Longhorn (Vista) Beta 1

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Από χθες αργά το βράδυ η Microsoft έδωσε τη Beta 1 έκδοση των Windows Longhorn (Vista) στους subscribers του MSDN (2.42GB iso).
Από την επόμενη εβδομάδα που θα επιστρέψω στη δουλεία :cry: θα σας πω εντυπώσεις.

Μερικές φωτογραφίες θα δείτε στο : http://bink.nu/Article4587.bink
 



Μηνύματα
13
Reaction score
0
Εγω τώρα το κατεβάζω, μια ωρίτσα έχει μείνει ακόμα.

Οσο αφορά link, εγω προσωπικά το κατεβάζω απο τα γνωστά σε όλους p2p προγράμματα.

Κάνε μια αναζήτηση και θα το βρείς, απλά πρόσεχε τα fakes :)
 




Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Εγω ειχα κατεβασει (με τη βοηθεια φιλου με ADSL) τα WinXP 64bit ... τα εβαλα για 3-4 ωρες και τα εβγαλα. Δε δουλευε τιποτα απο driver, αν και ειχα κατεβασει τα αντιστοιχα για 64bit....

Ωραιο beta testing εκανα, αλλα δε φταιω εγω....
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Δεν αντεχα και το πρωτο πραγμα που εκανα σημερα



Θα εχει και συνεχεια......
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Ρε παιδιά μου αρέσει πολύ αυτό το dark skin που χρησιμοποιούν τα νέα windows.

Παίζει πουθενά κάποιο twek / editor / patch να κάνω τα winXP να φαίνονται έτσι χωρίς όμως να τρέχει κάποιο ΒΑΡΥ PROCESS στο background ?
 

Μηνύματα
453
Reaction score
93
Το Aero Glass βασίζεται στο νέο Display Window Manager και προσφέρει διαφάνεια και άλλα εφέ, ενώ χρειάζονται και νέοι display drivers για να τον αξιοποιήσεις (τους οποίους έχει η beta του Vista ενσωματωμένους. Κατά συνέπεια είναι αδύνατο να επιτύχεις ακριβώς το ίδιο αποτέλεσμα στα ΧΡ. Όσο για το Aero Metal, το theme δηλαδή χωρίς τη διαφάνεια, ενδεχομένως να βρεις κάτι παρόμοιο μέσω Windowblinds, του απόλυτου προγράμματος theming για Windows. Είμαι δε σίγουρος ότι γρήγορα θα κυκλοφορήσει και ακριβής απομίμηση του Aero.

Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάζομαι να ακούω ότι χρησιμοποιείτε πειρατικές κόπιες του Vista (εργάζομαι στη Microsoft Hellas και δη στο Vista), αφού όμως έγινε το κακό και το βάλατε όσοι το βάλατε, για πείτε γενικότερες εντυπώσεις.
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Δημήτρη έχεις δίκιο όσον αφορά στο ότι δεν πρέπει να προβάλλονται εδώ πράγματα που δεν έχουν καν κυκλοφορήσει...

Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί...

Από εκεί και πέρα γράψτε εντυπώσεις (μόνο και μόνο επειδή από το μήνυμα του deliol κατάλαβα ότι μπορείς να το κατεβάσεις από την microsof αν είσαι εγγεγραμένος) αλλά όχι άλλες εικόνες κλπ

Σε καμμία περίπτωση αυτό το site δεν πρόκειται να ενθαρύνει ή και να αποδεχθεί ή να δημοσιεύσει προιόντα που δεν αποκτήθηκαν σωστά...
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Φωτογραφίες και Links που υπονοούν την μη νόμιμη απόκτηση προϊόντων παρακαλώ να αποφεύγονται.
Φυσικά το ζητούμενο είναι η ενημέρωση για ότι καινούργιο κυκλοφορεί αλλά σε καμία περίπτωση αυτό να μην έχει ως συνέπεια την υπόνοια ότι ενθαρρύνονται μέσα από αυτό το φόρουμ τέτοιου είδους πρακτικές.
Αυτό δεν ισχύει, και φυσικά όσα μέλη έχουν άθελα τους ενεργήσει κάπως απρόσεχτα ,είμαι σίγουρος πως στο μέλλον θα είναι πιο προσεκτικοί.
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
....
Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάζομαι να ακούω ότι χρησιμοποιείτε πειρατικές κόπιες του Vista (εργάζομαι στη Microsoft Hellas και δη στο Vista), αφού όμως έγινε το κακό και το βάλατε όσοι το βάλατε, για πείτε γενικότερες εντυπώσεις.
gkontoletas:
Από χθες αργά το βράδυ η Microsoft έδωσε τη Beta 1 έκδοση των Windows Longhorn (Vista) στους subscribers του MSDN (2.42GB iso).
Νομίζω ότι είναι σαφές.
Πάντως εσείς δεν αγοράσατε ποτέ cd από μαύρους?
 

