LG OLED B7

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.315
Reaction score
93.874
Γενικότερα είμαι κατά των soundbars, αλλά αυτή εδώ μου άρεσε!
Ας αρχίσουμε από το τελευταίο.

Ο ήχος της OLED55B7V είναι αναιμικός. Καμιά σχέση με τα 2 ηχεία που είχε η Kuro. Έτσι η επιλογή μιας ηχομπάρας φαίνεται μονόδρομος, ειδικά για όσους δεν συνδέσουν την LG με κάποιοv AVR.

Εγώ επέλεξα την ηχομπάρα της LG, SJ4, αφού η φθηνότερη SH5 είχε εξαντληθεί. Πρόκειται για μια λύση 2.1 αφού συνοδεύεται από ένα λιλιπούτειο sub που ρόλο έχει να γεμίσει τον ήχο χαμηλά.

20180114_000223.jpg
20180114_000235.jpg
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.315
Reaction score
93.874
Η απόδοσή του είναι αντιστρόφως ανάλογη του μικρού μεγέθους του. Παίζει μάλιστα τόσο εντυπωσιακά, που αν δεν έχεις ανάγκη να δεις ταινία με πολυκάναλο ήχο, ο av μάλλον θα παροπλιστεί.

Η ηχομπάρα συνδέθηκε με οπτική ίνα, ενώ υπάρχει και η εναλλακτική της arc HDMI. Η επικοινωνία της ηχομπάρας με το sub γίνεται ασύρματα και αυτόματα.

+1 λοιπόν στην αγορά της! :thumbsup:
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Η απόδοσή του είναι αντιστρόφως ανάλογη του μικρού μεγέθους του. Παίζει μάλιστα τόσο εντυπωσιακά, που αν δεν έχεις ανάγκη να δεις ταινία με πολυκάναλο ήχο, ο av μάλλον θα παροπλιστεί.

Η ηχομπάρα συνδέθηκε με οπτική ίνα, ενώ υπάρχει και η εναλλακτική της arc HDMI. Η επικοινωνία της ηχομπάρας με το sub γίνεται ασύρματα και αυτόματα.

+1 λοιπόν στην αγορά της! :thumbsup:

