Loudspeaker Measurements by Amir (ΑSR)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Μια νέα σελίδα ανοίγει στον κόσμο του Audio μετά την απόκτηση του Klippel από την Αudio Science Review.

Θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχει μια δική του σελίδα εδώ σε εμάς.

Πάμε λοιπόν.

JBL 305p & JBL Control 1
Screenshot_20200115_081847.jpg


NHT PRO M-00
NHT M-00 Powered Studio Monitor Speaker CEA-2034 Spinorama Audio Measurements.png


Kali Audio IN8
Screenshot_20200115_081810.jpg
 
Last edited by a moderator:


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.691

 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683

Κοίτα λίγο πιο πάνω.
Έχουν αναρτηθεί. :)
 
Last edited:




C

chrispo

Guest
...αν κρύβαμε τις μετρήσεις και βάζαμε κόσμο να τα ακούσει και να μας πούνε τις γνώμες τους, τότε θα ήταν το γέλιο...
Επίσης , εδώ φαίνεται γιατί ευδοκιμεί το τσίρκο των ηχογραφήσεων και όχι μόνο..:biggrin:
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Φτηνά και ενεργά μου θέλατε εεε...

<<Ανάθεμα στα κάλλη (Kali) σου μα και την ομορφιά σου
Με τρέλανες μελαχρινή με τα καμώματα σου!!!:)>>

Για τα υπόλοιπα έχει άλλη Κρητική μαντινάδα...
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Κάτι κάνουν τα Ηarberth τελικά ή μου φαίνεται ? :o :laugh:
Πλάκα θα έχει τώρα να βγάλει και κανένα λαμπάτο κλάσεις ανώτερο από τους Δ-ταξιακούς ...
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Κάτι κάνουν τα Ηarberth τελικά ή μου φαίνεται ? :o :laugh:
Πλάκα θα έχει τώρα να βγάλει και κανένα λαμπάτο κλάσεις ανώτερο από τους Δ-ταξιακούς ...
έχει κάνει μετρήσεις από Hypex αν θες να δεις!
https://www.audiosciencereview.com/...and-measurements-of-hypex-nc400-diy-amp.5907/

Conclusions
Folks, welcome to adult amplifier world! :) Previous amplifiers that we tested were awful in measured performance and I was starting to think good amps are a thing of past. Fortunately Hypex NC400 amplifier modules show that very well engineered amplifiers exist in class-D configuration no less! Not only we have stellar performance here, but also get to have high efficiency and cool running amplification to boot. With nearly quarter of kilowatt of power available, there should be no issue driving even inefficient speakers to very loud levels.

As it is, I can wholeheartedly recommend hypex NC 400 modules for power amplification. Yes, the pink panther is happy!
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.691
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.650
Φτηνά και ενεργά μου θέλατε εεε...

<<Ανάθεμα στα κάλλη (Kali) σου μα και την ομορφιά σου
Με τρέλανες μελαχρινή με τα καμώματα σου!!!:)>>
Μην παίρνεις πολύ φόρα. ;)

Μπορεί να καταδίκασα πρώτος απ'όλους την απόκριση του Κάλι, αλλά θα επαναληφθεί η μέτρηση, καθώς κάτι μπορεί να ήταν λάθος σε αυτήν, και αφετέρου την προτιμώ από την απόκριση του χαρμπεθ. ;)

Αν δεις και το κοστολογιο, νομίζω πως αλλάζει η οπτική του θέματος.

Εννοείται ότι δεν είμαι υπέρ του φτηνού ενεργού.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μην παίρνεις πολύ φόρα. ;)

Μπορεί να καταδίκασα πρώτος απ'όλους την απόκριση του Κάλι, αλλά θα επαναληφθεί η μέτρηση, καθώς κάτι μπορεί να ήταν λάθος σε αυτήν, και αφετέρου την προτιμώ από την απόκριση του χαρμπεθ. ;)

Αν δεις και το κοστολογιο, νομίζω πως αλλάζει η οπτική του θέματος.

Εννοείται ότι δεν είμαι υπέρ του φτηνού ενεργού.
Αν έπαιρνα φόρα θα έλεγα μέχρι μεθαύριο για τα φτηνά ενεργά και το περιεχόμενο τους...
Δεν βρίσκω κάτι παράλογο στο να προσδοκούν όλες οι εταιρίες μερίδιο από την πίτα!
Όταν βλέπεις ενεργό ηχείο με 100 και 130 ευρώ θα πρέπει να καταλαβαίνεις πως η συσκευασία του είναι ακριβότερη από τα μεγάφωνα του και να μην περιμένεις την ευκαιρία του αιώνα!

Μακράν καλύτερο στο συγκεκριμένο το Harbeth από το kali. Το άδειασμα κάτω από τους 400 του kali ακούγεται έντονα <<λεπτό>>. ΟΚ ξέρουμε πως το Harbeth δεν έχει χαμηλό.
 
Last edited:



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αν έπαιρνα φόρα θα έλεγα μέχρι μεθαύριο για τα φτηνά ενεργά και το περιεχόμενο τους...
Δεν βρίσκω κάτι παράλογο στο να προσδοκούν όλες οι εταιρίες μερίδιο από την πίτα!
Όταν βλέπεις ενεργό ηχείο με 100 και 130 ευρώ θα πρέπει να καταλαβαίνεις πως η συσκευασία του είναι ακριβότερη από τα μεγάφωνα του και να μην περιμένεις την ευκαιρία του αιώνα!
Δεν μπορώ να διαφωνήσω με αυτό που λες, όμως αν πάρουμε σαν παράδειγμα ένα από τα φθηνότερα ηχεία της αγοράς, το jbl lsr 305mk2, θα μπορούσαμε να διαβάσουμε τα αποτελέσματα από δύο πλευρές. Ένα ζευγάρι ηχεία με τιμή 200€ είναι άθλιο κατασκευαστικά, τόσο η καμπίνα όσο και οι μονάδες και τα ηλεκτρονικά του είναι φθηνά, πάρα πολύ φθηνά. Δες όμως πως μετράει και μετά υπολόγισε το ποσό που θα πρέπει να δώσεις για ηχεία και την ενίσχυσή τους για αντίστοιχα αποτελέσματα και πες μας.
 
Last edited:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν μπορώ να διαφωνήσω με αυτό που λες, όμως αν πάρουμε σαν παράδειγμα ένα από τα φθηνότερα ηχεία της αγοράς, το jbl lsr 305mk2, θα μπορούσαμε να διαβάσουμε τα αποτελέσματα από δύο πλευρές. Ένα ζευγάρι ηχεία με τιμή 200€ είναι άθλια κατασκευαστικά, τόσο η καμπίνα όσο και οι μονάδες και τα ηλεκτρονικά του είναι φθηνά, πάρα πολύ φθηνά. Δες όμως πως μετράει και μετά υπολόγισε το ποσό που θα πρέπει να δώσεις για ηχεία και την ενίσχυσή τους για αντίστοιχα αποτελέσματα και πες μας.
Ντεν λέμε κάτι διαφορετικό. Συμφωνούμε στο ότι πληρώνεις παίρνεις. Και βέβαια αφήνουμε έξω τον παράγοντα <<χρόνος ζωής>> του προϊόντος.

Μιας και ανέφερες το συγκεκριμένο ηχείο... δεν είδα αν αναφέρει τη θέση των ρυθμιστικών κατά τη μέτρηση.
Αν για παράδειγμα έθετε τις υψηλές στο -2 σαφώς θα έπαιρνε καλύτερο αποτέλεσμα.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top