LG OLED 65 GX 6LA

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Καλορίζικη Βασίλη!
Κατά σύμπτωση κι εγώ το ίδιο ακριβώς μοντέλο έχω στο καλάθι για άμεση αγορά!

Η βάση τοίχου που περιλαμβάνεται στη συσκευασία βλέπω δεν δίνει κλίση προς τα κάτω.
Δεν τη γλυτώνω επομένως την αγορά μιας universal βάσης τοίχου.

Στα 2300 με το πρόγραμμα μήνα-μήνα πόσο ακριβώς θα σου βγει το συνολικό ποσό που θα δώσεις μαζί με τα έξοδα και το επιτόκιο;
Σ ευχαριστω Γιαννη.
Η βαση εχει τη δυνατοτητα για μια "ελαφρια" κλιση προς τα κατω. Στον Κωτσοβολο Ευκαρπιας την εχουν στημενη, μπορεις να δεις πως γινεται αυτο. Μην βιαστεις για universal βαση.
Για 18 μηνες, 145 ευρω το μηνα.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Τι ακριβώς θα το κάνεις το hdmi 2.1; Έχεις καμιά πηγή;
Premiun certified καλώδιο 2.0b πάρε. Έχει πολλά φθηνά.
Αν ντε και καλά θέλεις 2.1 πάρε κάτι τέτοιο.
Ο Σονυ 700 εχει επισης 2.1 hdmi. Αρα θα μπορουσε να κανει ενα συνδιασμο με την τηλεοραση.

Αυτο το καλωδιο που προτεινεις δεν ξερω αν υπαρχει στην Ελλαδα. Δεν εχω κανει ποτε αγορα απο εξωτερικο και ειμαι λιγο ...ντροπαλος!

Το θεμα με το Oppo το ψαχνω γιατι μπορεις απο το κινητο η ταμπλετ να βλεπεις και να διαχειριζεσαι τ αρχεια του σκληρου. Οπως και γι αυτα που γραφεις. Ενδιαφερουσα περιπτωση ο κλωνος (που τ ανακαλυπτεις ρε γμτ). Δεν ξερω ποσο εφικτο ειναι να γινει η αγορα του αμεσα.
 

Μηνύματα
6.564
Reaction score
5.133
4 χρόνια είμαι με 65άρα Oled και παροπλισμένο προβολέα στο σαλόνι, και νιώθω πως από τον πρώτο κιόλας χρόνο χρήσης έκανα απόσβεση σε ευχαρίστηση.

Το θεωρώ δεδομένο ότι θα ευχαριστηθείς στο έπακρο κι εσύ την επιλογή που έκανες.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Ο Σονυ 700 εχει επισης 2.1 hdmi. Αρα θα μπορουσε να κανει ενα συνδιασμο με την τηλεοραση.

Αυτο το καλωδιο που προτεινεις δεν ξερω αν υπαρχει στην Ελλαδα. Δεν εχω κανει ποτε αγορα απο εξωτερικο και ειμαι λιγο ...ντροπαλος!

Το θεμα με το Oppo το ψαχνω γιατι μπορεις απο το κινητο η ταμπλετ να βλεπεις και να διαχειριζεσαι τ αρχεια του σκληρου. Οπως και γι αυτα που γραφεις. Ενδιαφερουσα περιπτωση ο κλωνος (που τ ανακαλυπτεις ρε γμτ). Δεν ξερω ποσο εφικτο ειναι να γινει η αγορα του αμεσα.
Μην κολλάς στο τι υποστηρίζει η κάθε συσκευή.
Το θέμα είναι τι χρειάζεσαι.
Από την στιγμή που δεν παίζεις παιχνίδια, δεν υπάρχουν ταινίες με framerate πάνω από 60fps, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να θες HDMI 2.1 link μεταξύ media player & της TV σου.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ο Σονυ 700 εχει επισης 2.1 hdmi. Αρα θα μπορουσε να κανει ενα συνδιασμο με την τηλεοραση.

Αυτο το καλωδιο που προτεινεις δεν ξερω αν υπαρχει στην Ελλαδα. Δεν εχω κανει ποτε αγορα απο εξωτερικο και ειμαι λιγο ...ντροπαλος!

Το θεμα με το Oppo το ψαχνω γιατι μπορεις απο το κινητο η ταμπλετ να βλεπεις και να διαχειριζεσαι τ αρχεια του σκληρου. Οπως και γι αυτα που γραφεις. Ενδιαφερουσα περιπτωση ο κλωνος (που τ ανακαλυπτεις ρε γμτ). Δεν ξερω ποσο εφικτο ειναι να γινει η αγορα του αμεσα.
Sony 700 εννοείς αυτό; Δεν υπάρχει player ακόμα με θύρες 2.1. Και δεν υπάρχει λόγος να υπάρξει. Άλλο οι Av processors με hdmi pass through.

