Logitech G25/G27 Wheel Stand (DIY)



Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Logitech G25/G27 Wheel Stand (DIY)









Στην τελευταία έχω βάλει και σπιράλ για να «κρύψω» τα καλώδια και μένουν εκτός μόνο το καλώδιο usb για σύνδεση με το PS3 αλλά και το καλώδιο τροφοδοσίας χαμηλά
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Logitech G25/G27 Wheel Stand (DIY)

Μένει να βάλω την μοκέτα (όχι αυτή στην φωτό, αλλά μια σκούρα γκρι μονόχρωμη) και τις τάπες






 





Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Logitech G25/G27 Wheel Stand (DIY)

Λεπτομέρεια: ο λεβιές (double Η) έχει μπει εκεί δοκιμαστικά.
Φαίνεται πως βολεύει από τις δοκιμές που έχω κάνει.

Έχω κάνει ήδη μελέτη για την μετακίνησή του χαμηλά (πρόσθετο μπράτσο βιδωμένο στην άκρη του σωλήνα που φαίνεται δίπλα στον λεβιέ) και η κατασκευή θα είναι αρκετά εύκολη.

Αν γίνει η μετατροπή θα ενημερώσω

Και βεβαίως θα μπουν φωτό όταν τοποθετηθούν οι τάπες αλλά και η μοκέτα στο πάτωμα/μεταλλική επιφάνεια στην βάση της πεταλιέρας.....



 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Logitech G25/G27 Wheel Stand (DIY)

Το θέμα ξεκλειδώνεται μέχρι νεωτέρας (και γίνεται sticky)


Ακούω!
Πως σας φαίνεται?
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Μπράβο Γιάννη! Πολύ καλή ιδέα και καλή υλοποίηση. Πολύ καλύτερη και στιβαρότερη από έτοιμες λύσεις του εμπορίου, που μπορεί να κοστίζουν από 100 ευρώ και πάνω και δεν αξίζουν! Σίγουρα θα απολαύσεις την οδήγηση με την G25 και χρήση του συμπλέκτη. Οι τρύπες για τις βίδες στο τιμόνι και τα πετάλια υπήρχαν από κάτω ή τις έκανες εσύ με πατέντα;
Θέλουμε και εντυπώσεις σταθερότητας σε οδήγηση σε χώμα, όπου η ανάδραση είναι πολύ μεγάλη. Επίσης νομίζω ότι λαστιχένια ποδαράκια θα ήταν καλύτερη λύση από μοκέτα στο κάτω μέρος, για να μη γλιστράει στο πάτωμα, αν δεν υπάρχει χαλί.
θα το δεις με τη χρήση ότι ο λεβιές τώρα είναι τοποθετημένος πολύ ψηλά και μακρυά και σύντομα θα τον μεταφέρεις.

Θέλω και εγώωωωω ΚΑΙ G25/27/Thrustmaster T500 RS/Fanatec Porsche 911 GT3 RS V2 Wheel ΚΑΙ βάση!!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Logitech G25/G27 Wheel Stand (DIY)

Μπράβο Γιάννη! Πολύ καλή ιδέα και καλή υλοποίηση. Πολύ καλύτερη και στιβαρότερη από έτοιμες λύσεις του εμπορίου, που μπορεί να κοστίζουν από 100 ευρώ και πάνω και δεν αξίζουν! Σίγουρα θα απολαύσεις την οδήγηση με την G25 και χρήση του συμπλέκτη.
Η βάση είναι απίστευτα στιβαρή!!
Χωρίς δόση υπερβολής έχω κάτσει πάνω της και δεν καταλαβαίνει τίποτα! Θα μπορούσα να χορέψω κιόλας :142:

Η οδήγηση με συμπλέκτη είναι Α Π Ο Λ Α Υ Σ Η
Στο Μονακό με R8 V10 έχανα γύρω στα 4 δέκατα (αλλά χωρίς πολλές δοκιμές) αλλά πραγματικά το απόλαυσα

Ιδιαίτερα σε στροφές που μπορείς με πατινάρισμα να διώξεις εύκολα τον κώλο (ελεγχόμενα) για ταχύτερη έξοδο




Οι τρύπες για τις βίδες στο τιμόνι και τα πετάλια υπήρχαν από κάτω ή τις έκανες εσύ με πατέντα;
Τις έχει έτοιμες η τιμονιέρα.
Αποκλείεται να έκανα τρύπες στο σασί της.....



