"Little" black box

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Όπως είχα γράψει και παλιότερα θέλω να δω αν μπορώ να "αντικαταστήσω", πλήρως ή εν μέρη τον AVR με ένα HTPC+USB Int+Ενεργά ηχεία και τι αποτέλεσμα θα είχα αυτό στη συνολική απόδοση του ήχου.
Μην ενθουσιάζεστε ακόμα γιατί λόγω υποχρεώσεων θα είναι μια μακρυάαααααα σε χρόνο διαδικασία :D:p
Μιας που είχα κουραστεί με το MiniX (ΝeoSomething-Something σταμάτησε να το υποστηρίζει και η ίδια και κατάντησε το καημένο) πήρα την απόφαση να δώσω μια λύση once and for all (εδώ σίγουρα μπορούμε να γελάσουμε όλοι μαζί).
Ξεκινώντας με πολύ χαμηλό budget (~350E) κατέληξα μετά από κάποιο καιρό στο παρακάτω:

Mobo: Asrock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac
CPU: AMD Ryzen 5 2400G
Memory: Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3200MHz
HDD: Corsair Force MP510 480GB
Case: Coolermaster Elite 130
PSU: Corsair RM650X

Εντελώς εντός budget (και εδώ μπορείτε να γελάσετε ελεύθερα). Το ζήτημα είναι αρχικά ο θόρυβος (πρέπει να είναι ήσυχο) και το ενεργειακό της υπόθεσης που θέλω να πιστέυω και στα δυο πρέπει να τα έχουμε πάει καλά μέχρι στιγμής. Το PSU είναι ψιλό-overkill αλλά ήθελα να είμαι καλυμμένος για μελλοντικές ανησυχίες, βοηθάνε βέβαια πάρα πολύ και τα 10 χρόνια εγγύηση καθώς και τα 8Ε διαφορά από το 550W.
Όπως λένε και στο χωριό μου βέβαια, thiw thread is worthless without pics, οπότε:











Τα προβλήματα δεν άργησαν να φανούν αφού το cooler της AMD θα έβρισκε είτε στις μνήμες είτε στη ψήκτρα της μητρικής πίσω:



Οπότε έγινε μια στροφή 90 μοιρών και το πρόβλημα λύθηκε...



Το be continued...

 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Και συνεχίζουμε αδειάζοντας το κουτί για να ξεκινήσουμε να στήνουμε σιγά σιγά..





Κάπως έτσι κάθεται το mobo και μξεκινάει ο άθλος για το cable mgmt lol (ευτυχώς είναι λίγα τα εξαρτήματα συνολικά)




Και τελειωμένο και σχετικά τακτοποιημένο:







Έχει σπάσει το κεφάλι μου από χτες να στήσω 10άρια (με άδεια). Στο Win Update μετά από 5-10 λεπτά κολλάει και τέλος θέλει reset ή μου βγάζει ένα μύνημα λάθους και κάνει restart μόνο του!
Λέω ΟΚ δε θα αρέσουν οι χρόνοι στις μνήμες, κλασσική περίπτωση βλάβης. Αμ δε! και με 2133Mhz πάλι στο Update κόλλαγε. Δοκίμασα ότι χρόνους ήξερα μέχρι τεεεεεέρμα χαλαρούς με το ίδιο αποτέλεσμα. Εντωμεταξύ δε φαίνεται να κολλάει κάπου αλλού παρά μόνο στο Update! Γιατί επιμένω στο Update θα ρωτήσετε, γιατί με τον 2400 και την ενσωματωμένη GPU έχουμε θέμα χωρίς κάποιο Update που δεν έχω εντοπίσει ακόμα! Θα δοκιμάσω σήμερα και ένα ένα τα banks να δω αν έχω διαφορά ή αν δεν είναι τελικά η RAM!
Αλλιώς με βλέπω να εγκαταλείπω τα Win και να κοιτάζω προς Linux μεριά ή τίποτα 7άρα (λολ), ούτως ή άλλως ένα Kodi θέλω.
 

