Logitech Harmony, το απαραίτητο τηλεχειριστήριο

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
να σας ρωτησω κατι επ ευκαιρια:

αν παρω αυτο:

αυτο...

θα το δει το harmony ωστε να το προστεσω σε activity?

ειναι συμβατο με alexa oπως και το harmony, αλλα τα δυο τους θα... επικοινωνήσουν;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
να σας ρωτησω κατι επ ευκαιρια:

αν παρω αυτο:

αυτο...

θα το δει το harmony ωστε να το προστεσω σε activity?

ειναι συμβατο με alexa oπως και το harmony, αλλα τα δυο τους θα... επικοινωνήσουν;
Kinky καταστάσεις βλέπω στην Κρήτη... 8-) :biggrin:
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
Παρακαλώ να συνεχίσουμε μόνο με πρβληματισμούς που αφορούν τα logitech.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
24
Καλημερα,
προσφατα αγορασα ενα Broadlink RM4 pro και προσπαθω να το σεταρω, μιας και Harmony Ultimate μου (χωρις HUB) εφτασε στο τελος της ζωης του. Δεν ξερω αν ειναι 'χαϊενταδικη' επιλογη, εγω ομως σας ενας μαλλον απλος χρηστης το βρισκω πολυ δυσκολο να το αντικαταστησω, κυριως γιατι με ενα κουμπι αλλαζεις activities ή scenes αν προτιμας, και το βασικοτερο αυτο δηλ που δεν μπορω να ρυθμισω το Broadlink να κανει, ειναι οτι ενω παιζει η TV ή ο Projector, χωρις να αλλαζω devices αυξομειωνω την ενταση απο τον ενισχυτη μου και αλλαζω καναλια απο τον δορυφορικο δεκτη μου . Επισης ενα θεμα που εχω με το Broadlink ειναι το γεγονος οτι δεν μπορω να ρυθμισω την TV αφου αναψει, να γυρισει σε HMDI και στη συνεχεια ο AVR , αφου αναψει κι αυτος να γυρισει στην ενδεδειγμενη εισοδο...... Πολυ πιθανο να κανω κατι λαθος ( ακομα το μαθαινω) αλλα φοβαμαι οτι η εφαρμογη της Broadlink δεν μου δινει αυτες τις επιλογες. Τελος δεν μπορω να καταλαβω, στο Broadlink, πως ενω θα βλεπω TV θα αυξομειωνω την ενταση του AVR και θα αλλαζω καναλια απο τον δορυφορικο δεκτη χωρις να αλλαζω devices δηλ με το πατημα δυο κουμπιων (Vol & Ch)...
Σας κουρασα μαλλον, αλλα πραγματικα νοιωθω οτι το Harmony θα μου λειψει.
Καλησπέρα , δες το παρακατω βιντεο , μπορει να σε βοηθησει
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Επιβάλλεται να βρεθεί ενναλακτική λύση της προκοπής, και να ευχόμαστε να μην σταματήσει την συνέχεια της εφαρμογής της η logi. Αν γίνει αυτό, μάλλον μας βλέπω πάλι με όλα τα τηλεχ. απλωμένα μπροστά μας!
 

Μηνύματα
20
Reaction score
27
Καλησπέρα , δες το παρακατω βιντεο , μπορει να σε βοηθησει
Σ ευχαριστω ! Το Home Assistance ομως δε το γλυτωνουμε ... Δηλ η απλοτητα στη ρυθμιση του Harmony πηγε περιπατο!
Εν πασει περιπτωσει επειδη δε γινεται να ξαναγυρισω στα 9 remotes πρεπει να προσπαθησω. Εχω δει κι αυτο αλλα δυστυχως δεν εχω προλαβει ακομη να 'παιξω'
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Χθες είδα τι σημαίνει harmony!
Είμαστε 2 ημέρες σήμερα χωρίς σταθερό & ιντερνετ! Βλέπετε τα παλληκάρια μας του ΟΤΕ είναι της ... φακής! Επειδή χθες έριξε λίγο νεράκι, είπανε να μην εργασθούν! Όμως, κάνουν ότι μπορούν, έτσι μας είπαν! Ολόκληρο τετράγωνο λοιπόν ... χωρίς!

Έτσι, απλωμένα πάνω από 6 τηλεχειριστήρια και να μπερδεύομαι στο πιο να κρατήσω στο χέρι! Καλόμαθα βλέπετε! Ήθελα απλώς να δω λίγη Nova! (μετράτε! ένα για τον τελικό -pro, ένα για τον AV, ένα της nova, & φυσικά του προβολέα & της οθόνης προβολής)

Όμως υπάρχει τελικά εναλλακτική! Το Broadlink RM4 . Ασχολήθηκε λοιπόν φίλος και μετά από κάποιες έξυπνες κινήσεις, κατάφερε να το φέρει στα μέτρα της εξυπηρέτησης harmony! :dance2:
 



n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.899
Reaction score
12.520
Και; Αφού και αυτό με το hub επικοινωνεί με τις συσκευές μέσω υπερύθρων, ή μέσω wifi (όπως και το κινητό σου με το ίδιο το hub). Το δε remote επικοινωνεί μέσω Bluetooth με το hub. Εφόσον το εσωτερικό δίκτυο (wifi) λειτουργεί (και δεν έχει λόγο να μη λειτουργεί εκτός κι αν έχεις σβήσει το router) τότε θα έπρεπε να λειτουργούν όλα σωστά (πλην του setup που κάνεις μέσω των servers της Logitech).
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Α... μάλλον έχεις δίκιο! Το remote του το έχω... στο κουτί του! Δουλεύω τόσα χρόνια με το κινητό. Έχω βολευτεί έτσι!
 



Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Λοιπόν, έχω κατεβάσει το app της αλεξα στο κινητό.
Με πολύ κόπο κατέβασα και το harmony skill της αλεξα που επιτρέπει την εισαγωγή activities από το harmony elite και τον φωνητικό έλεγχο τους μέσω της αλεξα.
Σε κάποιο σημείο της διαδικασίας πρέπει να συνδεθώ στον λογαριασμό Logitech ώστε να γίνει η σύνδεση.
Εκεί μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα και σταματά η διαδικασία:
Screenshot_2021-12-15-11-38-49-946_com.android.chrome.jpg


Αλλάζω διεύθυνση και βάζω Αμερικής, δοκιμάζω και με vpn με σέρβερ στην Αμερική αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μου βγάζει το ίδιο μήνυμα.

Ιδέες;;;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top