LG service και τα προβλήματα δεν έχουν τέλος !

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Πολλοί έχουν αναφέρει εδώ μέσα για την άριστη λειτουργία και τεχνική υποστήριξη που παρέχει η LG όσον αφορά τις TV Plasma και όχι μόνο. Προσωπικά η δικιά μου εμπειρία είναι ακριβώς αντίθετη και έρχεται να "καταρίψει" τον μύθο περί του περίφυμου αυτού service της LG αναδικνύοντας περίτρανα πόσο "θύματα" μπορούμε να πέσουμε πολλές φορές άθελα μας.
Συγκεκριμένα έχουμε στο σπίτι μας μια LG 42PX11 εδώ και 8 μήνες. Ακολουθώντας τις οδηγίες του εγχειρίδιου χρήσεως (ελληνικές οδηγίες σελίδα 29) το οποίο αναφέρει ακριβώς ότι "Μπορείτε να απολαύσετε την μορφή προβολής 14:9 ή διάφορα τηλεοπτικά προγράμματα μέσω της λειτουργίας αυτής" , διαπίστωσα μετά από αρκετό καιρό χρήσης σε αυτή την αναλογία εικόνας οτι οι 2 πλαινές μπάρες αυτής της προβολής είχαν αφήσει το αποτύπωμα τους (σκιά) μόνιμα πλεον στην 16:9 εικόνα ! Οι σκιές είναι πολύ έντονες κυρίως στα ανοιχτά χρώματα (λευκό,γαλάζιο κτλ). Πουθενά στο εγχειρίδιο χρήσεως δεν αναφέρεται ένα τέτοιο σύμπτωμα-πρόβλημα της χρήσεως από προβολή 14:9 (ή και 4:3) το οποίο προφανώς εγώ δεν είμαι υποχρεωμένος να γνωρίζω. Μετά από αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα με διάφορους ανθρώπους από την εξυπηρέτηση πελατών της LG και του service της, τελικά ήρθαν και πήραν την TV την οποία και γυρίσαν πίσω ύστερα από 3 μέρες λέγοντας μας οτι το συγκεκριμένο πρόβλημα ΔΕΝ υποστηρίζεται από την εγγύηση και η μόνη λύση είναι η αλλαγή του panel η οποία κοστίζει σχεδόν όσο η τηλεόραση !!! Πώς είναι δυνατό να μην υποστηρίζεται από την εγγύηση της τηλεόρασης η συγκεκριμένη βλάβη όταν μάλιστα αυτή προκαλείται από οδηγία του manual που σε προτρέπει να την ακολουθήσεις αν επιθμυμείς να "απολαύσεις" την εν λόγω μορφή προβολής ? Υστερα από εντονότατα παράπονα επικοινώνησε μαζί μας κάποιος κ. Δελλής (δήλωσε την ιδιότητα του διευθυντή) ο οποίος μας είπε οτι θα εξετάσει το αίτημα μας και από τότε δεν ξαναφάνηκε... Δεν θέλω να προβώ σε κανένα χαρακτηρισμό ή κρίση για την υποστήριξη που παρέχει η LG στους πελάτες της, αυτό το αφήνω σε σας. Απλά μέσα από την δικιά μου εμπειρία θέλω να ενημερώσω και να προειδοποιήσω όλους όσους σκοπεύουν να προβούν στην αγορά μιας TV Plasma (των οποίων η αξία δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητη...) να ενημερωθούν εκ των προτέρων για την σωστή υποστήριξη και εξυπηρέτηση της εταιρίας-αντιπροσωπίας στην οποία πρόκειται να απευθυνθούν.
 

Μηνύματα
1.820
Reaction score
339
Άλκη λυπάμαι πολύ για την αντιμετώπιση του προβλήματός σου...έχω την ίδια τηλεόραση και πέρυσι τέτοιον καιρό που την πήρα εξυπηρετήθηκα άριστα από την LG...
πρόσφατα βέβαια άλλαξε ο υπέυθυνος του service και ίσως αυτό να έφερε μαζί προβλήματα...τι να πω...εύχομαι καλό κουράγιο και μακάρι να βρεις λύση..
 

