LG OLED 65 GX 6LA

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Προσωπικα εχω ενα προβολεα 1080 π, τον χρησιμοποιω για επαγγελματικη χρηση. Τελευταια τον εκανα κι ενα καλιμπραρισμα. Εχω και μια οθονη που ανοιγει απο κατω προς τα πανω. Το σετ θα χρησιμοποιηται στον κηπο το καλοκαιρι.

Για το χειμωνα για τον χωρο που εχω και την αποσταση που καθομαι δειχνη η τηλεοραση που πηρα να ειναι μια χαρα.

Παντως θεωρω οτι ειναι σημαντικο πλεονεκτημα να εχεις εντοιχισμενη την τηλεοραση. Και φυσικα αν μπορουσα να κρυψω και τα ηχεια θα ηταν ονειρο. Ομως αυτο σε σεταπ 5.1 και πολυ περισσοτερο 7. οσο ναναι, μοιαζει τελειως ανεφικτο.
 

Μηνύματα
6.559
Reaction score
5.129
Η 75αρα Sony στα 2000€ με όλα αυτά τα καλούδια για σπίτι είναι ευκαιριάρα, όχι ευκαιρία. Τα έχει όλα.
Αν είναι να "ξεπέσει" κανείς σε LCD, καλύτερα ίσως να προτιμήσει ακόμη μεγαλύτερο μέγεθος, στις 85 ίντσες, στα 2900 ευρώ.
Με το σκεπτικό ότι τέτοιο μέγεθος θα είχε τελείως απαγορευτικό κόστος σε OLED.
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Ενδιαφερον θα ειχε εφοσον την ευχαριστηθεις να μας πεις τι ρυθμισεις της εκανες.

Ισως καποιος φιλος την εχει ή σκεφτεται να παρει μια gx.
 


Μηνύματα
6.559
Reaction score
5.129
Πολύ καλή οι ΧΗ, έχει μια 65 στον Κωτσόβολο δίπλα-δίπλα με 65 Oled.

Η Oled βέβαια εξωπραγματική. Έβαλα τον υπάλληλο να βάλει ίδιο κλιπάκι για Α-Β.

Στο σπίτι σε σκοτεινό περιβάλλον θα είναι αισθητά πιο οφθαλμοφανής η διαφορά υπέρ της Oled.

Είχε και την 85 ΧΗ παραδίπλα (στα 2900€).
Επιμένω ότι σε αυτήν τη διάσταση αποκτά νόημα η XH. Εκεί που οι Oled ξεφεύγουν τελείως στην τιμή.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Μου κανει εντυπωση η μεγαλη διαφορα τιμης οταν απο 65 ιντσες πας στις 75. Κι αυτη η διαφορά συντηρειται εδω και χρονια.
Ολο ελεγα, που θα παει θα μικρυνει η ψαλιδα, αλλα...τζιφος!

Παντως εντυπωση μου κανει και το γεγονος οτι δεν παιζει το Blue Ray της Sony (X700). Εχω αλλαξει ενα σωρο καλωδια και εισοδους στην τιβι, ομως το προβλημα παραμενει. Εν τω μεταξυ, δουλευει κανονικα οταν το βαζω σε δυο μικροτερες τηλεορασεις που εχω στο σπιτι (50 ιντσων και 32' εκαστη). Οπως επισης δουλευει και με τον προβολεα.

Καμια μερα οταν θα εχω χρονο θα παω στο καταστημα του Κωτσοβολου που εχουν κρεμεσμενο το ιδιο μοντελο να δω αν θα παιξει εκει. Επισης και μια LG περσινο μοντελο 55 ιντσων android που την ειχα προσωρινα για ενα οκταμηνο, επαιζε κανονικα.

Oταν βαζω το σκληρο στη θυρα usb thw tv παιζει κανονικα. Οταν βαζω προεκταση καλωδιου usb δεν παιζει. Ελεγα να βαλω ενα καλωδιο usb μεγαλο μονιμα κραμασμενο και να κρυφτει απο ειδικη θηκη. Επειδη ομως τα καλωδια usb ειναι μικρα, πηρα μια προεκταση. Τζιφος.
 



Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
@vastsar

Δες εδώ τι λέει ο τύπος, δεν είναι η ιδια TV, ίσως να σε αφορά και να δίνει λύση και στο δικό σου θέμα με το sony

 

Μηνύματα
6.559
Reaction score
5.129
Για 18 μηνες, 145 ευρω το μηνα.
Πάλι πιο οικονομικά σου βγήκε παρόλο που από αύριο:
Το πρόγραμμα Μήνα-Μήνα προσφέρεται με δώρο τους τόκους για αγορές σε οικιακές συσκευές από 200€ και άνω, από 19/10/2020 έως 21/11/2020.

Με την GX στα 2800€ όμως, ενώ εσένα σου
βγήκε 2610€ με τους τόκους.

Και για να λένε μέχρι 21/11, ετοιμάζονται πάλι για 2200€ για την Black Friday (χωρίς δωρεάν τόκους).
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Είδα επίσης ότι ζαχαρώνεις το oppo 203.
Ρίξε μια ματιά στον κλώνο του.
Το oppo 203 όπως κι ο κλώνος του είναι τα μοναδικά media players στον κόσμο που παίζουν dolby vision (mkv, iso κλπ κλπ).
Και το shield
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Φαντάζομαι ότι εννοεί BD-players, διαφορετικά είναι εύκολο να βρούμε συσκευές που παίζουν Dolby Vision.
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Και βασικη προυποθεση (μην ξεχναμε), να εχει διπλη εξοδο hdmi.
Εικονας προς την τηλεοραση και ηχου προς την Arvus η οποια μετατρεπει την hdmi σε AES/EBU για την Metric.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Παίζει το shield ή το apple tv 4k bd iso rips (με menu κλπ) με dolby vision;
Δεν ξέρω αν παίζουν και τα menu, αλλά κάτι παίζουν σε Dolby Vision Files.

Apple TV 4K

Nvidia Sheild
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Δεν ξέρω αν παίζουν και τα menu, αλλά κάτι παίζουν σε Dolby Vision Files.

Apple TV 4K

Nvidia Sheild
To infuse το δοκίμασα παλαιότερα. Παίζει atmos, dts x; Θυμάμαι δεν...
Επίσης γνωρίζω ότι το apple tv 4k είναι λίγο κουκουρούκου με τα metadata. Τουλάχιστον στο netflix τα άλλαζε ανά 30 δευτερόλεπτα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
To infuse το δοκίμασα παλαιότερα. Παίζει atmos, dts x; Θυμάμαι δεν...
Επίσης γνωρίζω ότι το apple tv 4k είναι λίγο κουκουρούκου με τα metadata. Τουλάχιστον στο netflix τα άλλαζε ανά 30 δευτερόλεπτα.
Διάβασα ότι όσο και να προσπαθούσαν να κάνουν το Apple TV 4K να παίξει MKV Dolby Vision η πόρτα έκλεινε στο infuse 5. Το 6 το έχει μέσα. Δεν έχω διαβάσει ακόμα θέματα. Atmos και DTS X όπως βλέπω δεν.
Στο Shield δείχνει να λύθηκε το θέμα. Θα δείξει.
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top