Lamm L2.1 Reference/M1.2 Reference. Γιατί το ψάρι ψήνεται και από τις δύο πλευρές

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν μπορώ να δεχθώ ότι
ο άνθρωπος έχει
ακουστικη μνημη χρυσοψαρου.
Ο,τι τον ενδιαφέρει πραγματικά
ειδικά αν του δημιουργεί έντονα συναισθήματα σίγουρα το θυμάται πολλά χρόνια μετά.

Κανενας δεν θυμάται συστήματα που τον εντυπωσίασαν σε παλαιές εκθέσεις;
Έχει τεκμηριωθεί στον τομέα της ψυχολογίας ότι ο νους τείνει να λησμονεί το ίδιο το συμβάν,ενώ δεν ξεχνά τα αισθήματα που αυτό του προξένησε...Είτε δικαίως είτε αδίκως... :sneaky:

Μνήμες από εκθεσιακές εντυπώσεις είναι οι πλέον απατηλές,αφού στο εκ των πραγμάτων βραχύβιο πλαίσιο .διάφορα υπερθετικά κατά την αρχική επαφή στοιχεία μπορεί κάλλιστα ν'απέβαιναν πηγή κόπωσης υπό συνθήκες καθημερινής διαβίωσης με δεδομένο ηχοσύστημα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Δηλαδή αν κάνει κανείς το εξής πείραμα που λέει και η επιστήμη: Ας πει σε 1000 χομπίστες του χώρου: Χθες άκουσα στον Ιωνά τον Χ150 Musical fidelity ολοκληρωμένο και μου άρεσε πολύ. Πριν 5-6 χρόνια άκουσα στον Αλέκο τον RG10 και θυμάμαι μου άρεσε πολύ. Σήμερα μου πρότειναν και οι δυο να μου τους χαρίσουν αν θέλω. Αλλά δεν νιώθω σίγουρος...με τον RG έχουν περάσει 5 χρόνια..να εμπιστευτώ την ακουστική μου αντίληψη; Την ακουστική εμπειρία που αποκόμισα; Ποιά θα είναι η απάντηση που θα πάρω; Εγώ μαντεύω ότι οι 950 θα μου πουν: μα καλά έχουν καμία σχέση; Φυσικά τον RG!Και το ερώτημα που θα προκύψει τότε είναι γιατί όλοι θα συμφωνούν σε κάτι το οποίο άκουσαν σε διαφορετικούς αντιπροσώπους και χρονικά σημεία; Μήπως ο άνθρωπος μπορεί βασισμένος σε χαρακτηριστικές διαφορές του ήχου να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα;
Αναλόγως προς το μείγμα της προσωπικότητάς τους και οπωσδήποτε συναρτήσει της ηλικίας και της έλλειψης γνώσεων και άλλων πληροφοριών, οι άνθρωποι τείνουν πάντοτε προς το ασφαλές, και στην προκειμένη περίπτωση η ασφαλέστερη επιλογή είναι το ακριβώτερο. Άλλωστε, οι δύο συγκεκριμένοι ενισχυτές είχαν τιμολογιακή διαφορά τέτοια, που καθιστά τη σύγκρισή τους άτοπον.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Έχει τεκμηριωθεί στον τομέα της ψυχολογίας ότι ο νους τείνει να λησμονεί το ίδιο το συμβάν,ενώ δεν ξεχνά τα αισθήματα που αυτό του προξένησε..
Θα πρέπει να γνωρίζουμε λεπτομερειες.
Συνήθως μια ερευνα
δεν μπορει να συμπεριλάβει πολλές μεταβλητές
και να δώσει όλοκληρη την εικόνα.
Ειδικά όταν αυτή έχει για
αντικείμενο τις εγκεφαλικες λειτουργιες.
Έχει συγκεκριμένο τομεα-στόχο- ερώτημα ν'απαντησει.
Επίσης συγκεκριμένο μέσο δείγμα.
Και τι γίνεται με την απόδοση του δειγματος.
Είναι πάντα ιδια,
ανεπηρέαστη παντού και πάντα όπου δοκιμάζεται;
Δεν υπάρχουν συνθήκες ευνοϊκές η όχι για την ανάκληση μιας ακουστικής μνήμης;
Οπότε πάντα θα χρειάζονται
κι άλλες έρευνες.