Μηνύματα
453
Reaction score
93
....
Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάζομαι να ακούω ότι χρησιμοποιείτε πειρατικές κόπιες του Vista (εργάζομαι στη Microsoft Hellas και δη στο Vista), αφού όμως έγινε το κακό και το βάλατε όσοι το βάλατε, για πείτε γενικότερες εντυπώσεις.
gkontoletas:
Από χθες αργά το βράδυ η Microsoft έδωσε τη Beta 1 έκδοση των Windows Longhorn (Vista) στους subscribers του MSDN (2.42GB iso).
Νομίζω ότι είναι σαφές.
Πάντως εσείς δεν αγοράσατε ποτέ cd από μαύρους?
Είναι σαφές από πού απέκτησε την κόπια ο gkontoletas, όμως είναι εξίσου σαφές από πού απέκτησαν το μέλος Giorgos καθώς και ο Γιώργος Ανδρεάδης τις δικές τους κόπιες. Δεν συμμετέχω στο φόρουμ ως αντιπρόσωπος της Microsoft Hellas ούτε είμαι εξουσιοδοτημένος να εκφράζω τις επίσημες απόψεις της, από την άλλη όμως συμμετέχω ενυπόγραφα στο site και νομίζω είναι εύλογο να εκφράζω τις αντιρρήσεις μου σε παράνομες ενέργειες που προκαλούν οικονομική ζημιά στην εταιρεία που εργάζομαι. Σε αντίθετη περίπτωση παραβιάζω τους όρους της σύμβασής μου μαζί της. Btw, όχι, δεν έχω αγοράσει ποτέ cd από πλανόδιους.

Το μήνυμα δεν το έγραψα για να τσακωθούμε πάνω στη νόμιμη ή μη χρήση του λογισμικού. Ενήλικες είστε όλοι σας, χρησιμοποιήστε την κοινή σας λογική για το τι δηλώνετε, επώνυμα ή μη, σε ένα δημόσιο φόρουμ και ας συνεχίσουμε τη συζήτηση για τις εντυπώσεις σας από την beta 1 του Vista.
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Κε Τσάλα, η πρόθεση μου φυσικά και δεν ήταν να τσακωθούμε!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας!
Ομως δεν ευθύνονται οι οποιοιδήποτε αγοραστές και χρήστες για την παράνομη αγορά software ή cd μουσικής.
Αν το κράτος ή η Microsoft δεν μπορεί να χαλιναγωγήσει αυτό το φαινόμενο και δεν μπορεί να το καταστείλει δεν ευθύνονται οι "ενήλικες" που λέτε για την αγορά αυτών.

Οσον αφορά εμένα προσωπικά λέγομαι Γιώργος Σάμπαλης και ναι έχω αγοράσει και cd από "μαύρους" και έχω χρησιμοποιήσει software αντίγραφα.

Αλλά φυσικά όλα αυτά δεν είναι θέματα ενός σοβαρού site στο οποίο είμαστε ενεργά μέληκαι γι'αυτό θα μπορούσαμε να συζητάγαμε εκτός αυτού ή μέσω PM.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Καλά, αυτό περί 'οικονομικής ζημιάς' στη M$ πολύ μου άρεσε...γέλασα :)
Πιστεύω δεν είναι του παρόντος, αλλά αν η M$ ήθελε να κόψει την πειρατία θα το είχε κάνει προ καιρού (Δες το Windows Genuine Advantage...απενεργοποιείται με 2 clicks, με τις ευλογίες της M$!!!). Την συμφέρει να χρησιμοποιείς windoze, ακόμα και αν δεν τα αγόρασες. Μονοπολιακές τακτικές γαρ...
Αλλά πάμε αλλού...
To Aero Glass είναι αξιοπρόσεκτο, αν και διαφάνειες έχω και τώρα με τους drivers της Nvidia. Ελπίζω να γίνει το UI όσο ωραίο είναι και το MacOS X, αλλά δεν το νομίζω. Οποιαδήποτε βελτίωση βέβαια είναι welcome.
BTW, έχω δουλέψει και εγώ σε εταιρείες στην Αγγλία και Αμερική που τα προϊόντα μας έγιναν αντικείμενο πειρατίας. Απλά το υπολογίζεις και αυτό όταν μετράς τα κουκιά σου...π.χ. 10 δισεκατομμύρια και 1, 10 δισεκατομμύρια και 2...

