Kodi σε smart tv γίνεται?

Γίνεται?

  • Ναι

    Votes: 1 16,7%
  • Οχι

    Votes: 3 50,0%
  • Ίσως δεν ξέρω

    Votes: 2 33,3%

  • Total voters
    6
Μηνύματα
54
Reaction score
3
Καλησπέρα.

Υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσω το πρόγραμμα kodi σε smart tv π.χ. samsung 4k smart tv?

Αν ναι πως ακριβώς γίνεται?
 


Μηνύματα
54
Reaction score
3
Αυτο το βιντεο εννοειτε οτι το εχω δει αλλα με βαση τα comments απο κατω ειναι ψευτικο.

Και το δοκιμασα κι εγω και οντως ειναι ψευτικο.

Σε ευχαριστω πολυ για τη προταση παντως.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ένα android box κοστίζει λιγότερο από 100 ευρώ. Δεν βολεύει;
 

Μηνύματα
54
Reaction score
3
Δυστυχως οχι αν ειναι να πρεπε να αγοραζω μηχανηματα για να κανω κατι που ισως μπορω να κανω και με την τηλεοραση δεν ειναι λιγο ανουσιο?

Αν υπαρχει τροπος να εγκαταστησω το kodi σε μια smart tv τοτε θα ειναι οτι καλυτερο.
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
H απάντηση είναι όχι.

To Κοdi τρέχει στα συγκεκριμένα λειτουργικά:
  • Android
  • iOS
  • Windows
  • Mac OS X
Χωρίς να ξέρω ποια τηλεόραση έχεις ακριβώς, γενικά οι τηλεοράσεις έχουν custom λειτουργικό για το smart (το οποίο καμιά φορά είναι αρκετά ηλίθιο) τμήμα τους -- οι Samsung Smart TVs βασίζoνται στην πλατφόρμα Tizen. Υπάρχουν εργαλεία για να γίνουν ported «ανδροειδή» προγράμματα σε Tizen αλλά δεν υποστηρίζονται επίσημα, YMMV και γενικά κανείς δεν εγγυάται τίποτα.

Kodi wiki said:
Kodi is officially supported on a number of operating systems and hardware devices that are designed to be connected directly to a TV.
Γενικά το XBMC/Kodi δημιουργήθηκε με το σκεπτικό ότι εχω ενα σκατοκούτι το οποίο τρέχει το Kodi και το συνδέω με την TV.

Παρ' όλα αυτά έχουν σκάσει μύτη τηλεόρασεις με το λειτουργικό Android TV που μπορούν και χρησιμοποιούν το Kodi.

Ένα raspberry pi ή το android box που προτάθηκε παραπάνω είναι οι πιο φθηνές επιλογές.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
3
Δεκτο και θεμιτο αλλα που θα μπορεσω να βρω ενα οσο το δυνατον φτηνοτερο android ή αλλο media player που να μπορει να αναπαραγει χωρις προβληματα ακομα και 4k videos και δεν εννοω μον 4k mkv videos αλλα και καθαρα 4k bluray?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Δεκτο και θεμιτο αλλα που θα μπορεσω να βρω ενα οσο το δυνατον φτηνοτερο android ή αλλο media player που να μπορει να αναπαραγει χωρις προβληματα ακομα και 4k videos και δεν εννοω μον 4k mkv videos αλλα και καθαρα 4k bluray?
Αυτό που ζητάς δεν είναι φθηνό. Θεωρητικά πολλά παίζουν. Και εγώ παλιά αγόραζα και πουλαγα διάφορα players για διάφορα προβλήματα που έβγαζε το καθένα. Πλησίασα στο σημείο να θέλω 200€-300€ για ένα κλειστό κουτί χωρίς δυνατότητα αναβάθμισης και αν έπαιζε και αυτό. Έτσι εδωσα 600€ για να φτιάξω ενα media center να τελειώνω και να κάνω φθηνές αλλαγές στο μέλλον. Μετά από 5 χρόνια που το έχω πάει μπάλα και το μόνο που θα βάλω τώρα είναι μια κάρτα για True HD & DTS HD που αναλόγως τη θέλει ο καθένας βρίσκεις και με 35€.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
3
Αν ειναι να πρεπει να δωσω 200-300 ευρω αστο καλυτερα.

Με αυτα τα λεφτα μπορεις να αγορασεις νεα τηλεοραση.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
4K ποιότητα blue ray με ψίχουλα δεν γίνεται.
Ζητάς πολλά.
Αυτά του 100αρικου κολλάνε στα 20-25 giga αρχεία, θα σου παίξει 50giga;
 

Μηνύματα
54
Reaction score
3
Γι' αυτον ακριβως τον λογο ψαχνω εναλλακτικες οπως να εγκαταστησω το kodi στην 4κ samsung τηλεοραση μου.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Γι' αυτον ακριβως τον λογο ψαχνω εναλλακτικες οπως να εγκαταστησω το kodi στην 4κ samsung τηλεοραση μου.
Ακόμα κα να γινόταν, που δεν γίνεται, για πιο λόγο πιστεύεις ότι ενα τέτοιο content θα μπορέσει να το διαχωριστεί σωστά μια TV;
 

Μηνύματα
54
Reaction score
3
Μα δεν θα το διαχεηριζοταν η τηλεοραση αλλα το προγραμμα kodi.

Και η τηλεοραση που εχω εχει διπυρινο επεξεργαστη.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Μα δεν θα το διαχεηριζοταν η τηλεοραση αλλα το προγραμμα kodi.

Και η τηλεοραση που εχω εχει διπυρινο επεξεργαστη.
Kodi μόνο σε Android τηλεόραση θα τρέξει.
Έχει η Sony.
Αλλιώς πάρε αυτό και οτι σου βγει.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
3
Εχει να προτεινει κανεις καποιο καλο κυριως για 4k video media player?

Αν ειναι δυνατον οχι τοσο ακριβο αλλα να ειναι πολυ αξιολογο και να δεχεται firmware updates ωστε να ειναι τουλαχιστον για 1-2 χρονια future proof.
 


Μηνύματα
54
Reaction score
3
Οχι δεν μιλησα για τηλεοραση μονο.

Μιλησα για ενα φτηνο αλλα αξιοπρεπες media player που ν μπορει να παιξει 4κ ταινιες και οχι μονο.
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
αναλογως τι τρεχει το mp. αν εχει amdroid η windows ναι.
μπες στη σελιδα του Kodi Και εχει διαφορες εκδοσεις και που τρεχουνε.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Εντελώς θεωρητικά, υπάρχει και το odroid C2.
Στο φορουμ τους θα βρεις πληροφορίες για το kodi.
Δεν είναι βέβαια plug'n'play, αλλά συγκεντρώνει απίθανα χαρακτηριστικά για το μέγεθός του (παίζω με ένα εδώ και λίγο καιρό).
 

Μηνύματα
73
Reaction score
47
PLEX MEDIA SERVER εχει και 4κ και υποτιιτλους ολα οκ ειναι .! το κατεβαζεις στην τηλεοραση και stream απο το pc παιχνιδακι .
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top