Θέλουμε και εντυπώσεις σταθερότητας σε οδήγηση σε χώμα, όπου η ανάδραση είναι πολύ μεγάλη.
Πολύ σταθερή. Και ναι η ανάδραση στο χώμα είναι απίστευτη!
Θέλει δύναμη για να καταφέρεις χρόνους.
Η G25 δίνει ρέστα σε αίσθηση και απόδοση.
Και γουστάρω τρελά, όταν περιμένω εκκίνηση, να μυρίζω το δέρμα στο τιμόνι!! :138:




Επίσης νομίζω ότι λαστιχένια ποδαράκια θα ήταν καλύτερη λύση από μοκέτα στο κάτω μέρος, για να μη γλιστράει στο πάτωμα, αν δεν υπάρχει χαλί.

Προς το παρόν (χειμώνας γαρ) υπάρχει χαλί στο σαλόνι και δεν έχω πρόβλημα.
Αργότερα θα βρω ποδαράκια στρογγυλής διατομής που θα αγκαλιάζουν τις κουρμπαριστές σωλήνες στο πάτωμα και παίζει να βάλω ωραίες βεντούζες με κλιπ (όπως των gps) που θα βεντουζάρουν στα πλακάκια.
Απλά θέλω χρόνο για να βρω αυτό ακριβώς που θα μου αρέσει.
Αλλά δεν βιάζομαι. Χρόνο έχω μέχρι την άνοιξη

Η μοκέτα που αναφέρω, θα μπει ανάμεσα στη λαμαρίνα και την πεταλιέρα. Εκεί δηλαδή που θα μπορούσαν να ακουμπήσουν τα πόδια στην λαμαρίνα λίγο πριν πάρουν θέση....μάχης




θα το δεις με τη χρήση ότι ο λεβιές τώρα είναι τοποθετημένος πολύ ψηλά και μακρυά και σύντομα θα τον μεταφέρεις.
Θα δείξει. Έχω έτοιμη την ιδέα, θα χρειαστώ λίγο χρόνο για την υλοποίηση. Μέχρι ώρας είναι καλά πάντως αλλά θα αναζητήσω το τέλειο :126:



Θέλω και εγώωωωω ΚΑΙ G25/27/Thrustmaster T500 RS/Fanatec Porsche 911 GT3 RS V2 Wheel ΚΑΙ βάση!!

Είδες τιμή η T500RS!!!!! :111:
Και το καλό? Θα πουλούν τον λεβιέ ταχυτήτων extra αργότερα (κανα 150άρι λογικά!!!) Πάνε καλά?
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: Logitech G25/G27 Wheel Stand (DIY)

Καλά βρε, κανα GT5 έπαιξες? ή όλο το χρόνο στην βάση τον σπαταλάς?

Φοβερή κατασκευή Γιάννη! Μπράβο, χαράς στο κουράγιο σου!

Τώρα περιμένουμε την γνώμη του Μέλίδη :135:
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Re: Απάντηση: Re: Logitech G25/G27 Wheel Stand (DIY)

Η οδήγηση με συμπλέκτη είναι Α Π Ο Λ Α Υ Σ Η
Στο Μονακό με R8 V10
Κάνε μου τη χάρη πήγαινε αγόρασε το Honda NSX Type S Zero και κάνε το ίδιο (με τα λάστιχα που έχει). Αν όχι Μονακό, σε κάποια άλλη πίστα με γρήγορες καμπές. Εκεί να δεις απόλαυση!

Είδες τιμή η T500RS!!!!! :111:
Και το καλό? Θα πουλούν τον λεβιέ ταχυτήτων extra αργότερα (κανα 150άρι λογικά!!!) Πάνε καλά?
Είδα, είδα...:411::623:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Logitech G25/G27 Wheel Stand (DIY)

Καλά βρε, κανα GT5 έπαιξες? ή όλο το χρόνο στην βάση τον σπαταλάς?

Φοβερή κατασκευή Γιάννη! Μπράβο, χαράς στο κουράγιο σου!

Τώρα περιμένουμε την γνώμη του Μέλίδη :135:

Έχω παίξει μόνο 2 νύχτες (αλλά αρκετές ώρες: 12 μέχρι σχεδόν τις 7 το πρωί :143: )
Έχω ξεκινήσει ευλαβικά (διπλώματα κλπ) και ανεβαίνω την ανηφόρα

Απόλαυση λέμεεεεε :107:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Logitech G25/G27 Wheel Stand (DIY)

Κάνε μου τη χάρη πήγαινε αγόρασε το Honda NSX Type S Zero και κάνε το ίδιο (με τα λάστιχα που έχει). Αν όχι Μονακό, σε κάποια άλλη πίστα με γρήγορες καμπές. Εκεί να δεις απόλαυση!

Έβαλα στην πίστα μια Alfa 8C («ανεβασμένη» στα 600+ άλογα) και κυρίως μια ZR-1 «ανεβασμένη» στα 900 άλογα στην test track.
Και ναι, είναι άλλα κόλπα...... :116:
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.936
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top