Lag σε 4k ταινίες

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Καλησπέρα παιδιά,
έχω ένα θέμα με την αναπαραγωγή ταινιών 4κ για κάποιο λόγο. Αγοράστηκε ένα asus laptop και τώρα που είμαστε σε καραντίνα είπαμε να βάλουμε καμιά ταινία στο σύστημα να περάσει η ώρα. Εκεί που βρίσκουμε την ταινία, συνδέουμε όλα καλά και ωραία και προ εκπλήξεως βλέπω ότι κολλάει και δεν φορτώνει. έχω δοκιμάσει τη παρακάτω λίστα:

βελτιώθηκε λιγάκι ωστόσο έχω τώρα το εξής πρόβλημα , ξεκινάει κανονικά και εάν προχωρήσω την ταινία παρακάτω με τη ράμπα από κάτω κολλάει απίστευτα και κάνει 2 ώρες να φτάσει και να ξεκολλήσει το σημείο που επιλέχθηκε.
Έχω δοκιμάσει να σεττάρω VLC αλλά και MPC player. Ωστόσο πάλι τίποτα.

Το χαρακτηριστικά του λάπτοπ:
i7-9750H 2.6GHz
Nvidia GTX 1660ti 6gb

Επίσης έχω δοκιμάσει να προσθέσω το vlc στο control panel της nvidia για να γίνεται η αναπαραγωγή από την κάρτα της nvidia αλλά πάλι τίποτε. Σε αυτή τη φάση δεν με νοίαζει το player, απλά να γίνει για αρχή η αναπαραγωγή ομαλά. Τα έχω δοκιμάσει όλα ρε γμτ τι σκατά φταίει. Άνοιξα επίσης τις διεργασίες να δω σε τι ποσοστό λειτουργούν και δεν ζοριζόταν πουθενά, όλα ήταν κάτω από 50%, όποτε φαντάζομαι είναι κάποια ρύθμιση που μου διαφεύγει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι η ταινία είναι hevc .mkv
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
η ταινία είναι σε σκληρό κατεβασμένη?
το κάνει σε όλες τις ταινίες 4Κ?
πόσα gb είναι η ταινία?
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Το λάπτοπ έχει 2 σκληρούς έναν HDD και έναν SSD, είναι αποθηκευμένο στον πρώτο δίσκο. Η ταινία είναι περίπου 40 gb και είναι η πρώτη δοκιμή καθώς το λάπτοπ είναι καινούργιο. Θα δοκιμάσω αύριο και άλλη ταινία Αλλά έχω σκαλώσει τώρα που δεν παίζει
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Το λάπτοπ έχει 2 σκληρούς έναν HDD και έναν SSD, είναι αποθηκευμένο στον πρώτο δίσκο. Η ταινία είναι περίπου 40 gb και είναι η πρώτη δοκιμή καθώς το λάπτοπ είναι καινούργιο. Θα δοκιμάσω αύριο και άλλη ταινία Αλλά έχω σκαλώσει τώρα που δεν παίζει
με μία δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα...μπορεί να έχει σφάλματα.....μου έχει τύχει κάποιες φορές
δοκίμασε μια ακόμα να δούμε


Υ.Γ. Το ότι είναι καινούριο δεν μου λέει τίποτα....μπορεί να έχει χτυπημένο hdd ;)
 


Μηνύματα
127
Reaction score
63
με μία δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα...μπορεί να έχει σφάλματα.....μου έχει τύχει κάποιες φορές
δοκίμασε μια ακόμα να δούμε


Υ.Γ. Το ότι είναι καινούριο δεν μου λέει τίποτα....μπορεί να έχει χτυπημένο hdd ;)
Θα ενημερώσω αύριο για το αν είναι για καμία καινούργια ταινία. Όσο αναφορά το MPC έβαλα το madVR και LAVsplitters Για video και audio
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Θα ενημερώσω αύριο για το αν είναι για καμία καινούργια ταινία. Όσο αναφορά το MPC έβαλα το madVR και LAVsplitters Για video και audio
άσε το madvr προς το παρόν....μπορεί το μηχάνημα να είναι πύραυλος...αλλά αν το παρακάνεις θα στο γονατίσει άνετα