Κάποιοι ισχυρίζονται π.χ. ότι
όλες οι μνημονικές καταγραφές παραμενουν εσαεί.
Υπάρχουν ενδείξεις γι'αυτο.
Η ανάκληση της μνήμης
είναι που ατονεί με τον χρόνο.
Αυτό είναι φυσιολογικό και άλλοιμονο
αν δεν ήταν έτσι.
Όλα αυτά θεωρω ότι είναι αποτρεπτικά για να δοθουν οριστικές απαντησεις.

Εν πασει περιπτώσει πιστεύω
ότι στη περίπτωση που
σ' ενδιαφέρει προσωπικα,
όχι ακαδημαϊκά, θυμάσαι και το γεγονος.

Μνήμες από εκθεσιακές εντυπώσεις είναι οι πλέον απατηλές
Απατηλές μπορεί αλλά όχι πάντα βραχύβιες.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Που να δείτε την ανάκληση μνήμης που κάνει η όσφρηση, χωρίς καν να σας ρωτήσει. Μυρίστε (κατά προτίμηση τυχαία εντελώς) μετά απο και 6-7 χρόνια κάτι που έχει τύχει να διατηρήσει κάπως τη ένταση του και που έχετε συνδέσει με ενα (κατά προτίμηση) πολύ αγαπημένο σας πρόσωπο και δείτε τις μνήμες σαν ζωντανές να κατεβαίνουν ανεξέλεγκτα και χωρίς απολύτως κανέναν έλεγχο απο εσάς, σαν ταινία στο μυαλό σας.

Δεν είναι τυχαίο μάλλον οτι μας εγκαταλείπει τελευταία. Ποια ακοή και όραση τώρα .... :)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Θα πρέπει να γνωρίζουμε λεπτομερειες.
Συνήθως μια ερευνα
δεν μπορει να συμπεριλάβει πολλές μεταβλητές
και να δώσει όλοκληρη την εικόνα.
Ειδικά όταν αυτή έχει για
αντικείμενο τις εγκεφαλικες λειτουργιες.
Έχει συγκεκριμένο τομεα-στόχο- ερώτημα ν'απαντησει.
Επίσης συγκεκριμένο μέσο δείγμα.
Και τι γίνεται με την απόδοση του δειγματος.
Είναι πάντα ιδια,
ανεπηρέαστη παντού και πάντα όπου δοκιμάζεται;
Δεν υπάρχουν συνθήκες ευνοϊκές η όχι για την ανάκληση μιας ακουστικής μνήμης;
Οπότε πάντα θα χρειάζονται
κι άλλες έρευνες.


Κάποιοι ισχυρίζονται π.χ. ότι
όλες οι μνημονικές καταγραφές παραμενουν εσαεί.
Υπάρχουν ενδείξεις γι'αυτο.
Η ανάκληση της μνήμης
είναι που ατονεί με τον χρόνο.
Αυτό είναι φυσιολογικό και άλλοιμονο
αν δεν ήταν έτσι.
Όλα αυτά θεωρω ότι είναι αποτρεπτικά για να δοθουν οριστικές απαντησεις.

Εν πασει περιπτώσει πιστεύω
ότι στη περίπτωση που
σ' ενδιαφέρει προσωπικα,
όχι ακαδημαϊκά, θυμάσαι και το γεγονος.



Απατηλές μπορεί αλλά όχι πάντα βραχύβιες.
Καλέ μου editor,δεν έχω διάθεση αντιπαραθέσεων πάνω σε λεπτομέρειες ακροαματικοφιλίας,ιδίως με όσα εξελίσσονται τριγύρω μας....

Θα συμπληρώσω μονάχα ως προς το πρώτο σκέλος πως βραχύβιος είναι νομοτελειακά ο χαρακτήρας της εκθεσιακής επαφής σε σχέση με καθημερινή τριβή ως προς ηχοσύστημα που έχουμε στην κατοχή μας.

