klipsch RP 600M + Polk Audio PSW 10



Μηνύματα
285
Reaction score
110
Να πω και εγώ που τα έχω. Τα rp-600 είναι πολύ καλά ηχεία και για μουσική και για ταινίες και για εμπρός αλλά και surround. Εάν βρεις να τα ακούσεις καλά θα κάνεις, γιατί αμέσως μετά θα τα πάρεις! Αν αρχίσεις να ψάχνεις σε ποια υποσυχνότητα που το αυτί σου δεν θα την πιάσει ποτέ δεν δουλεύουν όπως ηχεία των χιλιάδων €, έχασες το παιχνίδι. Αυτά!
 

Μηνύματα
24
Reaction score
9
Να πω και εγώ που τα έχω. Τα rp-600 είναι πολύ καλά ηχεία και για μουσική και για ταινίες και για εμπρός αλλά και surround. Εάν βρεις να τα ακούσεις καλά θα κάνεις, γιατί αμέσως μετά θα τα πάρεις! Αν αρχίσεις να ψάχνεις σε ποια υποσυχνότητα που το αυτί σου δεν θα την πιάσει ποτέ δεν δουλεύουν όπως ηχεία των χιλιάδων €, έχασες το παιχνίδι. Αυτά!
@gmirtzakis καλημέρα και σε ευχαριστώ για την γνώμη σου ;)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τα έχω ακούσει για λίγο (όχι στον χώρο μου), μια χαρά μου φάνηκε εκ πρώτης το ηχείο..
Τώρα η ''έμφαση'' που δίνει λίγο ψηλά αν κουράσει ή όχι ειδικά σε ηχογραφήσεις που δεν είναι πολύ ισορροπημένες είναι ένα θέμα.
Αυτό και τίποτε άλλο..
Και η τίμή σε σχέση με άλλα της κατηγορίας, αλλά αν βρέθηκαν μεταχειρισμένα οκ..

Από την άλλη τέτοια ηχεία βγάζουν μια ''ζωντάνια'' και όταν τα άκουσα για λίγο μ' άρεσε, δεν λέω..
Δεν μπαίνω σε μετρήσεις κλπ που αυτά έχουν συζητηθεί και για αυτά και για άλλα ηχεία της κατηγορίας..
Ότι αρέσει στον καθένα..
Με ενεργά (δυνατότητα ρυθμίσεων στην πλάτη) και με eq από pc όλα ''έρχονται'' πάνω κάτω εκεί που θες αλλά και πάλι οι ιδιομορφίες - τάσεις του κάθε ηχείου δεν διορθώνονται απόλυτα.
Αλήθεια δεν σε ρωτήσαμε, ακούς από pc?
Δυνατότητα για eq έχεις?
Αυτό μειώνει κάπως το ''ρίσκο'' της επιλογής.
 

Μηνύματα
24
Reaction score
9
Τα έχω ακούσει για λίγο (όχι στον χώρο μου), μια χαρά μου φάνηκε εκ πρώτης το ηχείο..
Τώρα η ''έμφαση'' που δίνει λίγο ψηλά αν κουράσει ή όχι ειδικά σε ηχογραφήσεις που δεν είναι πολύ ισορροπημένες είναι ένα θέμα.
Αυτό και τίποτε άλλο..
Και η τίμή σε σχέση με άλλα της κατηγορίας, αλλά αν βρέθηκαν μεταχειρισμένα οκ..

Από την άλλη τέτοια ηχεία βγάζουν μια ''ζωντάνια'' και όταν τα άκουσα για λίγο μ' άρεσε, δεν λέω..
Δεν μπαίνω σε μετρήσεις κλπ που αυτά έχουν συζητηθεί και για αυτά και για άλλα ηχεία της κατηγορίας..
Ότι αρέσει στον καθένα..
Με ενεργά (δυνατότητα ρυθμίσεων στην πλάτη) και με eq από pc όλα ''έρχονται'' πάνω κάτω εκεί που θες αλλά και πάλι οι ιδιομορφίες - τάσεις του κάθε ηχείου δεν διορθώνονται απόλυτα.
Αλήθεια δεν σε ρωτήσαμε, ακούς από pc?
Δυνατότητα για eq έχεις?
Αυτό μειώνει κάπως το ''ρίσκο'' της επιλογής.
@Δημητρης 777 Οι πηγές μου θα είναι ένα πικάπ ( Dual CS 505-3) και pc με εξωτερική κάρτα ήχου (Native Instruments Komplete 6).
Όταν εννοείς EQ, αναφέρεσαι σε hardware ?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
@Δημητρης 777 Οι πηγές μου θα είναι ένα πικάπ ( Dual CS 505-3) και pc με εξωτερική κάρτα ήχου (Native Instruments Komplete 6).
Όταν εννοείς EQ, αναφέρεσαι σε hardware ?
Όχι, πρόγραμμα..
Απλά να μπορείς να ρυθμίσεις..
Αν μπορέις θα σε βοηθήσει πολύ.
Και λίγη φροντίδα στον χώρο - στήσιμο κλπ.