Δοκιμασε να κανεις ισοσταθμιση στην Oled με το μικροφωνο που εχει το remote control εγω ειδα σημαντικη βελτιωση στον ηχο
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
1FAA721C-28B9-4ACD-AD22-29919E09A70E.jpeg
Κάνεις αναζήτηση ένα video, σου βγάζει αποτελέσματα
Πχ music πατάς αναζήτηση
Βγαίνουν τα αποτελέσματα.
Πας φίλτρο -> Λειτουργίες ανοίγει το μενού και επιλέγεις 4Κ
Φίλτρο και λειτουργίες δεν βρίσκω πουθενά.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Tελικά σ' άρεσε ή τσάμπα πήγαν τα φράγκα; Γιατί απ' όσα έχεις πει μου φαίνεσαι κάπως....
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Εχει δοκιμασει κανεις τον δορυφορικο δεκτη που εχει? Υπαρχει τροπος να δω τα digea καναλια με τον δεκτη της? Το πιατο που εχω εναι αυτο που ειχα απο τον ote tv.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Με τη 37 αρα αρχαιολογια που ειχε πατουσε στην γη τωρα με την Oled ειναι σαν να τον πεταξαν σε ενα διαστημοπλοιο και τον εστειλαν στο διαστημα χωρις εκπαιδευση μονο με το manual . Τα εχει παιξει παμε βαθιες ανασες και ασκησεις θαρρους
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Με τη 37 αρα αρχαιολογια που ειχε πατουσε στην γη τωρα με την Oled ειναι σαν να τον πεταξαν σε ενα διαστημοπλοιο και τον εστειλαν στο διαστημα χωρις εκπαιδευση μονο με το manual . Τα εχει παιξει παμε βαθιες ανασες και ασκησεις θαρρους
Να σου πω την αληθεια, περιμενα να δω μεγαλυτερη διαφορα.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Να σου πω την αληθεια, περιμενα να δω μεγαλυτερη διαφορα.
Μετα απο μια 37 lcd πηγες σε μια 55 Oled με HDR και μονο η αλλαγη στο μεγεθος θα επρεπε να σε κανει να αισθανεσαι πανευτυχης . Εαν οι προσδοκιες σου ηταν υψηλοτερες και απογοητευτηκες καπως αυτο οφείλεται στην απειρια σου .....
Δεν εχεις κανεναν φιλο ή συγγενη που να εσκασε τον τελευταιο χρονο 1300 για τηλεοραση ? πηγαινε μια βολτα να δεις την τηλεοραση του και μετα μας λες πως αισθανεσαι.
Αυτος παντως οταν δει την δικια σου θα νιωσει οτι τον επιασαν μαλακα
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Μετα απο μια 37 lcd πηγες σε μια 55 Oled με HDR και μονο η αλλαγη στο μεγεθος θα επρεπε να σε κανει να αισθανεσαι πανευτυχης . Εαν οι προσδοκιες σου ηταν υψηλοτερες και απογοητευτηκες καπως αυτο οφείλεται στην απειρια σου .....
Δεν εχεις κανεναν φιλο ή συγγενη που να εσκασε τον τελευταιο χρονο 1300 για τηλεοραση ? πηγαινε μια βολτα να δεις την τηλεοραση του και μετα μας λες πως αισθανεσαι.
Αυτος παντως οταν δει την δικια σου θα νιωσει οτι τον επιασαν μαλακα
Φυσικα ειναι εντυπωσιακη η τηλεοραση, δεν το συζητω. Μονο και μονο τις ιντσες να βαλεις, τωρα βρισκομαι σε αλλο επιπεδο. Ολα καλα, δεν εχω παραπονο με την τηλεοραση αλλα με το 4κ υλικο. Περιμενα πιο μεγαλη εξελιξη σε σχεση με το υλικο που εβλεπα πριν 10 χρονια (1080).. Ουσιαστικα, περιμενα πολυ μεγαλυτερη διαφορα αναμεσα σε 4κ και 1080
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.315
Reaction score
93.874
Μέχρι να βρω χρόνο και υπολογιστή (γράφω από κινητό)
Εχει δοκιμασει κανεις τον δορυφορικο δεκτη που εχει? Υπαρχει τροπος να δω τα digea καναλια με τον δεκτη της? Το πιατο που εχω εναι αυτο που ειχα απο τον ote tv.
Δεν έχω δοκιμάσει τον δέκτη της, αλλά τα κανάλια της digea μπορείς να τα δεις από τον επίγειο δέκτη.

Να σου πω την αληθεια, περιμενα να δω μεγαλυτερη διαφορα.
Η διαφορά με οποιαδήποτε 37άρα lcd και ειδικά παλιότερη, είναι ΧΑΩΔΗΣ!!!
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Φυσικα ειναι εντυπωσιακη η τηλεοραση, δεν το συζητω. Μονο και μονο τις ιντσες να βαλεις, τωρα βρισκομαι σε αλλο επιπεδο. Ολα καλα, δεν εχω παραπονο με την τηλεοραση αλλα με το 4κ υλικο. Περιμενα πιο μεγαλη εξελιξη σε σχεση με το υλικο που εβλεπα πριν 10 χρονια (1080).. Ουσιαστικα, περιμενα πολυ μεγαλυτερη διαφορα αναμεσα σε 4κ και 1080
Πως βλέπεις ταινειες 4κ ;
Με τι player ?
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Πως βλέπεις ταινειες 4κ ;
Με τι player ?
Βλεπω μεσω νετφλιξ αλλα ειδα και 3 blu ray ultra hd.
Η τηλεοραση ειναι καταπληκτικη, επαναλαμβανω. Ο ηχος της ειναι βεβαια για γελια, ακομη και η παλια ειχε καλυτερο ηχο!!! Αλλα απο μαυρο, ευκολιες (νετφλιξ, youtube κτλ) δεν παιζεται..
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Φυσικα ειναι εντυπωσιακη η τηλεοραση, δεν το συζητω. Μονο και μονο τις ιντσες να βαλεις, τωρα βρισκομαι σε αλλο επιπεδο. Ολα καλα, δεν εχω παραπονο με την τηλεοραση αλλα με το 4κ υλικο. Περιμενα πιο μεγαλη εξελιξη σε σχεση με το υλικο που εβλεπα πριν 10 χρονια (1080).. Ουσιαστικα, περιμενα πολυ μεγαλυτερη διαφορα αναμεσα σε 4κ και 1080
Οταν βαζεις να δεις υλικο με HDR μην περιμενεις να δεις σε αλλα mode εκτος απο αυτο που η τηλεοραση σε παει αυτοματα αυτο συμβαινει γιατι η ταινια περιλαμβανει τα metadata τα οποια "λενε" στην τηλεοραση πως να συμπεριφερθει σε οτι αφορα την φωτεινοτητα της . Εδω θα βρεις περισσοτερα για να μην γραφω σεντονι ....
http://files.spectracal.com/Documents/White Papers/HDR_Demystified.pdf
Τα αλλα mode δεν διαβαζουν αυτες τις πληροφοριες αυτοματα .
Στο mode που σε παει η τηλεοραση θα κανεις τις αλλαγες που σου προτεινα πιο πανω