παίξε με τα default codecs και μετά το ρυθμίζουμε ;)
 


Μηνύματα
28
Reaction score
24
Δοκίμασε να παίξεις την ταινία απο τον ssd , να δεις αν είναι πρόβλημα του data rate transfer του δίσκου
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Δοκίμασε να παίξεις την ταινία απο τον ssd , να δεις αν είναι πρόβλημα του data rate transfer του δίσκου
μόνο που αν έχει πρόβλημα ο hdd ενδεχομένως η ταινία θα αποκτήσει και αντίστοιχα σφάλματα στην μεταφορά της στον ssd ...
ας κτεβάσει καμιά ακόμα να σιγουρευτούμε
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
λοιπόν έκανα αντιγραφή την ταινία στον ssd. έκανα εγκατάσταση το klite για κάποιο λόγο μου έβγαλε μήνυμα ότι έχω παλιότερη έκδοση του mpc και μου έλεγε να το διαγράψω. το έκανα και χωρίς να το ξαναεγκαταστήσω έχω 2 mpc για κάποιο λόγο. το klite βάζει και το mpc ταυτόχρονα;
Δεν είμαι σίγουρος εάν το έβαλα καλά, το επέλεξα ωστόσο από τις ρυθμίσεις. Με την αντιγραφή ωστόσο στον SSD παρατήρησα και κάτι άλλο. πως ξεκινάει πάλι κανονικά, στην μετακίνηση κολλάει 30 δευτερόλεπτα ακριβώς ,μετά πάει κανονικά όσες φορές και να το μετακινήσω δεν κολλάει εκτός από τα 30 δεύτερα στην αρχή.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
βάλε το klite codec pack full. βγάλε πρώτα ότι έχεις βάλει.
ακολούθησε τα βήματα της εγκατάστασης χωρίς να αλλάξεις κάτι.

το madvr γονατίζει και στις πιο απλές ρυθμίσεις πολύ πιο δυνατά μηχανήματα.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
βαλε splash! player........... οπως και να χει.....τα αλλα δεν παιζουν, προσπαθουν να παιξουν και το madvr σπαει μπαλες θελει να βγαλεις τα ματια σου. Το splash κατ' εμε ειναι το καλυτερο player που παιζει απροβληματιστα τα παντα χωρις θεματα χωρις να ασχοληθεις. Εχει 2-3 επιλογες για κινηση και φιλτρα διαλεγεις τι σ αρεσει και τελος.

Οι ταινιες ειναι HDR?!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
βαλε splash! player........... οπως και να χει.....τα αλλα δεν παιζουν, προσπαθουν να παιξουν και το madvr σπαει μπαλες θελει να βγαλεις τα ματια σου. Το splash κατ' εμε ειναι το καλυτερο player που παιζει απροβληματιστα τα παντα χωρις θεματα χωρις να ασχοληθεις. Εχει 2-3 επιλογες για κινηση και φιλτρα διαλεγεις τι σ αρεσει και τελος.

Οι ταινιες ειναι HDR?!
καμία μπάλα δεν σπάει...θέλει λίγη μελέτη και πειραματισμό για να το σετάρεις στα μέτρα της ισχύος του μηχανήματος σου....

το αποτέλεσμα είναι απίστευτο ακόμα και για απλό setup με όποιο player και να το συγκρίνεις
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
ενταξει φιλε. Εσυ ξερεις.

Ας βαλει ο φιλος madvr στο λαπτοπ.....να βλεπει τις ταινιες σε σλαιτς.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Υπάρχουν αυτοί που απλά θέλουν να βάλουν κάτι και να παίζει και εμείς που ψάχνουμε το κάτι παραπάνω. Ο madvr δεν είναι για τους πρώτους.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
ενταξει φιλε. Εσυ ξερεις.