Υ.Γ.
Με την καρτούλα σου και με ενεργά 8'' στην ίδια τιμή πάνω κάτω ''έσωζες'' το παιχνίδι το ξέρ'ς? :biggrin:
Θα είχες και περισσότερο headroom.
Ίσως όχι το ίδιο look βέβαια..
 
Last edited:



Μηνύματα
24
Reaction score
9
Equalizer APO
Ή eq μέσα από τους players..
@Δημητρης 777 σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση ;)
Όχι, πρόγραμμα..
Απλά να μπορείς να ρυθμίσεις..
Αν μπορέις θα σε βοηθήσει πολύ.
Και λίγη φροντίδα στον χώρο - στήσιμο κλπ.

Υ.Γ.
Με την καρτούλα σου και με ενεργά 8'' στην ίδια τιμή πάνω κάτω ''έσωζες'' το παιχνίδι το ξέρ'ς? :biggrin:
Θα είχες και περισσότερο headroom.
Ίσως όχι το ίδιο look βέβαια..
Ναι αλλά θα πρέπει να πάρω και κάποιο phono stage, για το πικάπ , πως αλλιώς να το συνδέσω με τα ενεργά ηχεία ?
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ναι για το πικάπ χρειάζεται άλλο ''κόλπο'' δεν έχω ασχοληθεί για να σου πω πως, αλλά γίνεται (ίσως και με χρήση του ενισχυτή που ήδη έχεις).
Φαντάζομαι το έχουν κάνει πολλοί με πάνω από έναν τρόπους, θα σου πει κάποιος..
Εγώ στο αναφέρω γιατί μπορείς να πας για 8'' ηχεία (με μεγαλύτερη νομίζω γκάμα επιλογών σε αυτές τις τιμές), μεγαλύτερο headroom και εσύ αν θες το ψάχνεις.. ;)
Απλά σκέψου όλες τις επιλογές πριν κινηθείς.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Βέβαια το να πάρεις ηχεία φτιαγμένα από ξύλο για μια πιο ''home'' γήινη εμφάνιση είναι επίσης (για εμένα τουλάχιστον) ένα σωστό επιχείρημα.
Εσύ ξερεις..
 

Μηνύματα
24
Reaction score
9
Βέβαια το να πάρεις ηχεία φτιαγμένα από ξύλο για μια πιο ''home'' γήινη εμφάνιση είναι επίσης (για εμένα τουλάχιστον) ένα σωστό επιχείρημα.
Εσύ ξερεις..
@Δημητρης 777 Επειδή δεν είμαι κάποιος που αναζητάει το super ηχείο, έχω κανονίσει να ακούσω τα παρακάτω ηχεία :

I) klipsch rp-600m
II) q acoustics 3030i
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
@Δημητρης 777 Επειδή δεν είμαι κάποιος που αναζητάει το super ηχείο, έχω κανονίσει να ακούσω τα παρακάτω ηχεία :

I) klipsch rp-600m
II) q acoustics 3030i
Το θέμα είναι να ζυγίζεις τις επιλογές και τους περιορισμούς ώστε να μην ψωνίζεις στα τυφλά και μετά ''ψάχνεσαι''.
Από εκεί και πέρα για εμένα και με λίγα πράγματα και φτηνά μπορείς να ακούς αξιοπρεπέστατα, φτάνει να μπορείς να στήσεις σωστά στα πλαίσια των προδιαγραφών των αγορών σου.
Τα super ηχεία και τα super αυτιά με αφήνουν και εμένα παγερά αδιάφορο..

Οι κ@ύλ...ς εξαιρούνται.. :p
 

Μηνύματα
24
Reaction score
9
Το θέμα είναι να ζυγίζεις τις επιλογές και τους περιορισμούς ώστε να μην ψωνίζεις στα τυφλά και μετά ''ψάχνεσαι''.
Από εκεί και πέρα για εμένα και με λίγα πράγματα και φτηνά μπορείς να ακούς αξιοπρεπέστατα, φτάνει να μπορείς να στήσεις σωστά στα πλαίσια των προδιαγραφών των αγορών σου.
Τα super ηχεία και τα super αυτιά με αφήνουν και εμένα παγερά αδιάφορο..

Οι κ@ύλ...ς εξαιρούνται.. :p
Συμφωνώ μαζί σου ;)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
I) klipsch rp-600m
II) q acoustics 3030i
Βάλε και τα Elac στο παιχνίδι αν τα βρεις..
Νομίζω ηχητικά (χαρακτήρα) από όσα διαβάζω - βλέπω είναι κάπου ενδιάμεσα.
Εκτός αν σε χαλάει η εμφάνιση.
Εκεί πάσο..
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Για τα Elac DBR62, δεν τα έχω βρεί ακόμα για να τα ακούσω.
Πόσο κοστίζουν αυτά?
Είναι στο μπάτζετ?
Εγώ για αυτά έλεγα..
https://www.skroutz.gr/s/16459671/Elac-Ζεύγος-Ηχείων-Hi-Fi-Βιβλιοθήκης-Debut-B6-2-120W-2-Δρόμων-Μαύρα.html

Τα βρήκα, ''τσιμπημένα '' λίγο.. (ίσως και να το αξίζουν, δεν ξέρω), εγώ θα έδινα το χρήμα στο (στα :p ) sub (ειδικά για 25τ.μ. χώρο).
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top