Μηνύματα
485
Reaction score
425
Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση των windows κάνε update αμέσως το bios της motherboard.
Το update των windows θέλει παραπάνω από 5-10 λεπτά, οπότε μην βιάζεσαι...
Τέλος δεν μου αρέσει που το τροφοδοτικό θα τραβάει τον ζεστό αέρα της cpu... (Λάθος διάταξη του case).
Τα windows που έχεις είναι 64 bit;
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση των windows κάνε update αμέσως το bios της motherboard.
Το update των windows θέλει παραπάνω από 5-10 λεπτά, οπότε μην βιάζεσαι...
Τέλος δεν μου αρέσει που το τροφοδοτικό θα τραβάει τον ζεστό αέρα της cpu... (Λάθος διάταξη του case).
Θα φτιάξω και το BIOS, κάπου το πέτυχε το μάτι μου χτες σε κάποιο φόρουμ του εξωτερικού, σωστότατος θενξ!! Επίσης δε νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου, γιατί δε λειτουργεί ποντίκι/πληκτρολόγιο (alt+ctr+del), τπτ απολύτως... Για την ακρίβεια και με διαχείριση εργασιών ανοιχτή από πριν σταματάει να μετράει και το ρολόι!
Σχετικά με το τροφοδοτικό, έχει εντελώς δικό του flow path αφού τραβάει από πάνω, και βγάζει από πίσω. Αν παρατηρήσεις είναι τοποθετημένο ανάποδα (λολ). Αν ήταν τοποθετημένο με το fan κάτω, θα ανταγωνιζόταν το cooler του επεξεργαστή και σε τόσο στριμωγμένες καταστάσεις δε το θέλουμε καθόλου αυτό!

Επίσης ξέχασα να αναφέρω το τραγικά ήσυχο συνολικά της υπόθεσης!!! Αν και δε μπορώ να πω ότι το ζόρισα κιόλας, θα επανέλθω και με αυτό.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Επίσης δε νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου, γιατί δε λειτουργεί ποντίκι/πληκτρολόγιο (alt+ctr+del), τπτ απολύτως...
Αν ενημερώσεις το bios, αυτό το πρόβλημα οφείλει να λυθεί. Επίσης, κατέβασε τους drivers και πέρνα τους χειροκίνητα off line (βασικά τους δύο κρίσιμους, storage, chipset και γραφικών).
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Αν ενημερώσεις το bios, αυτό το πρόβλημα οφείλει να λυθεί. Επίσης, κατέβασε τους drivers και πέρνα τους χειροκίνητα off line (βασικά τους δύο κρίσιμους, storage, chipset και γραφικών).

