LG OLED 65 GX 6LA

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.685
Καλημέρες. Πήγα εχθές Κωτσόβολο για μια μικρή έρευνα λόγο Black Friday σε περίπτωση που μου τη βαρέσει και πάρω νέα ΤV.

Sony Master Series OLED: 😲😲😲
LG C, CX, GX OLED: 😲😲
SONY Full Array LED XH 95: 😲

One and only SONY Master Series, δεν μπορούσα να πάρω τα μάτια μου από εκεί. Πολύ ακριβές.

LG OLED, πολύ πολύ καλές. Έχω την εντύπωση ότι οι Sony είναι λίγο καλύτερες, αλλά και πολύ ακριβότερες.

Sony Full Array LED XH95, εικόνα με χαμηλότερες προσδοκίες από τις παραπάνω, δεν παύει να είναι μια εξαιρετικά καλή εικόνα. Η μοναδική διαφορά που είδα, τουλάχιστον με ότι έπαιζαν, είναι στα μαύρα. Δεν παύει να είναι ευκαιρία με τα specs και τα χρήματα που ζητά. 2000€ η 75αρα όταν έχει 2500€ η 65αρα LG. Για SONY άσε καλύτερα.

Καταλήξαμε με το στεφάνι :) ότι θέλουμε Sony Master Series, αλλά αν πάρουμε κάτι θα είναι LG CX ή GX 65

Εξαιρετική επιλογή @vastsar :drinks:
 
Last edited:

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
@alexis

Ειχε την Sony 75XH9505 στα 2000€??:o
Εισαι σίγουρος??

Η χαμηλότερη τιμή μέχρι σήμερα είναι στα 2800!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.685
@alexis

Ειχε την Sony 75XH9505 στα 2000€??:o
Εισαι σίγουρος??

Η χαμηλότερη τιμή μέχρι σήμερα είναι στα 2800!
Όχι, είδα πάλι τιμές στο site τους.
Κάπου κάνω λάθος, κάτι δεν Θυμάμαι καλά. Δεν έχω και photos. Μόνο από LG έβγαλα.
Πάντως ήταν άνθρωπος από τη Sony εκεί, τα είπαμε λίγο γιατί αυτή κοίταγα και εγώ, και πιστεύει ότι η 75XH9505 στην Black Friday παίζει να πάει και στα 2000€.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Καλημέρες. Πήγα εχθές Κωτσόβολο για μια μικρή έρευνα λόγο Black Friday σε περίπτωση που μου τη βαρέσει και πάρω νέα ΤV.

Sony Master Series OLED: 😲😲😲
LG C, CX, GX OLED: 😲😲
SONY Full Array LED XH 95: 😲

One and only SONY Master Series, δεν μπορούσα να πάρω τα μάτια μου από εκεί. Πολύ ακριβές.

LG OLED, πολύ πολύ καλές. Έχω την εντύπωση ότι οι Sony είναι λίγο καλύτερες, αλλά και πολύ ακριβότερες.

Sony Full Array LED XH95, εικόνα με χαμηλότερες προσδοκίες από τις παραπάνω, δεν παύει να είναι μια εξαιρετικά καλή εικόνα. Η μοναδική διαφορά που είδα, τουλάχιστον με ότι έπαιζαν, είναι στα μαύρα. Δεν παύει να είναι ευκαιρία με τα specs και τα χρήματα που ζητά. 2000€ η 75αρα όταν έχει 2500€ η 65αρα LG. Για SONY άσε καλύτερα.

Καταλήξαμε με το στεφάνι :) ότι θέλουμε Sony Master Series, αλλά αν πάρουμε κάτι θα είναι LG CX ή GX 65

Εξαιρετική επιλογή @vastsar :drinks:
Αν και βρίσκω λογικό να υπερέχει η Sony, μήπως δεν μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα απ' το κατάστημα;
Δες και καμιά Panasonic!!!
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.685
Αν και βρίσκω λογικό να υπερέχει η Sony, μήπως δεν μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα απ' το κατάστημα;
Δες και καμιά Panasonic!!!
Είχε αλλά όχι σοβαρά μοντέλα. Έχω δει τιμές στην μεγάλη γκάμα τους και σε τιμές ακολουθούν την Sony όπως είδα. Φαντάζομαι ότι και η εικόνα θα κάνει το ίδιο γιατί πάντα μου άρεσε η εικόνα των Panasonic Plasma. Και μετά την εξαγορά των Kuro πήγε αλλού. Είμαι βέβαιος ότι και οι ΟLED θα είναι σε αυτά τα επίπεδα.
Μόνο και μόνο που η SONY μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως κεντρικό ηχείο, I'm sold!

SONY,

View attachment 183468
Την άκουσα. Η ΤV έχει απίστευτο ήχο, δεν πιστεύεις ότι ακούς FLAT TV. Έχει μπάσο. Είναι απίστευτο αλλά έχει. Κοίταξα από πίσω γιατί ήμουν σίγουρος ότι θα δω εξωτερικό Sub. Τίποτα. Γέλαγα μόνος μου.
Είμαι τόσο ενθουσιασμένος με τις Master Series που δεν έχω πρόβλημα να περιμένω να την πάρω πχ του χρόνου αν αλλάξουν οι τιμές.
 
