Longhorn (Vista) Beta 1



Μηνύματα
455
Reaction score
95
Αγαπητέ κύριε Τσάλα τα post που έχω κάνει με θέμα : Longhorn (Vista) Beta 1 νομίζω ότι είναι ξεκάθαρα.

Θα παρακαλούσα πολύ κύριε Τσάλα πριν αναφέρεστε σε κάποιο άτομο και να το κατηγορείτε να δίνετε λίγο προσοχή σε αυτά που γράφει.
Δεν νομίζω ότι σας κατηγόρησα πουθενά. Διάβασα πολύ προσεκτικά τα γραφόμενά σας πριν απαντήσω. Η παρεξήγηση έγινε επειδή μάλλον παρερμηνεύσατε τα δικά μου γραφόμενα. Όταν γράφω: "Είναι σαφές από πού απέκτησε την κόπια ο gkontoletas, όμως είναι εξίσου σαφές από πού απέκτησαν το μέλος Giorgos καθώς και ο Γιώργος Ανδρεάδης τις δικές τους κόπιες." εννοώ πώς είναι σαφές ότι εσείς την προμηθευτήκατε νόμιμα, ενώ οι άλλοι δύο παράνομα, σύμφωνα πάντα με τα γραφόμενα των τριών σας.

Βασική μου πρόθεση όταν μπήκα στην συζήτηση ήταν να μάθω τις εντυπώσεις αυτών που είχαν την καλή διάθεση να δοκιμάσουν ένα προϊόν πάνω στο οποίο δουλεύω και η καλή ποιότητα του οποίου και κατ' επέκταση η ευχαρίστηση του τελικού χρήστη είναι ο απώτερός μου στόχος. Θεώρησα ότι είναι καλό να αναφέρω την ιδιότητά μου και την άποψή μου για τα πειρατικά αντίγραφα, από τη στιγμή που συμμετέχω επωνύμως στο site.
 

exile

Videocameras
Μηνύματα
6.056
Reaction score
4.371
Δε εχω προσωπικα με κανεναν υπαλληλο Εταιρειας και με κανεναν εργαζομενο εξαλλου!!!Η πολιτικη των Εταιρειων δεν καθοριζεται απο αυτους νομιζω.Οσο για το νεο προιον ας τεσταριστει,δοκιμαστει καλα κι αμα κυκλοφορησει τ’αγοραζουμε.Αρκει βεβαια να υποστηριζει το hardware που εχουμε- και ειναι τελευταιας εσοδειας- και να μην χρειαστει να κανουμε ξανα αναβαθμιση ,γιατι κατι τετοια πολυ συνηθιζονται :twisted: :twisted:
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Όπως έγραψα και στο προηγούμενο μήνυμά μου, από την στιγμή που η εταιρία δίνει το προιόν για testing το θέμα μας ας είναι οι εντυπώσεις μας για το προιόν και μόνο. Δόθηκαν οι απαραίτητες εξηγήσεις για όλα τα υπόλοιπα...

Τώρα όσον αφορά στο προιόν αυτό καθεαυτό νομίζω ότι το 1ο σημαντικό ερώτημα που ίσως ο Δημήτρης μπορεί να μας απαντήσει είναι η συμβατότητά του με το ήδη υπάρχον hardware αλλά και με τα πιο γνωστά προγράμματα που χρησιμοποιούμε καθημερινώς.

Αν σε αυτό τον τομέα δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα τότε από την φωτογραφία που είδα μάλλον έχουμε να κάνουμε με ένα ιδιαίτερα εξελιγμένο λογισμικό με αρκετές και όμορφες δυνατότητες...

Παρακαλώ όσοι το δοκιμάσουν ας μας πουν τις εντυπώσεις τους...
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Λοιπόοοοοοον

Επειδή δεν πολυσυμπαθώ τα windowsblinds stylexp Κτλ κτλ κτλ έκανα τα εξής

1) Κατέβασα το UXTheme Multi-Patcher (Neowin Edition) 4.0.exe το οποίο ξεκλειδώνει τα xp ώστε να δέχονται themes

και

2) Κατέβασα το Longhorn Visual Styles Pack 2.0.exe το οποίο κάνει import νέα themes ώστε να τα αλλάξει ο user κατα βούληση.