Ενεργοποιησες τον δωρεαν μηνα στο netflix ? Βαλε να δεις υλικο απο εκει γιατι στο you tube μην σου πω τι βλεπεις ....
 
Last edited:

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Οταν βαζεις να δεις υλικο με HDR μην περιμενεις να δεις σε αλλα mode εκτος απο αυτο που η τηλεοραση σε παει αυτοματα αυτο συμβαινει γιατι η ταινια περιλαμβανει τα metadata τα οποια "λενε" στην τηλεοραση πως να συμπεριφερθει σε οτι αφορα την φωτεινοτητα της . Εδω θα βρεις περισσοτερα για να μην γραφω σεντονι ....
http://files.spectracal.com/Documents/White Papers/HDR_Demystified.pdf
Τα αλλα mode δεν διαβαζουν αυτες τις πληροφοριες αυτοματα .
Στο mode που σε παει η τηλεοραση θα κανεις τις αλλαγες που σου προτεινα πιο πανω

Ενεργοποιησες τον δωρεαν μηνα στο netflix ? Βαλε να δεις υλικο απο εκει γιατι στο you tube μην σου πω τι βλεπεις ....
Ναι φίλε μου, ενεργοποίησα τον δωρεάν μήνα νετφλιξ. Πράγματι, η εικόνα εκεί είναι φοβερή. Ειδικότερα τα ντοκιμαντέρ είναι από άλλον πλανήτη. Δεν έχω παράπονο από την τηλεόραση, είναι εξαιρετική, με κάνει πλέον να θέλω να δω σειρές και ταινίες, κάτι που βαριόμουν τα τελευταία χρόνια να κανω. Νομιζω πως τα λεφτά άξιζαν και όντως, επειδή μόλις γύρισα από επίσκεψη σε έναν φίλο και ειδα πως φαίνεται μια τηλεόρασης των 800 ευρώ, η διαφορά είναι χαώδης.

Επίσης, λόγω ποιότητας Netflix, θα ανανεώσω τη συνδρομή μου μόλις τελειώσει, κάτι που ΔΕΝ βλέπω να κανω με τον ΟΤΕ tv.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Ναι φίλε μου, ενεργοποίησα τον δωρεάν μήνα νετφλιξ. Πράγματι, η εικόνα εκεί είναι φοβερή. Ειδικότερα τα ντοκιμαντέρ είναι από άλλον πλανήτη. Δεν έχω παράπονο από την τηλεόραση, είναι εξαιρετική, με κάνει πλέον να θέλω να δω σειρές και ταινίες, κάτι που βαριόμουν τα τελευταία χρόνια να κανω. Νομιζω πως τα λεφτά άξιζαν και όντως, επειδή μόλις γύρισα από επίσκεψη σε έναν φίλο και ειδα πως φαίνεται μια τηλεόρασης των 800 ευρώ, η διαφορά είναι χαώδης.