Στο δεύτερο σκέλος ότι ο τρόπος που δεδομένο γεγονός εντυπώνεται στο νου διαφοροποιείται με την πάροδο του χρόνου,είτε εμπλουτιζόμενο είτε απογυμνούμενο με στοιχεία που δεν ανταποκρίνονται πιστά στα πραγματικά συμβάντα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.685
Ο ανθρώπινος εγκέφαλος θα ξεχάσει τι πέρασε, όχι όμως και τι ένιωσε.
Αυτά που "θυμόμαστε" και επιστρέφουν από ένα ερέθισμα, ηχητικό, γευστικό κ.α επιστρέφουν γιατί το συναίσθημα ήταν πολύ δυνατό και όχι γιατί θυμόμαστε τον ήχο, τη γεύση κ.α.

Αυτά είναι γνωστά εδώ και πολλά χρόνια.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ο ανθρώπινος εγκέφαλος θα ξεχάσει τι πέρασε, όχι όμως και τι ένιωσε.
Αυτά που "θυμόμαστε" και επιστρέφουν από ένα ερέθισμα, ηχητικό, γευστικό κ.α επιστρέφουν γιατί το συναίσθημα ήταν πολύ δυνατό και όχι γιατί θυμόμαστε τον ήχο, τη γεύση κ.α.

Αυτά είναι γνωστά εδώ και πολλά χρόνια.
Είναι γνωστά αυτά που λέει ο @Bhutia παραπάνω και για αυτό και δε γίνονται δεκτές εύκολα οι μαρτυρίες σε δικαστήρια που ο καθένας μπορεί να θυμάται ενα γεγονός διαφορετικά απο ότι ένας άλλος. Είναι γνωστό οτι η ανάκληση στη μνήμη σαν διαδικασία ενέχει υποκειμενικότητα κλπ

Αυτό που λές εσύ , εγω δε το νομίζω και για πολύ "γνωστό". Δηλαδή τι θες να πείς ακριβώς για να καταλάβω : Οτι δέχεσαι (ονται κάποιοι .... επιστήμονες) μεν οτι το συναίσθημα προκαλεί ανάκληση της μνήμης αλλά επειδή αυτη η ανάκληση μνήμης δεν είναι επειδή το "θυμόμαστε" παύει να θεωρείται ανάκληση ή έχει κάποια άλλα χαρκτηριστικά και ποιά ?

Εαν μπορείς να με κατευθύνεις και σε κάποιες εργασίες απο την επιστήμη που να έχει μελετηθεί αυτός ο "γνωστός" μηχανισμός θα το εκτιμούσα.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
...δεν έχω διάθεση αντιπαραθέσεων πάνω σε λεπτομέρειες ακροαματικοφιλίας...
Δεν γραφω με διαθεση αντιπαραθεσης.
Παντα σχολιαζω θεματα και θεσεις που θεωρω οτι παρουσιαζουν ενδιαφερον.
Οπoτε νομιζω οτι μπορω να προσθεσω δυο ακομη ερωτηματα.
Η ικανοτητα ακουστικης μνημης ειναι ιδια σε ολους τους ανθρωπους;
Μπορει να εξασκηθει και επομενως να βελτιωθει;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Είναι γνωστά αυτά που λέει ο @Bhutia παραπάνω και για αυτό και δε γίνονται δεκτές εύκολα οι μαρτυρίες σε δικαστήρια που ο καθένας μπορεί να θυμάται ενα γεγονός διαφορετικά απο ότι ένας άλλος. Είναι γνωστό οτι η ανάκληση στη μνήμη σαν διαδικασία ενέχει υποκειμενικότητα κλπ

Αυτό που λές εσύ , εγω δε το νομίζω και για πολύ "γνωστό". Δηλαδή τι θες να πείς ακριβώς για να καταλάβω : Οτι δέχεσαι (ονται κάποιοι .... επιστήμονες) μεν οτι το συναίσθημα προκαλεί ανάκληση της μνήμης αλλά επειδή αυτη η ανάκληση μνήμης δεν είναι επειδή το "θυμόμαστε" παύει να θεωρείται ανάκληση ή έχει κάποια άλλα χαρκτηριστικά και ποιά ?