Υπ'όψιν ότι κανένα από τα δύο δεν εντάσει νέα process στο σύστημα ή startup προγράμματα. Απλά το ένα ξεκλειδώνει και το άλλο κάνει extract themes αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις.
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Δημήτρης Τσάλλας @ 2nd August 2005 said:
Αγαπητέ κύριε Τσάλα τα post που έχω κάνει με θέμα : Longhorn (Vista) Beta 1 νομίζω ότι είναι ξεκάθαρα.

Θα παρακαλούσα πολύ κύριε Τσάλα πριν αναφέρεστε σε κάποιο άτομο και να το κατηγορείτε να δίνετε λίγο προσοχή σε αυτά που γράφει.
Δεν νομίζω ότι σας κατηγόρησα πουθενά. Διάβασα πολύ προσεκτικά τα γραφόμενά σας πριν απαντήσω. Η παρεξήγηση έγινε επειδή μάλλον παρερμηνεύσατε τα δικά μου γραφόμενα. Όταν γράφω: "Είναι σαφές από πού απέκτησε την κόπια ο gkontoletas, όμως είναι εξίσου σαφές από πού απέκτησαν το μέλος Giorgos καθώς και ο Γιώργος Ανδρεάδης τις δικές τους κόπιες." εννοώ πώς είναι σαφές ότι εσείς την προμηθευτήκατε νόμιμα, ενώ οι άλλοι δύο παράνομα, σύμφωνα πάντα με τα γραφόμενα των τριών σας.

Βασική μου πρόθεση όταν μπήκα στην συζήτηση ήταν να μάθω τις εντυπώσεις αυτών που είχαν την καλή διάθεση να δοκιμάσουν ένα προϊόν πάνω στο οποίο δουλεύω και η καλή ποιότητα του οποίου και κατ' επέκταση η ευχαρίστηση του τελικού χρήστη είναι ο απώτερός μου στόχος. Θεώρησα ότι είναι καλό να αναφέρω την ιδιότητά μου και την άποψή μου για τα πειρατικά αντίγραφα, από τη στιγμή που συμμετέχω επωνύμως στο site.

Κύριε Τσάλα ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση που κάνατε.

To θέμα με τον Cinemusic - Αντρέα λύθηκε μετά από τα pm που ανταλλάξαμε.
Δεν κρατώ κακία σε κανέναν για τα υπονοούμενα και ελπίζω κύριε Τσαλα να τα πούμε και από κοντά για τις εντυπώσεις από το νέο O.S. της Microsoft.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Βρε παιδια και εγω αυθεντικη κοπια ειχα κατεβασει...

[email protected] <[email protected]>
11-3-2005



Thank you for your order. Please note that Microsoft does not provide technical or other support for this product. You can visit http://support.microsoft.com for self service support options.

Please keep this e-mail as a record of your product key, which is required to install the software.

Download:

Click the following link:
http://download.microsoft.com/downl...-************/w2k3sp1_1433_usa_x64fre_pro.iso


The file will be in ISO format and must be burned to a CD before you can install the software on your computer.

The download files are large so the download may take a considerable time to complete. Microsoft recommends only those with broadband, ADSL or other high-speed Internet connections attempt this download.

You will need the following product key to complete the software installation process:

PRODUCT KEY: ****-PCGPX-****-W9XMP-R6BBJ

Don't Lose This Product Key!
You must use it to install this software.

Order Details:

Please save this mail receipt for your records.

Order ID: W4JGMCFUXLD08P0F*******NDS4

Items:
Product: Windows XP Professional x64 Edition - Download
Quantity: 1

Order Total: US$0.00

Απλα με αναλυση VGA δε μου εκανε κεφι για testing....
 

Μηνύματα
455
Reaction score
95
Τώρα όσον αφορά στο προιόν αυτό καθεαυτό νομίζω ότι το 1ο σημαντικό ερώτημα που ίσως ο Δημήτρης μπορεί να μας απαντήσει είναι η συμβατότητά του με το ήδη υπάρχον hardware αλλά και με τα πιο γνωστά προγράμματα που χρησιμοποιούμε καθημερινώς.
Δεν έχω τη δυνατότητα να μπω σε λεπτομέρειες, οπότε θα αναφέρω επιγραμματικά κάποια στοιχεία: όσον αφορά συμβατότητα με hardware βρισκεται σε αρκετά καλό επίπεδο και γενικά γίνεται μεγάλη προσπάθεια να συγκεντρωθούν όσο το δυνατόν περισσότεροι device drivers που να είναι συμβατοί με Vista. H Beta 1 είναι σημαντικά μεγαλύτερη σε μέγεθος από προηγούμενες εκδόσεις γι' αυτόν ακριβώς το λόγο.