That's life...:)
 

Μηνύματα
453
Reaction score
93
Δεν μπορώ να μιλήσω για το παρελθόν, αυτό που ξέρω όμως σίγουρα είναι ότι τώρα η Microsoft έχει βάλει ως σαφή στόχο της την μείωση των παράνομων αντιγράφων παγκοσμίως (υπολογίζεται ότι το ένα τρίτο των εγκαταστάσεων Windows στον κόσμο αυτή τη στιγμή είναι παράνομες κόπιες). Όσο για το Windows Validation μπορώ επίσης να πω με σιγουριά ότι δεν είναι κάτι που έγινε ελαφρά τη καρδία. Προσωπικά έχω δουλέψει σε διάφορα projects που είχαν σκοπό να προσφέρουν προστιθέμενη αξία στους χρήστες που επέλεγαν να κάνουν validation των Windows όσο το πρόγραμμα ήταν σε πιλοτική φάση και γενικά γνωρίζω ότι υπήρξε σημαντική επένδυση από την εταιρεία πάνω στο πρόγραμμα Windows Genuine Advantage. Καθαρά προσωπική μου εικασία είναι ότι στην προσπάθεια να γίνει το validation όσο το δυνατό πιο διάφανα για τον χρήστη (χωρίς δηλαδή να χρειάζεται να εισάγει το product key) τρώθηκε η αξιοπιστία της όλης διαδικασίας.

Όσο για το Aero Glass, η διαφάνεια των XP είναι μακριά από τις δυνατότητες της αντίστοιχης στo Vista. Εδώ έχουμε και εφέ διάχυσης (θολωμένο τζάμι), ενώ υπάρχει ενοποίηση της αντιμετώπισης όλων των επιφανειών του desktop. Τι εννοώ; Έστω ότι παίζαμε ένα βίντεο στα XP. Αν περνούσαμε μια εφαρμογή με διαφάνεια από πάνω του (π.χ. Winamp) τότε η διαφάνεια δεν ίσχυε για την επιφάνεια που εμφανιζόταν το βίντεο. Στο Vista η διαφάνεια ισχύει κανονικά και στην αναπαραγωγή βίντεο πλέον. Ακόμα αν στα ΧP μετακινήσετε γρήγορα ένα παράθυρο με βίντεο που αναπαράγεται, θα δείτε ότι η εικόνα μπορεί να βγει από το περιθώριο του παραθύρου, δεν μπορεί δηλαδή να συντονιστεί με την κίνηση. Στο Vista αυτό δεν συμβαίνει. Πιστεύω ότι ο νέος DWM θα δώσει ώθηση στις εφαρμογές βίντεο αλλά και στην εμφάνιση του desktop. Μην ξεχνάτε δε ότι αυτή είναι μόλις η beta 1. Μέχρι την τελική έκδοση θα υπάρχουν αρκετές ακόμα βελτιώσεις.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Αγαπητέ κύριε Τσάλα τα post που έχω κάνει με θέμα : Longhorn (Vista) Beta 1 νομίζω ότι είναι ξεκάθαρα.

Α.
Από χθες αργά το βράδυ η Microsoft έδωσε τη Beta 1 έκδοση των Windows Longhorn (Vista) στους subscribers του MSDN (2.42GB iso).
Από την επόμενη εβδομάδα που θα επιστρέψω στη δουλεία θα σας πω εντυπώσεις.

Μερικές φωτογραφίες θα δείτε στο : http://bink.nu/Article4587.bink


Β.
Το πρώτο tweak για τη Beta 1.

http://www.tweakvista.com/TweakVistaUtility.aspx


C.
Δεν άντεχα και το πρώτο πράγμα που έκανα σήμερα + ένα screenshot από την εγκατάσταση που έκανα για test


Θα παρακαλούσα πολύ κύριε Τσάλα πριν αναφέρεστε σε κάποιο άτομο και να το κατηγορείτε να δίνετε λίγο προσοχή σε αυτά που γράφει.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.954
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top