Kona electric

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Στο νησί που κινείσαι με το ηλεκτρικό δεν θα ξανασχοληθεις με αυτοκίνητο ποτέ ξανά πάντως.
Ακόμα και με τη μισή αυτονομία να μείνεις μετά από 20 χρόνια σε θα σε ενοχλήσει ποτέ.
Χωριά που παίρνεις τον εξοπλισμό των ακριβών εκδόσεων πχ την καλή ανάρτηση πίσω
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Το νέο πρόγραμμα κινούμαι ηλεκτρικά 2, εμπεριέχει με σαφήνεια την εκχώρηση της επιδότησης στον πωλητή.

Δηλαδή, υπογράφεις να πάρει αυτός την επιδότηση που δικαιούσαι εσύ, άρα εσύ πληρώνεις το ποσό που μένει αφού αφαιρεθούν τα 8.000 ευρώ της επιδότησης.

Όσα από αυτά δεν έχεις να πληρώσεις, αν πάρεις δάνειο, θα χρεωθείς τους ανάλογους τόκους.

Άρα, καλώς υπολογίζουν και διαφημίζουν την τιμή στα 26 χιλιάρικα.

Ο πωλητής που μιλάς, σου λέει ανοησιες.



αν είναι έτσι όπως τα λες θα πάω Τετάρτη να τους ρωτήσω από κοντα να δούμε τι θα γίνει.
Ευχαριστώ για την βοήθεια πάντως.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Αυτό με τις δόσεις και την επιδότηση μου φαίνεται τελείως κουφό......λες και το κάνουν για να πριμοδοτήσουν τους φραγκάτους που θα τα σκάσουν μετρητά και όχι όσους θα το αγοράσουν με δόσεις. Από την άλλη όμως,αν είναι να πας σε ηλεκτρικό και στα 35+ χιλιάρικα,γιατί δεν κοιτάς το Cupra Born?
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Αυτό με τις δόσεις και την επιδότηση μου φαίνεται τελείως κουφό......λες και το κάνουν για να πριμοδοτήσουν τους φραγκάτους που θα τα σκάσουν μετρητά και όχι όσους θα το αγοράσουν με δόσεις. Από την άλλη όμως,αν είναι να πας σε ηλεκτρικό και στα 35+ χιλιάρικα,γιατί δεν κοιτάς το Cupra Born?


Έλα που η γυναίκα μου θέλει ποιο ψηλή θέση οδήγησης και της αρέσει πολύ.
Επίσης να είναι στην ίδια εταιρία για να μην τους κακοφανει.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Αυτό με τις δόσεις και την επιδότηση μου φαίνεται τελείως κουφό......λες και το κάνουν για να πριμοδοτήσουν τους φραγκάτους που θα τα σκάσουν μετρητά και όχι όσους θα το αγοράσουν με δόσεις. Από την άλλη όμως,αν είναι να πας σε ηλεκτρικό και στα 35+ χιλιάρικα,γιατί δεν κοιτάς το Cupra Born?



Επίσης όπως λέει ο ear δεν θα δώσω 35000 αλλά 26000.
Μάλλον θα κοιτάξω να πάω σήμερα ,αν όχι ,αύριο τότε να το ξεκαθαρίσω.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Αυτό με τις δόσεις και την επιδότηση μου φαίνεται τελείως κουφό......λες και το κάνουν για να πριμοδοτήσουν τους φραγκάτους που θα τα σκάσουν μετρητά και όχι όσους θα το αγοράσουν με δόσεις.
Καθόλου κουφό δεν είναι και ούτε έχει καμία σχέση με τις δόσεις ή τα μετρητά.

Αν την επιδότηση την παίρνει ο πελάτης (όπως ίσχυε με το προηγούμενο Κινούμαι Ηλεκτρικά) η αντιπροσωπεία θα σου πουλήσει ένα αυτοκίνητο που κοστίζει 36.000€. Το αν εσύ θα πάρεις πίσω μετά ένα ποσό ή όχι από την επιδότηση, δεν τους ενδιαφέρει καθόλου. Σε αυτούς θα πρέπει να πληρώσεις 36.000 (είτε σε δόσεις, είτε ντούκου).

