Lamm L2.1 Reference/M1.2 Reference. Γιατί το ψάρι ψήνεται και από τις δύο πλευρές

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Βέβαια , εντάξει όλα αυτά , αλλά θα μπεί κάποια στιγμή ο @Bhutia , θα μας πετάξειi 2-3 pdf ψυχοακουστικής και θα μας αφήσει μλκς χά χά. να ψαχνόμαστε χά χά. Α, ρε @Bhutia δολοφόνε του ρομαντισμού. 😍
Έχουν γίνει εργασίες και δημοσιεύσεις για την ακουστική μνήμη. Είναι κάποια δευτερόλεπτα.

Δεν θα ανακαλύψουμε ξανά τον τροχό στο Avsite
Είναι κάπου ποστερισμένες για να ρίξω μια ματιά ή σκόρπια ?

Υ.Γ. Ο τροχός στην επιστήμη ανακαλύπτεται κάθε φορά. Εαν είχε ήδη ανακαλυφθεί καήκαμε.
 
Last edited:




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
E, με τα lamm, εκει βρισκομαστε στο τριτο review. Πρωτη εκθεση hifi, δευτερη εκθεση, τριτη εκθεση, τεταρτη εκθεση, τσα!:p
Μαρεσει να τσιγκλαω τους pdfακηδες γιατι αρνουνται να παραδεχθουν οτι κατι τους αρεσει ακομη κι αν ειναι λαθος, πανακριβο ή μ@λ@κι@ γενικως. Και πρεπει να εισαι κουφος αν δε σου αρεσε ενα συστημα με πχ lamm και rockport. Sorry κι ολας, δε γινεται, δεν παιζει. Same for harbeth. Αντε μην πιασω τα rehdeko.
Ρε get out of the closet, δεν εγινε τιποτα αν σας αρεσει και το αλλο ψησιμο του ψαριου! Τολμηστε οπως ο Σταματακος.
Έξοχα,ένας παράλληλος εαυτός θα περίμενε πως και πως να υποστηρίξεις κάτι τέτοιο... ;)

Επειδή όμως τώρα γράφει ο...άλλος ο άπονος,σε παρακαλεί όπως αναφέρεις σε ποιες ακριβώς στάθμες έχουν προκύψει όλες αυτές οι εντυπώσεις,ειδικά με τα Rockport,τα οποία δεν θα είχαν ευαισθησία κόρνας...Δε γίνεται,με τόσες επαναλήψεις θα ήταν άτοπο να μην έχεις συγκρατήσει...μέσες συνεχόμενες στάθμες...Εκτός και αν κάπου χωλαίνουν τα περιβόητα μνημονικά επιχειρήματα...:sneaky:

... εδω καθε φορα που μπαινω σε ενα θεμα....ξεχναω τι τιτλο ειχε.... μετα απο 2(και πολυ λεω) αναρτησεις... 🐒
Σκέψου ότι το παρόν θα μπορούσε να έχει τίτλο...΄΄΄Φάτε μάτια ψάρια...και από τις δύο πλευρές΄΄. :lolsign:
...
Ξανά επίσης πρέπει να αναρωτηθούμε εαν η μουσική και το τι "παράγει" είναι απλώς πληροφορία. Η πληροφορία απο μόνη της δε λέει και πολλά. Το να σου είναι γνωστό , ποια η διαδικασία θέρμανσης του νερού και τι ακριβώς παθαίνουν τα μόρια του νερού όταν βράζεις νερό για να πιείς έναν καφέ .... δεν οδηγεί την ανάγκη σου να πιείς καφέ ή ακόμα και να εκτιμάς τον καφέ σαν εμπειρία ή να σου κάνει καλό register. (και οτιδήποτε άλλο). Η ανάγκη της πρακτόρευσης της δημιουργίας ανάγκης , δε λύνεται ή δε φαίνεται να σχετίζεται άμεσα με την πλhροφορία. Αυτό είναι πραγματικό sorry (για μερικούς μόνο που με λύπησή μου διαπιστώνω οτι αυξάνονται στην κοινωνία - για μένα είναι ευτύχημα) , εαν θες να βρείς κάποιο και όχι τόσο το άλλο. Ιδιίως για εμας που η δουλειά μας δεν είναι να κατασκευάσουμε ενα ενισχυτή αλλά να τον "απολαύσουμε" και να τον "εκτιμήσουμε". Αυτά είναι χρησιμά για τους μηχανικούς που θα τον φτιάξουν.
Μόλις ανασύρθηκε μια δευτερεύουσα πληροφορία στο νου...Η ιδανική διαβροχή στους κόκκους του καφέ γίνεται υπό θερμοκρασία νερού 169 βαθμών Fahrenheit ...Κάτι ανάλογο δηλαδή προς την ιδανική διαβροχή πιθανού κόκκου από το πρόγραμμα αναπαραγωγής με τα 169 WattRMS σε φορτίο 8 Ωμ από τον Lamm τελικό - και την ακόμα χαμηλότερη τιμή ευαισθησίας στο παθητικό ATC... :roflmao:
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Έξοχα,ένας παράλληλος εαυτός θα περίμενε πως και πως να υποστηρίξεις κάτι τέτοιο... ;)

