LG OLED B7





Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Έχει ουσιαστικά τον ίδιο ήχο που έχει μια τηλεόραση των 100 ευρώ που αγόρασα στη γιαγιά μου από το πλαίσιο... και δεν αστειεύομαι. Και πιο δυνατά παίζει η 32αρα αλλά και πολύ, μα πολύ πιο ποιοτικά.

Εγω παντως δεν συμφωνω βρισκω μαλιστα και καλυτερο τον ηχο λογο της ισοσταθμισης αντε ειμαστε 2-1 (εσυ και ο Γιαννης) κανατε την ισοσταθμιση με το remote control ? O Γιαννης μαλλον οχι γιατι πηρε ταυτοχρονα και την ηχομπαρα ......
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.265
Εγω παντως δεν συμφωνω βρισκω μαλιστα και καλυτερο τον ηχο λογο της ισοσταθμισης αντε ειμαστε 2-1 (εσυ και ο Γιαννης) κανατε την ισοσταθμιση με το remote control ? O Γιαννης μαλλον οχι γιατι πηρε ταυτοχρονα και την ηχομπαρα ......
Η έλλειψη γκαζιού, έντασης, headroom όπως λένε και οι φίλοι μας οι νότιοι, δεν είναι θέμα ισοστάθμισης.

όχι, το καλοκαίρι με τη ζέστη ενδείκνυται μισό ποτήρι το πρωί και μισό το βράδυ, σαν το βασιλικό ένα πράμα.
Κάπου είχε πάρει το αυτί μου ότι τα mac βγάζουν ωραία σάλτσα pesto. :p
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Εγω παντως δεν συμφωνω βρισκω μαλιστα και καλυτερο τον ηχο λογο της ισοσταθμισης αντε ειμαστε 2-1 (εσυ και ο Γιαννης) κανατε την ισοσταθμιση με το remote control ? O Γιαννης μαλλον οχι γιατι πηρε ταυτοχρονα και την ηχομπαρα ......
Εγω το εκανα αφοτου μου το ειπες εσυ. Ειδα βελτιωση 10%, λιγα πραγματα δηλαδη. Οπως ειπα, η δικη μου τηλεοραση ΔΕΝ ειχε βιβλιαρακι οδηγιων μεσα!!! Εφαγα τον τοπο να το βρω οταν ηρθε, ειπα πως καπου θα το εχουν κρυψει, αλλα τιποτα.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.265
Μας άφησε χρόνους ελλείψει ανταλλακτικών...:(

Πήρα ένα καινούριο Dell, αλλά μου σπάει τα νεύρα η οθόνη που δεν είναι IPS. Λίγο πάνω, λίγο κάτω βλέπεις άλλ' αντ΄άλλων. :D
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Μας άφησε χρόνους ελλείψει ανταλλακτικών...:(

Πήρα ένα καινούριο Dell, αλλά μου σπάει τα νεύρα η οθόνη που δεν είναι IPS. Λίγο πάνω, λίγο κάτω βλέπεις άλλ' αντ΄άλλων. :D
Περιμένουμε το review για την τηλεόραση...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.265
Επιτέλους βρήκα laptop και χρόνο για να γράψω λίγα πράγματα.

Κατ' αρχάς να γράψω λίγο για τις προσωπικές ρυθμίσεις της εικόνας

TV και HD (Dune)
ISF Expert (Φωτεινός χώρος) γιατί είναι δίπλα σε μονίμως ανοιχτή μπαλκονόπορτα
Λυχνία OLED 50
Αντίθεση 80
Φωτεινότητα 50
Οριζόντια ευκρίνεια 0
Κατακόρυφη ευκρίνεια 0
Χρώμα 50
Απόχρωση 0
Δυναμική αντίθεση, Πολύ υψηλή ανάλυση, χρωματικό φίλτρο απενεργοποιημένα
Χρωματικό φάσμα Ευρεία
Γάμμα 2.2
Θερμοκρασία χρώματος Θερμό2

Σε 4K HDR οι ρυθμίσεις της τηλεόρασης είναι:
Λυχνία OLED 100
Aντίθεση 80 (την κατέβασα από την προεπιλογή 100, γιατί βγάζει μάτια)
Φωτεινότητα 50
Ευκρίνεια 0
Χρώμα 50
Απόχρωση 0
Θερμοκρασία χρώματος 0
Δυναμική αντίθεση, δυναμικό χρώμα, πολύ υψηλή αντίθεση Off
Χρωματικό φάσμα Ευρεία
Μείωση θορύβου, Μείωση θορύβου MPEG, Motion Eye Care, Tru Motion απενεργοποιημένα
Επίπεδο μαύρου Χαμηλή

Ποδοσφαιρικές ρυθμίσεις (Cosmote TV, Nova) :D
Λειτουργία εικόνας Εφέ HDR
Λυχνία OLED 70
Αντίθεση 70
Φωτεινότητα 50
Ευκρίνεια 0
Χρώμα 50
Απόχρωση 0
Θερμοκρασία χρώματος W47
Δυναμικές αντιθέσεις κλπ Off
Χρωματικό φάσμα Ευρεία

ΥΓ Για τους οπαδούς της ζωντανής (χωρίς εισαγωγικά...) εικόνας, μπορούμε να παίξουμε -με μέτρο- με την αύξηση της Λυχνίας OLED. :wink:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.265
Εντυπώσεις:

Αφήστε καμιά δεκαριά μέρες να στρώσει. Ο κόκκος που παρατηρείται έντονα σε πολύ φωτεινά πλάνα τις πρώτες μέρες, εξαφανίζεται (Καστρουνής speaking, επιβεβαιώθηκε).