Απ' το review:

Aside from the USB port on the front, all the other connections are at the rear. Here you'll find twin HDMI outputs, one of which is version 2.0 with support for 4K/60p, 10-bit, High Dynamic Range (HDR10 and Dolby Vision), Wide Colour Gamut (Rec.2020) and HDCP 2.2. The second HDMI output is version 1.4, and is designed to send audio to soundbars and AV receivers that don't support HDMI 2.0.

Το oppo στο πρότεινα για ένα και μόνο λόγο. Η τηλεόραση σου υποστηρίζει dolby vision. Είναι η μόνη συσκευή που μπορεί να παίξει ripαρισμένα iso ή bdmv folders σε αυτό το format.
Επίσης επιβάλλεται να ψάξεις τα menu της LG και να ενεργοποιήσεις το δυναμικό tone mapping που έχει για hdr10.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ωραια, επομενως εκανα λαθος. Θελω 2.0 για το πλαιυερ.
Το Oppo κλωνος σαφως και μ ενδιαφερει. Ομως το γεγονος οτι δεν υπαρχει στην Ελλαδα, δυσκολευει τα πραγματα.

Κατι αλλο. Απο οποιαδηποτε hdmi της τηλεορασης μπορω να στειλω σημα ηχου στην μετρικ? (μεσω της ARVUS που μετατρεπει το hdmi σε AES EBU). Λογικα στην τηλεοραση ερχεται σημα hdmi απο διαφορες εισοδους. Ομως αν θες να στειλεις απο τηλεοραση σε ενισχυτη τι γινεται?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ωραια, επομενως εκανα λαθος. Θελω 2.0 για το πλαιυερ.
Το Oppo κλωνος σαφως και μ ενδιαφερει. Ομως το γεγονος οτι δεν υπαρχει στην Ελλαδα, δυσκολευει τα πραγματα.

Κατι αλλο. Απο οποιαδηποτε hdmi της τηλεορασης μπορω να στειλω σημα ηχου στην μετρικ? (μεσω της ARVUS που μετατρεπει το hdmi σε AES EBU). Λογικα στην τηλεοραση ερχεται σημα hdmi απο διαφορες εισοδους. Ομως αν θες να στειλεις απο τηλεοραση σε ενισχυτη τι γινεται?
Δεν έχουν hdmi audio out οι τηλεοράσεις. Μπορούν όμως σε κάποια hdmi input που υποστηρίζει ARC (Audio Return Channel) να επιστρέψουν τον ήχο στον ενισχυτή εφόσον κι αυτός υποστηρίζει ARC στην output του.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Ωραια, επομενως εκανα λαθος. Θελω 2.0 για το πλαιυερ.
Το Oppo κλωνος σαφως και μ ενδιαφερει. Ομως το γεγονος οτι δεν υπαρχει στην Ελλαδα, δυσκολευει τα πραγματα.

Κατι αλλο. Απο οποιαδηποτε hdmi της τηλεορασης μπορω να στειλω σημα ηχου στην μετρικ? (μεσω της ARVUS που μετατρεπει το hdmi σε AES EBU). Λογικα στην τηλεοραση ερχεται σημα hdmi απο διαφορες εισοδους. Ομως αν θες να στειλεις απο τηλεοραση σε ενισχυτη τι γινεται?
Όπως ειπώθηκε, χρησιμοποιείς τις θύρες ARC (δεν είναι όλες).
Επίσης, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και οπτική έξοδο της TV, αλλά από εκεί δεν περνάνε οι "βαριές" κωδικοποιήσεις ήχου.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Δεν έχουν hdmi audio out οι τηλεοράσεις. Μπορούν όμως σε κάποια hdmi input που υποστηρίζει ARC (Audio Return Channel) να επιστρέψουν τον ήχο στον ενισχυτή εφόσον κι αυτός υποστηρίζει ARC στην output του.
Αφου ο ενισχυτης θα δεχτει το σημα (απο την τηλεοραση), επομενως δεν θα πρεπει το input να υποστηριζει ARC?

Loggeo μπορεις να μου στειλεις με pm το λινκ με την διευθυνση απο τον κλωνο του Τρινοβ?
Μην τον γραφεις εδω, γιατι θα πεσει ομαδικο χαρακιρι :lol:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Αφου ο ενισχυτης θα δεχτει το σημα (απο την τηλεοραση), επομενως δεν θα πρεπει το input να υποστηριζει ARC?

Loggeo μπορεις να μου στειλεις με pm το λινκ με την διευθυνση απο τον κλωνο του Τρινοβ?
Μην τον γραφεις εδω, γιατι θα πεσει ομαδικο χαρακιρι :lol:
Κι αφού η τηλεόραση στέλνει τον ήχο γιατί έχει το hdmi στην input; :roflmao:

Ο κλώνος ήταν ο m9702 και κόστιζε 400 δολάρια. Είχε φτάσει στο τρίτο revision (v3). Θα πρέπει να googlάρεις μπας και βρεις κανέναν μεταχειρισμένο ή σε στοκ. Τους έφτιαχνε ο bdmod, ο οποίος είναι ψιλολαμόγιο. Αλλά όλος ο κόσμος απο εκεί έχει ψωνίσει.
Πλέον ετοιμάζει νέα σειρά με 3 κλώνους. Αυτός που βλέπεις στο link είναι ο κλώνος του 205 κι είναι "αλμυρός" .
Κάποια στιγμή θα βγουν κι οι υπόλοιποι.
Περισσότερες πληροφορίες στο link
Το πρώτο Post έχει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες στα Αγγλικά. Ημερομηνία κυκλοφορίας γράφουν 1/11.
 


