Listening to the Wilson WAMM Master Chronosonic


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806


I have to admit that the Master Chronosonic/WAMM Subsonic system's bass performance was a surprise. I expected power, impact, articulation...you name it. But nothing could have prepared me for the organ's output at 16Hz. To think: I had wondered whether the room would support true low bass, and, if so, whether that bass response would be spectacularly uneven. The answers were Yes and No, respectively, and I'm still not sure how that trick was pulled off.

In his own report, Jason Victor Serinus noted that production of the Master Chronosonic would be limited to 70 sets, so I feel very fortunate to have had an opportunity to spend time listening to a system built around one of those—in Carmen Red finish, no less!—and doubly so in that I was able to do so in a normal-sized room. I'll admit that I'd been skeptical about the Master Chronosonics' ability to work very well in such a space. Yet song by song, and hour by hour, my questions were answered, my doubts put to rest: The Wilsons worked very, very well. I heard nothing to suggest their performance had been compromised to accommodate the room's size, or anything that suggested their performance was being degraded by the room itself. They displayed all the virtues I associate with Wilson speakers, and at a level commensurate with the role they fill at the top of the company's line.

https://www.stereophile.com/content/listening-wilson-wamm-master-chronosonic







Technical Specs
The following specifications are preliminary and are subject to change.
Drivers
Forward Firing Tweeter
Size
1 inch (2.54 cm)
Dome Material
Doped Silk Fabric (Mk5)
Enclosure Type
Forward Firing (Sealed)
Enclosure Material
X-Material
Rear Firing Tweeter
Size
1 inch (2.54 cm)
Dome Material
Doped Silk Fabric (Mk5)
Enclosure Type
Rear Firing (Sealed)
Enclosure Material
X-Material with S-Material Baffle
Upper Mid-Ranges
Sizes
4 inches (10.16 cm)
Cone Material
Paper Pulp Composite
Enclosure Type
Forward Firing (Bottom Vent)
Enclosure Material
X-Material with S-Material Baffle
Lower Mid-Ranges
Sizes
7 inches (17.78 cm)
Cone Material
Doped Paper Pulp
Enclosure Type
Forward Firing (Bottom Vent)
Enclosure Material
X-Material with S-Material Baffle
Woofer
Size
10.5 inches (26.67 cm)
Cone Material
Hard Paper Pulp
Enclosure Type
Woofer (Front or Rear Ported)
Enclosure Material
Material: X-Material
Woofer
Size
12.5 inches (31.75 cm)
Cone Material
Hard Paper Pulp
Enclosure Type
Woofer (Front or Rear Ported)
Enclosure Material
Material: X-Material
Measurements
Nominal Impedance
3 ohms / minimum 1.77 ohms @ 310 Hz
Sensitivity
90 dB @ 1W @ 1m @ 315Hz
Frequency Response
20 Hz – 33 kHz +/- 2 dB
Minimum Amplified Power
100 watts/channel
Dimensions
Height
84 3/8 inches (214.29 cm) w/o spikes
Width
21 inches (53.34 cm)
Depth
37 3/8 inches (94.87 cm)

https://www.wilsonaudio.com/products/wamm

https://www.wilsonaudio.com/pdf/press-releases/wamm-press-release.pdf
ρε σεις...πόσο ναρκωτικό κυκλοφορεί εκεί έξω?:headbang::lol:
Και...ληγμένο κατά τα φαινόμενα.:roflmao:
Πάρτε ενεργά λεμε !!!
Παλιό εταιρεία και αυτή .
Χώρια που έχει έρθει ο ίδιος ο ιδιοκτήτης της εταιρείας και έχει στήσει ηχεία κατασκευής του Αθήνα πριν 2-3 χρόνια .
Απατεώνας παιδί μου ...
Εννοείς τον μακαρίτη τον Dave;
Κανένας δεν είναι απατεώνας εφόσον ικανοποιεί καταναλωτικές ανάγκες του κοινού στο οποίο απευθύνεται.
Εάν κιόλας μου το προσέφεραν χάρισμα δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το βολέψω σε κάποιο setup.Αδυναμίες γαρ...