Μαζέψτε της λίγο το φως. Οι αρχικές ρυθμίσεις με τη Λυχνία OLED στο 80 (ή 90, δεν θυμάμαι) εντυπωσιάζουν αρχικά, αλλά με την Kuro ως πρότυπο συνέρχεσαι και μειώνεις. :) Για καθημερινή θέαση και φωτεινό χώρο από 50 έως 60 max είναι αρκετά.
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Εντυπώσεις:

Αφήστε καμιά δεκαριά μέρες να στρώσει. Ο κόκκος που παρατηρείται έντονα σε πολύ φωτεινά πλάνα τις πρώτες μέρες, εξαφανίζεται (Καστρουνής speaking, επιβεβαιώθηκε).

Μαζέψτε της λίγο το φως. Οι αρχικές ρυθμίσεις με τη Λυχνία OLED στο 80 (ή 90, δεν θυμάμαι) εντυπωσιάζουν αρχικά, αλλά με την Kuro ως πρότυπο συνέρχεσαι και μειώνεις. :) Για καθημερινή θέαση και φωτεινό χώρο από 50 έως 60 max είναι αρκετά.
Εμένα μου αρέσει με υψηλό ποσοστό στο oled. Υπάρχει κάποιο θέμα , πχ χαλάει πιο γρήγορα αν το έχει κανείς στο 100 αποτι να το έχει στο πχ? Εμένα πέρασαν 2 μήνες κι ακόμη να στρώσει ο κόκκος. Βέβαια καπου διάβασα πως ισως να φταίνε τα κακά πιξελ του streaming (βλέπω μόνο νετφλιξ και ποτέ Blu-ray). Στα παιχνίδια που παίζω πάντως δεν έχω κανένα θέμα με κόκκους.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.265
Αν πριν την oled είχατε plasma, είστε τυχεροί. Δεν χάνετε τίποτα από την εικόνα που είχατε (καλο)μάθει. Αν πάλι είχατε μια led στην κατοχή σας, καιρός να δείτε πώς είναι η πραγματικά καλή εικόνα.


Αν και έχω φωτογραφίες από υλικό 2Κ και 4Κ, επειδή είναι από κινητό και δεν αποκρίνονται στην πραγματικότητα, δεν θα τις ανεβάσω. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι αν δεις 4Κ HDR δύσκολα ξαναγυρνάς σε 1080. Κάτι το μεγαλύτερο κοντράστ ειδικά σε υποφωτισμένες σκηνές, κάτι τα φωτεινά highlights, κάτι ο χρωματικός πλούτος, ε, δεν θέλεις και πολύ...

Με τα 1360€ που μου στοίχισε, αξίζει κάθε λεπτό της τιμής αγοράς της με το παραπάνω! :thumbsup:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.265
Εμένα μου αρέσει με υψηλό ποσοστό στο oled. Υπάρχει κάποιο θέμα , πχ χαλάει πιο γρήγορα αν το έχει κανείς στο 100 αποτι να το έχει στο πχ? Εμένα πέρασαν 2 μήνες κι ακόμη να στρώσει ο κόκκος. Βέβαια καπου διάβασα πως ισως να φταίνε τα κακά πιξελ του streaming (βλέπω μόνο νετφλιξ και ποτέ Blu-ray). Στα παιχνίδια που παίζω πάντως δεν έχω κανένα θέμα με κόκκους.
Δεν είναι φυσική η εικόνα με πολύ υψηλά την Λυχνία. Αλλά περί ορέξεως...:idk:

Όταν υπάρχει κόκκος στο υλικό, λογικό είναι να υπάρχει και στην οθόνη, ειδικά αν αυτή είναι υψηλότατης ευκρίνειας. Συνήθως, ειδικά σε παλαιότερες ταινίες, υπάρχει κόκκος σε υποφωτισμένα ή σκοτεινά πλάνα. Αυτό που ανέφερα εγώ αφορούσε υπερφωτισμένα πλάνα όπου εμφανιζόταν κόκκος στο λευκό.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Εμένα μου αρέσει με υψηλό ποσοστό στο oled. Υπάρχει κάποιο θέμα , πχ χαλάει πιο γρήγορα αν το έχει κανείς στο 100 αποτι να το έχει στο πχ? Εμένα πέρασαν 2 μήνες κι ακόμη να στρώσει ο κόκκος. Βέβαια καπου διάβασα πως ισως να φταίνε τα κακά πιξελ του streaming (βλέπω μόνο νετφλιξ και ποτέ Blu-ray). Στα παιχνίδια που παίζω πάντως δεν έχω κανένα θέμα με κόκκους.
Απλα στο τηλεοπτικο θα αποκτησεις ενα περιποιημενο burn in απο τα λογοτυπα των καναλιων
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Απλα στο τηλεοπτικο θα αποκτησεις ενα περιποιημενο burn in απο τα λογοτυπα των καναλιων
Οντως?? Μη μου λες τετοια, εγω βλεπω μονο νετφλιξ αλλα η γυναικα και τα παιδια ολη μερα εληνικη τηλεοραση .. θα το βαλω στο μηδεν !!!!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.265
Οντως?? Μη μου λες τετοια, εγω βλεπω μονο νετφλιξ αλλα η γυναικα και τα παιδια ολη μερα εληνικη τηλεοραση .. θα το βαλω στο μηδεν !!!!
Ή του ύψους ή του βάθους...:D

Έχει και μέση.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Οντως?? Μη μου λες τετοια, εγω βλεπω μονο νετφλιξ αλλα η γυναικα και τα παιδια ολη μερα εληνικη τηλεοραση .. θα το βαλω στο μηδεν !!!!
Το Nikelodeon ειναι το νουμερο ενα προβλημα εαν βαλεις μια κοκκινη καρτελα θα μπορεσεις να τσεκαρεις εαν την εχεις ηδη πατησει ...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top