Κοίτα να δεις που το δεν είχα δώσει σημασία στο BIOS και μου τη κάνει αυτό τελικά!!!
Σχετικά με τους drivers, διαβάζω ότι πρώτα πρέπει να κάτσουν τα άτιμα τα Win και μετά να προχωρήσεις με drivers "τρίτων". Άντε βγάλε άκρη τώρα λολ... Θα το κάνω και offline αν δε δουλέψει τπτ τελικά.
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Και μετά απορούμε γιατί κάποιοι πληρώνουν χρήματα για καστομ ωντιο σερβερς...
Άμα είναι ακόμα δεν το αγοράσαμε να αρχίζουμε γουιντοουζ απ ντεητ και να αναρωτιομαστε για τη σειρά εγκατάστασης των οδηγών, άστα βραστα
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Και μετά απορούμε γιατί κάποιοι πληρώνουν χρήματα για καστομ ωντιο σερβερς...
Άμα είναι ακόμα δεν το αγοράσαμε να αρχίζουμε γουιντοουζ απ ντεητ και να αναρωτιομαστε για τη σειρά εγκατάστασης των οδηγών, άστα βραστα
Επειδή δε μπορώ να πιάσω ακριβώς το ύφος της απάντησής σου θες λίγο να μου το αναλύσεις ?
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Δεν υπάρχει τίποτα προσωπικό με εσένα ή τις επιλογές σου. Έχω τραβήξει κι εγώ παρόμοια πάθη με χρήση υπολογιστή ως πηγής και διαρκείς αναβαθμίσεις. Και επιμένω καθώς δεν επιθυμώ να διαθέσω χιλιάρικο για πηγή.
Αγανάκτηση εκφράζω για το γεγονός ότι εν ετει 2019 δεν μπορούμε να διασφαλισουμε την απρόσκοπτη λειτουργία συσκευών και τον ορθό συνδυασμό software και hardware.
Περισσότερο σχετίζεται το σχόλιο με συζήτηση σε συναφές θρεντ του Κώστα EAR για αγορά έτοιμου roon server. Όταν κάποιος έχει πέντε χρήματα παραπάνω ή και αξιολογεί ακριβά το χρόνο που χάνει σε ρυθμίσεις κλπ, δυστυχώς αναγκάζεται να πληρώσει για κάτι έτοιμο και πιστοποιημενο
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Δεν υπάρχει τίποτα προσωπικό με εσένα ή τις επιλογές σου. Έχω τραβήξει κι εγώ παρόμοια πάθη με χρήση υπολογιστή ως πηγής και διαρκείς αναβαθμίσεις. Και επιμένω καθώς δεν επιθυμώ να διαθέσω χιλιάρικο για πηγή.
Αγανάκτηση εκφράζω για το γεγονός ότι εν ετει 2019 δεν μπορούμε να διασφαλισουμε την απρόσκοπτη λειτουργία συσκευών και τον ορθό συνδυασμό software και hardware.
Περισσότερο σχετίζεται το σχόλιο με συζήτηση σε συναφές θρεντ του Κώστα EAR για αγορά έτοιμου roon server. Όταν κάποιος έχει πέντε χρήματα παραπάνω ή και αξιολογεί ακριβά το χρόνο που χάνει σε ρυθμίσεις κλπ, δυστυχώς αναγκάζεται να πληρώσει για κάτι έτοιμο και πιστοποιημενο
Αν δε το ξέρεις τον άλλο προσωπικά, είναι πολύ εύκολο από το γραπτό λόγο να βγάλεις λάθος συμπεράσματα γιαυτό και σε ρώτησα. Κατά τα άλλα με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο σε όλα. Το κόστος έτοιμου server για μένα ήταν απαγορευτικό + ότι εκεί λογικά δε θα μπορώ να στήσω κανένα emulator να χαβαλεδιάζουμε και λίγο.

Κατά τα άλλα, τρέλας συνέχεια. Χτες όταν έγραφα το κείμενο ουσιαστικά είχα αφήσει το Black Box να κατεβάζει Updates στο σπίτι και ότι γίνει (10 φορές είχε κολλήσει δεν υπήρχαν απατήσεις). Ως εκ θαύματος γυρίζοντας σπίτι διαπιστώνω ότι όχι μόνο δεν έχει κολλήσει αλλά με περίμενε και για το restart για να πάει στο 1809 (τρέλα όχι αστεία). Ε κάνω το restart 1809, σούπερ όλα!
Με τα πολλά φτάσαμε στο 1903, έβαλα ότι driver υπήρχε και δεν υπήρχε, αναβάθμισα BIOS και φαίνεται να λειτουργούν όλα σωστά (και οι μνήμες στα 3200)! Τι στο καλό να στρώσει ήθελε ή με τρόλαρε :roflmao::D

Τώρα τι έχει σειρά Kodi ? Ή έχουμε τίποτα πιο πονηρό ? :whistling:
 


Μηνύματα
501
Reaction score
705
Η ενσωματωμενη καρτα γραφικων παιζει 4κ ?

Τα βρίσκει λίγο σκούρα (βλέπεις αλλά έχει glitches) στο 4Κ 60fps content από youtube που δοκίμασα, θα βάλω και κανένα full BR και θα επανέλθω (βλέπε διακοπές, αργίες κτλπ). Βέβαια αν δε με απατά η μνήμη μου δε κάνει hardware decoding το youtube o Ryzen, ίσως για αυτό. Από την άλλη με 16G RAM στα 3200 και με soft decoding δε θα έπρεπε να πετάει ?
Επίσης ενώ γενικώς σε 1080 παίζουν τα πάντα smooth μέχρι αηδίας το Netflix κάνει κάτι νερά... Να είναι ο Explorer άραγες?
 



Μηνύματα
501
Reaction score
705
Από ήχο τη θα κάνεις;
Θες και ATMOS;
Τπτ και Atmos δεν υπάρχει ούτε σαν ιδέα, ο χώρος είναι σχετικά απογοητευτικός. Ιδανικότατα ένα 3.2 και κλείνω. Προς το παρόν είμαι 2.1.

