Logitech G25/G27 Wheel Stand (DIY)

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40





Ναι, περιμέναμε το Gran Turismo 5 αρκετά χρόνια (σχεδόν 4!!)
Ο δε συνδυασμός HD εικόνας με την οδηγική απόλαυση που μπορεί να προσφέρει ο simulator οδήγησης της Polyphony Digital
απαιτεί τιμονιέρα και μάλιστα καλή!
Και όχι μόνο αυτό, αλλά ιδανικά θα πρέπει να είναι σωστά στηριγμένη σε ειδική βάση / stand, με καλές διαστάσεις ως προς την ανθρωπομετρία.
Και ακόμα καλύτερα? Να είναι και ρυθμιζόμενη ως προς το ύψος του τιμονιού, την κλίση του αλλά και την απόσταση της πεταλιέρας από το τιμόνι!

Αναζήτηση στο internet για εικόνες ή στοιχεία.
Δυστυχώς οι περισσότερες βάσεις στήριζαν το τιμόνι σε βάση που κάτω της είχε κάθετο στέλεχος που βρίσκεται ανάμεσα στα πόδια. Και αυτό με ενοχλούσε και αισθητικά αλλά κυρίως λειτουργικά αφού ήθελα να πλησιάσω όσο γίνεται την αίσθηση θέσης οδήγησης αυτοκινήτου.

Από την άλλη, ήθελα να αποφύγω την χρήση bucket καθίσματος γιατί αφενός δεν μου χρειάζεται (δεν υπάρχουν πλευρικά g), αφετέρου θα ήταν εντελώς αντιπρακτικό για χρήση στο σαλόνι (απαραίτητη προϋπόθεση γιατί θα έπρεπε να παίξω στον βιντεοπροβολέα μου)

Πολλές ώρες μελέτης.
Μετρήσεις αναλογιών, ύψη καναπέ, διαστάσεις σωστής θέσης οδήγησης, μετρήσεις ακριβείας για την τιμονιέρα και τις υποδοχές της (και τις θέσεις που μπορεί να βιδωθεί σε πλαίσιο)
Ακόμα περισσότερες ώρες για να καταλήξω στο γενικό σχέδιο και τις αναλογίες του.

Πολλές ώρες και στην φάση της κατασκευής!
Επιλογή υλικών, συγκέντρωση τους, αναζήτηση κουρμπαδόρου, φανοποιός που θα την βάψει.

Μέγιστη βοήθεια είχα από τον πατέρα μου (που γουστάρει να ασχολείται με τέτοιες λεπτοδουλειές/κατασκευές και του έχω εμπιστοσύνη) και τον πεθερό μου που μας έδωσε πρόσβαση στον φανοποιό και βοήθησε στην φάση κατασκευής.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Θεό και την οικογένειά μου...εεεεε....συγνώμη, μπερδεύτηκα. Δεν είναι τα oscar εδώ :142:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Logitech G25/G27 Wheel Stand (DIY)

Ο βασικός κορμός αποτελείται από 2 σωλήνες Φ1" που πήγε σε κουρμπαδόρο για να μας δώσει ίδιο σχήμα και στις δύο σωλήνες
Το βασικό σχήμα θυμίζει μισό τραπέζιο (αλλά η μικρή βάση δεν είναι παράλληλη της μεγάλης βάσης στο πάτωμα)

Άλλο σημαντικό τμήμα, το δέσιμο των δύο κουρμπαριστών σωλήνων με 3 σωλήνες, πάλι Φ1", μήκους 65cm ώστε να είναι και καλά δεμένη αλλά και αρκετά φαρδιά για να μην υπάρχει περίπτωση να «τουμπάρει» η κατασκευή σε κάποια απότομη τμονιά.
Οι δύο σωλήνες μπήκαν στο πάτωμα, αφού πρώτα ταπώθηκαν με μεγάλη ροδέλα ίδιας διαμέτρου με πονταρισμένο παξιμάδι εσωτερικά.
Βιδώθηκαν με άλλεν και μετά (λίγο πριν τελειώσουμε) πονταρίστηκαν στο πλαίσιο.
Η τρίτη σωλήνα μπήκε ψηλά, αλλά δεν πονταρίστηκε ώστε με ξεβίδωμα των άλλεν να μπορεί να στρίψει για να μας δώσει αλλαγή στην κλίση του τιμονιού (όπως στα αυτοκίνητα)






Εδώ ο φανοποιός κόβει την λαμαρίνα 2.5mm για να δημιουργηθούν παράλληλα αυλάκια για την δυνατότητα μετακίνησης της πεταλιέρας εμπρός πίσω

Οι δύο 65cm σωλήνες είναι κάτω από την λαμαρίνα, στα όριά της σχεδόν, ενώ η τρίτη σωλήνα βρίσκεται ψηλά και στην φωτό φαίνεται πως έχουμε ποντάρει πάνω της μια παραλληλόγραμμης διατομής στρατζαριστή σωλήνα 60Χ20mm για την στήριξη της τιμονιέρας και μια γωνιά εμπρός με λούκι για ρύθμιση του τιμονιού δεξιά-αριστερά
 





Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Logitech G25/G27 Wheel Stand (DIY)









Στην τελευταία φωτό κόβει την αντηρίδα/ ντίζα (8mm) η οποία παίζει διπλό ρόλο
Αφενός «δένει» την κατασκευή για μεγαλύτερη στρεπτική ακαμψία, αφετέρου δίνει την δυνατότητα να ρυθμίσουμε το ύψος της κατασκευής (και ουσιαστικά μπορούμε να ρυθμίσουμε το πάνω κάτω στο τιμόνι)
Λεπτομέρεια (θα φανεί σε επόμενη φωτό):
Η ντίζα έχει μπει σε σωλήνα από αλουμίνιο για να είναι ασφαλής για τα χεράκια της μικρής μου αλλά και για καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα....

Είναι δε προφανές πως όλες οι γωνίες, ακμές έχουν στρογγυλέψει για λόγους ασφαλείας με τον τροχό και λίμα
 






Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Logitech G25/G27 Wheel Stand (DIY)

Άλλα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν (ακόμα δεν έχει ραφιναριστεί)

Τάπες στρογγυλής διατομής για τους σωλήνες και παραλληλόγραμμες για τη βάση της τιμονιέρας







 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Logitech G25/G27 Wheel Stand (DIY)

Άλεν, παξιμάδια, πεταλούδες (για γρήγορη ρύθμιση πεταλιέρας/τιμονιέρας)






Οι βίδες αυτές δένουν την λαμαρίνα στο πάτωμα (και θα δέσουν και την μοκέτα που θα μπει εκεί)






και αυτές είναι οι πεταλούδες που ανέφερα πριν


 








Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.743
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top