Linkwitz–Riley crossover filter

Μηνύματα
820
Reaction score
990
Σήμερα έκανα μία αναβάθμιση στο mini DSP Flex και Reset στα sub (μη ρωτήσετε γιατί) και έχω διαφορετικές μετρήσεις στα sub από πριν (crossover 80Hz LR24db). Παρακαλώ αγνοείστε τις συχνότητες κάτω των 32hz γιατί έχει τεθεί φίλτρο 25Hz 12db.
Η σκέψη μου είναι η εξής:
1) Στις παλαιές μετρήσεις παρά του ότι το Low pass filter (LPF) των sub ήταν ενεργοποιημένο στην εφαρμογή συνέχιζε να υφίσταται οπότε έχουμε 2χLR24db και με το reset επανήλθε στο 1χLR24db.
2) Με την αναβάθμιση το crossover LR24db δεν είναι σωστό.
Υποψιάζομαι το 1ο γιατί τα main με το crossover LR24db 80Hz παραμένουν σωστά.
 

Attachments


Μηνύματα
12.859
Reaction score
10.073
Η μπλε γραμμή σίγουρα είναι 24 dB/oct.

Η πράσινη γραμμή ταιριάζει (αλλά όχι απόλυτα) πιο πολύ στην περίπτωση 1. Επίσης φαίνεται να έχει και κάποια επιπλέον κλίση από τα 20 και πάνω.
ήταν ενεργοποιημένο
Απενεργοποιημένο ήθελες να πεις;
 

Μηνύματα
820
Reaction score
990
Ναι "απενεργοποιημένο"...
Έχει τεθεί τώρα ένα subsonic filter 24Hz 12db οπότε στο Πράσινο έχει <32Hz μεγαλύτερη ένταση.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Χρόνια Πολλά .
Αντί να χάνεις χρόνο προβληματιζόμενος την ημέρα της εορτής σου θέσε παραμέτρους εκ νέου στα εμπλεκόμενα φίλτρα και κάνε λήψεις μέχρις ότου να σου βγει ξανά όπως θες. Στο λέω έτσι αφού παρατηρώ πως έχουν μεταβληθεί οι κλίσεις και όχι οι ενεργειακές αναλογίες πάνω στα επιμέρους τμήματα.

Πάντως στη ζώνη 30-55 Hz έχεις μεταπτώσεις τάξης +- 5dB.
 

Μηνύματα
820
Reaction score
990
Χρόνια Πολλά .
Αντί να χάνεις χρόνο προβληματιζόμενος την ημέρα της εορτής σου θέσε παραμέτρους εκ νέου στα εμπλεκόμενα φίλτρα και κάνε λήψεις μέχρις ότου να σου βγει ξανά όπως θες. Στο λέω έτσι αφού παρατηρώ πως έχουν μεταβληθεί οι κλίσεις και όχι οι ενεργειακές αναλογίες πάνω στα επιμέρους τμήματα.

Πάντως στη ζώνη 30-55 Hz έχεις μεταπτώσεις τάξης +- 5dB.
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές.
Δεν έχει ακόμη εφαρμοστεί Dirac στην φωτογραφία. Έκανα έλεγχο μετά από τις αναβαθμίσεις για να βεβαιωθώ ότι είχαμε παραμείνει όπως πρέπει.
 

Μηνύματα
820
Reaction score
990
Μερικές near field μετρήσεις που μάλλον επιβεβαιώνουν την υπόθεση νούμερο 1. Επίσης έχω την εντύπωση πως το sub μάλλον έχει BW24db φίλτρο σε σχέση με το LR24db που έχω εφαρμόσει στο Flex.
 

Attachments




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.654
Μερικές near field μετρήσεις που μάλλον επιβεβαιώνουν την υπόθεση νούμερο 1. Επίσης έχω την εντύπωση πως το sub μάλλον έχει BW24db φίλτρο σε σχέση με το LR24db που έχω εφαρμόσει στο Flex.
Δεν βγαίνει εύκολα άκρη.

Τι ένα δείχνει να ξεκινάει από τους 40 κύκλους, και το δεύτερο από τους 60.

Στους 80 έχουν ~3dB διαφορά μεταξύ τους.

Στους 160 συμπίπτουν.

Νομίζω πως είναι πιο "σωστό" του mini dsp, διότι θα πρέπει όντως να ξεκινάει από τους 40 κύκλους η κλίση του κρος (1 οκτάβα κάτω).

Ομοίως, του δορυφόρου το κρος θα πρέπει να ξεκινάει να είναι εμφανές από τους 160 κύκλους.

Αυτό ξέρω ως βασική αρχή, μια οκτάβα εκατέρωθεν έκαστο.
 

Μηνύματα
820
Reaction score
990
Του miniDSP Flex χρησιμοποιούνται, αλλά πράγματι έχει διαφορά. Εμένα μου κάνουν για BW24db της Arendal αλλά η εταιρία λέει LR24db. Λογικά δεν θα έπρεπε να είχαν διαφορά...
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.659
Μηνύματα
2.869.113
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top