O chrome?
Θα γίνει η δοκιμή και θα επανέλθω! Χτες έκατσα πρώτη φορά και είδα για κανένα δίωρο και το παρατήρησα.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Διαπιστώνω ότι πρώτον η τεχνολογία έχει προχωρήσει πολύ και δεύτερον ότι έχω πολλά χρόνια να φτιάξω PC.
Θυμόστε πιο πάνω που είπα ότι μετά τα Win έκανα ότι Update σε hardware υπήρχε και δεν υπήρχε με πιο σημαντικό αυτό της M/B.
Ψάχνοντας και διαβάζοντας λίγο και σκεφτόμενος σοβαρά γιατί να μη πάιζει 100% smooth το Netflix, σκέφτομαι σοβαρά να κλοκάρω λίγο τη GPU μπας και στρώσει. Κατεβάζω το Razen Master και Ω τι έκλπηξη! Μνήμες με χρόνους σούπα αλλά στα 3200, επεξεργαστής στα 1600Mhz αλλά με throttling μηχανισμό έφτανε 3600 (δόξα το Θεό) και η GPU με clock στα 400MHz…
Και ναι μπορείτε να γελάσετε ελεύθερα, μετά το BIOS Update απλά επιβεβαίωσα τα βασικά και έστρωσα (κούνια που με κούναγε) το χρονισμό στις μνήμες στα 3200. Δε σκέφτηκα καν να ασχοληθώ και με τον Ryzen!!! Οπότε θα το στρώσω υποθέτω και θα επανέλθω. Κατά τα άλλα ακόμα και με clock στα 400MHz τελικά μια χαρά έπαιζε και το 4Κ content!

Στα άλλα περίεργα, έβαλα το chrome, δε λειτουργεί σωστά ούτε με compatibility mode, για την ακρίβεια ούτε στο www.google.com δε μπαίνει! Έχουν κάνει τρομακτικά καλή δουλειά στο τελευταίο Win10 release, έχω ενθουσιαστεί!
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Τα βρίσκει λίγο σκούρα (βλέπεις αλλά έχει glitches) στο 4Κ 60fps content από youtube που δοκίμασα, θα βάλω και κανένα full BR και θα επανέλθω (βλέπε διακοπές, αργίες κτλπ). Βέβαια αν δε με απατά η μνήμη μου δε κάνει hardware decoding το youtube o Ryzen, ίσως για αυτό. Από την άλλη με 16G RAM στα 3200 και με soft decoding δε θα έπρεπε να πετάει ?
Επίσης ενώ γενικώς σε 1080 παίζουν τα πάντα smooth μέχρι αηδίας το Netflix κάνει κάτι νερά... Να είναι ο Explorer άραγες?
Ειδικά για Netflix, η πρώτη σου επιλογή για browser είναι ο Edge. Εναλλακτικά, μπορείς να δοκιμάσεις και το Netflix app από το Microsoft Store.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Ρε παιδιά μπορεί να μου πει κάποιος γιατί η κίνηση συνολικά είναι τόσο χάλι μαύρο?
Netflix με Edge (που υποτίθεται κάνει hardware decoding) GPU στο 11% μαξ και όταν η εικόνα αρχίζει και έχει πολύ χρώμα και έντονες αλλαγές (αυτά τα μεγάλα πλάνα με κίνηση και μεγάλα τοπία) χάνει τη μπάλα εντελώς! Και η GPU στο 11% μαξ, CPU ίσως και χαμηλότερα!!
Δοκίμασα να καρφώσω χρόνους στη GPU (1250ΜΗz) δοκίμασα και να κλοκάρω μέχρι τα 1300 χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα...
Εντωμεταξύ έχοντας λιώσει ταινίες και σειρές, μου αφήνει χειρότερη συνολικά αίσθηση από το απαρχαιωμένο MiniX που αντικατέστησε.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Προφανώς έχεις αργή, ή φορτωμένη σύνδεση. Η Netflix δηλώνει απαίτηση 25Mbps (για UHD).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Μπα, ακόμα και με χάλια σύνδεση, τον νετφλιξ έχει κίνηση βούτυρο, μόνο η ανάλυση πέφτει.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.312
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top