Επειδή όμως τώρα γράφει ο...άλλος ο άπονος,σε παρακαλεί όπως αναφέρεις σε ποιες ακριβώς στάθμες έχουν προκύψει όλες αυτές οι εντυπώσεις,ειδικά με τα Rockport,τα οποία δεν θα είχαν ευαισθησία κόρνας...Δε γίνεται,με τόσες επαναλήψεις θα ήταν άτοπο να μην έχεις συγκρατήσει...μέσες συνεχόμενες στάθμες...Εκτός και αν κάπου χωλαίνουν τα περιβόητα μνημονικά επιχειρήματα...:sneaky:


Σκέψου ότι το παρόν θα μπορούσε να έχει τίτλο...΄΄΄Φάτε μάτια ψάρια...και από τις δύο πλευρές΄΄. :lolsign:

Μόλις ανασύρθηκε μια δευτερεύουσα πληροφορία στο νου...Η ιδανική διαβροχή στους κόκκους του καφέ γίνεται υπό θερμοκρασία νερού 169 βαθμών Fahrenheit ...Κάτι ανάλογο δηλαδή προς την ιδανική διαβροχή πιθανού κόκκου από το πρόγραμμα αναπαραγωγής με τα 169 WattRMS σε φορτίο 8 Ωμ από τον Lamm τελικό - και την ακόμα χαμηλότερη τιμή ευαισθησίας στο παθητικό ATC... :roflmao:
Βhutia μου, γι αυτό σαγαπάω, γιατί έχεις παράλληλους ευατούς και δεν τους αρνείσαι. Επίσης τεκμηριώνεις γιατί ακούγονται ωραία συστήματα που ...τεχνικώς είναι για τα μπάζα.

Μέσες συνεχόμενες στάθμες δε συγκράτησα, σχώρα με. Σχωρέστε με επίσης να μην αποδίδω την αξία που αντικειμενικά αξίζει στα συστήματα με μαξ δυνατότητες δυναμικού εύρους γιατί η μουσική που ακούω δε ...δύναται, τα χούμε αναλύσει. Και οι χώροι συνήθως δε δύνανται, αλλά εκεί πες φταίει και ο παίχτης. Για τη μουσική όμως δε φταίει ο παίχτης (ιδιοκτήτης).

Τελευταιως δε, περνω ευχαριστες μουσικες βραδιες απολαμβανοντας καταλληλα ισοσταθμισμενη τη μουσικη που μ αρεσει σε σταθμες καταλληλες για το δυναμικο ευρος της μουσικης που μ αρεσει και ουχι υψηλοτερες.

