέρα, καλώς επελέγης αυτά τα ηχεία αλλά πάρε και μία πρώτη ιδέα από αυτό το βίντεο.
Δεν είναι και ο πιο αξιόπιστος....... και όταν δεν αναφέρει στην περιγραφή ,με τι πηγή και ενισχυτή τα άκουσε.Προτιμώ τον Tharbamar,που αν μη τι αλλό έχει και demo.Ψάξε και για τα δικά του βίντεο,τα έχει δοκιμάσει και τα τρία.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top