Μηνύματα
1.220
Reaction score
3
Αν δεν κάνω λάθος η συγκεκριμένη τηλεόραση είναι plasma. Ολες οι τηλεοράσεις αυτής της τεχνολογίας έχουν το πρόβλημα του burn-in, δηλαδή της αποτύπωσης στην οθόνη ενός "ίχνους" από κάτι που δείχνει συνεχώς, όπως λχ το σήμα ενός σταθμού. :(
 

Μηνύματα
1.220
Reaction score
3
Αν δεν κάνω λάθος η συγκεκριμένη τηλεόραση είναι plasma. Ολες οι τηλεοράσεις αυτής της τεχνολογίας έχουν το πρόβλημα του burn-in, δηλαδή της αποτύπωσης στην οθόνη ενός "ίχνους" από κάτι που δείχνει συνεχώς, όπως λχ το σήμα ενός σταθμού. :(
 


NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Μελετησε καλα το manual.Προσεξε ειδικα στην αρχη,στις πρωτες σελιδες.Εκει συνηθως λεει ολα τα precautions.Αν δεν αναφερει κατι για το burn-in(δηλαδη κατι σαν,μην αφηνεται πολυ ωρα 4:3 γιατι μπορει να... μπλα-μπλα) μπορει να καταφερεις κατι.
 

Μηνύματα
202
Reaction score
0
Ο NIX έχει δίκιο. Ξεσκόνισε το manual. Αν δεν αναφέρει πουθενά την πιθανότητα burn-in είναι υποχρεωμένοι να στην αλλάξουν, αλλιώς μήνυση!
Αν όμως το γράφει, δε μπορείς να κάνεις τίποτα. Υποτίθεται ότι η σειρά είναι να διαβάζουμε πρώτα το manual και μετά να χρησιμοποιούμε το προιόν. Άσχετα αν δεν το κάνει κανείς αυτό.
 

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Και στο manual πρεπει να υπαρχουν καποια ορια.

Αν εγω ως κατασκευαστης γραψω στο manual οτι η τηλεοραση μου μπορει ανα πασα στιγμη να εκραγει και να στειλει στον αλλο κοσμο 10 οικοδομικα τετράγωνα,δεν σημαίνει ότι τελείωσαν οι ευθύνες μου.

Ακραίο το παράδειγμα,αλλα καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.
 

Μηνύματα
1.356
Reaction score
1
Δυστυχώς,στη σελίδα 12 -του Manual της PX-10 που έχω εγώ- με τίτλο
"Εγκαταστάσεις Εξωτερικών Συσκευών Εικόνας" αναφέρει:

"Αποφεύγετε να αφήνετε μία ακίνητη εικόνα για μεγάλο χρονικό διάστημα.Η ακίνητη εικόνα μπορεί ν΄αποτυπωθεί μόνιμα στην οθόνη."
 

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
AKINHTH εικόνα για μεγαλο χρονικο διαστημα.
Καμία σχέση με την περιπτωση δηλαδη.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Δυστυχώς,στη σελίδα 12 -του Manual της PX-10 που έχω εγώ- με τίτλο
"Εγκαταστάσεις Εξωτερικών Συσκευών Εικόνας" αναφέρει:

"Αποφεύγετε να αφήνετε μία ακίνητη εικόνα για μεγάλο χρονικό διάστημα.Η ακίνητη εικόνα μπορεί ν΄αποτυπωθεί μόνιμα στην οθόνη."
Αυτό το απόσπασμα που λες είναι στην παράγραφο με τίτλο "Συνδέοντας έναν H/Y" και αναφέρεται στην στατική εικόνα που δίνει ένας Η/Υ ... Πουθενά δεν αναφέρεται στο manual επίπτωση από την χρήση προβολής 4:3 σε τηλεοπτικούς σταθμούς... Πουθενά δεν αναφέρει για τις μπάρες της προβολής αυτής ως στατική εικόνα και οτι μπορεί να αποτυπωθούν μόνιμα στην οθόνη... Πουθενά δεν σε αποτρέπει από το να χρησιμοποιείς τις αναλογίες εικόνας 4:3 ή 14:3 λόγω πρόκλησης μόνιμης βλάβης...
 

