LG OLED 65 GX 6LA

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Εγώ πάντως την εμμονή για Oled δεν την καταλαβαίνω.



Πήραν και HDMI 2.1 update.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Παραμένει να μετράει στον dedicated, με 133'' σταθερή. 3,30 πλάτος η οθόνη σε τοίχο 3,50.

Στο σαλόνι με πανάκι ~100 ιντσών, τζάμπα άκουγα τα φουρφούρια.
Εδώ και τέσσερα χρόνια δεν ξανάνοιξε ο προβολέας του σαλονιού.
OLED 65άρα, JBL BAR 5.1 και τέλος. Χαίρεται το μάτι που γλύτωσε από την ξεπλυμένη εικόνα του προβολέα.

Η GX OLED θα κρεμαστεί στο εξοχικό. OLED 65άρες παντού!
Η καθεμιά με την JBL μπάρα της από κάτω.
Go big, or go 65 OLED.
Aυτό υποστηρίζω.

Η 65 OLED για μένα κέρδισε τις 100'' του προβολέα, όπως αποδείχτηκε στην πράξη.

Go big = 140 τουλάχιστον ίντσες σταθερής οθόνης σε batcave. Τότε μιλάμε για πραγματικό home cinema.
Δεν θέλεις ή δεν έχεις χώρο κάτι τέτοιο, παίρνεις 65 OLED και καθάρισες.

Η μεσοβέζικη λύση με τα μικρά πανάκια που τα ανεβοκατεβάζεις στο σαλόνι με φόντο τους λευκούς τοίχους θεωρώ πως είναι τζάμπα παίδεμα.
Τα ρήμαξες όλα. :roflmao: Και θέλεις να ρίξεις κι άλλους στον καιάδα.
Προφανώς έστησες το hc σου σε εντελώς λάθος βάσεις, έφτασες σε λάθος συμπεράσματα και συγκρίνεις πράγματα και εμπειρίες, που δε θα έπρεπε να συγκριθούν.
Για μένα πολύ άκυρα όσα γράφεις κι έχω και σαλονάτο hc και Oled 65αρα.

Σοβαρά τώρα ηχομπάρα; Τα φουρφουρια ποια είναι; Atmos set up 7.1.4;
Τι προβολέα, σε ποια οθόνη; Βοήθησες καθόλου το χώρο σου; Αγαπάς το hc;
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Μην κολλάς στο τι υποστηρίζει η κάθε συσκευή.
Το θέμα είναι τι χρειάζεσαι.
Από την στιγμή που δεν παίζεις παιχνίδια, δεν υπάρχουν ταινίες με framerate πάνω από 60fps, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να θες HDMI 2.1 link μεταξύ media player & της TV σου.
κανείς λάθος. Δεν έχει σημασία η ταινία ποσά fps ειναι. Θελωντας να πω ναι εχει πχ καποια στραστρεκ που ειναι γυρισμενα με περισσοτερα(100 ή 120 δεν θυμαμαι) εχει διαφορα. Αυτο που θελω να πω ειναι εφοσον η ταινια πχ ειναι γυρισμενη στα 24p και οπως λες δεν εχει σημασια βαλε και την τηλεοραση 24hz να δεις τι θα γινει...και μετα βαλτην εστω 60hz. Η κινηση στα 60hz ειναι πιο φυσιολογικη(απλα ειναι λαθος να το δεις σε 60hz) ανεξαρτητα που η ταινια ειναι 24p. το ιδιο θα συμβει συγκρινεις τα 120 με τα 144hz απλα το ματι ειναι πλεον πολυ πιο δυσκολο να καταλαβει την διαφορα που στην προηγουμενη περιπτωση ειναι οφθαλμοφανες.