Εαν μπορείς να με κατευθύνεις και σε κάποιες εργασίες απο την επιστήμη που να έχει μελετηθεί αυτός ο "γνωστός" μηχανισμός θα το εκτιμούσα.

1628103219735.png

Δεν γραφω με διαθεση αντιπαραθεσης.
Παντα σχολιαζω θεματα και θεσεις που θεωρω οτι παρουσιαζουν ενδιαφερον.
Οπoτε νομιζω οτι μπορω να προσθεσω δυο ακομη ερωτηματα.
Η ικανοτητα ακουστικης μνημης ειναι ιδια σε ολους τους ανθρωπους;
Μπορει να εξασκηθει και επομενως να βελτιωθει;
Δεν θα λογαριάζονταν πάντως ως βελτίωση λ.χ. διάφορες γλαφυρές περιγραφές από δοκιμαστές συσκευών καθώς συγκρίνουν τρέχοντα με παρελθόντα δοκίμια...Ούτε και ο μεταδοτικός χαρακτήρας τέτοιων περιγραφών στους κύκλους των ακροαματικόφιλων...

΄΄Το σπασμένο τηλέφωνο΄΄ :
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Δεν γραφω με διαθεση αντιπαραθεσης.
Παντα σχολιαζω θεματα και θεσεις που θεωρω οτι παρουσιαζουν ενδιαφερον.
Οπoτε νομιζω οτι μπορω να προσθεσω δυο ακομη ερωτηματα.
Η ικανοτητα ακουστικης μνημης ειναι ιδια σε ολους τους ανθρωπους;
Μπορει να εξασκηθει και επομενως να βελτιωθει;
Απλά ερωτήματα βάζεις χά χά. Θα σε ικανοποιούσε εαν επιτρέπεται φιλοσοφική απάντησηι ή "επιστημονική" ?

Εαν ψάχνεις επιστημονική υπάρχει ο κίνδυνος αυτός :


Οι ήχοι δεν είναι μουσική. Η μουσική έχει δική της ζωή. Ο χώρος και ο χρόνος μέσα στον οποίο αναπτύσσεται και εκτυλίσσεται παίζει μεγάλο ρόλο. Το συναίσθημα που εαν εισαι τυχερός να αποκομίσεις ακόμα και σε ενα live event μια φορά στη ζωή σου, είναι λαχείο και συνήθως δυσκολο να επαναληφθεί. Κυκλοφορεί και ενα ωραίο βίντεο, με μια Ρωσίδα, πρώην χορεύτρια συνταξιούχο με προχωρημένο Αλτσχάιμερ που της βάζει ο εγγονός της ακουστικά με τη λίμνη των Κύκνων και αρχίζει η κακομοίρα να χορεύει. Πολύ συγκινητικό, δε το βρίσκω τώρα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.685
Το ότι ξεχνάμε, ξεχνάμε εύκολα και μάλιστα πολύ γρηγορότερα από ότι νομίζουμε το ξέρουμε από το 1880 με την έρευνα του Γερμανού ψυχολόγου Ebbinghaus.

Αυτός έφτιαξε την καμπύλη Forgetting Curve.
The_Forgetting_Curve_Cropped_FINAL.jpg

Βλέπουμε ότι το μεγαλύτερο τμήμα την πληροφορίας το ξεχνάμε σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Χωρίς να θυμάμαι επακριβώς τα ποσοστά, στο πρώτο 24ωρο έχουμε ξεχάσει σχεδόν το 30% - 40% από όσα ακούσαμε, και μέχρι το τέλος των 7 ημερών έχουμε ξεχάσει σχεδόν το 80%-90%.

Αυτό που επίσης βρήκε είναι ότι η τμηματική μάθηση ή συχνή επανάληψη είναι το pattern για να σπάσουμε την καμπύλη.
Using_Spaced_Learning_to_Combat_the_Forgetting_Curve_Cropped_FINAL.jpg

Για αυτό το λόγο πράγματα που μας ενδιαφέρουν και ασχολούμαστε συνέχεια όπως τα χόμπι μας ή οι σπουδές που κάναμε και πλέον τις βρίσκουμε καθημερινά μπροστά μας ως επάγγελμα είναι αυτά που θυμόμαστε αρκετά καλά. Αυτό δεν συνεπάγεται ότι έχουμε τις ίδιες δυνατότητες και για τα υπόλοιπα.