Μηνύματα
1.356
Reaction score
1
Έχεις δίκιο,φοβάμαι όμως ότι εκεί θα "πατήσουν"
Ένα τηλεφώνημα στο 1520 και πες μας στη συνέχεια τι έχει γίνει.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Καταρχήν εύχομαι σε όλους σας να έχετε μια Καλή Χρονιά ! Και τώρα στα δικά μας. Τα νεώτερα από την υπόθεση έχουν ως εξής. Υστερα από σχετικό τηλεφώνημα τελικά μας ενημέρωσαν από την LG οτι την εβδομάδα που μας έρχεται θα έρθουν να πάρουν την TV για να της αλλάξουν το panel ... Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά θα ήθελα να με διαφωτίσετε λίγο σε αυτό το σημείο. Αλλαγή panel σημαίνει αλλαγή της οθόνης ? Και με το firmware τί γίνεται ? Αυτό που φοράει τώρα είναι το 5.14 .. Το νέο panel θα έρχεται με κάποιο νεώτερο ? Πρέπει να τους πω κάτι για αυτό ? Περιμένω την πολύτιμη βοήθεια σας ! Και πάλι Καλή Χρονιά !
 


Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Αλκη, καλη χρονια και σε εσενα.

Αλλαγη panel σημαινει αλλαγη οθονης. Και αν στο καλυψουν και σε εγγυηση ειναι θετικο.

Το firmware θα ειναι το τελευταιο διαθεσιμο ή το αντιστοιχο για το panel που θα σου βαλουν (το ιδιο θα ειναι, αλλα αν ειναι πχ αλλη σειρα κατασκευης μπορει να εχει αλλο firmware-σπανια βεβαια).
Δε νομιζω οτι χρειαζεται να τους πεις τιποτα για την εκδοση...
 

Μηνύματα
1.820
Reaction score
339
Γιώργο απ'ότι μου είχε πει ο Σωκράτης, δεν είναι πια ο κ.Κάπρος (εξυπηρετικότατος και άψογος στην δουλειά του) αλλά κάποιος άλλος...:)
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Eκει ειναι ακομα, αλλα δεν ασχολειται με θεματα πελατων σαν τμημα εξυπηρετησης δηλαδη. Ποτε δεν το εκανε απ οσο ξερω. Ισως να ετυχε σε αλλη φορα...
 

Μηνύματα
1.820
Reaction score
339
εγώ πάλι πέρυσι τέτοιον καιρό μίλαγα μαζί του επί 2-3 μήνες , περιμένοντας να έρθουν οι νέες πλακέττες και να μου αλλάξουν επεξεργαστή και firmware..ξαναλέω ήταν εξυπηρετικότατος...;)
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Παιδιά τέλος καλό όλα καλα.. τελικα όντως αλλάχθηκε το panel στην TV από την LG και φυσικά οι σκιές από τις μπάρες δεν υπάρχουν πια. To firmware το αφήσαν το ίδιο (5.14). Πάντως μετά από όλη αυτή την περιπέτεια αυτό που προκύπτει σαν συμπέρασμα είναι οτι πολλές φορές η ελλειπης ενημέρωση γύρω από μια συσκευή (Plasma TV στην προκειμενη περίπτωση) και τις χρήσεις της μπορεί να δημιουργήσει αρκετά προβλήματα στον καταναλωτή. Γιαυτο και θα πρεπει τουλάχιστον στο εγχειρίδιο χρήσεως να αναλύονται πλήρως και με απόλυτη ειλικρίνια ΟΛΕΣ οι ενδείξεις-αντενδείξεις-προβλήματα που έχουν να κάνουν με τη χρήση της συσκευής έτσι ώστε ο καταναλωτής-αγοραστής να μπορεί να χαρεί στο έπακρο την αγορά του και τα λεφτά που έδωσε για αυτή να πιάσουν τόπο.. Για τους υποψήφιους αγοραστές λοιπόν μιας TV Plasma φιλική συμβουλή : ΠΡΟΣΟΧΗ στο φαινόμενο burn-in στατικής εικόνας είτε αυτή είναι το σήμα ενός H/Y (πχ oθόνη Windows), είτε είναι οι μπάρες (οριζόντιες ή κάθετες) των διαφόρων λόγων προβολής !
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
@ Alkis28... Μακαρι να διαβαζαν ολοι οι καταναλωτες τις οδηγιες χρησης, αλλα δεν το κανουν....
Και οσοι το κανουν διαβαζουν μονο στο πως λειτουργει και οχι τις πρωτες σελιδες που αναφερονται οι προφυλαξεις....
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.076
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top