Πλην όμως,όπως και με το ενδεικτικό βίντεο με τον Al Pacino από τον "Σημαδεμένο",αποτελεί παραδοσιακό overkill με δεδομένες τις σύγχρονες τεχνολογικές λύσεις που φέρουν επιθυμητά αποτελέσματα με απλούστερο τρόπο.
Ε, λίγο τσιμπημενο το λες δε το λες.
Τι; Κλέφτες να γίνουν οι άνθρωποι;

Πάντως μπράβο τους αν πουλήσουν 70 τεμάχια σε αυτή την τιμή.
2 ηχεία στην τιμή 10 αυτοκινήτων της Μερτσέντες ή ακόμα και πόρσε.:p

10 πόρσε ή 2 ηχεία,
10 πόρσε ή 2 ηχεία,
Δε ξέρω δε ξέρω
Είμαι ... αναποφάσιστος.:D

Δηλαδή από 70 ηχεία περιμένουν να πάρουν...
50 μύρια Αμέρικαν νταλαρς.:o

Α σταδιαλα, σε τι κόζμο φέρνουμε τα παιδγιά μας...
Σκέψου πόσα τεμάχια από προτιμότερα για σένα ηχεία και sub θα μπορούσες να προσθέσεις στο δικό σου setup με ισοδύναμο αντίτιμο...Life sucks...
Ποιος, ποιος , ποιος θελει να το παρει και δεν τον αφηνουν ποιος, πειτε μου...

Καταλαβαινω πως εχετε ολοι τα χρηματα και δεν κανετε την κινηση, ετοιμοι ησασταν....
Είμαι κιόλας βέβαιος ότι ως ηλεκτρομηχανικός μετατροπέας δεν αναμένεται να έχει κανένα πρόβλημα...υπερκρέμασης χαμηλών κατά το θεμελιώδη συντονισμό του.

Αλλά φαντάσου,ακίνητο στη λίμνη Como ή σαλέ στις Άλπεις θα ήταν το ουσιαστικό δίλημμα με διαθέσιμα τα κεφάλαια.;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.686
Και γιατί να μη προτιμήσει κάποιος τα Beolab 90;
Γιατί αλλιώς δεν θα λέγεσαι χαλιεντάς.
Άσχετα αν με τα ίδια χρήματα παίρνεις 14 τεμάχια Beolab 90.
Με τα Wilson θες άλλα τόσα για amps και Pro και άλλα τόσα για τα κουμπάλα τα σόνσα. Και δεν φτάσαμε ακόμα στις πηγές.

2 μύρια για stereo sound. :headbang:

Εγώ πάντως βγάζω το καπέλο σε αυτούς που τα ζητάνε. Έτσι ξεδιάντροπα :acute:.

Όπως λένε οι δάσκαλοι marketers Αμερικάνοι: "every product has its audience".
 
Last edited:


K

kimon

Guest
Πάρτε ενεργά λεμε !!!
Παλιό εταιρεία και αυτή .
Χώρια που έχει έρθει ο ίδιος ο ιδιοκτήτης της εταιρείας καιέχει στήσει ηχεία κατασκευής του Αθήνα πριν 2-3 χρόνια .
Απατεώνας παιδί μου ...
Με τέτοιες τιμές θα έπρεπε να προσφέρει και μια διαφορετική γκόμενα κάθε μέρα στον αγοραστή,για να μην ακούει μουσική μοναχούλης του.Ή,άντε,μια εξοχική μαιζονέτα δώρο.
 
Last edited by a moderator:

D

Deleted member 35

Guest
Αν και θεωρώ τα Wilson άσχημα τα συγκεκριμένα είναι κουκλιά στα μάτια μου. Ο λόγος είναι αυτός που αναφέρθηκε στην αρχή με την μηχανική σχεδίαση και το σκελετό που θυμίζει Alien. Σίγουρα τα Focal ή τα B&W είναι πολύ πιο όμορφα αλλά εδώ έχεις να κάνεις με εξαιρετικό βιομηχανικό σχεδιασμό. Πιστεύω πως αν είχαν πιο λογική τιμή άνετα θα έμπαιναν στο MoMA σαν εκθέματα.

Όσο για το κόστος είναι απλά αριθμοί στα χαρτιά. Ισχύει το ίδιο όπως στα κορυφαία αυτοκίνητα όπως η Chiron και η LaFerrari. Δε σε νοιάζει πόσο κοστίζει αλλά το αν προλάβεις να το αγοράσεις καινούριο.
 



D

Deleted member 35

Guest
Αλλά φαντάσου,ακίνητο στη λίμνη Como ή σαλέ στις Άλπεις θα ήταν το ουσιαστικό δίλημμα με διαθέσιμα τα κεφάλαια.;)
Ενώ ας πούμε το Πήλιο ή τα Κύθηρα θα σε χάλαγαν; Αμάν με την Ξενομανία σας.