Οπότε, η ανάκτηση μνήμης για τυχαία γεγονότα πάει περίπατο. Sorry.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
E, με τα lamm, εκει βρισκομαστε στο τριτο review. Πρωτη εκθεση hifi, δευτερη εκθεση, τριτη εκθεση, τεταρτη εκθεση, τσα!

:p

Μαρεσει να τσιγκλαω τους pdfακηδες γιατι αρνουνται να παραδεχθουν οτι κατι τους αρεσει ακομη κι αν ειναι λαθος, πανακριβο ή μ@λ@κι@ γενικως. Και πρεπει να εισαι κουφος αν δε σου αρεσε ενα συστημα με πχ lamm και rockport. Sorry κι ολας, δε γινεται, δεν παιζει. Same for harbeth. Αντε μην πιασω τα rehdeko.

Ρε get out of the closet, δεν εγινε τιποτα αν σας αρεσει και το αλλο ψησιμο του ψαριου! Τολμηστε οπως ο Σταματακος.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
[/QUOTE]
@alexis

Καθόλου sorry.. Εγω τουλάχιστον δεν sorry, γιατί εαν θυμόμουνα, χωρίς έστω ωραιοποίηση κάποια συμβάντα ή πληροφορίες , θα είχα τρελλαθεί ή αυτοκτονήσει ή θα είχα σκοτώσει πολλούς και θα ήμουνα φυλακή.

Όσον αφορά το θέμα συζήτησης μας .... το "χόμπι" μας , όμως υποθέτω (αλλά και εσυ το κατατάσσεις όπως βλέπω) να θεωρήσουμε οτι μας απασχολείι σε καθημερινή βάση, ή τουλάχιστον πολύ συχνά. Αρα, άνετα πάμε στην καμπύλη "third review" τουλάχιστον. Όποτε πιο το θέμα εδω ?

Επίσης φαντάζομαι , οτι να κρίνει κάποιος τέτοιο διάγραμμα και μάλιστα απο το 1880 και απο αυτό να βγάζει συμπεράσματα χωρίς να είναι και ειδικός .... είναι λίγο επικίνδυνο. Π.χ. η μελέτη της "πληροφορίας" και τι αυτή είναι, πλέον είναι ολόκληρη επιστήμη. Η μελέτη αυτή δε ξέρω ποιά "πληροφορία" έχει λάβει υπόψιν της. Π.χ. άλλο είναι η πληροφορία στα μαθηματικά (1/πιθανότητα) και άλλο πληροφορία σε άλλους τομείς. Όπως και ο σκοπός της.

Πάντως σίγουρα , δε νομίζω να μιλάει για πληροφορία που έρχεται απο το υποσυνείδητο φαντάζομαι και τη σχέση αυτών των δύο. Επίσης δε ξέρω εαν η πληροφορία παράγει συνείδηση, όπως κάποιοι θεωρούν στην σύχρονη απόπειρα κάποιων επιστημόνων να το ¨περάσουν" αυτό σαν επιστήμη. Εγω με αυτά τα λίγα που κατέχω και τα φτωχά αποτελέσματα που έχουν παρουσιασθεί μέχρι τώρα, προς απόπειρα "κοσμοθεωρίας" το βλέπω , ή και για να πάρουμε επιχορηγήσεις, που δεν είναι κακό, αλλά και άλλοι πρέπει να πάρουν , που έχουν πιο απτά αποτελέσματα.