Εξίσου μεγάλη προσπάθεια γίνεται και στον τομέα της συμβατότητας του software, αυτός μάλιστα είναι ο τομέας πάνω στον οποίο εργάζομαι με το Vista. Είναι μάλιστα η πρώτη φορά που γίνεται έλεγχος συμβατότητας εφαρμογών με λειτουργικό της Microsoft σε τόσο μεγάλη έκταση.

Σε μερικές ώρες φεύγω για διακοπές, οπότε η έλλειψη απαντήσεων από μέρους μου για τις επόμενες δύο βδομάδες είναι δεδομένη. Μόλις επιστρέψω όμως θα ρίξω μια ματιά στο thread και θα απαντήσω σε όσα θέματα μπορώ.

Προς Γ. Ανδρεάδη: Γιώργο συγγνώμη που σε κατηγόρησα άδικα, είχα ξεχάσει ότι η MS πρόσφερε το 64bit για download. :oops:
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
No προμπλεμ Δημητρη (δεν θιχτηκα καν. Αλλωστε τα ΧΡ μου δεν ειναι αυθεντικα, αλλα μετα τα αυθεντικα, αγορασμενα 98, 98se, Me, & 2000, ειπα και εγω να παρανομησω).
Οταν επιστρεψεις με το καλο τα λεμε.
καλα να περασεις...

Παντως το παραξενο και σπαστικο με τα 64bit ειναι που η nVidia ειχε βγαλει driver για 64, αλλα δεν τα αναγνωριζε, δε μπορουσε να τα εγκαταστησει κλπ. Οπότε σπαστηκα και εγω.... Αν δεν ειχε driver για ηχο δε θα με ενοιαζε και πολυ, αλλα για γραφικα.... δεν ελεγε.
 




Μηνύματα
455
Reaction score
95
Η προσπάθεια που κάνει η Microsoft είναι να υπάρχει πλήρης συμβατότητα με τα XP όταν τα Vista βγουν στην αγορά. Παρόλαυτα απέχουμε αρκετούς μήνες από την κυκλοφορία στην αγορά οπότε τόσο η συμβατότητα όσο και οι επιδόσεις των εκδόσεων που πιθανώς θα βρείτε στο διαδίκτυο απέχουν από αυτές της τελικής έκδοσης.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Η έκδοση MCE δεν έχει δοθεί ακόμη στο MSDN ή στο TechNet, φτιάχτηκε μόνο για την παρουσίαση στην CES 2006.
Η Microsoft έχει δώσει πολλές εκδόσεις στους επίσημους beta testers που έχουν σκοπό να δουν συγκεκριμένα κομμάτια του λειτουργικού κάθε φορά, με αποτέλεσμα στο σύνολο τους να έχουν πολλά προβλήματα
Μέχρι στιγμής η Microsoft έχει δώσει επίσημα τρεις εκδόσεις
Beta 1
CTP build 5231
CTP build 5270
Βλέπω πολλούς ανυπόμονους, ηρεμίστε λίγο έχουμε μπροστά μας πολύ δρόμο ακόμη.
 


Μηνύματα
455
Reaction score
95
Γιώργο σε διαβεβαιώνω ότι οι δοκιμαστές της microsoft κάνουν πολύ ευσυνείδητα τη δουλειά τους. Είναι όμως αδύνατο να πει κανείς ότι το τελικό προϊόν δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Αυτό ισχύει για όλα τα προγράμματα και πολύ περισσότερο για ένα λειτουργικό.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.947
Reaction score
3.768
Έχω το -αυθεντικό- CD του beta1 να κάθεται στο γραφείο μου, αλλά δεν έχω προλάβει ακόμα να τα εγκαταστήσω...
Προγραμμάτιζα να βρω μια μέρα ψιλοάδεια, για να είμαι προετοιμασμένος για τα χειρότερα :wink:. Αν είναι όμως τόσο απροβλημάτιστα όσο λέτε, ίσως να το πάρω απόφαση πιο γρήγορα...
 

Μηνύματα
455
Reaction score
95
To Beta 1 είναι αρκετά σταθερή έκδοση αλλά απέχει σε δυνατότητες πολύ από την τωρινή μορφή των Vista. Αν έχεις πρόσβαση σε CTP builds θα πρότεινα σαφώς το 5270.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.788
Μηνύματα
2.876.070
Members
37.949
Νεότερο μέλος
tzino
Top