Επίσης, λόγω ποιότητας Netflix, θα ανανεώσω τη συνδρομή μου μόλις τελειώσει, κάτι που ΔΕΝ βλέπω να κανω με τον ΟΤΕ tv.
Καλημερα και καλη εβδομαδα οπως θα δεις στο netflix το mode που μπαινει η τηλεοραση για 4κ εχει την φωτεινοτητα του backpanel στο 80 και το contrast στο 85 θα πρεπει να τα πας στο 100 . Και την μεγαλυτερη διαφορα θα την δεις οταν θα μπορεσεις να φερεις τον καλιμπρατορα να την ρυθμισει
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ναι φίλε μου, ενεργοποίησα τον δωρεάν μήνα νετφλιξ. Πράγματι, η εικόνα εκεί είναι φοβερή. Ειδικότερα τα ντοκιμαντέρ είναι από άλλον πλανήτη. Δεν έχω παράπονο από την τηλεόραση, είναι εξαιρετική, με κάνει πλέον να θέλω να δω σειρές και ταινίες, κάτι που βαριόμουν τα τελευταία χρόνια να κανω. Νομιζω πως τα λεφτά άξιζαν και όντως, επειδή μόλις γύρισα από επίσκεψη σε έναν φίλο και ειδα πως φαίνεται μια τηλεόρασης των 800 ευρώ, η διαφορά είναι χαώδης.

Επίσης, λόγω ποιότητας Netflix, θα ανανεώσω τη συνδρομή μου μόλις τελειώσει, κάτι που ΔΕΝ βλέπω να κανω με τον ΟΤΕ tv.
ludvihoscar θα ηθελα να μου πεις εαν βλεπεις περιεχομενο σε UHD+ HDR στο netflix, και εαν ναι, ποια η ποιοτητα του. Ειναι κατι που θα μ' ενδιεφερε να μαθω σαν υποψηφιος αγοραστης tv..
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
ludvihoscar θα ηθελα να μου πεις εαν βλεπεις περιεχομενο σε UHD+ HDR στο netflix, και εαν ναι, ποια η ποιοτητα του. Ειναι κατι που θα μ' ενδιεφερε να μαθω σαν υποψηφιος αγοραστης tv..
Καλημέρα!

Ναι βλέπω κυρίως τέτοιο υλικό, ειδικά σε ντοκιμαντέρ. Κάποια ντοκιμαντέρ είναι απλά εκπληκτικά αλλά κάποιες σειρές δείχνουν σαν τέλειο 1080. Επειδή ασχολούμαι με τη φωτογραφία, τα uhd ντοκιμαντέρ είναι σα να βλέπεις συνέχεια φωτογραφίες υψηλής ποιότητας και ανάλυσης. Οι σειρές όχι και τόσο. Ισως φταίει και η σύνδεση μου. 24αρα έχω αλλά δεν ξέρω ποσό φτάνει. Κατεβάζω γενικα download με 7mb/s μέσο όρο.

Ρώτησε με ότι άλλο θες αλλά να ξέρεις θα παίρνεις απάντηση από έναν άπειρο. Δεν έχω δει άλλες καλές τηλεοράσεις για να κρινω.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καλημέρα!

Ναι βλέπω κυρίως τέτοιο υλικό, ειδικά σε ντοκιμαντέρ. Κάποια ντοκιμαντέρ είναι απλά εκπληκτικά αλλά κάποιες σειρές δείχνουν σαν τέλειο 1080. Επειδή ασχολούμαι με τη φωτογραφία, τα uhd ντοκιμαντέρ είναι σα να βλέπεις συνέχεια φωτογραφίες υψηλής ποιότητας και ανάλυσης. Οι σειρές όχι και τόσο. Ισως φταίει και η σύνδεση μου. 24αρα έχω αλλά δεν ξέρω ποσό φτάνει. Κατεβάζω γενικα download με 7mb/s μέσο όρο.

Ρώτησε με ότι άλλο θες αλλά να ξέρεις θα παίρνεις απάντηση από έναν άπειρο. Δεν έχω δει άλλες καλές τηλεοράσεις για να κρινω.
Καλημερα. Συμφωνα με τη Netflix, και με τοσο χαμηλη ταχυτητα internet που διαθετεις, δε βλεπεις σε UHD+ HDR, παρα μονο σε 1080p, δεδομενου οτι απαιτουνται 25mbps κατ' ελαχιστο.

Η ερωτηση μου αφορουσε αποκλειστικα τη θεαση σε UHD+HDR.

Καλοριζικη η νεα σου tv, εκανες αριστη επιλογη!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.799
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AlexisAvdis
Top