Ξανά επίσης πρέπει να αναρωτηθούμε εαν η μουσική και το τι "παράγει" είναι απλώς πληροφορία. Η πληροφορία απο μόνη της δε λέει και πολλά. Το να σου είναι γνωστό , ποια η διαδικασία θέρμανσης του νερού και τι ακριβώς παθαίνουν τα μόρια του νερού όταν βράζεις νερό για να πιείς έναν καφέ .... δεν οδηγεί την ανάγκη σου να πιείς καφέ ή ακόμα και να εκτιμάς τον καφέ σαν εμπειρία ή να σου κάνει καλό register. (και οτιδήποτε άλλο). Η ανάγκη της πρακτόρευσης της δημιουργίας ανάγκης , δε λύνεται ή δε φαίνεται να σχετίζεται άμεσα με την πλhροφορία. Αυτό είναι πραγματικό sorry (για μερικούς μόνο που με λύπησή μου διαπιστώνω οτι αυξάνονται στην κοινωνία - για μένα είναι ευτύχημα) , εαν θες να βρείς κάποιο και όχι τόσο το άλλο. Ιδιίως για εμας που η δουλειά μας δεν είναι να κατασκευάσουμε ενα ενισχυτή αλλά να τον "απολαύσουμε" και να τον "εκτιμήσουμε". Αυτά είναι χρησιμά για τους μηχανικούς που θα τον φτιάξουν.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.685
To 2015 μια ομάδα επιστημόνων "αντέγραψε" την έρευνα του Ebbinghaus και προσπάθησε να βρει αν θα υπάρξουν διαφορετικά αποτέλεσμα.

"We present a successful replication of Ebbinghaus’ classic forgetting curve from 1880 based on the method of savings. One subject spent 70 hours learning lists and relearning them after 20 min, 1 hour, 9 hours, 1 day, 2 days, or 31 days. The results are similar to Ebbinghaus' original data. We analyze the effects of serial position on forgetting and investigate what mathematical equations present a good fit to the Ebbinghaus forgetting curve and its replications. We conclude that the Ebbinghaus forgetting curve has indeed been replicated and that it is not completely smooth but most probably shows a jump upwards starting at the 24 hour data point.
Citation: Murre JMJ, Dros J (2015) Replication and Analysis of Ebbinghaus’ Forgetting Curve. PLoS ONE 10(7): e0120644. doi:10.1371/journal.pone.0120644
Editor: Dante R. Chialvo, National Scientific and Technical Research Council (CONICET)., ARGENTINA"
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.685
Τα νεότερα δεδομένα από την νευροεπιστήμη λένε ότι χρειάζονται 21 μέρες συνεχόμενης ενασχόλησης με το όποιο αντικείμενο ώστε η πράξη ή πληροφορία να αρχίσει να παίρνει τη θέση της μέσα στο κεφάλι μας. Αυτό συμβαίνει γιατί τόσος χρόνος χρειάζεται ώστε να ξεκινήσει ο σχηματισμός νέων νευρώνων για την συγκεκριμένη πληροφορία. Οι νευρώνες είναι το ράφι μέσα στο ντουλάπι που λέμε εγκέφαλο, να το πω πολύ απλά.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τελειώσαμε καθώς 66-90 μέρες καθημερινής ενασχόλησης με το συγκεκριμένο αντικείμενο-πληροφορία είναι άκρως απαραίτητες ώστε αυτό το νέο δεδομένο (νευρώνας) να γίνει πεποίθηση - συνήθεια.

Μετά το πέρας των 90 ημερών η νέα πληροφορία είναι πλέον μόνιμα μέσα στο "κεφάλι" και μόνο μια άλλη σχετική με αυτό πληροφορία και μόνο μετά από τις ανάλογες παραπάνω ενέργειες θα πάρει τη θέση της παλιάς.

Αν καταλάβουμε αυτες τις τρεις παραγράφους παραπάνω, θα καταλάβουμε γιατί οι άνθρωποι αλλάζουν ΤΌΣΟ δύσκολα.
 
Last edited:


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
To 2015 μια ομάδα επιστημόνων "αντέγραψε" την έρευνα του Ebbinghaus και προσπάθησε να βρει αν θα υπάρξουν διαφορετικά αποτέλεσμα.