Μηνύματα
6.564
Reaction score
5.133
Μην βιαστεις για universal βαση.
Όντως, η δική της βάση τοίχου προσφέρει και κλίση προς τα κάτω. Πήγα και την είδα. Πολύ καλή!

Στην TV ούτε που έριξα ματιά πώς παίζει. Δεν χρειάζεται.
Κατευθείαν στο ταμείο!
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
4 χρόνια είμαι με 65άρα Oled και παροπλισμένο προβολέα στο σαλόνι, και νιώθω πως από τον πρώτο κιόλας χρόνο χρήσης έκανα απόσβεση σε ευχαρίστηση.

Το θεωρώ δεδομένο ότι θα ευχαριστηθείς στο έπακρο κι εσύ την επιλογή που έκανες.
Aρα το μεγεθος δε μετρα τελικα....
 

Μηνύματα
6.564
Reaction score
5.133
Aρα το μεγεθος δε μετρα τελικα....
Παραμένει να μετράει στον dedicated, με 133'' σταθερή. 3,30 πλάτος η οθόνη σε τοίχο 3,50.

Στο σαλόνι με πανάκι ~100 ιντσών, τζάμπα άκουγα τα φουρφούρια.
Εδώ και τέσσερα χρόνια δεν ξανάνοιξε ο προβολέας του σαλονιού.
OLED 65άρα, JBL BAR 5.1 και τέλος. Χαίρεται το μάτι που γλύτωσε από την ξεπλυμένη εικόνα του προβολέα.

Η GX OLED θα κρεμαστεί στο εξοχικό. OLED 65άρες παντού!
Η καθεμιά με την JBL μπάρα της από κάτω.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
100 ιντσες ειναι πανακι, 65 τι ειναι;
Το επιχείρημα με τις τριχούλες και τα μπιμπίκια το ακούσαμε με την έλευση του fullHD, μετά με το 4Κ. Τώρα το ακούμε και για το ύψος της προβαλλόμενης εικόνας; :laugh:

Είτε τοπίο, είτε talking head, η μεγάλη εικόνα είναι μεγάλη εικόνα.



Ενταξυ...
 

Μηνύματα
6.564
Reaction score
5.133
Go big, or go 65 OLED.
Aυτό υποστηρίζω.

Η 65 OLED για μένα κέρδισε τις 100'' του προβολέα, όπως αποδείχτηκε στην πράξη.

Go big = 140 τουλάχιστον ίντσες σταθερής οθόνης σε batcave. Τότε μιλάμε για πραγματικό home cinema.
Δεν θέλεις ή δεν έχεις χώρο κάτι τέτοιο, παίρνεις 65 OLED και καθάρισες.

Η μεσοβέζικη λύση με τα μικρά πανάκια που τα ανεβοκατεβάζεις στο σαλόνι με φόντο τους λευκούς τοίχους θεωρώ πως είναι τζάμπα παίδεμα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Go big, or go 65 OLED.
Aυτό υποστηρίζω.

Η 65 OLED για μένα κέρδισε τις 100'' του προβολέα, όπως αποδείχτηκε στην πράξη.

Go big = 140 τουλάχιστον ίντσες σταθερής οθόνης σε batcave. Τότε μιλάμε για πραγματικό home cinema.
Δεν θέλεις ή δεν έχεις χώρο κάτι τέτοιο, παίρνεις 65 OLED και καθάρισες.

Η μεσοβέζικη λύση με τα μικρά πανάκια που τα ανεβοκατεβάζεις στο σαλόνι με φόντο τους λευκούς τοίχους θεωρώ πως είναι τζάμπα παίδεμα.
Γιατι δεν πήρες μεγαλύτερη OLED?
 



Μηνύματα
6.564
Reaction score
5.133
Γιατι δεν πήρες μεγαλύτερη OLED?
Γιατί έχω μεγαλύτερη απολαβή ευχαρίστησης αν έχω δύο 65άρες σε δύο διαφορετικούς χώρους απ' ότι μία 77άρα στα 4 χιλιάρικα.

Εκτός αυτού, οι 65άρες παντού μπαίνουν. Κυκλικά από το σαλόνι πηγαίνουν σε άλλο χώρο μέχρι να καταλήξουν στο υπνοδωμάτιο, στην πορεία των χρόνων καθώς εξελίσσονται τα μοντέλα.
Π.χ. του χρόνου η C6 που έχω στο σαλόνι θα γίνει πενταετίας και θα πάει σε ένα υπνοδωμάτιο και θα αγοραστεί η GX 65 του 2021.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top