Προσοχη, μην μπερδευετε τις καταλληλες σταθμες ακροασης μουσικης με σταθμες αναφορας dolby, ταινιες και αλλα ζωα.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.. μην μπερδευουμε την ακουστικη μνημη με την ακουστικη αναμνηση... :beach: <- 2ος καφες
@thva : στο ακουστικο μπασο, μη σου τυχει δηλαδη... εχεις ακομα λιγοτερα χαρακτηριστικα λεπτομεριες να αναγνωρισεις (καθως δεν εχει ηλεχτρικα) - πσαρια στα αχυρα - οπως θα ελεγε και ο Γκουρου @Bhutia , πιθανοτατα..
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
.. μην μπερδευουμε την ακουστικη μνημη με την ακουστικη αναμνηση... :beach: <- 2ος καφες
@thva : στο ακουστικο μπασο, μη σου τυχει δηλαδη... εχεις ακομα λιγοτερα χαρακτηριστικα λεπτομεριες να αναγνωρισεις (καθως δεν εχει ηλεχτρικα) - πσαρια στα αχυρα - οπως θα ελεγε και ο Γκουρου @Bhutia , πιθανοτατα..
Ναι βρε΄το ξέρω, χά χά. Είπα να το πετάξω μπάς και σε πετύχω χωρίς να έχει ακόμη κάνει δράση ο καφές και τσίμπαγες 😍 . Είσαι πολύ γάτα για κάνεις τέτοιο λάθος και αυτό όμως είναι το λαθος σου.8-). Δε με "πιάνεις" ε ?
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Αναφέρονται στο βιβλίο του Toole κάπου. Θα το έχεις φαντάζομαι :biggrin:
Για να σου απαντήσω σοβαρά και να μην ειρωνεύομαι , όπως επιχείρησες εσύ, εξ ου και η ανάλογη απάντηση μου, εχω να σου πω οτι κάτι λίγα απο το παλιό το τζαμπέ στο ιντερνετ , εχω διαβάσει. Αποκόμισα και προσπάθησα να εφαρμόσω όσα είχαν άμεση σχέση με το συγκεκριμένο σύυτημα μου και έτσι όπως έχει διαμορφωθεί. Όσα δε με αφορούσαν στην υλοποίσηση αμεσα σε τωρινό χρόνο (σάμπ κλπ) , δεν είχε νόημα να εντρυφήσω. Αυτό δε σημαίνει οτι τα απορρίπτω ή διαφωνω. Απλώς δε με απασχολούν σε τωρινό χρόνο. Δε φιλοδοξω να γίνω ούτε επαγγελματίας ακουστισιαν - πως το λεν - , ούτε να κάνω πράγματα παραπάνω απο τις δυνατότητες μου κατανόησης ή δυνατότητας εφαρμογής σε κλαθε ανάλογο χρόνο. Εχω έχω άλλο επάγγελμα και εκεί πάλι δε τα ξέρω όλα. Η γνώση είναι απύθμενη και τίποτε δεν είναι απλό σε κανένα τομέα.

Αυτό πάντως που μου είχε κάνει έντονη και κακή εντύπωση στον Τούλ αλλά και σε όλους με "επιστημονική" προσέγγιση την οποία σου μιλάω ντόμπρα και εγώ τη δέχομαι και δε μπορώ να το εξηγήσω και σε διαβεβαιω δε μου λείπουν οι γνωσεις φυσικής, , ήταν απλιά η έντονη διαφωνία μου για απορροφηση , ακόμη και διάχυση στην πλαινή πρώτη ανάκλαση, όταν σαν καλός επιστήμονας πήγα να εφαρμόσω, τότε θυμάμαι. Παρόλο που ζόρισα τον εαυτό μου να μου "αρέσει" δε μου καθόταν καθόλου καλά και την έβγαλα. Και μετα διαβάζω οτι και αυτός στο δευτερη εκδοση τα μασούσε για το θέμα,. Not bad eh, for a lame person on the field ?

¨Οσον αφορά τις έρευνες στον ψυχοακουστικό τομέα , δε καλύπτουν το θέμα που θέλω και που έκανα μια προσπάθεια να υπαινιχθώ σε παραπάνω μου πόστ. Οι υπαρχουσες όπως είπα καλές είναι αλλά αφορούν το σχεδιασμό κλπ χώρων και άλλα θέματα μηχανικών. 'Εχω ψάξει πιο σοβαρά απο τον Τούλ και η βιβλιογραφία δε με ικανοποίησε αλλά δεν εχω και σωστή πρόβαση στα papers των γιατρών, υπάρχει εδικό καθεστώς όπως ισως ξέρεις συγκριτικά με αυτή όλων σχεδόν των άλλων θετικών επιστημών. Δε κατάλαβες νομίζω τι με απασχολεί. Εδω δε κατάλαβε, απο οτι βλεπω ούτε ο Μπουτια που έιχα μια ελπίδα να μου πασάρει κανα 2 pdf σχετικά (αλλά εντάξει μάλλον ο άνθρωπος βαριέται -εχει άλλες δουλειές , με μενα θα ασχολείται ή κατάλαβε και ξέρει οτι δεν υπάρχουν ακόμη σε σοβαρό επίπεδο).