Τη μόνη διαφορά μπορεί να την κάνει αυτό που λέει ο Κώστας, δηλαδή να πάρει την επιδότηση η αντιπροσωπεία (όπως προβλέπεται πλέον) και όχι ο πελάτης. Ώστε να ζητήσουν από εσένα να πληρώσεις τη διαφορά και όχι το φουλ ποσό.

Τώρα, αν αυτό δεν το γνωρίζουν, ή έχουν αποφασίσει πως δεν το κάνουν για άλλους λόγους, δεν το ξέρουμε. Αυτό είναι που πρέπει να ξεκαθαριστεί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Είναι δημοσιευμένο.

Screenshot_20220527_170615_com.google.android.apps.docs.jpg



Πας παράγραφο 4, στην τελευταία σελίδα του εγγράφου


Screenshot_20220527_170710_com.google.android.apps.docs.jpg
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Τώρα, αν αυτό δεν το γνωρίζουν, ή έχουν αποφασίσει πως δεν το κάνουν για άλλους λόγους, δεν το ξέρουμε.
Για να σκεφτώ... Π.χ.:
Μου δίνεις 28 χιλιάρικα και περιμένω να πάρω αλλά 6 κάποτε από το δημόσιο, ή μου δίνεις 34 χιλιάρικα και περιμένεις εσύ να πάρεις πίσω τα 6 από το δημόσιο;
Με τις εταιρείες να μην έχουν καν αμάξια να πουλήσουν, ποιος εμπόρος θα διαλέξει το πρώτο;
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Πήγα σήμερα.
Καταρχήν το επόμενο κονα με την μικρή αυτόνομια έρχεται Μάρτιο με Απρίλιο του 2023.
Στην επιδότηση μου είπε ότι τίποτε ακόμα δεν έχει υπογραφεί, αλλά στην αρχή κάνουμε δόση με τα 35000 μέχρι να ερθει η επιδοτηση μετά αφού μου έρθει η επιδότηση τα βάζω και αυτά στον λογαριασμό δοσεων στην τραπεζα και κάνω μερική αποπληρωμη και έτσι αναπροσαρμοζεται η δοση.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
αφού μου έρθει η επιδότηση τα βάζω και αυτά στον λογαριασμό δοσεων στην τραπεζα και κάνω μερική αποπληρωμη και έτσι αναπροσαρμοζεται η δοση.
Και αν ενδιάμεσα κερδίσεις το Τζόκερ τότε αποπληρώνεις όλο το ποσό και σταματάνε οι δόσεις. 😛

Αυτό είναι προφανές, το θέμα είναι πως αυτοί ΔΕΝ αναλαμβάνουν να πάρουν πάνω τους το κομμάτι της επιδότησης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Πήγα σήμερα.
Καταρχήν το επόμενο κονα με την μικρή αυτόνομια έρχεται Μάρτιο με Απρίλιο του 2023.
Ένα χρόνο αναμονής πες.
Εγώ θα τους έδινα άκυρο.

Στην επιδότηση μου είπε ότι τίποτε ακόμα δεν έχει υπογραφεί,
Σωστό.
Είναι "από μέρα σε μερα".

στην αρχή κάνουμε δόση με τα 35000 μέχρι να ερθει η επιδοτηση μετά αφού μου έρθει η επιδότηση τα βάζω και αυτά στον λογαριασμό δοσεων στην τραπεζα και κάνω μερική αποπληρωμη και έτσι αναπροσαρμοζεται η δοση.
Παπαρια.
Στην αρχή τους δίνεις προκαταβολή για να τρέξει η παραγγελία.
2-3 χιλιάρικα.

Όταν έρθει το ΙΧ, θα έχουν υπογραφεί όλα, και μετά τα συζητάς τα υπόλοιπα.