Ας βαλει ο φιλος madvr στο λαπτοπ.....να βλεπει τις ταινιες σε σλαιτς.
άκυρο συμπέρασμα...εντελώς όμως....
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Λοιπόν εγώ για σήμερα τα παρατάω ασχολούμαι πολλές ώρες με αυτό και κινδυνεύει η ψυχική μου υγεία από τα νεύρα. Θα επανέλθω αύριο, Θα κάνω καθαρή εγκατάσταση τα πάντα επειδή έχω μπερδέψει τα μπούτια μου με τις πατέντες γιατί άλλαξα και κατι ονόματα στα αρχεία. δεν τα έπαιρνε το control panel της nvidia. Και το λάπτοπ εμφανίζει 2 αρχεία player από το καθένα.

Θα κατεβάσω ξανά το kite full combo, θα ήθελα να ρωτήσω χρειαστεί να προϋπάρχει το mpc ή όχι γιατί μπερδεύτηκα. Μου το εμφάνισε 2 φορές για κάποιο λόγο Αλλά δεν ξέρω άμα έγινε από τις πατέντες τις nvidia. Επίσης μα προσθέσω πως πάει κολλάει για κάποιο λόγο και στον SSD άκυρη η λύση τελικά. Αύριο θα φανούν όλα θα δούμε. Ευχαριστώ όσους βοήθησαν θα δοκιμάσω και το άλλο player μήπως και με βολέψει καλύτερα ωστόσο επειδή ειμαι ψυχαναγκαστικός πρέπει να το κάνω να δουλέψει πρώτα με τα άλλα player :whistling::whistling:
 

Μηνύματα
629
Reaction score
575
Προσφατα ο αγαπημενος μου vlc αποφασισε να λαγκαρει συχνα, ειδικα σε 4κ. Σε 2 υπολογιστες...Πλεον δεν τον χρησιμοποιω.
Πριν κανεις κατι αλλο χρονοβορο δοκιμασε, με τον 5k player.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Λοιπόν εγώ για σήμερα τα παρατάω ασχολούμαι πολλές ώρες με αυτό και κινδυνεύει η ψυχική μου υγεία από τα νεύρα. Θα επανέλθω αύριο, Θα κάνω καθαρή εγκατάσταση τα πάντα επειδή έχω μπερδέψει τα μπούτια μου με τις πατέντες γιατί άλλαξα και κατι ονόματα στα αρχεία. δεν τα έπαιρνε το control panel της nvidia. Και το λάπτοπ εμφανίζει 2 αρχεία player από το καθένα.

Θα κατεβάσω ξανά το kite full combo, θα ήθελα να ρωτήσω χρειαστεί να προϋπάρχει το mpc ή όχι γιατί μπερδεύτηκα. Μου το εμφάνισε 2 φορές για κάποιο λόγο Αλλά δεν ξέρω άμα έγινε από τις πατέντες τις nvidia. Επίσης μα προσθέσω πως πάει κολλάει για κάποιο λόγο και στον SSD άκυρη η λύση τελικά. Αύριο θα φανούν όλα θα δούμε. Ευχαριστώ όσους βοήθησαν θα δοκιμάσω και το άλλο player μήπως και με βολέψει καλύτερα ωστόσο επειδή ειμαι ψυχαναγκαστικός πρέπει να το κάνω να δουλέψει πρώτα με τα άλλα player :whistling::whistling:
λογικά το άνα mpc είναι 32bit και το άλλο 64

uninstall όλα και ξανά αύριο να τελειώνεις και μετά κοιτάμε το Madvr....χρόνος υπάρχει :biggrin:


Υ.Γ. κτβσε το βράδυ 2-3 ταινίες ακόμα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.069
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top