"We present a successful replication of Ebbinghaus’ classic forgetting curve from 1880 based on the method of savings. One subject spent 70 hours learning lists and relearning them after 20 min, 1 hour, 9 hours, 1 day, 2 days, or 31 days. The results are similar to Ebbinghaus' original data. We analyze the effects of serial position on forgetting and investigate what mathematical equations present a good fit to the Ebbinghaus forgetting curve and its replications. We conclude that the Ebbinghaus forgetting curve has indeed been replicated and that it is not completely smooth but most probably shows a jump upwards starting at the 24 hour data point.
Citation: Murre JMJ, Dros J (2015) Replication and Analysis of Ebbinghaus’ Forgetting Curve. PLoS ONE 10(7): e0120644. doi:10.1371/journal.pone.0120644
Editor: Dante R. Chialvo, National Scientific and Technical Research Council (CONICET)., ARGENTINA"
Ναι αυτό είναι replication και πιθανόν όπως λες και της ίδιας λίστας. Εγω εννούσα νέες εργσίες που λαμβάνουν και άλλα υπόψιν τους θέματα. Πιο βαθιά έρευνα δηλαδή που να ερευνα πιο πολύπλοκους μηχανισμούς πέρα της απομνημόνευσης μια λίστας. Εγω "επιτέθηκα" στο ίδιο το θέμα της έρευνας και στο συσχετισμό που μπορέι να έχει ή κάποιος να κάνει με το θέμα συζήτησης μας ή/και έαν συντρέχουν και άλλα θέματα πρός διευρεύνηση ή/και εάν το συμπέρασμα που πάμε να βγάλουμε απο ατη την εργασία είναι παρατραβηγμένο ή μη πλήρως διευρευνημένο ή και εντελώς μη relevant.

Δε λέει τίποτε σε μενα η επανάληψη του, καθώς δεν αμφισβήτησα ούτε την αρχική. Αμφισβήτισα το πως συνδέεται με το θέμα πο συζητάμε και προσπαθούμε να εκτιμήσουμε εαν παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο που δεν έχουν συνεκτιμηθεί ακόμη απο την επιστήμη. Εαν έσενα σου φτάνει και επιπρόσθετα επαληθεύεται και απο την εμεπιρία σου και σε οδηγησε να βγάζεις ενα τέτοιο απαισιόδοξο συμπέρασμα στο τι μπορεί και τι δε μπορεί να σημαίνει , no problem with me. Εμένα τουλάχιστον δε μου φτάνει για να απορρίψω ακόμη πλήρως και την εμπειρική μου (πέραν φυσικά της επιστημονικής) αναζητησης μου. Είμαι λίγο .... πίσω.
... εδω καθε φορα που μπαινω σε ενα θεμα....ξεχναω τι τιτλο ειχε.... μετα απο 2(και πολυ λεω) αναρτησεις... 🐒
Το θέμα είναι να μας πείς εαν με κλειστα μάτια μπορείς να διακρίνεις τον ήχο της fender σου απο την άλλη χα χα πως την λένε την ακατανόμαστη ?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Το θέμα είναι να μας πείς εαν με κλειστα μάτια μπορείς να διακρίνεις τον ήχο της fender σου απο την άλλη χα χα πως την λένε την ακατανόμαστη ?
.... γιατι...νομιζεις οτι με ανοιχτα... μπορω ? 🙈
-> σε δεδομενο ενισχυτη μπορει καποιος να καταλαβει, αν προσθεσεις πεταλια εφε δυσκολευει το πραμα, σε μιξη δυσκολευει ακομα περισσοτερο.
Πρωτιστως αντιλαμβανεται καποιος τα ηλεχτρικα απο ενα ηλεχτρικο οργανο (κυριως τους μαγνητες).
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Τα νεότερα δεδομένα από την νευροεπιστήμη λένε ότι χρειάζονται 21 μέρες συνεχόμενης ενασχόλησης με το όποιο αντικείμενο ώστε η πράξη ή πληροφορία να αρχίσει να παίρνει τη θέση της μέσα στο κεφάλι μας. Αυτό συμβαίνει γιατί τόσος χρόνος χρειάζεται ώστε να ξεκινήσει ο σχηματισμός νέων νευρώνων για την συγκεκριμένη πληροφορία. Οι νευρώνες είναι το ράφι μέσα στο ντουλάπι που λέμε εγκέφαλο, να το πω πολύ απλά.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τελειώσαμε καθώς 66-90 μέρες καθημερινής ενασχόλησης με το συγκεκριμένο αντικείμενο-πληροφορία είναι άκρως απαραίτητες ώστε αυτό το νέο δεδομένο (νευρώνας) να γίνει πεποίθηση - συνήθεια.