Βασικά κι αυτός στον αέρα μιλαει, μάλλον δε θέλει να δώσει ev.

Όπως και να'χει, με 1 έτος αναμονή, θα έδινα άκυρο. Δες το μεγκαν το ηλεκτρικό.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Αυτό πάλι που θα πρέπει να πληρώνω παραπάνω δόση μέχρι να κάνω μερική αποπληρωμή...αφού ρε παιδιά με το που παίρνω το αυτοκίνητο βγαίνει και η επιδότηση ασχετως ποτε θατην παρω στο χέρι τι να πω.
Κανονικά χωρίς δεύτερη κουβέντα βάση νόμου αυτόματα έπρεπε να το παίρνει η αντιπροσωπεία τώρα γιατί περνάμε αυτά που περνάμε τι να πω μάλλον είμαι απογοητευμενος .
Ένα χρόνο αναμονής πες.
Εγώ θα τους έδινα άκυρο.


Σωστό.
Είναι "από μέρα σε μερα".


Παπαρια.
Στην αρχή τους δίνεις προκαταβολή για να τρέξει η παραγγελία.
2-3 χιλιάρικα.

Όταν έρθει το ΙΧ, θα έχουν υπογραφεί όλα, και μετά τα συζητάς τα υπόλοιπα.

Βασικά κι αυτός στον αέρα μιλαει, μάλλον δε θέλει να δώσει ev.

Όπως και να'χει, με 1 έτος αναμονή, θα έδινα άκυρο. Δες το μεγκαν το ηλεκτρικό.
Πόσο με επιδοτηση;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Αυτό είναι προφανές, το θέμα είναι πως αυτοί ΔΕΝ αναλαμβάνουν να πάρουν πάνω τους το κομμάτι της επιδότησης.
Άμα δεν "υπογραφεί" για να τρέχει, δε μπορούμε να ξέρουμε.
Ακόμα το κινούμαι ηλεκτρικά 2 είναι στον αέρα.
Με αερολογίες δε γίνεται δουλειά.
Πόσο με επιδοτηση;
Δε ξέρω.

Ξεκινάς με χρόνο παράδοσης.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Άμα δεν "υπογραφεί" για να τρέχει, δε μπορούμε να ξέρουμε.
Ακόμα το κινούμαι ηλεκτρικά 2 είναι στον αέρα.
Με αερολογίες δε γίνεται δουλειά.

Δε ξέρω.

Ξεκινάς με χρόνο παράδοσης.

Δεν νομίζω να υπάρχει εταιρεία που να παραδιδει σχετικά γρήγορα.
Εν πάση περιπτωση δεν θα το συνεχίσω άλλο, πάντως να είστε καλά όλοι σας που με βοηθησατε.
Θα πάω στο test drive παραλαβή Ιούλιος και αν κερδίσω joker όπως λέει ο συμος το αλλάζω σε ηλεκτρικο.lol
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ναι μωρέ, σιγά τα χιλιόμετρα που κάνεις κιόλας στο νησί.

Πάρε ότι έχουν άμεσα, δε βλέπω χαΐρι με τις αναμονές.

Το μόνο που θα σκεφτόμουν στη θέση σου, είναι ένα ηλεκτρικό μεταχειρισμένο είτε κονα είτε κάτι άλλο, γιατί με τη χρήση στο νησί, θα το κάνεις σέρβις κάθε 100 χρόνια. 🤣😜😂

Κάποια παιδιά που ξέρω βρήκαν μεταχειρισμένο ηλεκτρικό κονα σε πολύ καλά λεφτά, και δε το αλλάζουν με τίποτα. Αλλά είναι σπάνια ζώα, μόλις βγει αγγελία, εξαφανιζονται σε ντετέ. Καναδυό μάλιστα, πήγαν μεταξύ μελών της ηλεκτροκίνησης, δε βγήκε καν αγγελία. Μεταξύ μας μεταξά. 🤣😜😂
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top