Last edited:


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Είχε αλλά όχι σοβαρά μοντέλα. Έχω δει τιμές στην μεγάλη γκάμα τους και σε τιμές ακολουθούν την Sony όπως είδα. Φαντάζομαι ότι και η εικόνα θα κάνει το ίδιο γιατί πάντα μου άρεσε η εικόνα των Panasonic Plasma. Και μετά την εξαγορά των Kuro πήγε αλλού. Είμαι βέβαιος ότι και οι ΟLED θα είναι σε αυτά τα επίπεδα.
Πιο καλή out of the box εικόνα. Υποστήριξη dolby vision και hdr 10+. Καλύτερη near black απόδοση.
Χειρότερος επεξεργαστής από sony, upscale κι ελαφρώς υποδεέστερη κίνηση.
Καμία απ' τις 2 δεν υποστηρίζει hdmi 2.1 . :(
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.685
Δύσκολα βρίσκεις τα μεγάλα μοντέλα της Panasonic,ποσο μάλλον σε "καλές" τιμές.
Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Έχω υπομονή σε αυτά γιατί θέλω ότι καλύτερο μπορώ να πληρώσω. Σε όλες τις αγορές μου έτσι κάνω. Χρόνος χρειάζεται για έρευνα. Διάθεση στο φουλ για τέτοια.
Το 2008 που αγόρασα την 46αρα που έχω τώρα, δεν μπορούσα να τι δω πουθενά. Έψαχνα σχεδόν 4 μήνες πια ΤV να πάρω γιατί ήθελα να πάρω μια μεγάλη Kuro "χωρίς να την πληρώσω". Έψαχνα μαγαζιά που να είχαν Kuro και άλλες μαζί για να δω πια πλησιάζει. Κατέληξα στη 46" Samsung που έχω ακόμα. 2650€ το 2007 ή 2008 δεν θυμάμαι. Ο Φουρλης δεν έφερνε μεγάλες, πόσο μάλλον τόσο ακριβές. Ήταν η μεταβατική περίοδος μάλλον και στο σπίτι σπάνια να έβλεπες πάνω από 40". Άντε 42". Δύο μήνες έκανε να τη φέρει. Έπαθα όταν μου το είπαν, αλλά δεν γίνεται αλλιώς. Υπομονή.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.530
Πιο καλή out of the box εικόνα. Υποστήριξη dolby vision και hdr 10+. Καλύτερη near black απόδοση.
Χειρότερος επεξεργαστής από sony, upscale κι ελαφρώς υποδεέστερη κίνηση.
Καμία απ' τις 2 δεν υποστηρίζει hdmi 2.1 . :(
Την έχω κλείσει (Panasonic 65" OLED) από το Σάββατο, μένει μόνο να εγκριθεί η χρηματοδότηση :)
Εμπρός στο δρόμο που χάραξε ο vastsar !! :roflmao::laugh:
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Την έχω κλείσει (Panasonic 65" OLED) από το Σάββατο, μένει μόνο να εγκριθεί η χρηματοδότηση :)
Εμπρός στο δρόμο που χάραξε ο vastsar !! :roflmao::laugh:
Ποια απ' όλες;
 



Μηνύματα
6.557
Reaction score
5.129
Ειχε την Sony 75XH9505 στα 2000€??:o
Εισαι σίγουρος??
Η χαμηλότερη τιμή μέχρι σήμερα είναι στα 2800!
Χτες ξανανέβηκαν οι τιμές.
Την προηγούμενη εβδομάδα των προσφορών 2899 έκανε η 85άρα παντού!
 

Μηνύματα
6.557
Reaction score
5.129
Το 2008 που αγόρασα την 46αρα που έχω τώρα, δεν μπορούσα να τι δω πουθενά. Έψαχνα σχεδόν 4 μήνες πια ΤV να πάρω γιατί ήθελα να πάρω μια μεγάλη Kuro "χωρίς να την πληρώσω". Έψαχνα μαγαζιά που να είχαν Kuro και άλλες μαζί για να δω πια πλησιάζει. Κατέληξα στη 46" Samsung που έχω ακόμα.
Πήρες τότε κάτι που έκρινες πως πλησιάζει, μην κάνεις πάλι το ίδιο λάθος, τώρα που μπορείς να αγοράσεις Oled.
Καλές, χρυσές οι Sony XH, πιο μεγάλες και πιο οικονομικές, αλλά Oled δεν είναι.
Στο πολύ φωτεινό κατάστημα οι διαφορές είναι μικρές, αλλά σε πιο σκοτεινό οικιακό χώρο, η διαφορά θα είναι μεγάλη υπέρ της Oled.
 


Μηνύματα
393
Reaction score
201
Πάντως εξαιρετική η LG. Την είδα εχθές στα media markt. Πόσο να πέσει άραγε στο BF?
 

Μηνύματα
1.408
Reaction score
2.530
Καλησπέρα,

που υπάρχει διαθέσιμη; Στον Κωστο μάλλον είναι εκθεσιακή ή κάνω λάθος; Σε τι τιμή βρέθηκε;

Ευχαριστώ.
Διαθέσιμη υπάρχει στον Κωτσόβολο και έχει μείνει ένα κομμάτι μόνο, τιμή 1599 € (προσφορά), δεν είναι εκθεσιακή απ' όσο ξέρω.
Επειδή είναι μοντέλο του 2019 και έχει βγει ήδη η καινούργια σειρά δεν πρόκειται να ξαναέρθει το συγκεκριμένο μοντέλο, άρα όποιος προλάβει. Η τιμή είναι σκότωμα !
 
Last edited:

Μηνύματα
393
Reaction score
201
Διαθέσιμη υπάρχει στον Κωτσόβολο και έχει μείνει ένα κομμάτι μόνο, τιμή 1599 € (προσφορά), δεν είναι εκθεσιακή απ' όσο ξέρω.
Επειδή είναι μοντέλο του 2019 και έχει βγει ήδη η καινούργια σειρά δεν πρόκειται να ξαναέρθει το συγκεκριμένο μοντέλο, άρα όποιος προλάβει. Η τιμή είναι σκότωμα !
Ευχαριστώ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top