Oσο περισσοτερα τοσο καλυτερα αρκει να ειναι πολλαπλασιο του 24....δλδ 24,48,72,96,120,144. το 60hz ειναι λαθος για ταινιες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Σε οποιοδήποτε σαλόνι, μηδενός εξαιρουμένου, είναι απολύτως βέβαιο πως ένας προβολέας με πανί 100" μπορεί να δώσει "καλύτερη" εικόνα (και λόγω μεγέθους) από μια τηλεόραση 65 και 75 και 85".

Απλώς θέλει περισσότερα λεφτά.
Ειδική οθόνη, προσοχή στην τοποθέτηση, έλεγχο των ανακλάσεων, κτλ, όπως στον ήχο.

Άμα δεν έχεις όρεξη (ή δυνατότητες λόγω παντόφλας) για σωστή τοποθέτηση ηχείων και σαμπ, κλπ, και βεβαίως αν δε θες να ξοδέψεις ένα κάρο λεφτά, οκ, ηχομπαρα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Και με ένα προβολέα του χιλιάρικου σε μια απλή οθόνη στο σαλόνι η κινηματογραφική αίσθηση που παίρνεις πλέον δεν συγκρίνεται με καμία 65αρα. Και ας είναι και master reference whatever.
Ότι και να λέει η 65αρα, στην τελευταία ταινία του Tom Hanks πχ αν δεν έχεις τουλάχιστον 100αρα, μια ...ούτσα θα δεις στην 65αρα. Έχεις χάσει τη μισή ταινία. Να τα χ3σw τα χρώματα.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.553
Reaction score
5.122
Απλώς θέλει περισσότερα λεφτά.
Ειδική οθόνη, προσοχή στην τοποθέτηση, έλεγχο των ανακλάσεων, κτλ, όπως στον ήχο.
Άμα δεν έχεις όρεξη (ή δυνατότητες λόγω παντόφλας) για σωστή τοποθέτηση ηχείων και σαμπ, κλπ, οκ, ηχομπαρα.
Eμ, αυτό λέω, 65άρα OLED και JBL ηχομπάρα και ξενοιάζει και με το παραπάνω ο μέσος χρήστης.

Και θέλεις να ρίξεις κι άλλους στον καιάδα.
Δοκιμασα και προβολεα αλλα δεν ενθουσιαστηκα. Εγιναν συζητησεις εδω μεσα, πηρα υπ οψιν τα σχολια των και κατεληξα οτι στο συγκεκριμενο χωρο ειμαι για τηλεοραση. Αρα ξεκαθαρισε το τοπιο ως προς το μεσο θεασης.
Βασίλη, τι καιρό κάνει στον Καιάδα; :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Ο Βασίλης προχώρησε σε TV λόγω κοστολογίου.

Θα ήθελε μεγαλύτερη εικόνα, αλλά δε γίνεται σε αυτά τα λεφτά χωρίς μεγάλες εκπτώσεις στην ποιότητα. Για ποιότητα σε μεγάλο μέγεθος, θες πολύ περισσότερο χρήμα, είναι όπως στον ήχο, για ποιότητα σε μεγάλη απόσταση ακρόασης..

Μετά από μερικά χρόνια, μπορεί να πάει την 65-αρα σε διπλανό κοινόχρηστο χώρο, και να στήσει προβολέα για 100-110" με τριπλάσιο ή τετραπλάσιο κόστος από την τηλεόραση..
 

Μηνύματα
6.553
Reaction score
5.122
Το θετικό που έλεγα της 65άρας ως μέγεθος και ως αξία, που πάει παντού αν χρειαστεί.

Μακάρι να ξεκινούσαν όλοι με 65άρα OLED και JBL μπάρα.
Και από κει και πάνω όσο θέλει ο καθένας να προχωρήσει, ανάλογα με τη διάθεση, τον χρόνο και το χρήμα που έχει για στήσιμο συστήματος πιο υψηλών απαιτήσεων.
Ζήτημα αν θελήσει 1 στους 100 λέω εγώ.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Εγώ πάντως την εμμονή για Oled δεν την καταλαβαίνω.