Και φυσικά παρέα με τα Tune Audio Avaton.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ενώ ας πούμε το Πήλιο ή τα Κύθηρα θα σε χάλαγαν; Αμάν με την Ξενομανία σας.

Και φυσικά παρέα με τα Tune Audio Avaton.
Καλέ μου tiffany,διαθέτω ήδη ακίνητο σε Ελληνικό νησί καθώς και...ηχεία κόρνας.
Σκοπεύω ν;α διατηρήσω και τα δύο.Αυτά είναι τα όρια της...δικής μου αντοχής.;)
Πάμε...παρακάτω.:D
 

Μηνύματα
409
Reaction score
1.368
Εντυπωσιακό ηχείο(όμορφο δεν το λες), πολύ ποιοτική κατασκευή και σίγουρα οι επιδόσεις του θα είναι απίστευτες.

Δεν έχει νόημα να σχολιάζουμε την τιμή του. Τα ηχεία αυτά δεν απευθύνονται σε ανθρώπους που θα βρεθούν αντιμέτωποι με διλήμματα, αλλά σε αυτούς που έχουν τα χρήματα να αγοράζουν οτι γουστάρουν χωρίς δεύτερη σκέψη.
Άλλωστε οι υλοποιήσεις αυτές δεν έχουν πρωταρχικό σκοπό το να φέρουν κέρδος στην εταιρεία, αλλά στο να ανεβάσουν το πρεστίζ της στην συνήδειση του κόσμου.
Η Focal για παράδειγμα δεν περιμένει να κονομίσει από τη σειρά utopia. Την ενδιαφέρει να πουλάει καθημερινά μεγάλες ποσότητες από όλες τις σειρές ώστε να γίνεται μεγάλος τζίρος.

Για μένα το λάθος στο ηχείο αυτό είναι τα γούφερ. Τα θεωρώ μικρά για το μέγεθος, τον όγκο αλλά και την τιμή του ηχείου. Θεωρώ οτι θα έπρεπε να έχει τουλάχιστον ένα δεκαπεντάιντσο.
 

K

kimon

Guest
Εντυπωσιακό ηχείο(όμορφο δεν το λες), πολύ ποιοτική κατασκευή και σίγουρα οι επιδόσεις του θα είναι απίστευτες.

Δεν έχει νόημα να σχολιάζουμε την τιμή του. Τα ηχεία αυτά δεν απευθύνονται σε ανθρώπους που θα βρεθούν αντιμέτωποι με διλήμματα, αλλά σε αυτούς που έχουν τα χρήματα να αγοράζουν οτι γουστάρουν χωρίς δεύτερη σκέψη.
Άλλωστε οι υλοποιήσεις αυτές δεν έχουν πρωταρχικό σκοπό το να φέρουν κέρδος στην εταιρεία, αλλά στο να ανεβάσουν το πρεστίζ της στην συνήδειση του κόσμου.
Η Focal για παράδειγμα δεν περιμένει να κονομίσει από τη σειρά utopia. Την ενδιαφέρει να πουλάει καθημερινά μεγάλες ποσότητες από όλες τις σειρές ώστε να γίνεται μεγάλος τζίρος.

Για μένα το λάθος στο ηχείο αυτό είναι τα γούφερ. Τα θεωρώ μικρά για το μέγεθος, τον όγκο αλλά και την τιμή του ηχείου. Θεωρώ οτι θα έπρεπε να έχει τουλάχιστον ένα δεκαπεντάιντσο.
Οι εταιρείες αυτές κερδίζουν ΚΑΙ από τις ακριβές ή πανάκριβες δημιουργίες τους.Οι δυνάμει αγοραστές παρομοίως τιμολογημένων προϊόντων τα αποκτούν όχι επειδή τα χρειάζονται,αλλά επειδή μπορούν!Από τα μέσα του '80 και μετά, πολλοί άνθρωποι βρέθηκαν με πολύ χρήμα στην κατοχή τους,το οποίο δεν είχαν πού να το ξοδέψουν.Τότε κάποιοι έξυπνοι επιχειρηματίες είπαν να τους βοηθήσουν (στον χώρο μας από τότε αρχίζει η άνθηση του χάι εντ).Εδώ σχολιάστηκε η υπερτιμολόγηση (ως μέρος του εμπορικού παιχνιδιού), με κάποιες δόσεις αστεϊσμού.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Καλέ μου tiffany,διαθέτω ήδη ακίνητο σε Ελληνικό νησί καθώς και...ηχεία κόρνας.
Σκοπεύω να διατηρήσω και τα δύο..
Το πρωτο ειναι αρμοδιοτητα της εφοριας.
Το δευτερο ομως σε συνδυασμο με προηγουμενες εκμυστηρευσεις
μας δινει το δικαιωμα να αναφωνησουμε χωρις τυψεις για ενδεχομενη δολοφονια χαρακτηρα:
Νατος, νατος ο ...Λαμποκορνατος :D
 