Αλλά δε νομίζω να υπάρχουν. Οι έρευνες σε αυτό το θέμα είναι πρωτόγονες και λογικό. Όποτε μέχρι τότε ... εγω δεν αφαιρώ την υποκειμενικότητα και κάποιους "βαθμούς ελευθερίας" στις επιλογές μου. Αυτό δε σημάινει οτι δεν λαμβάνω σε μεγάλο βαθμό , υπόψιν μου την αντικειμενικότητα του θέματος και κάθε θέματος. Παν μετρόν άριστον. Επίσης δε συνηθίζω να κάνω κάτι χωρίς να το ελεγξω και αποδεχτώ και σε άλλα επίπεδα, ίδιως σε κάτι προσωπικό σαν την μουσική (άντε και την αναπαραγωγή της). Ούτε θεωρώ το bias κακό στην τέχνη γενικότερα. Στην επιστήμη ΟΚ (αλλά και πάλι άστο μεγάλη συζήτηση). Δε βλέπεις τι γίνεται με τα εμβόλια και την εμπιστοσύνη που δείχνει πλέον η κοινωνία στην επιστήμη. Η επιστημη πλέον και ο κάθε τομέας της, πρέπει να δικαιολογεί τα έξοδα των επιχορηγήσεων της ανάλογα με τα ωφέλη που προσφέρει στην κοινωνία. Εκεί παίζονται πολλά θέματα. Η πίτα είναι ορισμένη και τα χρήματα που απαιτούνται για σοβαρές μελέτες και υλοποίσησης σχεδιασμένων πειραμάτων κυρίως είναι των πολιτών. Εχω ξαναπεί οτι θα μας πάρουν με τις πέτρες , οπότε θέλει και λίγο ταπεινότητα και ανοχή. Υπάρχουν προτεραιότητες.
 





Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Αλλιώς γενικά. Μπατάρεις.
Εαν εννοείς ακουστικά , δεκτόν.

Εαν εννοείς ψυχολογικά , μη διαβάζεις τόσο πολύ ψυχολογικές μελέτες του Τούλ, θα πιστέψεις οτι είσαι τελικά και ψυχολόγος , όπως και πολλά άλλα που έχω παρατηρήσει οτι πιστεύεις οτι είσαι καλός (πέραν του επαγγέλματος σου φυσικά).
Προς το παρόν ακούω κατι Πάτι Σμίθ , παλιές εγγραφές της .... πολύ καλές είναι (και συγχρόνως σπαώ λίγο τα νεύρα και χαλάω τις διακοπές του έρμου του Ντιμιφουτ). Ειμαι κακός άνθρωπος.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
θα πιστέψεις οτι είσαι τελικά και ψυχολόγος
Αντιθέτως, «πέραν της δουλειάς» δεν κάνω τίποτα παραπάνω από το να αναπαράγω τεκμηριωμένες γνώσεις που παράγουν αρμόδιοι επιστήμονες.
Δεν παράγω δική μου γνώση σε άλλα πεδία, ούτε διεκδικώ τίτλους που δεν τους έχω κερδίσει.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Έχουν γίνει εργασίες και δημοσιεύσεις για την ακουστική μνήμη. Είναι κάποια δευτερόλεπτα..
...Αναφέρονται στο βιβλίο του Toole κάπου
Υπάρχουν περισσότερες πληροφορίες γι'αυτη
την ερευνα για να καταλάβουμε
σε τι αναφερεται;
Η στον Toole (έκδοση 2008) στο pdf της οποίας έχουμε όλοι πρόσβαση;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Βhutia μου, γι αυτό σαγαπάω, γιατί έχεις παράλληλους ευατούς και δεν τους αρνείσαι. Επίσης τεκμηριώνεις γιατί ακούγονται ωραία συστήματα που ...τεχνικώς είναι για τα μπάζα.