Πήραν και HDMI 2.1 update.
LG CX OLED vs Sony X900H (XH90) It Shouldn't be THIS Close!!
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
κανείς λάθος. Δεν έχει σημασία η ταινία ποσά fps ειναι. Θελωντας να πω ναι εχει πχ καποια στραστρεκ που ειναι γυρισμενα με περισσοτερα(100 ή 120 δεν θυμαμαι) εχει διαφορα. Αυτο που θελω να πω ειναι εφοσον η ταινια πχ ειναι γυρισμενη στα 24p και οπως λες δεν εχει σημασια βαλε και την τηλεοραση 24hz να δεις τι θα γινει...και μετα βαλτην εστω 60hz. Η κινηση στα 60hz ειναι πιο φυσιολογικη(απλα ειναι λαθος να το δεις σε 60hz) ανεξαρτητα που η ταινια ειναι 24p. το ιδιο θα συμβει συγκρινεις τα 120 με τα 144hz απλα το ματι ειναι πλεον πολυ πιο δυσκολο να καταλαβει την διαφορα που στην προηγουμενη περιπτωση ειναι οφθαλμοφανες.

Oσο περισσοτερα τοσο καλυτερα αρκει να ειναι πολλαπλασιο του 24....δλδ 24,48,72,96,120,144. το 60hz ειναι λαθος για ταινιες.
Δεν μπορείς καν να φανταστείς πόσο λάθος είσαι εδώ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Τις έχω δει live και μου έφυγε το σαγόνι. Η 75αρα Sony στα 2000€ με όλα αυτά τα καλούδια για σπίτι είναι ευκαιριάρα, όχι ευκαιρία. Τα έχει όλα.
Έχω δει και C9. Αν κάποιος ψάχνει το απόλυτο Reference και συμβιβάζεται με 10" μικρότερη οθόνη ΟΚ.
Πήρε φίλος C9 για το Studio του για Color. Είναι Lgάκιας έτσι κ αλλιώς. Του είπα να φέρει το Μανώλη να την απογειώσει.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
μπορεί να είμαι. Έστω ότι είμαι, το να πεις είσαι λάθος δεν είναι επιχείρημα.

τα 60hz δημιουργουν flicker και μια εικονα blurry.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Δεν μπορείς καν να φανταστείς πόσο λάθος είσαι εδώ.
Ξεκίνησα να γράψω για τη μετατροπή 3:2 pulldown (24hz --> 23,976-->29,97-->59,94), αλλά θα ανοίξουμε μεγάλη κουβέντα.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
μπορεί να είμαι. Έστω ότι είμαι, το να πεις είσαι λάθος δεν είναι επιχείρημα.

τα 60hz δημιουργουν flicker και μια εικονα blurry.
Άρα γιατί δείχνουν καλύτερα τα 24 καρέ σε 60;
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
καλύτερα εννοώντας από θέμα κίνησης. δεν ειναι αυτη η διακεκομενη που καποιοι την ονομαζουν 'cinema motion'.επι της ουσίας εάν συγκρίνεις 24hz και 72hz...στα 72 εχεις καλυτερο αποτελεσμα.
 


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Ρε σεις ανοίξτε ένα νέο νήμα.

Τώρα χάνονται όλα τα επιμορφωτικά που λέγονται εδώ για fps κτλ..
 


Μηνύματα
1.406
Reaction score
2.528
Τις έχω δει live και μου έφυγε το σαγόνι. Η 75αρα Sony στα 2000€ με όλα αυτά τα καλούδια για σπίτι είναι ευκαιριάρα, όχι ευκαιρία. Τα έχει όλα.
Χμμμμμμ.....ρε συ alexis με βάζεις σε σκέψεις....ωραίες βέβαια...ίδωμεν !! :whistling::unsure::rolleyes::biggrin:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top