Μετά το πέρας των 90 ημερών η νέα πληροφορία είναι πλέον μόνιμα μέσα στο "κεφάλι" και μόνο μια άλλη σχετική με αυτό πληροφορία και μόνο μετά από τις ανάλογες παραπάνω ενέργειες θα πάρει τη θέση της παλιάς.

Αν καταλάβουμε αυτες τις τρεις παραγράφους παραπάνω, θα καταλάβουμε γιατί οι άνθρωποι αλλάζουν ΤΌΣΟ δύσκολα.
Α, Οκ αυτό τώρα μου ακουγεται πιο αισιόδοξο. Ε, εντάξει αυτό το έχουμε ... άνετα. ¨οχι ημέρες χρόνια. Απλώς ξέρει τι γίνεται νομίζω (για μένα είναι απλά τα πράγματα) ? Κάποιος έχει ¨μάθει¨συνηθίσει πχ.χ να ακούει με ενα λάθος τρόπο. Το πρώτο του ένστινκτό είναι να θεωρ΄ησει αυτό σαν σωστό όταν το συγκρίνει με κάτι άλλο (και ας είναι το σωστό το ¨κατι" άλλο). Εαν δώσεις χρόνο όμως και στο κάτι άλλο , τότε θα μπορουμε να μιλήσουμε πραγματικά για "ελευθερη" και συνειδητή επιλογή. Ολα τα άλλα μου ακούγονται κουλτουρα , επιστημονική ή φιλοσοφική (προσοχή : στο εν λόγω θέμα ΟΚ? ).

Για αυτό εγω βασικά ποτε δε θεώρησα τα γρήγορα αυτά τεστ που διαβαζω οτι κανουνε σαν κατι , καλό, βοηθητικό ή ενδεικτικό. Τώρα εαν κάπιος έχει μεγάλη εμεπιρία και θεωρεί οτι σε second αλλαγων σε συστηματα που μάλιστα δε γνωρίζει είναι καλό, πάλι ΟΚ μπράβο του. Εγω δε το ρισκάρω. Καταλαβαίνω γιατί το κανουν οι επιστημονες αυτό το τεστ ετσι. Για να αποφύγουν bias αλλά και να μπορέσουν να πετυχουν επαναληψιμότητα. Αλλά δε νομίζω να βοηθάει στην περίπτωση μας. Ασε, που η εμμονη να αποκλέισεις ακόμα και το ίδιο bias , είναι ενα pressuposition. (το κανουν γιατί δε μπορούν να το συμπεριλάβουν. Εαν μπορούσαν, μην αμφιβάλεις θα το κάνανε). Μαλιστα εαν δεις κιόλας στην ερευνα που πόσταρε ο Μπουτια , η οποία είναι και παλιά εχουν γίνει άλλες 3 σε καλυτερες συνθηκες που επιβεβαιωνουν ακόμα πιο πολύ τα συμπερασματα , χρησιμοποιείται η bayesian method για να το συμπεριλάβει. Δε κατάλαβα .... θα πάψει να υπάρχει το bias όταν τελεώσω το τεστ ? Οπότε καταλαβαίνεις πως προκύπτουν τα μπερδέματα, όταν δεν καταλαβαίνει ο κόσμος ότι άλλο είναι η έρευνα και άλλο πως θα ερμηνευθεί κάτι σε μια realsitic κατάσταση.
.
.... γιατι...νομιζεις οτι με ανοιχτα... μπορω ? 🙈
-> σε δεδομενο ενισχυτη μπορει καποιος να καταλαβει, αν προσθεσεις πεταλια εφε δυσκολευει το πραμα, σε μιξη δυσκολευει ακομα περισσοτερο.
Πρωτιστως αντιλαμβανεται καποιος τα ηλεχτρικα απο ενα ηλεχτρικο οργανο (κυριως τους μαγνητες).
Ε, α, ναι .... το ξέχασα (ηλεκτρικά όργανα) . Ενα ακουστικό μπασο ?
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top