Last edited:

Μηνύματα
1.215
Reaction score
2.024
Το ότι δεν αξίζουν αυτά τα χρήματα φαντάζομαι το καταλαβαίνουμε όλοι.
Βέβαια το γεγονός πως υπάρχουν γυναικείες τσάντες που κοστίζουν σχεδόν το ίδιο, τα κάνει να φαντάζουν τρομερό value for money.
Το αν είναι αριστούργημα ή όχι δεν το γνωρίζω.
Φαντάζομαι παίζουν καλούτσικα :p
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Εμένα μου κάνει εντύπωση ,ότι κανείς δεν σχολίασε το τα back firing drivers.
 

D

Deleted member 35

Guest
Καλέ μου tiffany,διαθέτω ήδη ακίνητο σε Ελληνικό νησί καθώς και...ηχεία κόρνας.
Σκοπεύω ν;α διατηρήσω και τα δύο.Αυτά είναι τα όρια της...δικής μου αντοχής.;)
Πάμε...παρακάτω.:D
Πες μου ότι τα έχεις μαζί να τρελαθώ. Τον Αύγουστο έχω λίγες μέρες άδεια και λέω να αυτοπροσκληθω. Ειδικά αν είσαι πάνω στο κύμα έρχομαι και κολυμπώντας.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Πες μου ότι τα έχεις μαζί να τρελαθώ. Τον Αύγουστο έχω λίγες μέρες άδεια και λέω να αυτοπροσκληθω. Ειδικά αν είσαι πάνω στο κύμα έρχομαι και κολυμπώντας.
Γι αυτό και προσέχουμε πού και πώς παρεμβαίνουμε,αφού μπορεί να εκτεθούμε σε μιαν αλήθεια που θα μας...τρέλαινε.:taunt:
Σε συνδυασμό με το ότι ο κάτοχός του τυγχάνει...αφιλόξενος παλιοχαρακτήρας.8-)

Το οίκημα δεν βρίσκεται ακριβώς πάνω στο κύμα,αφού έχει ανεγερθεί και είναι δηλωμένο με όλες τις διατυπώσεις και τα συνοδευτικά ετήσια χαράτσια.Η θέα του όμως ανήκει στις καλύτερες της Ελληνικής Επικράτειας σα να ήταν ζωντανή...carte-postale.Κι εκτός του κορνάτου,φιλοξενεί στους χώρους του ακόμα ένα setup διαφορετικής φιλοσοφίας.
Εντυπωσιακό ηχείο(όμορφο δεν το λες), πολύ ποιοτική κατασκευή και σίγουρα οι επιδόσεις του θα είναι απίστευτες.

Δεν έχει νόημα να σχολιάζουμε την τιμή του. Τα ηχεία αυτά δεν απευθύνονται σε ανθρώπους που θα βρεθούν αντιμέτωποι με διλήμματα, αλλά σε αυτούς που έχουν τα χρήματα να αγοράζουν ο,τι γουστάρουν χωρίς δεύτερη σκέψη.
....
Και όποτε πληροφορούμαι για στερεοφωνικά με αντίτιμα εκατομμυρίων σκέφτομαι ότι χίλιες φορές να έμπαινα σε σχετικό δίλημμα θα προτιμούσα το συγκεκριμένο σπίτι με τα συνεπαγόμενα έξοδα συντήρησης ενάντια σε οποιοδήποτε δικαναλικό ή πολυκαναλικό setup,όσο και να με συγκινούσε το δεύτερο.

Τουλάχιστον οι κόρνες δεν ανήκουν στην Tune Audio,οπότε γλιτώνεις από την ολοκληρωτική τρέλα.:D
 
Last edited:



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top