Μέσες συνεχόμενες στάθμες δε συγκράτησα, σχώρα με. Σχωρέστε με επίσης να μην αποδίδω την αξία που αντικειμενικά αξίζει στα συστήματα με μαξ δυνατότητες δυναμικού εύρους γιατί η μουσική που ακούω δε ...δύναται, τα χούμε αναλύσει. Και οι χώροι συνήθως δε δύνανται, αλλά εκεί πες φταίει και ο παίχτης. Για τη μουσική όμως δε φταίει ο παίχτης (ιδιοκτήτης).

Τελευταιως δε, περνω ευχαριστες μουσικες βραδιες απολαμβανοντας καταλληλα ισοσταθμισμενη τη μουσικη που μ αρεσει σε σταθμες καταλληλες για το δυναμικο ευρος της μουσικης που μ αρεσει και ουχι υψηλοτερες.

Προσοχη, μην μπερδευετε τις καταλληλες σταθμες ακροασης μουσικης με σταθμες αναφορας dolby, ταινιες και αλλα ζωα.
Δεν μου προξενεί την παραμικρή ευχαρίστηση η προοπτική να επιστρέφω εξαρχής στην ΄΄αλφαβήτα΄΄ έμπειρους και συνειδητοποιημένους παίκτες όπως εσένα...

Για να μη ζαλίζουμε το κοινό ιδίως υπό τις τρέχουσες συνθήκες επισημαίνεται συνοπτικά ότι ένας συνδυασμός των τρανζιστοράτων τελικών Lamm με ATC ή Rockport σαφώς και θα έχει δυνατότητα για τυπικές μέσες συνεχόμενες στάθμες αναφοράς σε επίπεδα όχι ανώτερα των 90 dB όπου συναντάμε και τα όρια για την ασφαλή συνεχόμενη ακρόαση...

Πλην όμως με τα ATC το ωφέλιμο δυναμικό εύρος θα περιορίζεται από τρίτη οκτάβα και άνω,ενώ με τα Rockport αναλόγως μοντέλου θα μας λείπουν διαρκώς τμήματα από την πρώτη οκτάβα...Επομένως απουσία sub η τονική συμπεριφορά των σχετικών ηχοσυστημάτων θα είναι παραλλαγμένη ως προς τα δεδομένα της υψηλής πιστότητας..

Αυτή η αλλοίωση θα επιτείνεται σε συνάρτηση με την άνοδο στη μέση συνεχόμενη στάθμη ακρόασης,ενώ θα έχει χαοτικό χαρακτήρα η αλληλεπίδραση των αδυναμιών στις πρώτες οκτάβες με την ακουστική συμπεριφορά που θα επιδεικνύει δεδομένος χώρος για την αυτή ζώνη στη θέση ακρόασης.

Με άλλα λόγια,έστω και αν δεδομένος ακροατής εξακολουθούσε να θυμάται ύστερα από καιρό στην εντέλεια τον τρόπο που θ'ακουγόταν δεδομένο setup,εφόσον οι συνθήκες θα ήταν όχι επαρκώς ελεγχόμενες,τότε οτιδήποτε και να θυμάται θα ήταν χρήσιμο μεν ως ανάμνηση αποκλειστικά στη δική του συνείδηση,αλλά σε κανέναν άλλον...
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Γιαι αυτό εγώ είμαι υπέρ της κοινής συνείδησης όλων, δε "λύνεται" αλλιώς το πρόβλημα (καθολικής συμφωνίας) τουλάχιστον δημοκρατικά :).

Τώρα ναι όντως ξέφυγα (μπατάρω) χά χά.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
7
Αναλόγως προς το μείγμα της προσωπικότητάς τους και οπωσδήποτε συναρτήσει της ηλικίας και της έλλειψης γνώσεων και άλλων πληροφοριών, οι άνθρωποι τείνουν πάντοτε προς το ασφαλές, και στην προκειμένη περίπτωση η ασφαλέστερη επιλογή είναι το ακριβώτερο. Άλλωστε, οι δύο συγκεκριμένοι ενισχυτές είχαν τιμολογιακή διαφορά τέτοια, που καθιστά τη σύγκρισή τους άτοπον.
Κατά συνέπεια οι περισσότεροι από εμάς είμαστε καταδικασμένοι να "θυμόμαστε" διαφορές και μεταξύ καλωδίων ρεύματος ανάλογης τιμολογιακής διαφοράς ; Τελικά το κόστος θα αποτελέσει την αιτία για την εκφορά κρίσης ή συγχυτικό παράγοντα;
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top